Решение по дело №1234/2018 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 194
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 29 ноември 2019 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20184310201234
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

                                                    

                     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                       гр.Ловеч, 12.07.2019 год.                       

          

                               В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                     

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, втори състав в публично заседание на седемнадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря Наташа Богданова, като разгледа докладваното от съдията  НАХ дело № 1234 по описа за 2018 година, за да  се произнесе, съобрази следното:

 

          Производство с правно основание чл.59-63 от ЗАНН.

         С наказателно постановление № 15-0000530 от 27.09.2018 г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” - П. е наложено на “Х.” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.У., област Л., ул.”П.” № 7, ***, представлявано от управителя Т.Ц.М., административно наказание на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.414, ал.3 от КТ – имуществена санкция в размер на 1 500 лева, за нарушение на чл.1, ал.2, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ.

Недоволни от постановлението останали от дружеството-жалбоподател, които чрез управителя Т.М. са го обжалвали, като незаконосъобразно издадено. Изтъкват, че наказателното постановление е било издадено при грубо нарушение на процесуалните правила и в противоречие с материалния закон. Молят наказателното постановление да бъде отменено, като изтъкват, че подробни съображения ще развият в съдебно заседание.

В съдебно заседание, редовно призовани, дружеството-жалбоподател се представлява от адвокат Е.М. ***, която поддържа жалбата и пледира за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно. Акцентира на обстоятелството, че не е посочен адреса на обекта, за който се твърди, че е извършено нарушението и счита това за нарушение на разпоредбата на чл.57 от ЗАНН. Представя писмени бележки, в които подробно е развила съображенията си за незаконосъобразност на обжалваното НП. Подробно в тях е анализирала установените по случая факти и доказателствата, които ги подкрепят, като оспорва изводите на наказващия орган, че отношенията между дружеството и лицето З.В. са били трудовоправни. Счита, че В. не е престирала работна сила и излага съображения в тази насока. Сочи, че отношенията между В. и дружеството са били гражданскоправни, като са изложени аргументи в тази насока. Оспорва формата и доказателствената стойност на попълнената от нея декларация. Изтъква, че наказващият орган е следвало да издаде постановление за обявяване съществуването на трудово правоотношение по чл.405а от КТ, след като са били убедени, че е била престирана работна сила от З.В.. По-нататък в писмените бележки е направен подробен анализ на белезите, които характеризират едно отношение като трудово и оспорва наличието на такива в разглеждания случай. Анализира и разпоредите на чл.61, ал.1 и чл.62, ал.1 от КТ, обосновавайки се, че същите съдържат съставите на две отделни нарушения, като изтъква, че от описаните в обстоятелствената факти, съпоставени с тези норми, не става ясно кое точно нарушение наказващият орган е приел, че е извършено.     

         Въззиваемата страна, редовно призовани, се представляват от юрисконсулт Р.И., която пледира жалбата да бъде оставена без уважение и се потвърди наказателното постановление, като законосъобразно издадено. Оспорва възражението на процесуалния представител на жалбоподателя относно твърдението, че не е посочен адреса на обекта, като изтъква, че в НП той е в достатъчна степен ясно индивидуализиран. Представя подробна писмена защита, в която подробно излага установената по случая фактическа обстановка, както и развилото се във времето административнонаказателно производство срещу дружеството и оспорва възраженията и доводите на жалбоподателя. Прави анализ на доказателствата по делото и позовавайки се на тях сочи, че отношенията между дружеството-жалбоподател и лицето З.В. съдържат всички елементи на трудовоправни такива и че категорично е установено престирането на работна сила от страна на последната, включително и от собственоръчно попълнената от нея декларация. По отношение на последната излага аргументи относно доказателствената й стойност. Оспорва представения от жалбоподателя граждански договор с В., като сочи, че дори и той съдържа елементи на съществуващо трудово правоотношение. Счита, че краткотрайността на извършваната работа не е критерии за наличието на облигационно отношение и че в тази връзка КТ е уредил възможността за сключване на срочни трудово договори, както и трудови договори за работа през определени дни от месеца.    

         От събраните по делото писмени доказателства, от показанията на свидетелите Х.В.Р., М.Д.П., А.В.Д., ***, З.М.В., Л.М.Г. и Н.Ц.Н., както и от изложеното в жалбата и в съдебно заседание от страните, съдът установи следната фактическа обстановка :

          На 14.07.2018 г., около 10:40 часа, представители на Дирекция „ИТ" със седалище гр.П. – свидетелите Х.Р. и Валя Николаева, заедно с полицейските служители Л.Г. и Н.Н., извършили проверка на цех за преработка на диворастящи гъби, експлоатиран от «***» ЕООД – гр.У., с управител Т.Ц.М.. Цехът се намирал се в гр.У., област Ловеч, ул.»Васил Левски» № 127. В имота, като наемател на хладилна камера и отделно помещение от 10 кв.метра било и «Х.» ЕООД – гр.У., също с управител Т.Ц.М. /договори за наем от 01.04.2018 г. и 01.01.2014 г. – л.38-40/.

При проверката в обекта били заварени да множество лица, едно от които била свидетелката З.М.В., ЕГН: **********. В. попълнила и подписала декларация /л.14/, в която посочила, че работи в «Х.» ЕООД, като берач на гъби. Не е посочила работно време, както и какъв е размера на дневното трудово възнаграждение по т.5 от декларацията. В т.6 посочила, че последното получено трудово възнаграждание е в размер на 20 лева. В т.3 и т.4 от декларацията е отбелязала, че няма сключен трудов или граждански договор, а по т.9, в графите обозначени с «да» и «не» не е отразила нищо. 

          Проверката била документирана с констативен протокол, съставен от свидетелката Николаева /л.42/ и протокол за извършена проверка изх.№ 1829914 от 14.07.2018 г. /л.58-61/.  

          На 15.08.2018 г. в ДИТ П. била извършена и проверка по документи, на която управителя на дружеството Т.М.  представил редица документи касаещи правоотношенията на представляваните от него дружества «***» ЕООД и «Х.» ЕООД със заварените при проверката лица. По отношение на свидетелката З.В. липсват данни по делото към този момент да са били представени такива.

На същия ден - 15.08.2018 г. свидетелят Х.Р. съставил акт за установяване на административно нарушение № 15-0000530 на „Х." ЕООД - гр.У., област Ловеч, в присъствието на управителя на дружеството – Т.Ц.М.. В акта Р. описал, че дружеството, в качеството си на работодател, е извършило нарушение на трудовото законодателство, като в обекта в гр.У. е допуснал до работа лицето З.М.В., без отношенията между нея и работодателя да са уредени като трудовоправни – няма сключен трудов договор, двустранно подписан в писмена форма. Актосъставителят Р. квалифицирал описаното като нарушение на разпоредбата на чл.1, ал.2, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ.

Като свидетели при съставянето на акта се подписали М.П. и А.Д..  

По така съставения акт, представляващият дружеството Т.М. вписал като възражение, че З.В. е дошла да предаде събраните от нея гъби на стойност 20 лева, за което са оформени съответните документи. Посочил е, че лицето не е упражнявало трудова дейност в дружеството, поради което е нямал задължения по чл.1, ал.2, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ. Подписал акта и получил препис от него.

Няма данни по делото, в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН, от дружеството да са представили писмени възражения.

На 27.09.2018 г. било издадено обжалваното наказателно постановление № 15-0000530, в което наказващият орган изцяло възприел описаните от актосъставителя обстоятелства по случая и приел, че нарушението на трудовото законодателство се състои в това, че в качеството си на работодател, дружеството е допуснало до работа, като работник З.М.В., ЕГН: **********, без отношенията между нея и работодателя да са били уредени като трудовоправни отношения – няма сключен трудов договор, двустранно подписан в писмена форма. Наказващият орган също квалифицирал нарушението по чл.1, ал.2, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ и наложил на дружеството предвидената в чл.414, ал.3 от КТ имуществена санкция в размер на 1 500 лева.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки жалбата от правна страна съдът прие следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежно легитимирано лице, поради което е допустима.

Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган и въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице.

Съставеният АУАН и издаденото въз основа на него НП съдържат всички задължителни реквизити, съгласно нормите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН и не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да обосновават отмяна на наказателното постановление на формално основание. И в двата акта вмененото на дружеството нарушение е пълно, точно и ясно описано и в съответствие с това му е дадена правилната правна квалификация, като е приложена и съответната за него санкционна норма. Както в АУАН, така и в НП са отразени датата и мястото на извършване на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, изпълнителното деяние чрез което е било осъществено, а също и доказателствата, които го потвърждават.

След внимателна преценка на ангажираните по делото доказателства настоящият съдебен състав намира, че вмененото на дружеството нарушение е несъставомерно, тъй като не съдържа елементите от състава на нарушението по чл.1, ал.2, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ.

По делото не се установява по категоричен и безспорен начин от обективна страна, че в случая със свидетелката З.В. дружеството „Х.” ЕООД е имало качеството „работодател” по смисъла на §1, т.1 от ДР на КТ, респективно В. да се е намирала на „работно място” по смисъла на легалната дефиниция на §1, т.4 от ДР на КТ. От доказателствата по делото не се установява също така и че между дружеството и В. да са били налице основни елементи, характеризиращи правоотношението им като трудово, а именно : престиране на работна сила, работно място, уговорено трудово възнаграждение, работно време, за коте да е било необходимо сключване между тях на писмен трудов договор. Основание за такъв извод дава на първо място декларацията попълнена и подписана от З.В. /л.14/, в която е посочено от самата нея, че работи като берач на гъби, което не кореспондира с предмета на дейност на дружеството, като „Предприятие за изкупуване и преработка на диворастящи гъби и плодове”. Самата В., разпитана в хода на съдебното следствие заявява, че се е намирала в помещението, за да предаде набрани от нея гъби, за което са й били заплатени 20 лева. Чакала е в помещението да предаде гъбите, когато започнала проверката от органите на ДИТ П.. В тази връзка, показанията й кореспондират и с тези на свидетелите Р., Николаева, Г. и Н., които единодушно сочат, че при влизане в помещението са заварили множество лица, които са работели. Действително, част от тези лица са престирали работна сила, но разбираемо е при толкова много хора, служителите на ДИТ и на полицията да е нямало как обективно да възприемат кое от тях какво точно е извършвал в момента, тъй като всичките са преустановили дейност, а част от тях са се опитали да се скрият. Затова и проверяващите са раздали на всички да попълнят декларации в какво качество се намират там. В този смисъл, данните посочени от свидетелката В. в попълнената и подписана от нея декларация кореспондират с показанията й пред съда, а именно : че е берач и че за набраните от нея гъби е получила сумата от 20 лева. По никакъв начин от тези доказателства не се установяват елементи на трудово правоотношение. Не се установява същата да е имала място на работа и да е престирала работна сила под формата на заемана от нея конкретна длъжност. Не се установява също така и да е получавала трудово възнаграждение с постоянен характер, нито пък периодичност на заплащането му, още по-малко пък е определена продължителност на работния ден.

В подкрепа на гореизложеното е и представената по делото „добивна ведомост за изкупени диворастящи плодове и гъби” /л.27/, в която е отразено под № 2, че на 14.07.2018 г. З.М.В. е продала на „Х.” ЕООД 4 кг. манатарки, с единична цена на килограм от 5 лева, за което е получила общо сумата от 20 лева. Именно тази сума свидетелката В. е посочила в т.6 от декларацията „последно получено трудово възнаграждение в размер на…..”, явно без да прави разлика между трудово възнаграждение и възнаграждение (цена) за предадените от нея гъби. Освен това, заедно с нея във ведомостта поименно са посочени още три лица, предали различно количество гъби. В тази връзка, доводите на процесуалния представител на въззиваемата страна, че за всички 13 заварени при проверката лица са били налице основания разкриващи белези на трудово правоотношение, не кореспондират с приложените писмени доказателства и се явяват неоснователни по отношение на З.В..           

Поради така изложените съображения съдът счита, че от обективна страна не се установява по несъмнен и категоричен начин, че З.В. е полагала труд за „Х.” ЕООД в качеството му на работодател и при наличието на основни елементи от трудово правоотношение, като работно място, уговорено трудово възнаграждение и работно време. Отношенията й с дружеството са били по сделка за покупко-продажба (на диворастящи гъби). По никакъв начин не се установява, че В. е престирала работна сила в полза на дружеството, за да е било необходимо сключването на писмен трудов договор между тях.  

Предвид на тези съображения съдът счита, че жалбата срещу наказателното постановление е основателна и са налице основания за отмяната му като необосновано и издадено в нарушение на материалния закон.

         Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                       Р   Е   Ш   И   :

    

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 15-0000530 от 27.09.2018 г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” - П., с което е наложено на “Х.” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.У., област Ловеч, ул.”П.” № 7, ***, представлявано от управителя Т.Ц.М., административно наказание на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.414, ал.3 от КТ – имуществена санкция в размер на 1 500 лева, за нарушение на чл.1, ал.2, във връзка с чл.62, ал.1 от КТ, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

          

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Ловеч в 14 - дневен срок от съобщението до страните.

                  

                                         

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ :