Решение по дело №2304/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 114
Дата: 17 януари 2020 г.
Съдия: Татяна Костадинова Костадинова
Дело: 20191100902304
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

Гр. София, 17.01.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 20 състав, в заседание при закрити врати на шести януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                      СЪДИЯ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

                                                                                 

при секретаря М. Симеонова разгледа т.д. № 2304 по описа за 2019 г.:

 

Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ.

Молителят Р. ООД (л.) твърди, че на 04.07.2016 г. взел решение за прекратяването си и за започване на производство по ликвидация. В хода на последното обаче ликвидаторът установил, че дружеството се намира в състояние на неплатежоспособност – налице били парични задължения, включително към финансови предприятия и публични, а единственият актив се формирал от право на собственост върху лек автомобил с ниска балансова стойност. Ето защо молителят поддържа, че спрямо него са налице основания за откриване на производство несъстоятелност и моли съда да постанови решение за това.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства, намира от фактическа и правна страна следното:

От събраните писмени доказателства се установява, че молителят е търговско дружество, което към настоящия момент не осъществява търговска дейност. От служебно изисканите справки е видно, че дружеството притежава право на собственост върху МПС, което съгласно заключението на СИЕ е с нулева балансова стойност. Паричните средства в банковите сметки, за които се установи титулярство чрез справка в Регистъра на БНБ, възлизат едва на около 30 лв. От заключението на СИЕ е видно, че дружеството има непогасени изискуеми публични задължения (към държавата по ЗКПО и местни данъци и такси), както и задължения по договори за заем (по договор за финансова помощ от 09.08.2007 г., сключен с Я.А.ЛЛС, САЩ) и кредит (по договор за банков кредит № 100-587/11.09.2007 г., сключен с Ю.Б.АД).

 

При така установените факти следва да се отговори на въпроса налице ли е неплатежоспособност.

Неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение от вида, посочен в чл. 608, ал. 1 ТЗ, като това състояние не е временно (арг.чл. 631 ТЗ) и именно то е в причинна връзка с неизпълнението. Т.е. липсата на изпълнение сама по себе си не сочи на състояние на неплатежоспособност – то е налице, само ако неизпълнението се дължи на влошеното финансово състояние на длъжника. Съгласно презумпцията на чл. 608, ал. 3 ТЗ, неплатежоспособността се предполага, когато търговецът е спрял плащанията на задължения от посочения в чл. 608 ТЗ вид. В настоящия случай спиране на плащането по изискуеми парични задължения е налице. Презумпцията за неплатежоспособност не е оборена данните на СИЕ. Вещото лице сочи, че дружеството е във влошено финансово състояние, изразяващо се чрез коефициентите за обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност. От същите е видно, че за изследвания период 2015 г. – 30.09.2019 г. те са много под референтните стойности, което се дължи на липсата на приходи от търговска дейността и високия размер на краткосрочните задължения.

За да е налице неплатежоспособност, е необходимо влошаването на ликвидността да има траен характер. Трайността в случая може да се извлече както от данните за предходни години, така и от прогнозата за бъдещо развитие. Както беше посочено, дружеството е преустановило осъществяването на търговска дейност, което означава, че не налице източник на доход, който би могъл да подобри финансовото му състояние. По изложените причини съдът приема, че спрямо ответника е налице неплатежоспособност и като юридическо основание за откриване на производство по несъстоятелност.

 

Следва да се определи началната дата на неплатежоспособността.

С аргумент от чл. 608, ал. 1 ТЗ се приема, че началната дата на неплатежоспособността е датата, на която длъжникът не е бил в състояние да изпълни изискуемо парично вземане от посочения в разпоредбата вид. Доколкото самото неизпълнение не е достатъчно за този извод, то за определяне на началната дата съдът следва да издири този времеви момент, в който едновременно са налице и двата елемента на неплатежоспособността – непогасено изискуемо задължение по чл. 608, ал. 1 ТЗ и трайна финансова невъзможност за погасяването му.

Наличието на изискуеми и непогасени парични задължения датира още от 2008 г. (за местни данъци и такси), но първият документиран момент на спад на ликвидността под референтните стойности е отчетът за 2015 г. Той обобщава финансовото състояние на дружеството към 31.12.2015 г., но от заключението по задача 3 на СИЕ е видно, че още от 01.01.2015 г. дружеството не осъществява търговска дейност и не отчита приходи.

Поради изложеното съдът счита, че като най-ранната доказана дата, към която са налице и двата елемента на неплатежоспособността – непогасени изискуеми парични задължения и нереферентни показатели за ликвидност, е 01.01.2015 г. и тя следва да се определи за начална.

 

По приложението на чл. 632, ал. 1 ТЗ:

От служебно изисканите справки е видно, че молителят не разполага с налични парични средства за покриване на началните разноски на производството по несъстоятелност. В указания с определение от 06.01.2020 г. срок не е внесена определената сума за покриване на началните разноски. Поради това съдът следва да приложи разпоредбата на чл. 632, ал. 1 ТЗ.

 

По приложението на чл. 272а ТЗ:

С постановяване на настоящото решение производството по ликвидация на молителя следва да бъде спряно, а след влизане в сила на решението то следва да се счита прекратено по силата на закона.

 

Така мотивиран и на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на Р. ООД, ЕИК *******.

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 01.01.2015 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на Р. ООД, ЕИК *******.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на Р. ООД, ЕИК *******.    

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ Р. ООД, ЕИК *******.

СПИРА на основание чл. 272а, ал. 1, изр. 1 ТЗ производството по ликвидация на Р. ООД, ЕИК *******.

СПИРА производството по т.д. № 2304/2019 г. по описа на СГС, ТО, 20 състав.

УКАЗВА на кредиторите, че в случай, че в едногодишен срок от вписване на решението производството не бъде възобновено при условията на чл. 632, ал. 2 ТЗ, същото ще бъде прекратено и ще се постанови заличаване на длъжника.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийския апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър на основание чл. 622 ТЗ.

      

 

СЪДИЯ: