Решение по дело №3783/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260018
Дата: 7 януари 2021 г. (в сила от 27 май 2021 г.)
Съдия: Диана Младенова Матеева
Дело: 20201720103783
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 260018 / 7.1.2021г.              07.01.2021г.                           Град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пернишкият районен съд                                                      6 състав

На 15 12 2020

В открито заседание в следния състав:

                                                Районен съдия: Д МАТЕЕВА

Секретар: Т Т.

 

Като разгледа докладваното от съдията гр.д. №03783 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството по делото е по реда на чл.422, ал.1 ГПК, вр.чл.410 ГПК.

          Производството по делото е образувано въз основа на искова молба от

 ЧСИ Ш.Д., с рег. №796, БУЛСТАТ:**********, и адрес:г***,

срещу „НД Мениджмънт“ООД, с ЕИК:********* и седалище и адрес на управление:гр.Перник, ул.“Р. Димитров“, бл.80, вх.В, ап.71,

            с която e предявен иск с правно основание чл.422, ал.1, вр.чл.410 ГПК, за признаване за установено, че ответникът дължи на ищеца заплащане на

сумата 268лв.,представляваща вземане по чл.79 ал.3 ЗЧСИ

 ведно със законната лихва върху главницата, считано от 14 04 2020г.- датата на подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение до окончателното изплащане на сумата,

представляваща неплатени такси и разноски по изп.д.№422/2015г. на ЧСИ Ш.Д.,

за които суми е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение № 964/14.05.2020г. по ч.г.д.№1798/2020г. на ПРС.

 

В законоустановения срок ответникът „НД Мениджмънт“ООД е  подал отговор, с който е оспорил иска по основание и размер, като твърди, че ищецът основава претенцията си на изготвена от същия сметка и фактура, без да има реално извършени услуги.

По изп.дело не били събрани никакви суми.

 Ответникът твърди, че ако са извършени изпълнителни действия от ЧСИ без внесена от взискателя авансова такса, то същите действия са неправомерни.

Ответникът твърди, че ищецът не е издал данъчна фактура за извършените изпълнителни действия, като съответно ответникът не е осчетоводил такова задължение, нито е ползвал данъчен кредит.

 

            След като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.235 ГПК, Пернишкият районен съд приема за установено от фактическа и правна страна следното:

 

По допустимостта на иска:

Съдът намира, че така предявеният иск за вземането, за което е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение № 964/14.05.2020г. по ч.г.д.№1798/2020г. на ПРС.

Искът се явява  допустим и  следва да се произнесе по същество.

 

По основателността:

 

Не се спори по делото, а и видно от приетите доказателства, че въз основа на молба на ответника и приложен към нея изпълнителен лист е образувано изп.д.№422/2015г. на ЧСИ Ш.Д., с което ответникът иска принудително събиране на вземанията срещу длъжника Снежана Михайлова Кирилова.

 

Ищецът твърди, че по възлагане на ответника по реда на чл.18 ЗЧСИ е предприел множество действия за извършване на справки за имущественото състояние на длъжника, в това число справки в НАП  за регистрирани трудови договори, справки в БНБ за открити банкови сметки и др. Ищецът твърди, че е предприел действия по налагане на запори, изпращане на съобщения и уведомления, изготвяне на копие от изпълнителното дело, като е направил и др. разноски по чл.31 ТТРЗЧСИ.

 

За извършените действия ЧСИ Ш.Д. е издал :

 Сметка № 23316 по чл.79 ЗЧСИ от 02.03.2020г.

Сметка № 23315 от 02.03.2020

Фактура № ********** от 02.03.2020 за дължими такси и разноски по  т.3 т.4 т.5 т.8 т.9 и т.31 от ТТРЗЧСИ

Книжата са били редовно връчени на товетната страна на 26.03.2020

Дължимата стойност е 268лв.

 

Видно от заключението на вещото лице Б.П. по съдебно- счетоводната експертиза:

- процесните два броя сметки и фактура  са отразени в счетоводството на ЧСИ Ш.Д. през март 2020г., както и в дневника за продажби, като е внесен и дължимия ДДС.

-Процесните два броя сметки и фактура  не са отразени в счетоводството на ответника и не са отразени в дневника за покупки за съответния период.

Видно от същата експертиза ответникът не е заплатил претендираната сума.

 

Видно от обясненията на вещото лице В. Попова в с.з. на ПРС от 15.12.2020г. процесната фактура е издадена с общата дължима сума, но към същата не е дадена така наречената разшифровка /разчет/ за отделните услуги, вид, брой и единичната цена на всяка от тях.

Това е изискване за редовност на фактурата и произтича от принципа за документална обоснованост на стопанската операция.

 Освен това от процесната фактура не може да се направи извод в кой период е извършена услугата и дали фактурата е съставена своевременно.

 Това от своя страна поставя ответника в невъзможност да осчетоводи фактурата и съответно да ползва данъчен кредит.

 

Съдът намира за неоснователно възражението на ответника, че ЧСИ няма право да иска от взискателя дължимите се такси по принудителното изпълнение доколкото същите не са събрани авансово.

Съгласно т.11 на ТР №2/2013г. ОСГТК прекратяването  на  производството  поради  невнасяне  на дължимите  от  взискателя  авансови  такси  и  разноски  е  правна възможност, съгласно  чл.  433,  ал.  1,  т.  6  ГПК.

 Но ако същият не се възползва от тази възможност извършените въпреки това изпълнителни действия не са порочни, не подлежат на обжалване на това основание и не може да бъдат отменени по жалба срещу  тях.  ЧСИ има възможност да  събере таксите от длъжника или от взискателя, съгласно разпоредбата на 79,  ал.  3  ЗЧСИ.

 

Съгласно Решение №366/2014/12.01.2015 по дело №4597/2014 на ВКС, ГК, IV г.о. императивните разпоредбите на чл.79 ЗЧСИ и т.5 от ТТРЗЧСИ задължават ЧСИ да спазва изискванията при попълване на сметката по чл.79 ЗЧСИ, съгласно която за събиране на таксите по изпълнение се изготвя сметка в два или повече еднообразни екземпляра, подписани от частния съдебен изпълнител, единият от които се връчва на задълженото лице, като в алинея втора от същата норма е предвидено, че в сметката се посочват разпоредбите, въз основа на които се дължат таксите, материалния интерес при пропорционалната такса, сумите на дължимите такси и допълнителните разноски, размерът на получената предплата и последиците от неплащането.

 

 Съгласно чл.435, ал.2 ГПК съдебният изпълнител е длъжен да уведоми длъжника за всяка дължима от него такса по основание и размер, тъй като той има право да обжалва постановлението за разноските, които включват всички такси и разноски по изпълнението, дължими от него.

 Ако длъжникът не е уведомен за основанията и размерите на таксите, той не може да упражни правото си на защита, предвидена в чл.435, ал.2 ГПК, респективно се препятства възможността за осъществяване на съдебен контрол върху действието на съдебния изпълнител по тяхното изчисляване.

 

Предвид горецитираната практика съдът намира, че за събирането на таксите в изпълнителното производство е предвиден императивен ред, част от който е и изготвянето на сметката по чл.79 ЗЧСИ, в която се посочва основанието и размера на всяка такса за всяко изпълнително действие.

 

  В процесния случай съдът намира, че ЧСИ Ш.Д. както в сметките по чл.79 ЗЧСИ, така и в процесната фактура, е посочил бланкетно, че общата дължима сума се дължи за такси и разноски по изпълнителното дело на основание т.3, 4,5, 8, 9 и 31 ТТРЗЧСИ.

В същите обаче не са посочени отделните услуги, като  вид, брой и единичната цена на всяка от тях.

Предвид липсата на законосъобразно издадена сметка е правно ирелевантно дали ЧСИ е извършил и конкретни изпълнителни действия, макар и по делото да няма доказателства за това.

 Това е поставило ответника в невъзможност да осчетоводи редовно фактурата и съответно да ползва данъчен кредит за това.

 

Не се спори по делото, че ЧСИ Ш.Д. е регистриран по ЗДДС, а това е видно и от заключението по съдебно- счетоводната експертиза на в.лБ.П..

 Поради това и ЧСИ  е задължен в петдневен срок да издаде данъчен документ- фактура за извършената от него облагаема услуга, която следва да съдържа реквизитите на чл.114, ал.1 ЗДДС.

 Видно от обясненията на вещото лице  в с.з. на ПРС -процесната фактура е издадена с общата дължима сума, но към същата не е дадена така наречената разшифровка /разчет/ за отделните услуги, вид, брой и единичната цена на всяка от тях. Това е изискване за редовност на фактурата и произтича от принципа за документална обоснованост на стопанската операция.

Освен това от процесната фактура не може да се направи извод в кой период е извършена услугата и дали фактурата е съставена своевременно.

Това от своя страна поставя ответника в невъзможност да осчетоводи фактурата и съответно да ползва данъчен кредит.

 

Предвид гореизложените съображения искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

 

По разноските:

Съгласно ТР №4/2013г. на ОСГКТ с решението по установителния иск съдът се произнася по дължимостта на разноските както в заповедното, така и в исковото производство.

Ответникът претендира направените по делото разноски. С оглед изхода на делото съдът намира, че следва да осъди ищеца да заплати на ответника сумата от 450,00лв., представляваща направени разноски по УИ, от които сумата в размер на 300,00лв. за разноски за адвокатско възнаграждение  и 150л. за вещо лице, както и 50лв. по запов.производство

            С оглед изложеното Пернишкият районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН  иска на ЧСИ Ш.Д., с рег. №796, БУЛСТАТ:**********, и адрес:г***, срещу „НД Мениджмънт“ООД, с ЕИК:********* и седалище и адрес на управление:гр.Перник, ул.“Р. Димитров“, бл.80, вх.В, ап.71, с който се иска да бъде признато за установено, че ответникът дължи на ищеца заплащане на

сумата 268лв.,представляваща вземане по чл.79 ал.3 ЗЧСИ

 ведно със законната лихва върху главницата, считано от 14 04 2020г.- датата на подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение до окончателното изплащане на сумата,

представляваща неплатени такси и разноски по изп.д.№422/2015г. на ЧСИ Ш.Д.,

за които суми е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение № 964/14.05.2020г. по ч.г.д.№1798/2020г. на ПРС.

 

ОСЪЖДА ЧСИ Ш.Д., с рег. №796, БУЛСТАТ:**********, и адрес:г***, да заплати на „НД Мениджмънт“ООД, с ЕИК:********* и седалище и адрес на управление:гр.Перник, ул.“Р. Димитров“, бл.80, вх.В, ап.71, сумата

450,00лв., представляваща направени разноски по УИ, от които сумата в размер на 300,00лв. за разноски за адвокатско възнаграждение  и 150л. за вещо лице, както и 50лв. по запов.производство

 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пернишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

СЛЕД влизане на решението в сила ч.г.д.да бъде върнато на съответния състав на ПРС, като към него се приложи и препис от влязлото в сила решение по настоящето дело.

 

                                                                        Районен съдия: