Определение по дело №2172/2015 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 септември 2015 г.
Съдия: Атанас Димов Атанасов
Дело: 20152330102172
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 септември 2015 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1659/15.9.2015г.

                                               15.09.2015 г.                                  гр.Ямбол

 

ЯМБОЛСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ХІІІ – ти състав

в закрито съдебно заседание в следния състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС ДИМОВ АТАНАСОВ

 

като разгледа докладваното от съдия  Атанас Атанасов гр.д.№ 2172 по описа на съда за 2015 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Пред съда е депозирана молба от М.Г.М. *** с искане за прилагане на мерки за защита по реда на Закон за защита от домашното насилие спрямо Г.К.Д. *** – неин син.

           С разпореждане от 04.09.2015 г., връчено на молителката на 09.09.2015 г., съдът е оставил без движение молбата и е указал на молителката в едноседмичен срок от уведомяването си за разпореждането да конкретизира датата или датите, на която/които твърди да е било извършено домашно насилие спрямо нея, мястото на извършване на домашното насилие, да опише начина, по който е било извършено домашното насилие, като посочи всички факти и обстоятелства по повод на извършването му.

          С нарочна писмена молба в дадения й от съда срок молителката е посочила, че от 15.03.2015 г. е подложена на системен тормоз от ответника в дома й в гр.Я., ул.”К.” № 16А, като е уточнила, че тя живее на първия етаж от къщата, а на втория етаж живее синът й Г.К.Д., а къщата е разположена в общ двор, който ползват със сина й.

         Молителката е посочила, че не може да посочи точни дати на извършване на домашното насилие, но може да посочи месеци.

         Посочила е, че през месец декември 2014 г. синът й нарочно й е взел подпалките за печката на твърдо гориво, която ползва, като по този начин я е лишил от топлина през зимата.

         Сочи също така, че на 15.03.2015 г. й е спрял електричеството, като й е взел бушона от електрическото табло, но молителката повикала съседка, която й поставила нов бушон.

         През април месец 2015 г. синът й видял, че отново има ток и й взе бушона и спрял електричеството; през същия месец и прекъснал и маркуча на пералнята.

         През месец май 2015 г. синът й счупил два пластмасови стола, единият от които хвърлил по молителката, крещял, викал и я обиждал; отново й взел бушона за електричеството, който била сложила с помощта на съсед.

         Към края на август 2015 г. молителката отново си била сложила бушона на ел.таблото с помощта на други хора, но синът й влязъл при нея и прекъснал електричеството за пореден път.

         Електромерът в къщата бил на високо и поради напредналата си възраст молителката не можела сама да си пуска тока, а разчитала на помощ от съседи и ел.техници, които поради систематиката на действията на ответника вече не желаели да идват, а молителката купувала, вече четвърти бушон за тока и синът й постоянно ги вземал.

         С оглед на изложените обстоятелства молителката твърди, че е подложена на системен тормоз от страна на сина си, който й спира електричеството и шести месец тя живее без ток, като това обстоятелство застрашава живота и здравето й.

         Настоящият състав на съда намира депозираната молба за недопустима по следните съображения:

         Разпоредбата на чл.2 от ЗЗДН предвижда, че домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или са във фактическо съпружеско съжителство.

         Разпоредбата на чл.10, ал.1 от ЗЗДН предвижда, че защита от домашно насилие може да се търси в срок от един месец от датата на извършването му.

          От изложените от молителката обстоятелства, с оглед датата на подаване на молбата – 04.09.2015 г. следва, че М.Г.М. може да претендира защита от домашно насилие единствено за твърдения акт на извършено домашно насилие към края на месец август 2015 г., макар и да липсва посочване на конкретна дата на извършване на акта за домашно насилие.

         Същевременно обаче настоящият съдебен състав счита, че  извършения от ответника акт – прекъсване на електричеството, не съставлява домашно насилие по смисъла на закона, тъй като не попада в нито една от посочените в закона хипотези.

         За да е налице домашно насилие следва да е извършен акт на насилие, а съгласно смисъла на думата „насилие” според тълковния речник такова е налице при прилагането на някаква сила.

         Т.е. за да е налице насилие по смисъла на закона, ответникът следва да извършва действие /акт/, директно насочен срещу физическата, духовната или икономическа сфера на пострадалия и да му причинява неимуществени вреди.

         В настоящия случай съдът приема, че спирането на електричеството не съставлява такъв акт, поради което и не може да бъде квалифициран като акт на домашно насилие.

         Ето защо молбата на М.Г.М. се преценява като недопустима, поради което производството по делото следва да се прекрати, а молбата да се върне.

        

         По изложените мотиви и на основание § 1 ЗЗДН вр. чл.130 ГПК, ЯРС

 

О П Р Е Д Е Л И:

         

         ПРЕКРАТЯВА гр.д.№ 2172/2015 г. по описа на ЯРС и ВРЪЩА като недопустима молбата на М.Г.М. *** с искане за прилагане на мерки за защита по реда на Закон за защита от домашното насилие спрямо Г.К.Д. ***.

           

         Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Ямболски Окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на молителката на посочения в молбата съдебен адрес.

 

 

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                           /Ат.Атанасов/