Решение по дело №11895/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3863
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 30 май 2019 г.)
Съдия: Светослав Тихомиров Спасенов
Дело: 20181100511895
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 30.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, II-Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                                                      ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

мл. съдия СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

 

при секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от младши съдия Спасенов  в.гр.дело № 11895 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение № 423597 от 06.06.2018 год., постановено по гр.дело № 40515/2017 год. по описа на СРС, ГО, 74 с-в, са отхвърлени като неоснователни предявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК от „Т.С.“ ЕАД срещу К. Е.Р. искове с правно основание чл. 79, ал. 1, пр. 1 ЗЗД вр. с чл. 149 ЗЕ и с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за признаване за установено, че ответницата дължи на ищеца суми, за които е издадена заповед за изпълнение на парично задължени по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 16802/2017 г. по описа на СРС, ГО, 74 състав.

Горепосоченото решение е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач „Т.С.“ ЕООД.

Срещу решението е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ищеца „Т.С.“ ЕАД. Жалбоподателят поддържа, че неправилно СРС бил приел, че не е възникнало правоотношение по договор за продажба на топлинна енергия за небитови клиенти /стопански нужди/, поради това, че ответникът не бил сключил писмен договор. Сградата, в която се намирал имотът – собственост на ответника, била топлоснабдена, което се установявало по несъмнен начин от доказателствата по делото. Тълкуването на чл. 149, ал. 1, т. 3 ЗЕ налагало извода, че договорът за продажба на топлинна енергия се сключвал между топлопреносното предприятие и клиенти на топлинна енергия за небитови нужди, т.е. между субекти, които към датата на подписване на договора притежавали съответно качествата „топлопреносно предприятие“ и „клиент“. През процесния период ответникът като клиент бил снабдяван с топлинна енергия от ищеца.

Ето защо моли обжалваното решение да бъде отменено, а исковете – уважени. Претендира и присъждането на направените разноски по делото и юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по жалбата К. Е.Р. счита, че решението на СРС следва да бъде потвърдено.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно. При осъществената дължима служебна проверка въззивният съд приема, че решението на СРС е недопустимо, поради следните съображения:

Обективните и субективни предели на правния спор, в рамките на който съдът дължи произнасяне съгласно чл. 2 ГПК, се очертават от ищеца с исковата молба. Спорното материално право, предмет на защита с иска, се индивидуализира чрез обстоятелствената част и петитума на исковата молба /чл. 127 ГПК – на изискванията в посочената разпоредба трябва да отговаря и заявлението за издаване на заповед за изпълнение съгласно чл. 410, ал. 2 и чл. 411 ГПК, като заповедният съд е длъжен да следи за редовността на заявлението/. Наведените в обстоятелствената част на молбата фактически твърдения и формулирания във връзка с тях петитум са определящи да вида и за правната квалификация на предявения иск, по който съдът трябва да се произнесе с решението си, за да разреши въведения от ищеца спор.

Предмет на установителния иск, предявен по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК, е вземането по смисъла на чл. 410 ГПК, респ. чл. 417 ГПК, според изричната норма на чл. 415, ал. 1 ГПК – установява се дължимостта на сумата, за която е издадена заповедта за изпълнение, на основанието, на което е претендирана със заявлението и на което заповедта за изпълнение е издадена /неизпълнение на договорно задължение, непозволено увреждане, неоснователно обогатяване и др./. В този смисъл следва да има идентитет между страните и предмета на заповедта за изпълнение и установителния иск /като няма пречка заявителят да предяви по исков ред вземане, което е в по-малък размер от това, за което е получил заповед за изпълнение/.

Искът, предявен по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК, се разглежда по правилата на общия исков процес, като според задължителните за съдилищата разяснения, дадени с т. 11б от Тълкувателно решение № 4/2013 г. на ВКС по тълк.дело № 4/2013 г., ОСГТК, в производството по този иск е допустимо да се приемат за съвместно разглеждане друг иск на ищеца – чл. 210, ал. 1 ГПК, насрещен иск – чл. 211 ГПК, инцидентен установителен иск – чл. 212 ГПК, ако са налице условията за приемането им за съвместно разглеждане с иска по чл. 422, ал. 1 ГПК. В мотивите на Тълкувателното решение е посочено, че в производството по иска, предявен по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК, не намират приложение правилата за изменение на иска по чл. 214 ГПК – за изменение на основанието чрез заменяне или добавяне на друго основание, от което произтича вземането по издадената заповед за изпълнение, както и за увеличение на размера на иска. Въвеждането на друго основание, от което произтича вземането, различно от това въз основа на което е издадена заповедта за изпълнение, може да се заяви чрез предявяване на осъдителен иск при условията на евентуалност. За разликата между размера на вземането, предмет на издадената заповед за изпълнение и пълния размер на вземането, при условията на чл. 210, ал. 1 ГПК може да се предяви осъдителен иск в това производство.

В разглеждания случай е видно както от съдържанието на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, по което е било образувано ч.гр.дело № 16802/2017 год. по описа на СРС, ГО, 74 с-в, така и от исковата молба, с която по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК и в срока по чл. 415, ал. 1 ГПК са предявени искове за съществуване на вземанията, за които е била издадена заповедта за изпълнение по горепосоченото дело, че според „Т.С.“ ЕАД ответникът К. Е.Р. е ползвал доставена в процесния имот топлинна енергия за стопански нужди през периода от м. май 2014 год. до м. април 2016 год., без да заплаща нейната стойност в размер на 377,21 лв., като по този начин е спестила разходи; ответникът не се отзовал на отправената му покана за доброволно изпълнение и е изпаднал в забава, поради което дължи и обезщетение за забава в размер на законната лихва. Следва да бъде отбелязано, че ищецът не се позовава на предходно правно основание – преюдициално договорно правоотношение между него и ответника, каквото не е възникнало, не се е осъществило или е отпаднало – напротив изрично твърди, че между страните не е бил сключен писмен договор за продажба на топлинна енергия за стопански нужди съгласно чл. 149, ал. 1, т. 3 ЗЕ вр. с § 1, т. 43 от ДР на ЗЕ. При тези твърдения СГС счита, че спорните права  намират своето правно основание в чл. 59, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Фактическият състав по чл. 59, ал. 1 ЗЗД включва обедняване на едно лице, обогатяване на друго, наличие на връзка между обогатяването и обедняването и липса на валидно основание за това имуществено разместване в отношенията между двата субекта.

Доколкото в частност първоинстанционният съд е разгледал искове за реално изпълнение по чл. 79, ал. 1, пр. 1 ЗЗД вр. с чл. 149 ЗЕ и за обезщетение за забава в размер на законната лихва по чл. 86, ал. 1 ЗЗД и волята му в тази насока е изрична /тъй като в мотивите на обжалваното решение е посочено, че ищецът, чиято е доказателствената тежест, не е установил възникването на облигационно правоотношение по договор за доставка на топлинна енергия за стопански нужди, който следва да е писмен според изискването на чл. 149, ал. 1, т. 3 ЗЕ, респ. чл. 106, т. 2 ЗЕЕЕ – отм./, т.е. не се касае за очевидна фактическа грешка/, то следва да се приеме, че е допуснато нарушение на диспозитивното начало. СРС се е произнесъл извън надлежно очертания с исковата молба предмет на спора, съответстващ напълно на предмета на заповедта за изпълнение, издадена срещу ответника по ч.гр.дело № 16802/2017 год. по описа на СРС, ГО, 65 с-в, поради което и въззивният съд счита, че на основание чл. 270, ал. 3, изр. 3 ГПК първоинстанционното решение следва да бъде обезсилено, а делото – върнато на друг състав на СРС за произнасяне по действително предявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК искове с правно основание чл. 59, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД /новото разглеждане би следвало да започне от стадия на изготвянето на доклад по делото по чл. 146 ГПК/.

На основание чл. 280, ал. 2 ГПК настоящето решение е окончателно.

Предвид изложените съображения, съдът

 

                                            РЕШИ:  

 

ОБЕЗСИЛВА изцяло решение № 423597 от 06.06.2018 год., постановено по гр.дело № 40515/2017 год. по описа на СРС, ГО, 74 с-в.

ВРЪЩА делото на СРС за ново разглеждане от друг съдебен състав на действително предявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК искове с правно основание чл. 59, ал. 1 ЗЗД и с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Решението е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач „Т.С.“ ЕООД.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

     2.