Решение по дело №1965/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2179
Дата: 24 ноември 2022 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20227180701965
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юли 2022 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2179

гр. Пловдив 24.11.2022 год.

Административен съдПловдив, XXVI касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и седми октомври две хиляди двадесет и втора година, в състав:                                                    

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ:МИЛЕНА ДИЧЕВА                                                                                                                                                                   ДАРИНА МАТЕЕВА       

          

при секретаря КОСТАДИНКА РАНГЕЛОВА и с участието на прокурора БОРИС МИХОВ, като разгледа докладваното от съдия Дичева КАНД № 1965 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от  М.А.И., ЕГН **********,*** – лично за себе си и в качеството на управител на „МАИ ГРУП Холдинг“ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Хан Кубрат“ №1, ет.4, офис 404, ЕИК ***, протв решение № 1147/03.06.2022 г. по ОАНД № 1514/22 г. по описа на ПРС.

Твърди се обжалвания съдебен акт да е незаконосъобразен, неправилен и необоснован, а оспореният административен акт – електронен фиш да е незаконосъобразно издаден.

Иска се тяхната отмяна с доводи, че липсва издател на ЕФ, липсва справка от КАТ, от която да е видно, че към датата на нарушението жалбоподателят да е собственик на процесното превозно средство. Сочи се и налична разлика между вписаното място на извършване на нарушението в ЕФ и мястото, посочено като GPS координати от системата за видеоконтрол. Излагат се доводи, че липсва  представен протокол по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

В допълнително представена писмена молба се излагат доводи в подкрепа на заявените по жалбата.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не се представлява.

За ответника по касационната жалба, ОД на МВР - Пловдив, не се взема становище.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за което решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение 1147 от 03.06.2022 г., постановено по АНД 1514/2022г., Пловдивският районен съд е потвърдил електронен фиш серия К 4812965, издаден от ОДМВР –Пловдив, с който на М.А.И. е наложена глоба в размер на 50 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Решението  правилно.

Изложените в касационната жалба доводи се припокриват с тези по първоначалната жалба, подадена пред ПРС, по които въззивната инстанция се е произнесла като ги е разгледала и обсъдила изключително подробно.

Настоящата инстанция споделя изцяло мотивите на районния съд, поради което и на основание чл.221,ал.2 от АПК препраща към тях.

В оспорения съдебен акт са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на електронния фиш. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност, изведени са обосновани правни изводи.

Неоснователно е възражението, че административното нарушение е установено с АТСС, при това мобилно  и доколкото на мястото, на което е установено нарушението, са присъствали контролни органи, е следвало да се състави АУАН и да се издаде НП. С изменението на разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП (нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г., изм., бр. 19 от 2015 г., бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., бр. 54 от 2017 г.) е предвидено при констатиране на нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, да се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. С това изменение законодателят е променил заложеното в разпоредбата условие – в смисъл издаването на електронен фиш да става в отсъствие на контролен орган и на нарушител, а не установяването и заснемането да бъде в отсъствие на контролен орган. С отпадането на изискването нарушението да се установява в отсъствие на контролен орган, то и постановеното в тази насока ТР № 1/2014 г. на ВАС е загубило своето правно действие. Единственото изискване, за да се издаде ЕФ, е нарушението да е установено и заснето с АТСС. Легалната дефиниция на АТСС се съдържа в § 1, т. 65 от ДР на ЗДвП, и според нея те са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. В настоящия случай превишението на скоростта на процесния автомобил е установено с ATCC CORDON-M2 MD 1196 и това изрично е записано в електронния фиш. Последното е от одобрен тип и е  преминало през надлежна метрологична проверка, което е видно от приложените писмени доказателства към ЕФ.  

Противно на твърдяното по касационната жалба към ЕФ е приложен протокол по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, съдържащ всички изискуеми се реквизити, съответно направените в тази насока оплаквания пред настоящата инстанция са неоснователни.

Неоснователни са и тези, че липсва справка за собствеността на процесния автомобил – както и ПРС е посочил изрично в решението си, а и това  е видно от доказателствата по делото, към ЕФ е приложена справка за регистрация на процесното МПС.

Неоснователно е и направеното в касационната жалба оплакване във връзка с географските координати, които съвпадат с посоченото във фиша място на нарушението.  

 

Обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд е валидно, допустимо и правилно, и като такова следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение 1147 от 03.06.2022 г., постановено по АНД 1514/2022г. по описа на Пловдивски районен съд.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: