Решение по дело №305/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 март 2016 г. (в сила от 22 март 2016 г.)
Съдия: Ралица Ангелова Маринска
Дело: 20164430100305
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 януари 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

02.03.2016 г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ДВАНАДЕСЕТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в открито съдебно заседание на девети февруари две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАЛИЦА МАРИНСКА

 

            При секретаря П.И. и прокурора.........................., като разгледа докладваното от председателя гр.д.№305/2016г. по описа на ПлРС, за да се произнесе, намери за установено следното:

     Производството е по реда на чл.28, вр. чл.25, ал.1, т.3 от Закона за закрила на детето.

Пред ПлРС е депозирана молба от Дирекция “Социално подпомагане”, гр.Плевен, представлявана от юрк.***, в която се посочва, че относно  малолетното дете М.М.А. е била взета временна мярка за закрила. Посочва се, че детето М., е било спешно настанено за отглеждане в ДДЛРГ „***“ – гр.Плевен, поради неустановен контакт с единственото свободно и подходящо за детето приемно семейство ***. Посочва се, че повод за настаняването на детето в институция е подаден устен сигнал от кмета на с.Буковлък, в който се визира, че майката на детето – М.А. е оставила същото без родителска грижа и надзор от около два дни. С оглед на най-добрия интерес на детето, е издадена адм.заповед №ЗД-04-382 от 26.11.2015г. на Директора на ДСП– Плевен, за прекратяване настаняването на детето в ДДЛРГ, и с издадена адм.заповед №ЗД-04-383 от същата дата, въз основа на която,  детето М. е било настанено в професионалното приемно семейство на М. ***. Посочва се, че по Акт за раждане №0189 от 31.01.2014 г., изд. от Община – Плевен родители на малолетното дете са – М.С.А., с ЕГН ********** – майка и баща – неизвестен. Като биологичен баща на детето обаче е бил посочен от майката – *** /29 г./, който по настоящем излежавал присъда в Софийският затвор. Твърди се, че детето е било родено от трета поред бременност на майката. Същата е съжителствала на семейни начала с лицето ***. Твърди се, че детето е било регистрирано като случай в ОЗД – гр.Плевен още от раждането си, тъй като майката е била избягала от родилния дом, като не е била дала име на детето, нито е била заявила бъдещите си намерения спрямо детето си. По-късно майката и биологичния баща са изявили желание да отглеждат в семейна среда детето си. Направено било социално проучване и е било издадено направление за отглеждане  в домашна среда в продължение на една година – 11.02.2014г. – 06.03.2015г. Посочва се, че детето е било настанявано за период от няколко месеца през 2015 г. в ДДЛРГ – Плевен, поради задържането на майката в ареста във вр. с извършено от нея престъпление /кражба/. Твърди се, че на дата 25.11.2015 г. поради подаден устен сигнал е била предприета спешна мярка за закрила чрез настаняване на децата *** и М. в ДДЛРГ – Плевен, като на дата 26.11.2015г. е била предприета промяна мярката по ЗЗД, чрез настаняването им в приемно семейство.

По случая с детето е било направено социално проучване, от което е установено, че майката е с постоянен адрес:***. Същата живеела във фургон, предоставен от кмета на населеното място. При посещение на социалните работници е било установено, че същият е видимо необитаем. Установено е че М. няма установено местоживеене. Същата има завършена начална степен на образование, но въпреки това е неграмотна, до настоящият момент не е работила по трудов договор, като се е издържала изцяло от социални помощи по ЗСПД, но от дата 28.07.2015 г., всички плащания са били прекратени, като получените помощи подлежат на връщане. От извършеното проучване е било установено, че няма близки и роднини, които да се грижат за малолетното дете, респ да окажат подкрепа при отглеждането му. Бабата по майчина линия и една от лелите на детето са подписали декларация, в която са декларирали, че нямат възможност да поемат грижите върху детето М., тъй като жилището им е в лоши условия, и същите нямат средства и електроенергия. Майката на детето има общо пет сестри и един брат, но никой от тях също не е пожелал да се грижи за детето. С оглед на това детето М. е било настанено в приемно семейство – ***. Извършени са нужните здравни прегледи и консултации, установено е било че са полагани необходимите ежедневни и здравни грижи, задоволени са потребностите на малолетното дете. Детето М. е било настанено в приемното семейство заедно със своя брат – ***. Развива се нормално и е започнало да възприема и да се учи на български език. Майката е посещавала детето в приемното семейство, но е показала недоволство от развитието на детето и брат му *** затова, че те говорят български език.

Моли се съда да постанови решение, с което да постанови мярка за закрила спрямо детето М.М.А. – настаняване за отглеждане и възпитание в професионалното приемно семейство на М. *** Б., с ЕГН********** и Г. *** Б., с ЕГН**********, с адрес: ***, за срок от две години или до изменение на обстоятелствата, свързани с детето, ако е в негов интерес, считано от датата на настаняването му по административен ред.

С молбата е направено и искане и на осн.чл.20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, като се моли в решението да бъдат постановени условия, при които детето М.А. да ползва социалната услуга „заместваща приемната грижа“ при възникване на извънредни обстоятелства, непозволяващи на приемното семейство да полага грижи за това дете, когато приемното семейство има нужда от отдих или почивка или когато преживява временно някаква трудност или криза, при необходимост по преценка на ОЗД – при ДСП – Плевен.

Моли се също на осн.чл.33 от ЗЗД съдът да определи режим на лични контакти на детето М.А. с неговата майка М.С.А., както следва: всеки втори и четвърти вторник от месеца за времето от 10:30 часа до 11:30 часа на територията на ЦОП – Плевен с адрес – гр***, в присъствието на социален работник от ЦОП – Плевен – Б.***.

В с.з., молителят ДСП- гр.Плевен – р.пр., се представлява от юрк.***, и моли съдът да постанови решение, с което да уважи молбата.

Заинтересованата страна М.С.А.- майка на детето – р.пр.,  доведена от Затвора –гр.Сливен, се явява лично. Същата изразява становище, че иска да й се определи режим на лични отношения с детето.

     Заинтересованата страна М. *** Б. - приемен родител – р.пр.,  явява се лично  и моли съдът да уважи молбата. Същата заявява, че детето се е адаптирало и се развива добре според възрастта си.

Заинтересованата страна Г. *** Б. – приемен родител – р.пр., явява се лично  и моли съдът да уважи молбата, като подкрепя становището на съпругата си.

Страна център за Обществена Подкрепа- гр.Плевен- р.пр., не изпраща представител.

Адв. Е.Р. от ПлАК - особен представител на детето М., изразява становище за основателност на молбата, като посочва, че е в интерес на детето същото да бъде настанено в семейната среда на приемните родители. По отношение на режима на лични отношения на детето и майката, същата посочва, че същият следва да бъде съобразен с емоционалното състояние на детето, както  и факта, че детето е много малко.

     Съдът, като  прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази становищата  на страните, намира за установено следното:

Видно от представеното удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 0189/31.01.2014г, изд. от Община –гр.Плевен, се установява, че детето М.М.А., е родено на дата ***г., с посочени родители – М.С.А., с ЕГН********** и  баща – неизвестен. Установява се също, че със заповед № ЗД- 04-383/26.11.2015 г. на Директора на ДСП – Плевен, детето М. е настанено за отглеждане професионалното приемно семейство на М. и Г. ***, с адрес: ***, до произнасяне на съда с решение.

От приложеният по делото социален доклад, се установява, че за периода от 09.06.2015-12.06.2015г, детето М. е било настанено в ДДЛРГ-Плевен, като от м. ноември 2015г, детето е настанено за отглеждане в професионално  приемно семейство. В доклада се посочва, че детето М. е родено от трета поред бременност на майката, като за биологичен баща е сочен лицето ***, който понастоящем изтърпява наказание лишаване от свобода. В доклада се посочва, че детето М. е изоставено от майката, същата е избягала още след раждането му, като не му е дала и име и не е заявила намеренията си относно бъдещото отглеждане на детето. Установено е  че същата, заедно със съжителят й имат желание и възможност да полагат грижи за детето в семейната им среда. В доклада се  посочва, че детето е било настанявано в периода 9.06.2015 г. – 12.06.2015 г.в ДДЛРГ – *** – Плевен, поради задържане на майката в ареста във връзка с извършване на престъпление – кражба. Поради това е детето е било настанено с взета спешна мярка в приемно семейство. Посочва се, че майката не разполага с финансови възможности и подкрепа от близки и роднини; безотговорна; без жилищни условия, доходът й е изцяло от социални помощи по ЗСПД, като през 28.07.2015 г. всички плащания са били прекратени, а получените помощи по чл.6 подлежат на възстановяване. В доклада е посочено, че на 24.11.2015г фургона, в който живее майката М. е посетен от социални работници, като трите  й деца са открити  в съседен фургон, в изтощен вид- мръсни и недохранени. В доклада се посочва също, че понастоящем детето се развива добре и покрива показателите на  календарната си възраст. От настаняването й в приемното семейство,  детето спазва дневен режим; извършени са всички необходими прегледи и имунизации. В доклада е посочено също, че между детето М. и бабата по майчина линия- ***, съществува силна емоционална  връзка, която е в превес спрямо връзката родител- дете.  Посочва се също, че условията, в които се отглежда детето в приемното семейство  са добри и подходящи за детето. Детето се адаптира добре.

По делото, в с.з., се установява че майката на детето М.А., се намира в ***, където изтърпява наказание „лишаване от свобода”. По нейни данни, периодът на наказанието е 6 месеца, като е в Затвора от около 20 дни /считано към датата на с.з.-09.02.2016г./.

По делото, като свидетел е разпитана *** ***- социален работник, извършващ наблюдение на  детето и приемното семейство, която посочва, че условията при приемното семейство са много добри. Свидетелката посочва,че е присъствала на една среща между детето М. и майката, на която М. е била малко разстроена, по впечатление на  свидетелката, но като цяло срещата е минала добре. Свидетелката посочва, че  от настаняването на детето при приемното семейство и ма напредък в неговото развитие- както физическо, така и психическо.

     При така установеното, съдът намира, че с цел защита интересите на детето, същото следва да бъде настанено в професионалното приемно семейство, за посоченият в молбата срок от две години, или до промяна на обстоятелствата, ако са в негов интерес. По делото категорично се установи, че приемното семейство е осигурило всичко необходимо на детето- както от социално- битов план, така и емоционално. Налагането на тази мярка за закрила, най- пълно и добре би защитила интересите на детето.

По Съдът намира също, че следва да  бъде постановена възможност за използване на услугата „заместваща грижа. По отношение на искането по реда на чл.20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, за ползване на заместваща грижа, съдът намира за установено следното: Съобразно §1, т.9 от ДР на ППЗЗДет, “Заместваща приемна грижа" е услуга за дете, настанено извън семейството, която се предприема планирано и/или при извънредни обстоятелства с цел подкрепа на приемното семейство или семейството на роднини или близки за осигуряване на отдих и за деца с дългосрочен престой в специализирана институция за интегриране в общността. Съобразно нормата на чл.20, ал.4, т.3 от ППЗЗДет, възможността да се ползва услугата «заместваща приемна грижа», следва да бъде изрично предвидена като възможност в съдебното решение. Съобразно цитираният чл.20 от Наредбата, в съдебното решение се определят условията, при която се ползва заместващата грижа. В случая съдът не е сезиран с някакви конкретни възможности или проблеми в самото приемно семейство, за да може да определи конкретни условия, които да са адекватни точно за професионалното приемно семейство на М. *** Б. и Г. *** Б.. Поради горното, съдът намира, че единственото общовалидно условие, което може да приеме като основание, семейството да не изпълнява задълженията си, произтичащи от съдебния акт и от договора по чл. 27 ал. 5 от ЗЗДетето, е - възникване на извънредни обстоятелства от здравословен характер, непозволяващи на приемното семейство да полагат грижи за това дете. Поради горното, условието за прилагане на  чл. 20 от Наредбата, следва да бъде и само това.

По отношение на искането на молителя, за определяне на режим на  лични отношения между майката и детето, съдът намира за установено следното: съобразно нормата на чл. 33, ал.1 от ЗЗДет, ако осъществяването на лични отношения между родител- дете, са в интерес на детето, съдът определя режима на тяхното осъществяване. С молбата си, ДСП- Плевен, е посочил всеки втори и четвърти вторник от месеца, за времето от 10:30 часа до 11:30 часа, на територията на ЦОП – Плевен с адрес – гр***, в присъствието на социален работник от ЦОП – Плевен – Б.***. Режимът е поискан и посочен от молителя, без същият да е имал данни  за това, че майката е в Затвора-   Сливен. Съдът намира, че в случая, с оглед на събраните по делото данни, не е в интерес на  детето, което е на много ниска възраст-две години, да бъде определян режим на лични отношения с майката, който да бъде осъществяван по местоизтърпяване на наказанието- Затвора- Сливен. В случая следва да бъде съобразен както факта на ниската „яслена” възраст, така и влиянието, което ще окаже пъсещението на детето в място за лишаване от свобода. Режим на лични отношения на детето и неговата майка, може да бъде определен от съда, при промяна на обстоятелствата и при желание от нейна страна.

     Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ВЗИМА, на основание, чл.28, ал.1 във връзка с чл.25, ал.1, т.2 от ЗЗДет, МЯРКА ЗА ЗАКРИЛА спрямо детето М.М.А., с ЕГН********** - НАСТАНЯВАНЕ за отглеждане и възпитание В ПРОФЕСИОНАЛНОТО ПРИЕМНОТО СЕМЕЙСТВО на М. *** Б., с ЕГН********** и Г. *** Б., с ЕГН**********, и двамата с постоянен адрес: ***,  за срок от ДВЕ ГОДИНИ, считано от датата на настаняването му по административен ред, или до промяна в обстоятелствата, свързани с детето, ако са в негов интерес.

ПОСТАНОВЯВА, на основание чл. 20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, детето М.М.А., с ЕГН**********, да ползва социалната услуга „ЗАМЕСТВАЩА ПРИЕМНА ГРИЖА”, при следното условие: възникване на извънредни обстоятелства от здравословен характер, непозволяващи на приемното семейство на М. *** Б., с ЕГН********** и Г. *** Б., с ЕГН**********, и двамата с постоянен адрес: ***, да полагат грижи за това дете.

ОСТАВЯ  БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на молителя ДСП-Плевен, за определяне на режим на лични отношения, на основание чл.33, ал.1 от ЗЗДет,  между майката М.С.А. ЕГН********** и детето М.М.А., ЕГН**********, като НЕОСНОВАТЕЛНО.

 

Препис от решението да се изпрати на  Д”СП”- Плевен, на заинтересованите страни, и на особеният представител на детето- адв. Е.Р..

 

 На заинтересованата страна- М.С.А., решението да се връчи чрез Началника на Затвора- Сливен.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в      едноседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено. РЕШИЕНИЕТО  в частта му, с която е оставено без уважение искането по чл.33, ал.1 от ЗЗД, за определяне на режим на лични отношения, има характер на определение, и може да бъде обжалвано с частна жалба, в едноседмичен срок от съобщението, пред ПлОС.

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: