Определение по дело №1521/2017 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 826
Дата: 10 октомври 2017 г.
Съдия: Димитър Кръстев
Дело: 20174110201521
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 август 2017 г.

Съдържание на акта

   П Р О Т О К О Л

 

гр. Велико Търново, 10.10.2017 г.

           

Великотърновски районен съд                     Петнадесети състав                                 

На  10.10.2017 г.

В публичното заседание в следния състав:

                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: Димитър Кръстев

                                                         Съдебни заседатели: 1. П. Китанова

                                                                                              2. Н.К.

 

Секретар: Мая Трифонова

Прокурор: М. Терзииванова

Сложи за разглеждане докладваното от съдията

НОХД № 1521 по описа за 2017 г.

На именното повикване в  10.00 часа се явиха:

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА  – редовно призована, се представлява от мл. прокурор М. Терзииванова.

ПОДСЪДИМИЯТ – И.П.К., се явява лично и с адв. Е.С.Д., определена от ВТАК за служебен защитник по искане на съда.

………………………………………………………………………………

 

          След обявяване на присъдата съдът се занима с МНО на подсъдимия, като счита, че същата следва да бъде потвърдена.

         Водим от горното и на основание чл. 309 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         Потвърждава взетата МНО „подписка” спрямо подсъдимия.

         Определението в частта относно потвърдената МНО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок, считано от днес пред ВТОС с частна жалба или частен протест.

 

 

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1…………..

 

                                                                  2…………..                   

 

 

 

Съдържание на мотивите

                                                

                                              М О Т И В И към НОХД 1521/2017 год. на ВТРС

 

   ОБВИНЕНИЕТО е срещу подсъдимия И.П.К., роден на *** ***, с постоянен адрес ***, неженен, неосъждан, ..., за това, че в периода от 03.02.2017 г. до 09.02.2017 г. в град В. Търново, при условията на продължавано престъпление, в съучастие - като помагач, с неустановени лица - извършители, с цел да набави за себе си и неустановените лица имотна облага, умишлено улеснил неизвестните извършители да поддържат у различните лица заблуждение и с това да им причинят имотна вреда в общ размер на 9014,40 лева, както следва:

- на 03.02.2017 г. - чрез явяване на мястото, наблюдение поведението на пострадалата и двукратно вземане на оставените пари и други вещи, умишлено улеснил неизвестните извършители да поддържат възбуденото от тях заблуждение у М.С.Н., че е необходимо да заплати сума за извършване на операция на дъщеря й Е.Н.М., която си е счупила крака и с това да й причинят имотна вреда, представляваща предоставената за това парична сума и други вещи в общ размер на 1 519,40 лв., от които на Н. - в размер на 988 лева - паричната сума от 700 лв. и 288 лв. - стойността на златен пръстен с тегло 4 грама, и на Е.Н.М. - в размер на 531,40 лева - паричната сума от 200 лева и 331,40 лв. - стойността на комплект сребърно колие и обеци, 4 бр. златни зъбни коронки и на 1 бр. реплика на монета, изработена по случай 825 години от въстанието на Асен и Петър;

-    на 04.02.2017 г. - чрез явяване на мястото и вземане на оставените пари, умишлено улеснил неизвестните извършители да поддържат възбуденото от тях заблуждение у Г.М.Д., че е необходимо да предостави парична сума, за да съдейства на полицейските органи за залавяне на престъпна група за измами и с това да й причинят имотна вреда в размер на 3500 лева, представляваща предоставената за това сума;

-    на 04.02.2017 г. - чрез явяване на мястото, наблюдение поведението на пострадалата и приемане на предоставените пари, умишлено улеснил неизвестните извършители да поддържат възбуденото от тях заблуждение у К.Г.П., че е необходимо да заплати 20 000 лв. и злато за извършване на операция на дъщеря й П З Д, която си е счупила крака и с това да й причинят имотна вреда в общ размер на 1 300 лв., представляваща предоставената за това сума;

-    на 09.02.2017 г. - чрез явяване на мястото, и двукратно вземане на хвърлените от терасата на жилището пари и други вещи, умишлено улеснил неизвестните извършители да поддържат възбуденото от тях заблуждение у М.К.П. заблуждение, че следва да предостави парична сума и златни накити, за да съдейства на полицейските органи за залавяне на престъпна група за измами и с това да й причинят имотна вреда, представляваща предоставената за това сума и златни накити, в общ размер на 2 695 лева, от които паричната сума в размер на 2 362 лева и 333 лева - стойността на два златни пръстена - престъпление по чл. 209, ал. 1 във вр. чл. 20, ал. 4 вр. чл. 26, ал. 1 от НК.

                           Представителят на ВТРП поддържа обвинението така както е повдигнато. Предвид производството по реда на глава 27 от НПК и чл.373 ал.3 от НПК, твърди , че наказанието следва да се определи съгласно чл.58а ал.1 от НК, като се наложи лишаване от свобода около средния размер с редукция 1/3. При постановяване на присъдата следва да се има предвид направените самопризнания от подсъдимия и съдействието му за приключване на наказателното производство.  Отделно от това следвало да се отчете механизма на деянията и личността на пострадалите.

                         Граждански искове са предявени трима от пострадалите лица, както следва:  

                       - граждански иск от М.С.Н., ЕГН ********** ***..., ул.... срещу подсъдимия И.П.К., ЕГН ********** *** за сумата от 988 лв. представляваща имуществени вреди в резултат на престъплението по чл. 209, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 4, вр. чл. 26, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от 03.02.2017 г.  до окончателното  плащане.

                       - граждански иск от М.К.П., ЕГН ********** ***ул........... срещу подсъдимия И.П.К., ЕГН ********** *** за сумата от 2695 лв. представляваща имуществени вреди, в резултат на престъплението по чл. 209, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 4, вр. чл. 26, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от 09.02.2017 г.  до окончателното плащане.

                       - граждански иск от К.Г.П., с ЕГН ********** *** срещу подсъдимия И.П.К., ЕГН ********** *** за сумата от 1300 лв., представляваща имуществени вреди, в резултат на престъплението по чл. 209, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 4, вр. чл. 26, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от 04.02.2017г до окончателното плащане.

                       Съдът констатира, че пострадалите лица Е.Н.М. и Г.М.Д. са редовно призовани на посочените от тях по делото адреси, като не се явяват в съдебно заседание, за което не са посочили извинителна причина. Не е постъпил граждански иск в писмена форма, както и искане за встъпване като частен обвинител. При това положение тяхното неявяване не е пречка за даване ход на делото.

                     Подсъдимият се признава за виновен при условията на глава 27, чл.370ал.2 от НПК вр.чл.371т.2 от НПК и признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като е съгласен да не се събират доказателства за тези факти. Съгласен е да не се провежда разпит на свидетелите и вещите лица, а да се ползват съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения. Моли за минимално наказание. Защитникът на подсъдимия адв.Д., счита, че следва да се наложи наказание при условията на чл.58а от НК към минимума. Позовава се на семейното и социално положение на подсъдимия, както и процесуалното поведение, вкл.признание от ДП.

                       Съдът като обсъди събраните по делото доказателства при условията на чл.373 ал.2 и ал.3 от НПК, намери за установена следната фактическа обстановка:

                        Подсъдимият И.П.К. ***. Завършил е средно образование. Понастоящем е студент........, специалност ..... През учебната година живее в.... Не работи. През месец февруари 2017 г. си търсел работа. Знаейки желанието му да работи по време на следването си, на 02.02.2017 г. свидетелката В. Ж. - негова състудентка и приятелка, му разказала, че разбрала за предлагана работа от приятеля си Н. Т. При разговор самият Т. му обяснил, че се отнасяло за събиране на капаро от клиенти, което впоследствие да бъде занасяно до гр. Русе. Това му предложило непознато лице, представило се като Н. К., което се свързало с него във връзка с негова обява в интернет. Т. отказал, но разказал на К. за тази възможност. Подсъдимият проявил интерес и се съгласил телефонният му номер да бъде предоставен на човека, представил се за Н. К.. Още същия ден мъжът получил телефонно обаждане от непознато лице, което се представило за Н. К. - търговец на бяла техника от гр. Русе. Непознатото лице му обяснило, че той трябва да събира капаро за извършени продажби на бяла техника, закупена от Германия, от клиенти на различни адреси в гр. Велико Търново. Щял да му се обажда по телефона и да му казва адрес, на който трябва да отиде. Сумите от няколко клиента трябвало да занася до гр. Русе, а за себе си щял да взима по 250 лева на курс. Подс. К. си помислил, че това може да е схема за измами, но тъй като имал нужда от пари, се съгласил.

                           По този начин К. се съгласил да работи за лица, извършващи измами по телефона и да ходи да взема парите, които се предоставят от пострадалите на територията на гр. В. Търново в резултат на измамливите действия и да ги носи до гр. Русе.

                            След като се убедили, че вече разполагат с лице да събира парите от този град, още на 03.02.2017 г. един от извършителите започнал да звъни на телефонни абонати в гр. Велико Търново. Преди обяд успял да се свърже с пострадалата М.С.Н. ***, на стационарния й телефон с номер ..... Пострадалата, след като чула мъжки глас, помислила, че се обажда племенникът й, когото назовала по име, вследствие на което обаждащият се потвърдил, разговаряли малко и затворил. След няколко минути се обадил друг мъж, който се представил за търговец на радиатори, който имал уговорка с племенника й, тя да отиде до магазина да извърши плащане от негово име. След като пострадалата отвърнала, че няма такава финансова възможност, неизвестният мъж прекратил разговора. След известно време, някой от извършителите позвънил отново на пострадалата Н., като се представил за лекар и й обяснил, че дъщеря й си е счупила крака и се нуждае от спешна операция, която трябвало да се плати незабавно, без да посочва точна сума, като и казал да събере толкова, колкото може. В изпълнение на дадените й указания, пострадалата продиктувала точния си адрес, ЕГН и номер на лична карта, като в същото време и трябвало да ги запише на лист хартия, което и сторила. Неустановеният мъж, който се уговорил с подс. К. му позвънил от телефонен номер .... В изпълнение на дадените му указания, подсъдимият незабавно взел такси и отишъл на посочения му адрес - ул. ..... в гр. В. Търново. Слязъл от таксито в близост до адреса и останал да наблюдава входа и поведението на жената. Неизвестният мъж му указал, че трябва от входа да излезе възрастна жена, на която да обясни, че го изпраща Н. К. и да вземе приготвените от нея пари, както и да го уведоми за получаването им едва след като се отдалечи от адреса. Междувременно възрастната жена започнала да събира парите, които имала в дома си, като през цялото време държала телефонната слушалка отворена, съгласно указанията на неизвестния мъж. Пострадалата събрала общо 900 лева, от които 700 лева нейни спестявания и 200 лева, които били на дъщеря й Е.Н.М., които поставила в найлонова торбичка. Било й указано след като ги събере да слезе пред входа на блока, където ще я чака мъж, на когото да предаде парите. Когато Н. излязла пред входната врата на блока, обв. К. се приближил и й казал, че го праща Н. К., съгласно указанията, които бил получил. Взел найлоновата торбичка със сумата от 900 лева, която му подала пострадалата. След като се отдалечил от мястото, съобщил на неизвестното лице, че е свършил работата. През цялото време непознатият го контролирал чрез незатворения телефон. Обв. К. прибрал парите в джоба си и отишъл с такси до ..., за да се яви на изпит. Пострадалата се върнала в дома си и вдигнала телефона, чиято линия била отворена и получила указания от неизвестното лице да събере и наличните бижута и ценности, които имала, за да може да се осъществи операцията на дъщеря й. Пострадала отново оставила линията отворена и започнала да търси и събира наличните бижута. В една найлонова торбичка поставила собствения си златен пръстен с тегло 4 гр. на стойност 288 лева и комплект сребърно колие и обеци, 4 бр. златни зъбни коронки и 1 бр. реплика на монета, изработена по случай въстанието на Асен и Петър - всичко на обща стойност в размер на 331,40 лева, собственост на дъщеря й свидетелката М.. Неизвестният мъж казал на пострадалата Н. да остави събраните ценности пред входната врата на блока. За да вземе и ценностите, мъжът, който контактувал с подс.К., повторно му се обадил и му казал да се върне на адреса, тъй като трябвало да вземе останалата част от сумата, като този път същата щяла да бъде оставена пред входа на жилищния блок. Подсъдимият взел такси и след като пристигнал на адреса, отново се свързал с неизвестния мъж, като отново не трябвало да прекъсва връзката с него докато не приключи работата и не се отдалечи от мястото. Останал на място и когато пострадалата излязла и оставила торбичката с ценностите вляво от входната врата, обвиняемият я взел и се отдалечил. Усетил, че в нея вместо пари има твърди предмети и прибрал същата в джоба си, след което съгласно указанията докладвал на неизвестния мъж и се прибрал в общежитието. Там подс. К. отворил двете торбички и видял съдържанието им. По телефона отново му се обадил същия мъж и се разбрали да занесе парите и бижутата в гр. Русе, като след като пристигне щял да му укаже точно къде да ги достави. Съгласно уговореното подсъдимият взел от парите 250 лева за свършената работа и 50 лева за транспортни разходи. Още същият ден отпътувал за гр. Русе около 17,30 часа и по указанията на непознатия мъж, оставил двете торбички, които сложил една в друга, между два контейнера за смет - жълт и син, намиращи се в близост до Автогара „Юг“ в гр. Русе, като получил подробно упътване от страна на мъжа точно от къде да мине и къде да ги остави. След това подс. К. се прибрал в гр. Велико Търново. Пострадалата Н. чакала мъжът да се свърже с нея, за да й съобщи за състоянието на дъщеря й, но така и не получила обаждане. Късно вечерта, дъщеря й М. се прибрала, заварила разхвърлени вещи из къщата и след като провела разговор с майка си, разбрала, че е била измамена. По този повод подала сигнал в РУ - Велико Търново.

                      На 04.02.2017 г. неизвестните извършители продължили да звънят на телефонни абонати в гр. Велико Търново. Около 14.00 ч. се свързали с пострадалата Г.М.Д. ***, на стационарния й телефон с номер ..... Обадил се мъжки глас, който се обърнал към нея с „лельо“ и я попитал какво правят, в отговор на което тя заявила, че няма никаква леля и затворила телефона. Помислила си, че може да е телефонна измама. Тъй като не успели да заблудят жената по този начин, неизвестните извършители решили да приложат следваща схема. След около час, около 15:30 ч., един от тях се свързал отново с нея на посочения телефон и се представил за Д М от Криминална полиция, като посочил, че телефонният му номер бил ... Обяснил й, че в района имало банда, свързана с бежанците и тя била в голяма опасност, тъй като била набелязана от тях като поредната жертва. Уверил я, че не трябва да се страхува, тъй като щял да й прати охрана, която да я пази. Обяснил й, обаче, че трябвало да събере парите, които има вкъщи и когато се обади някой от бандата, занимаваща се с телефонни измами, да се съгласи да даде исканите от тях парични суми и да ги изнесе пред входа си, като парите трябвало да бъдат истински, за да могат да хванат измамниците с тях, като по този начин щели да имат доказателства. След като оставела парите пред входната врата, трябвало да се скрие в жилището си и с оглед безопасност си, трябвало да не излиза навън, дори да не се показва на прозореца. Мъжът говорел много убедително и свидетелката Д. по никакъв начин не се усъмнила в думите му. През това време до жената била и нейната дъщеря - свидетелката Н. Д.. Мъжът поискал да разговаря и с нея. Същият й обяснил това, което казал на майка й, като приключил разговора, заявявайки, че „усещал“, че някой ще се обади. След 10 минути стационарният телефон звъннал и пострадалата чула женски глас, който и казал, че знае че има 6-7 хиляди лева, да приготвя парите, иначе щяла да отиде да я изкорми, тъй като я следяла и знаела къде живее. Пострадалата се изплашила и предала телефона на дъщеря си, която заявила, че ще приготвят парите. В това време, мъжът се обадил отново на подс. К. и му дал адреса на пострадалата Г.Д., на който трябвало да отиде веднага. Подс. К. отишъл на мястото с такси. През това време пострадалата Г.Д. взела намиращите се в дома й 3500 лева и ги поставила в черна найлонова торбичка, след което ги оставила пред входната врата на къщата и веднага се прибрала обратно съгласно указанията. Скрила се заедно с дъщеря си в къщата. К. видял оставената черна полиетиленова торбичка до входната врата, взел същата, след което се обадил на неизвестния мъж и му докладвал. След известно време мъжът, представящ се за полицейски служител, се свързал отново с Г.Д. и я успокоил, че операцията е минала успешно, хванали са извършителя и след няколко часа щели да отидат с полицейска кола да й върнат парите. Така и никой не отишъл и не се свързал повече с пострадалата, поради което след няколко дни същата разказала за случилото се на приятелка и след като осъзнала, че е била измамена, подала сигнал в РУ - Велико Търново.

                      На същия ден около 21:00 часа един от извършителите се свързал с пострадалата К.Г.П. ***, на стационарния й телефон с номер .... След като телефонът звъннал, пострадалата вдигнала и отсреща чула женски глас, който плачейки, се обърнал към нея разтревожено с „майче“. Заблудена от това, пострадалата решила, че се обажда дъщеря й П. З. Д. и я назовала по име. Жената продължила ридаейки да обяснява, че се подхлъзнала и си счупила крака. В този момент на телефона се обадил мъжки глас, на чийто въпрос дали това е дъщеря й, П. отговорила утвърдително. Мъжът се представил за д-р Х и й обяснил, че дъщеря й е пострадала, била със счупен на три места крак и че за да й направят операция, която била спешна, трябвало да се платят много пари. Поискал 20 000 лв. „Лекарят“ останал недоволен от това, че пострадалата му съобщила, че има само 1000 лева и започнал да я убеждава, че трябвало на всяка цена да намери още пари, както и ако има, да даде злато, тъй като било необходимо да се поставят златни пирони. Пострадалата отишла да вземе спестените си в дома пари и оставила слушалката на телефона, като по указания на неизвестния мъж, оставила линията отворена. П. успяла да събере 1 300 лева, съобщила това по телефона на неизвестния мъж, като продиктувала и точния си адрес, след което ги сложила в найлонова торбичка. Неизвестният мъж й обяснил, че ще дойде човек, на когото тя трябвало да предаде сумата. Междувременно един от неизвестните извършители, който държал връзка с подс. К., му се обадил, за да му даде поредните указания, като този път трябвало да каже на пострадалата, че го праща д-р Х. Подс.К. веднага отишъл на адреса с такси и съгласно уговорката им се обадил на неизвестния мъж. Насочил се към входа на пострадалата и започнал да наблюдава входа на възрастната жена и да я чака да излезе, за да вземе приготвените от нея пари. Телефонната линия била отворена през цялото време, както и предишните пъти. Обвиняемият изчакал няколко минути, след което видял от входа да излиза пострадалата П., отишъл при нея и потвърдил, че го праща д-р Х. Подсъдимият К. взел подадената от пострадалата найлонова торбичка и заминал. След като се отдалечил, докладвал по отворената телефонна линия, че парите са у него, като не затворил телефона докато не стигнал до общежитието. След това се разбрали да занесе парите до гр. Русе след като осъществят още една измама. След като пострадалата П. предала парите, се прибрала в дома си и продължила да държи телефона отворен, както бил наредил неизвестният мъж. Същата чакала той да се обади отново, тъй като й обещал да се свърже с нея в 23.00 часа. Така и не получила обаждане и затворила телефона. На сутринта с нея се свързал внука й, на когото тя споделила за случилото се. От него узнала, че дъщеря й е добре. В РУ - Велико Търново пострадалата подала сигнал за извършената измама.

                         На 09.02.2017 г. неизвестните извършители продължили да звънят със заблуждаващи повиквания на абонати в гр. В. Търново. Около обяд, един от извършителите се свързал с пострадалата М.К.П. *** на стационарния й телефон с номер .... На телефона се обадил мъжки глас, който се представил като Д М от Криминална полиция, като посочил, че телефонният му номер бил .... Обяснил й, че се обажда във връзка с предстоящо извършване на телефонна измама спрямо нея и същата следвало да съдейства на органите на реда, за залавянето на измамниците. След като пострадалата дала номера на мобилния телефон, който ползвала - ... на неизвестния мъж, тъй като същия й обяснил, че трябва да държи постоянна връзка с нея, затворила стационарния. Неизвестният мъж веднага се свързал с нея на мобилния като й заявил, че трябва постоянно да държи връзка с нея и да доближи слушалката до стационарния, за да чувал разговора с измамниците, когато й се обадят, а те щели да го направят скоро. Същата продиктувала и точния си адрес на неизвестния мъж. През това време на стационарния телефон се обадил женски глас, който започнал да заплашва пострадала, че ако не нагласи всички пари и злато, което имала, щели да я намерят и убият. Разговорът прекъснал. Представилият се за полицай мъж я уверил, че трябва да нагласи всички пари, които има. Пострадалата намерила и прибрала в един дамски несесер общо 2362 лева, като дала описание на несесера на неизвестния мъж. Същият й указал да хвърли несесера през терасата и да се прибере бързо. Пострадалата П. хвърлила несесера през терасата на тревната площ до блока, скрила се в апартамента, тъй като я било страх и докладвала на неизвестния мъж на телефона. В това време друг от неизвестните извършители, който държал връзка с подс. К., се свързал с него от телефон с румънски номер и му указал веднага да отиде до адреса на пострадалата и да вземе описания несесер, който бил хвърлен в близост до блока. Подс. К. незабавно стигнал до адрес с такси, отишъл до блока и в тревната площ видял изхвърления от пострадалата несесер със сумата от 2362 лева, прибрал същия и след като се отдалечил, по обичайния ред по мобилния си телефон, на чиято линия бил неизвестния извършител, му докладвал, че е изпълнил указанията. След това се прибрал в общежитието. Неизвестният, който се представял за полицейски служител, продължил да държи на телефона пострадалата П.. След известно време на стационарния телефон на П. отново се обадил женски глас, който без да попита за парите, заплашвайки пострадалата по същия начин като преди, й казал да приготви златото, което има и отново да го пусне през терасата. Мъжът на мобилния телефон, който през цялото време слушал разговора, успокоил жената, че всичките й пари и ценности, ще й бъдат върнати още на следващия ден, а тя трябвало да продължава да съдейства и да даде и златото, което имала. Пострадалата прибрала в един дамски несесер, по-малък от първия, два златни пръстена, които били на обща стойност 333 лева. Жената хвърлила малкия несесер отново през терасата в тревната площ до блока и се прибрала в дома си. След като казала на мъжа, че е изпълнила указанията и е хвърлила златните пръстени, мъжът затворил. Междувременно, подсъдимият К. получил второ обаждане от неизвестния мъж. Отишъл повторно на адрес на ул. .., за да вземе описания малък несесер, като отново след като пристигнал се обадил на мъжа и телефонната линия стояла отворена. Подс.К. намерил несесера със златните пръстени близо до мястото от по-рано, прибрал същия в джоба си и си заминал. Докладвал на мъжа, че взел несесера със златните пръстени. Вечерта на същия ден, пострадалата разказала за случилото се на дъщери си и така разбрала, че е била измамена.

                          На 12.03.2017 г. подс. К. получил обаждане от един от неизвестните извършители от телефон с номер ... като се уговорили на същия ден да занесе отново до гр. Русе събраните от измамите пари и вещи. Подсъдимият взел от събраните пари 300 лева за себе си, както се били уговорили. Занесъл останалите пари и вещи, придобити от измамите, извършени на 04.02.2017 г. и 09.02.2017 г., като ги оставил на същото място като предишния път.

                           В хода на разследването е назначена съдебно-оценителна експертиза, видно от която стойността на вещите, предмет на деянията са в общ размер на 952,40 лева. Стойността на нанесените имотни вреди от осъществените измами е в общ размер на 9014,40 лева.

                           Видно от изготвените справки от мобилни оператори неизвестните извършители са разговаряли с пострадалите от различни телефонни номера, включително и румънски такива.

                          От извършения следствен експеримент по безспорен начин се установява, че подс. К. е бил на адресите на пострадалите М.Н., К.П. и М.П..

                           Подсъдимият И.П.К. е извършил престъпление по чл. 209, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 4 вр. чл. 26, ал. 1 от НК.

                           От обективна страна на 03.02.2017 г. в град В. Търново И.П.К. се явил двукратно на мястото, където ще се получават парите и бижутата, наблюдавал поведението на пострадалата и взел парична сума и други вещи в общ размер на 1 519,40 лв., от които на М.С.Н. - в размер на 988 лева - паричната сума от 700 лв. и 288 лв. - стойността на златен пръстен с тегло 4 грама, и на Е.Н.М. - в размер на 531,40 лева - паричната сума от 200 лева и 331,40 лв. - стойността на комплект сребърно колие и обеци, 4 бр. златни зъбни коронки и на 1 бр. реплика на монета, изработена по случай 825 години от въстанието на Асен и Петър. По този начин улеснил неизвестните извършители да поддържат у Н. невярната представа, че следва да предаде парична сума и други вещи за извършване на операция на дъщеря й Е.Н.М. и с това да причинят имотна вреда на нея и дъщеря й в общ размер на 1 519,40 лв., представляваща стойността на предадената парична сума и други вещи. Доколкото съставът е осъществен с причиняването на имотна вреда, то от обективна страна К. е съзнавал, че други лица са извършили по отношение на пострадалата измамливите действия, както и че за да бъде довършено деянието, е необходимо неговото действие по явяване на адреса, наблюдаване на поведението и физически е взел парите и другите вещи като окончателно е препятствал по-нататъшната възможност пострадалата да се разпорежда с тях.

                         От обективна страна на 04.02.2017 г. в град В. Търново И.П.К. се явил на мястото, където ще се получават парите и взел оставената парична сума в размер на 3500 лева, собственост на Г.М.Д.. По този начин улеснил неизвестните извършители да поддържат у Г.М.Д. създадената от тях невярна представа, че следва да предостави парична сума, за да съдейства на полицейските органи за залавяне на престъпна група за имами и с тава да й причини имотна вреда в размер на 3500 лева, представляваща стойността на предоставената парична сума. Доколкото съставът е осъществен с причиняването на имотна вреда, то от обективна страна К. е съзнавал, че други лица са извършили по отношение на пострадалата измамливите действия, както и че за да бъде довършено деянието, е необходимо неговото действие по явяване на адреса, наблюдаване на поведението и физически е взел парите и другите вещи като окончателно е препятствал по-нататъшната възможност пострадалата да се разпорежда с тях.

                        От обективна страна на 04.02.2017 г. в град В. Търново И.П.К. се явил на мястото, където ще се получават парите и бижутата, наблюдавал поведението на пострадалата и взел парична сума в размер на 1 300 лева, собственост на К.Г.П.. По този начин улеснил неизвестните извършители да поддържат създадената от тях у П. невярната представа, че следва да предаде парична сума от 20 000 лева и злато за извършване на операция на дъщеря й П.З. Д., която си е счупила крака и с това да причинят имотна вреда на К.Г.П. в размер на 1 300 лева, представляваща стойността на предадената парична сума. Доколкото съставът е осъществен с причиняването на имотна вреда, то от обективна страна К. е съзнавал, че други лица са извършили по отношение на пострадалата измамливите действия, както и че за да бъде довършено деянието, е необходимо неговото действие по явяване на адреса, наблюдаване на поведението и физически е взел парите и другите вещи като окончателно е препятствал по-нататъшната възможност пострадалата да се разпорежда с тях.

                              От обективна страна на 09.02.2017 г. в град В. Търново И.П.К. се явил на мястото, където ще се получават парите и двукратно взел хвърлените през терасата на жилището пари и други вещи в общ размер на 2 695 лева, от които паричната сума в размер на 2 362 лева и 333 лева - стойността на два златни пръстена, собственост на М.К.П.. По този начин улеснил неизвестните извършители да поддържат създадената от тях у М.К.П. невярната представа, че следва да предостави парична сума и други вещи, за да съдейства на полицейските органи за залавяне на престъпна група за имами и с тава да й причини имотна вреда в размер на 2 695 лева, представляваща стойността на предоставената парична сума. Доколкото съставът е осъществен с причиняването на имотна вреда, то от обективна страна К. е съзнавал, че други лица са извършили по отношение на пострадалата измамливите действия, както и че за да бъде довършено деянието, е необходимо неговото действие по явяване на адреса, наблюдаване на поведението и физически е взел парите и другите вещи като окончателно е препятствал по-нататъшната възможност пострадалата да се разпорежда с тях.

                             От субективна страна деянията са извършени виновно, при форма на вината - пряк умисъл. К. е съзнавал общественоопасния характер на всяко от деянията, предвиждал е общественоопасните последици на всяко от деянията и е искал настъпването им. Съзнавал е, че спомага на неизвестните извършители да поддържат неверните представи, които са създали у пострадалите и в крайна сметка да им причинят имотната вреда чрез описаните от обективна страна действия, вкл. вземането на парите. Доказана е и специалната цел - да набави за себе си и за неизвестните лица имотна облага, демонстрирана чрез получаване, вземане и разпореждането с посочените суми.  

                      Отделните деяния са извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка - получаване на средства при едни и същи условия и при еднородност на вината, поради което последващите се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите. Поради това е прието, че деянията представляват продължавано престъпление по см. на чл. 26 от НК.

                        Отегчаващи вината обстоятелства:  размерът на причинените вреди, броя на пострадалите лица, механизъм при извършване на деянията.

                     Смекчаващи вината обстоятелства: чисто съдебно минало към момента на деянията и самопризнанието от досъдебното производство.

                     Причини и условия, способствали за извършване на престъпленията - стремеж за облагодетелстване по неправомерен начин и незачитане на чужда собственост .

                        С оглед на изложеното и като взема предвид личността на подсъдимия, мотивите и подбудите за извършване на престъплението, като отчете наличието на изброените по-горе смекчаващи и отегчаващи  наказателната отговорност обстоятелства и това, че производството е по реда на глава 27 по чл.370ал.2вр.чл.373ал.3 от НПК и с оглед целите на генералната и специална превенция, съдът наложи наказание на основание  чл. 209, ал. 1 във вр. чл. 20, ал. 4 вр. чл. 26, ал. 1 от НК при условията на чл.36, чл.54 и чл.58а, ал.1 от НК, а именно три години лишаване от свобода, като намалява същото с една трета и определя за изтърпяване наказание ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, чието изпълнение на основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА за срок от пет години.        

                         По отношение на допуснатите за разглеждане граждански искове. Съдът ги намери за основателни и доказани и ги уважи изцяло срещу подсъдимия К. така както са предявени, като се съобрази с диспозитива на обвинението по обв.акт. Претендираните суми представляват стойността на предадените парични суми и бижута в резултат на измамливите действия на неизвестни лица, които са подпомагани от подсъдимия. По делото  се доказаха и установиха признаците на фактическия състав, пораждащ отговорността за обезщетяване на вредите от непозволено увреждане по смисъла на чл.45 от ЗЗД. Освен, че съставляват престъпление, според съда деянията на подсъдимия следва да се квалифицират и като граждански деликти. Налице са обективните признаци – деяние, вредоносен резултат, причинна връзка, както и субективния признак – вина. Несъмнено гражданските ищци са претърпяли имуществени вреди в резултат на престъплението, изразяващи се в намаляване на тяхното имущество. Тази  вреда, е в пряка и непосредствена последица от извършеното и е в причинно-следствена връзка с него. Предвид на това, съдът, както следва:

                       ОСЪЖДА   подсъдимия  И.П.К., EГН **********,***,  да заплати на граждански ищец  М.С.Н. ЕГН ********** *** сумата от 988 лв./деветстотин осемдесет и осем лева/, представляваща имуществени вреди с оглед престъплението по чл. 209, ал.1, вр. чл.20, ал.4, вр. с чл. 26, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от датата на довършване на деянието 03.02.2017г.  до окончателното плащане.

                       ОСЪЖДА   подсъдимия  И.П.К., EГН **********,***,  да заплати на граждански ищец  М.К.П. ЕГН **********,***«П. К. Яворов», № 32, вх. Б, ет.4, ап.10 сумата от 2695 лв. /две хиляди шестстотин деветдесет и пет лева/, представляваща имуществени вреди с оглед престъплението по чл. 209, ал.1, вр. чл.20, ал.4, вр. с чл. 26, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от датата на довършване на деянието 09.02.2017г.  до окончателното плащане, както и сумата от 500 лв. /петстотин лева/ разноски по делото за упълномощаване на повереник.

                       ОСЪЖДА   подсъдимия  И.П.К., EГН **********,***, да заплати на граждански ищец К.Г.П., ЕГН ********** ***  сумата от 1300 лв. /хиляда и триста лева/, представляваща имуществени вреди с оглед престъплението по чл. 209, ал.1, вр. чл.20, ал.4, вр. с чл. 26, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва от датата на довършване на деянието 04.02.2017г.  до окончателното плащане.

          Присъдени бяха разноските по делото и ДТ по уважените размери на гражданските искове.  На основание. чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия И.П.К., с постоянен адрес ***,  EГН **********, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ВТРС направените по делото разноски в размер на 63.48 лв. /шестдесет и три лева, четиридесет и осем стотинки/ и сумата от 199.32 лв. /сто деветдесет и девет лева, тридесет и две стотинки/ държавна такса върху уважения размер на гражданските искове, както и 5 /пет/ лева при служебно издаване на изпълнителен лист                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

                    По тези съображения съдът постанови присъдата си.           

                                

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: