Решение по дело №285/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 октомври 2020 г.
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20207200700285
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                       

 

гр. Русе, 20.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на седми октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:

ДИМИТРИНКА КУПРИНДЖИЙСКА

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

 

 

при секретаря   МАРИЯ СТАНЧЕВА   и   с   участието   на   прокурора               ДИАНА НЕЕВА  като разгледа докладваното от съдия КУПРИНДЖИЙСКА КАН дело 285 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от Г.Л.Д. – главен юрисконсулт в сектор КАПОЧР към отдел „Административен“ пи ОДМВР – Русе в качеството на процесуален представител на главен инспектор М.З.Х. - ВПД–началник на Второ РУ – Русе при ОДМВР - Русе, против Реше­ние № 420 от 09.06.2020 г., постановено по АНД № 301/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 19-3393-000606 от 07.01.2020 г. на Началник Второ РУ - Русе при Областна дирекция на МВР – Русе, с което на Й.С.Й. ***, за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 3, пр.1 от ЗДвП е наложено наказани „глоба” в размер на 400 лева. В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на решението, поради нарушение на материалния и процесуалния закон. Изведени са основно твърдения, че нормата на чл. 175 ал. 3 ЗДвП не изисква конкретна форма на вина, за да се счете деянието за съставомерно. Иска се да се отмени решението и да се постанови друго, с което да се потвърди наказателното постановление. Претендират се и разноски за юрисконсултско възнаграждение.

         Ответната страна в производството депозира становище, с което счита касационната жалба за неоснователна и моли същата да бъде оставена без уважение. В условията на евентуалност моли да се измени НП в частта за наложената глоба, като същата бъде намалена в минимума.

         Становището на представителя на РОП е, че жалбата е неоснователна.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от надлежна страна, в срока по чл.211, ал. 1 от АПК и отговаряща на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Русенският районен съд е бил сезиран с жалба срещу НП № 19-3393-000606 от 07.01.2020 г. на Началник Второ РУ - Русе при Областна дирекция на МВР – Русе, с което на касационния жалбоподател било наложено административно наказание "глоба" в размер на 400 лв. за това, че на 30.10.2019 г. около 17.25 часа като неправоспособен водач на МПС – лек автомобил "Форд Транзит" с рег.№ Р 4066 РМ, управлявал по път, отворен за обществено ползване, превозното средство, което не е било регистрирано по надлежния ред. Прието е, че макар формално в производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание да не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да опорочават издадените актове, извършването на нарушението по  чл. 140, ал. 1 ЗДвП не е безспорно доказано. За да достигне до този извод въззивният съд е анализирал както приложимите правни норми – разпоредбата на чл. 140 ал. 1 и връзката й с чл. 143 ал. 15 ЗДвП и относимите към тях факти, установени в хода на административнонаказателното производство, така и субективната страна на нарушението. Приел е, че в настоящия случай не е налице виновно поведение у нарушителя, тъй като към датата на осъществяване на нарушението няма данни той да е знаел, че процесното МПС е със служебно прекратена регистрация. Не е имал и задължението да знае за покупко-продажбата на автомобила, тъй като не е страна по сделката, респективно не е могъл да знае за фактите, които имат отношение към съставомерността на деянието. Въз основа на така приетото районният съд е стигнал до извода, че фактически не е доказано Й.Й. да е действал нито в условията на умисъл, ниво непредпазливо при осъществяване на вмененото му нарушение по чл. 140 ал. 1 ЗДвП, поради което е отменил НП като незаконосъобразно.

Решението е правилно.

Административният съд напълно споделя изводите на районния съд като намира въззивното съдебно решение за постановено при правилно прилагане на материалния закон и при липса на съществени процесуални нарушения.

Наведените касационни оплаквания са неоснователни. Съгласно разпоредбата на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба. Нормата на  чл. 3 ал. 4 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (Наредбата) уточнява, че всяка промяна в данните за регистрирано превозно средство и собственика се заявява за регистрация пред съответните звена "Пътна полиция" в срок до един месец от настъпването й. Нарушението на това материално правило за поведение е възведено в състав на административно нарушение по чл. 177, ал. 6 от ЗДвП, според който текст на лице, което не изпълни задължение по чл. 144, ал. 3 или по чл. 145, ал. 2, се налага глоба или имуществена санкция в размер 200 лв..

Съответно, според правилото на чл. 140, ал. 1, изр. първо от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Нарушаването на това правило е обявено за наказуемо с административно наказание по чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, според който текст, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Съобразно легалната дефиниция, дадена в § 2, т. 4 от ДР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г., "Регистрация" е административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер. Според чл. 4, ал. 1 от цитираната наредба, собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията.

Анализът и тълкуването на цитираните по-горе разпоредби, относими към настоящия казус, водят на извода, че след валидно осъществена промяна на собствеността върху превозното средство и непредприемане на действия от страна на новия собственик в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в съответната служба за регистрация, същото следва да бъде квалифицирано като моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, по смисъла на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Т. е. състоянието на превозното средство "нерегистрирано по надлежния ред моторно превозно средство" е пряка последица от неизпълнение в срок на задължението по чл. 145, ал. 2 от ЗДвП.

Принципът "Ignorantia legis non excusat" налага приобретателят на моторно превозно средство, което той не е регистрирал по реда и в срока по чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, да знае, че това МПС не е регистрирано по надлежния ред и съответно не е снабдено с административно разрешение да участва в пътното движение. Това знание обаче се налага за собственика на съответното ППС, но не може да се приеме, че е налице и за всяко друго лице, което управлява автомобила, особено ако по съответния автомобил няма никакви външни признаци за липса на регистрация – например липсата на регистрационни табели. В настоящия случай в хода на административнонаказателното производство е установено, че процесния автомобил "Форд Транзит" с рег.№ Р 4066 РМ е собственост на „Фреш Енерджи“ ЕООД, гр.Русе, с управител И.Л.В., като собствеността е прехвърлена в резултат на договор за покупко-продажба от 02.08.2018г. с нотариална заверка на подписите. Същевременно не са събрани доказателства за знание у Й.Й. относно факта на извършената покупко-продажба между предходния собственик на автомобила и новия собственик. При това положение за същия не се е формирало и знание, че новият собственик е бил длъжен съгласно закона да регистрира тази промяна в определен срок. Съответно нарушителят обективно не е имал възможността да знае, че по отношение на този автомобил има какъвто и да било проблем с неговата регистрация, респективно – законова забрана за управлението му по пътищата, отворени за обществено ползване. Действително по отношение на нарушения като процесното е ирелевантен фактът, дали служебното прекратяване на регистрацията на автомобила е съобщена на собственика и дали административният орган има задължение да съобщава това обстоятелство. Но тъй като само за новият собственик е налице законово задължение да заяви  промяната в собствеността пред съответната служба за регистрация на ППС, само по отношение на него може да се приеме по силата на цитирания по-горе правен принцип, че е налице и знанието за последиците от неизпълнението на тези му задължения. За всяко друго лице, което управлява съответния автомобил, АНО следва да докаже по безспорен и категоричен начин наличието както на обективните, така и на субективните елементи от нарушението.

Поради гореизложеното касационният съд счита, че Районен съд - Русе е постановил правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Затова и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Реше­ние № 420 от 09.06.2020 г., постановено по АНД № 301/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 19-3393-000606 от 07.01.2020 г. на Началник Второ РУ - Русе при Областна дирекция на МВР – Русе.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

                                                

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                  

                                                                     2.