Решение по дело №12010/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262077
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Албена Кирилова Александрова
Дело: 20201100512010
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.София, 30.03.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, IV-Г с-в, в публичното заседание на двадесет и шести януари през 2021 г. в състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА АЛЕКСАНДРОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ОРЕШАРОВА

                                                                                 мл.с. ИРИНА СТОЕВА            

 

при секретаря А.Петрова,  като разгледа докладваното от съдия Александрова гр.д.№ 12010 по описа за 2020  г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.258-273 ГПК.

С решение от 04.08.2020 г. по гр.д.№ 73965/19 г. СРС, 32 с-в е отхвърлил предявените от Д.М.Н. и С.Ю.Р. срещу Е.В.Б. искове за осъждане на ответника да предаде на ищците държането на имот, представляващ апартамент № 63, находящ се в гр.София, жк „*****.

Срещу решението е постъпила въззивна жалба от ищцата Д.М.Н..Въззивницата твърди, че решението е неправилно.Оспорва извода на първоинстанционния съд, че е без значение за изхода на делото обстоятелството, че ответникът не е върнал ключа от апартамента въпреки смяната на патрона от въззивницата.Поддържа, че неосъществяването на това действие показва, че наемното правоотношение не е прекратено и фактическата власт върху имота не е предадена, а смяната на патрона е продиктувана от съображения за сигурност поради множеството доказателства за нарушения на реда в жилището.Твърди, че ответникът не е изпълнил договорното си задължение да върне ключа от имота.Въззивницата излага доводи, че неправилно съдът е приел, че от представения договор за наем на друг имот е установено, че ответникът се е изнесъл от процесния имот в уговорения срок, и че в показанията на свидетелката  В.Б.-майка на ответника не се посочва точно датата на изнасяне на освобождаване на имота.Моли съда да отмени обжалваното решение и да уважи иска.Претендира разноски.Прави възражение по чл.78, ал.5 ГПК.

Ответникът по въззивната жалба- Е.В.Б. оспорва същата.Излага становище, че основна цел на предявения иск е задържане на депозита от 900 лв. под претекст, че  налице нарушение.Поддържа, че не е бил във владение на имота към датата на предявяване на иска и е освободил имота с изтичане на предизвестието от 27.12.2019 г.Излага доводи, че въпросът за връщането на ключа е ирелевантен предвид смяната на ключалката, и че  ищцата не е доказала, че той ползва имота след срока на предизвестието.Моли съда да потвърди обжалваното решение.Претендира разноски.

Съдът, като прецени становищата на страните и обсъди представените по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Районният съд е бил сезиран с иск с правно основание чл.233, ал.1, пр.1 ЗЗД.Ищците- Д.М.Н. и С.Ю.Р. твърдят, че на 12.08.2019 г. с ответника Е.В.Б. са сключили договор за  наем, по силата на който са предали ползването на имот, представляващ апартамент № 63, находящ се в гр.София, жк „***** със застроена площ от 120 кв.м.На 27.11.2019 г. ищцата е връчила на ответника предизвестие за прекратяване на договора за наем съгласно т.6.3 от договора.Твърдят, че имат проблеми с наемателя, и че са получавали жалби и сигнали за нарушаване на реда от полицейските органи, което е нарушение на т.4.4 от договора, и че състоянието на имота е влошено.Излагат твърдения, че имат съмнения за наличие и разпространение на забранени субстанции от наемателя.При извършен оглед на жилището на 12.12.2019 г. ищцата е констатирала, че то е замърсено, а на места-разрушено, което е нарушение на т.4.3 от договора.Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да опразни описания имот.

Видно от представения договор за наем от 12.08.2019 г. Д.М.Н. е предоставила на Е.В.Б. за временно и възмездно ползване апартамент № 63, находящ се в гр.София, жк „***** със застроена площ от 120 кв.м. за срок от една година при месечна наемна цена от 900 лв.Наемателят се е задължил да ползва имота с грижата на добър стопанин и да го предаде с изтичането на срока на договора във вида, в който го е получил /чл.4.3/, както и да спазва вътрешния ред в сградата, съобразявайки се с добрите нрави и спокойствието на живущите /чл.4.4/.В чл.6.3 страните са предвидили възможност за прекратяване на договора с едномесечно писмено предизвестие от всяка от страните.Съгласно чл.7.2 от договора в случай на нарушаване условията на същия от някоя от страните и ако в двуседмичен срок след писменото предупреждение от изправната страна неизправната страна не преустанови или отстрани допуснатите нарушения, изправната страна може да прекрати договора без предизвестие и има право на неустойка в размер на едномесечния наем.Във всички случаи на прекратяване на договора по чл.6.1, 6.2, 6.3 и чл.7.2 наемателят е длъжен да освободи наетия имот и да предаде ключовете на наемодателя незабавно.В противен случай наемодателят има право да влезе във владение на имота без това действие да се счита за самоуправство /чл.6.4/.

Представено е предизвестие, подписано двустранно, с което Д.Н. е уведомила Е.Б., че прекратява сключения договор за наем на основание чл.228 и сл. ЗЗД на 12.08.2019 г. на основание т.6.3 от договора, считано от 27.11.2019 г.

С нотариална покана, връчена на ответника на 28.11.2019 г. ищцата е е уведомила ответника, че счита договора за наем от 12.08.2019 г. за прекратен на основание чл.4.4 от същия поради неспазване на вътрешния ред в сградата, несъобразяване с добрите нрави и спокойствието на живущите, както и неспазване на изискванията на общинските и други служби, както и във връзка с т.7.2 от същия и го е поканила да освободи апартамента и да предаде ключовете от него на 20.01.2020 г. в 16,00 ч. в нотариалната кантора на нотариус В.И., гр.София, ул. „*****.

Представен е договор за наем от 27.12.2019 г., подписан от Ц.И.И.-наемодател и Е.В.Б.-наемател за временно и възмездно предоставяне ползването на апартамент в гр.София, ул. ******при месечна наемна цена от 520 лв. за срок до 10.02.2021 г.

С постановление от 11.02.2020 г. СРП по пр.пр.№ 7869/20 г. е отказала да образува наказателно производство за престъпление от общ характер по НК и е прекратила прокурорската преписка, образувана по заявление на Д.М.Н..В материалите на преписката се съдържа и сведение, подписано от Д.М.Н., в което тя е заявила, че Е.В.Б. е напуснал имота на 27.12.2019 г. без да й предаде ключовете от апартамента, поради което на 29.12.2019 г. тя е сменила бравата.Представени са и материали по пр.пр.№ 1005/20 г., от които е видно, че на 21.11.20 г. на Е.В.Б. е съставен протокол за предупреждение на основание чл.65 ЗМВР.

Разпитаната по делото свидетелка В.Б.-майка на ответника твърди, че по коледните празници /22-24 декември/ синът й е изнесъл багажа си от апартамента, нает от Д.Н., като е казал, че е напуснал в предоставения му срок и е оставил багажа си в апартамента на свидетелката.Започнал е да търси друга квартира, ходил е по огледи и около Нова Година е отишъл на друга квартира, като е споделил, че е върнал ключа на Д..

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

От събраните  по делото доказателства се установи, че страните са били обвързани от наемно правоотношение, прекратено с едностранно предизвестие от ищцата на основание чл.6.3 от договора, като ответникът е опразнил имота и е изнесъл вещите си.

За да отхвърли иска първоинстанционния съд е приел, че страните са били в наемно правоотношение по договор за наем за процесния имот, прекратен на основание чл.238 ЗЗД с едностранно предизвестие от ищцата, и че към момента на приключване на устните състезания ответникът не държи имота.

Настоящият съдебен състав споделя мотивите на първоинстанционния съд и на основание чл.272 ГПК препраща към тях.Решението е постановено след съвкупна преценка на всички събрани по делото доказателства и доводи на страните и при постановяването му не е установено противоречие с императивни материалноправни норми.

Съгласно разпоредбата на чл.233, пр.1 ЗЗД наемателят е длъжен да върне вещта.В тежест на ответника е да докаже изпълнението на това свое задължение след преустановяване на наемното правоотношение.Връщането на наетата вещ не представлява просто изоставяне на същата, а акт, предприет по инициатива на наемателя, който подлежи на доказване.Имотът е предаден, когато наемателят осигурява достъп до него, опразнен от вещи и друго имущество на наемателя и предаване на ключа.В случая обаче ищцата е направила признание, че е сменила бравата на вратата на 29.12.2020 г.-след изтичане на срока на предизвестието и след подаване на исковата молба, който факт следва да се съобрази с оглед разпоредбата на чл.235, ал.2 ЗЗД.С наемния договор страните по делото са предвидили правото на наемателя в случаите на прекратяване на наемния договор на основание чл.6.3 и при непредаване на ключа от наемателя наемодателят да има право да влезе във владение на имота.Въззивницата се е възползвала от тази възможност и си е осигурила достъп до имота чрез смяна на  патрона на вратата и предвид доказаното опразване на имота от вещи на ответника съдът намира, че наемателят е изпълнил задължението си за освобождаване на имота и не препятства ползването му от наемодателя.

Неоснователни са оплакванията във въззивната жалба, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че наемното правоотношение е прекратено, и че ответникът е напуснал имота в предоставения срок.От съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, които са непротиворечиви се установи, че договорът за наем е прекратен едностранно от въззивницата, а освобождаването на имота е установено от свидетелските показания на разпитаната по делото свидетелка, която дава достатъчна  конкретизация на периода на освобождаване на имота, така и от представения договор за наем, сключен с друг наемодател.По отношение на това обстоятелство е налице и извънсъдебно признание на въззивницата, съдържащо се в материалите на представената прокурорска преписка.

Други конкретни оплаквания не се съдържат във въззивната жалба, а съгласно разпоредбата на чл.269, изр.2 ГПК въззивният съд е обвързан от посоченото в нея.

Поради съвпадане на крайните изводи на двете инстанции обжалваното решение следва да се потвърди.

С оглед изхода на спора и на основание чл.78, ал.3 ГПК въззивницата следва да бъде осъдена да заплати на въззиваемия сумата от 630 лв.-разноски за адвокатско възнаграждение за настоящата инстанция.Неоснователно е възражението за прекомерност по чл.78, ал.5 ГПК, тъй като съгласно чл.7, т.4 от Наредба № 1/2004 г. минималният размер на адвокатското възнаграждение възлиза на 1 124 лв.

Водим от горното съдът

 

Р Е Ш И :

           

ПОТВЪРЖДАВА решението 04.08.2020 г. по гр.д.№ 73965/19 г. на СРС, 32 с-в в обжалваната част.

ОСЪЖДА Д.М.Н. с ЕГН ********** и с адрес: *** и със съдебен адрес:*** да заплати на Е.В.Б. с ЕГН ********** и с адрес: *** и със съдебен адрес:*** /адв.Д.В./ сумата 630 лв. /шестстотин и тридесет лева/ на основание чл.78, ал.3 ГПК.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВКС в 1-месечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.