Решение по дело №29/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 154
Дата: 11 февруари 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20227040700029
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

             154                              11.02.2022 г.                                  гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на двадесет и седми януари две хиляди двадесет и втора година, в открито съдебно заседание в следния състав:

    

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

ЧЛЕНОВЕ:1.ХРИСТО ХРИСТОВ

  2.МАРИНА НИКОЛОВА

 

Секретар:  В. С.

Прокурор: Дарин Христов 

като разгледа докладваното от съдия М. Николова административно дело № 29 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Д.Д.Д., ЕГН: **********, чрез адв. С.П.- САК против Решение № 833/19.11.2021 г. постановено по а.н.д. № 1544/2021 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 20-0769-004629 от 15.12.2020г. на Началник Група към ОДМВР Бургас, сектор „Пътна полиция”, с което на касатора, на основание чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП, са наложени административни наказания – глоба в размер на 2000 /две хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /дванадесет и четири/ месеца.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, като е преповторено и вече изложеното в първоначалната жалба. Посочено е, че Д. е била санкционирана и за това, че е отказала да бъде тествана за употреба на алкохол, като за извършените две деяния, следва да бъде наложено едно административно наказание. Поискано е от съда да отмени оспорения съдебен акт, както и НП.

В съдебно заседание касаторът, редовно уведомен, не се явява и не се представлява. По делото е депозирана молба, в която е посочено че жалбата се поддържа и е направено искате за отправяне на преюдициално запитване.

Ответникът, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител и не е взел становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за оставяне без уважение искането на касатора.

С Протоколно определение, постановено в проведеното съдебно заседание, съдът е оставил без уважение направеното от касатора искане за отправяне на преюдициално запитване.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл. 218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

С наказателното постановление отговорността на касаторът е ангажирана за това, че на 18.10.2020 г., около 03:20 ч., в гр.Бургас, на ул. Струга” до бл.61 в посока УМБАЛ Бургас, е управлявала собствения си лек автомобил „Мазда 2“, с рег. № СТ 4903 РН , като водачът отказва да й бъде извършена проверка с тест за установяване употреба на наркотични вещества или техните аналози и не изпълнява предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техните аналози.

За установеното е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН), въз основа на който е издадено и процесното НП.

За да постанови оспореното съдебно решение РС - Бургас е приел, че наказателно постановление е издадено от компетентен орган, както и Актът за установяване на административно нарушение е съставен от компетентно лице, в съответствие с разпоредба на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН и от формална страна съдържа законоустановените реквизити по чл. 42 от ЗАНН. Административнонаказателното производство е образувано в срока по чл.34 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено в шестмесечния срок, като НП от формална страна е в съответствие с чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. Съдът е намерил, че водачът Д. е отказала да й бъде извършена проверка за установяване употреба на наркотично вещество, както с техническо средство, така и посредством медицинско изследване, с което си поведение безспорно е нарушила разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП. Съдът е обсъдил детайлно всички възражения, описани в депозираната пред него жалба, като е приел за установено, че при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приел е, че обстоятелството, че се е наложило Д. да изчака няколко минути пристигането на екип на сектор „ПП”, за да бъде тествана на място както за употреба на алкохол, така и за употреба на наркотични вещества и техни аналози, не представлява съществено процесуално нарушение и не е довело до ограничаване на правото й на защита в административнонаказателния процес. Съдът е обсъдил и материалната законосъобразност на оспореното пред него наказателно постановление. Не е споделил становището на процесуалния представител на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, че е налице съществено противоречие в писмените доказателства и разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели, като е приел, че всички те са еднопосочни и взаимно допълващи се относно фактите как жалбоподателката е управлявала процесния автомобил, били ли са й разяснени правата и същността на процедурата, съставен ли е АУАН, връчен ли е той, отказа й да го получи, съставен ли е талон за медицинско изследване, връчен ли е той и отказа да го получи, т.е. фактите субсумирани под хипотезата на нормата на чл. 174, ал. 3, пр.2 от ЗДвП. Съдът е достигнал до извод, че НП следва да бъде потвърдено, като е застъпил тезата, че отказите по чл.174, ал. 3 от ЗДвП на водач за извършване на проверка за наличие на алкохол и/или наркотици в кръвта са две самостоятелни нарушения.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитаните свидетели, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

От анализа на доказателствата по делото касационният състав установява, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от страна на административнонаказващия орган, които да са довели до ограничаване правото на защита на касатора. Районният съд е изяснил всички релевантни за спора факти, при редовно събрани и обсъдени доказателства. От показанията на полицейските служители в проведеното съдебно заседание се установява, че касаторът е управлявала МПС, като е отказала да бъде изпробвана на място с техническото средство за употребата на наркотични вещества или техни аналози, както и е отказала да даде кръвна проба за извършване на химико-токсикологично лабораторно изследване. Фактическата обстановка е правилно установена от районния съд в съответствие с приобщените писмени и събраните гласни доказателства и настоящата инстанция я възприема изцяло.

Настоящият съдебен състав намира за неоснователни възраженията в касационната жалба, идентични с възраженията, направени и пред първата инстанция, като изложените в тази насока мотиви на РС-Бургас се споделят изцяло от касационната инстанция, поради което на основание чл.221, ал.2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019г./, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне.

С Тълкувателно решение № 13 от 20.12.2021 г. на ВАС по т. д. № 1/2021 г., ОСС, І и ІІ колегия е прието, че отказите по чл.174, ал.3 от Закона за движението по пътищата на водач за извършване на проверка за наличие на алкохол и/или наркотици в кръвта са две самостоятелни административни нарушения, като в този случай е приложима нормата на чл.18 от Закона за административните нарушения и наказания. С оглед приетото ТР, обстоятелството, че Д. евентуално ще бъде наказана с влязло в сила НП и за отказ за извършване на проверка за наличие на алкохол в кръвта, не съставлява пречка да се ангажирана наказателната отговорност на касатора по настоящото дело.

С оглед изложеното, съдебният състав приема, че възраженията в касационната жалба се явяват неоснователни, а оспореното решение, като постановено при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. І-во АПК, във връзка с чл.63, ал.1 ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

Р Е Ш И :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 833/19.11.2021 г. постановено по а.н.д. № 1544/2021 г. по описа на Районен съд – Бургас.

         РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  

 

ЧЛЕНОВЕ:1             

                                                       

                                                                                   

  2.