Определение по дело №203/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260208
Дата: 31 май 2021 г. (в сила от 8 юли 2021 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20211800200203
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2021 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер              тридесет и първи май                   Година 2021               София

 

СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Наказателно отделение, Втори първоинстанционен /тричленен/ състав

На тридесет и първи май                                                                 Година 2021

В открито заседание в следния състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ: 1. КРИСТИНА ТОДОРОВА

                                                               2. АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

Секретар Камелия Василева

Прокурор Р. Цекова

Като разгледа докладваното от съдията Николова

ч. н. дело № 203 по описа за 2021 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:                

 

Производството е по реда на чл. 44, ал. 11 ЗЕЕЗА, вр. чл. 457, ал. 2-5 НПК, образувано по предложение на Окръжния прокурор при Окръжна поркуратура – София за решаване на въпросите във връзка с изпълнение на наказание лишаване от свобода за срок от десет години, наложено на българската гражданка М.К.Й., родена на *** ***, ЕГН: **********, с решение № 1727/2016 г. от 12.10.2016 г. на Едночленен Апелативен съд – Тесалоники (гр. Солун), Република Гърция, влязло в сила на 30.06.2017 г.

Данните по делото установяват следното:

Софийският окръжен съд е бил сезиран с Европейска заповед за арест, издадена на 29.06.2018 г. от Апелативен прокурор при Апелативна прокуратура Тесалоники (гр. Солун), Република Гърция, с която е поискано предаването на българската гражданка М.К.Й., родена на *** ***, на компетентните съдебни власти на издаващата държава за изпълнение на наказание лишаване от свобода за срок от десет години, наложено с решение (присъда) № 1727/2016 г. на Едночленен Апелативен съд – Тесалоники (гр. Солун), Република Гърция, влязло в сила на 30.06.2017 г.

С решение от 15.02.2021 г. по ч.н.д. № 499/20 г. на СОС е отказано предаването на българската гражданка М.К.Й. на компетентните власти на издаващата държава и на основание чл. 44, ал. 8, вр. чл. 40, ал. 1, т. 4 ЗЕЕЗА е прието да се приведе в изпълнение от българската прокуратура наказанието „лишаване от свобода“ за срок от десет години. С посоченото решение съдът е взел спрямо М.Й. мярка за неотклонение „домашен арест“ до привеждане в изпълнение на наказанието „лишаване от свобода“, като е постановил мярката за неотклонение да се изпълнява на адрес: гр. Самоков, обл. Софийска, ул. „Здравец“ № 470. Това решение е потвърдено с решение от 01.03.2021 г. по в.ч.н.д. № 214/21 г. на Софийския апелативен съд и е влязло в сила на 01.03.2021 г.

С решението (присъдата) № 1727/2016 г., постановено от Едночленен Апелативен съд – Тесалоники (гр. Солун), Република Гърция, влязло в сила на 30.06.2017 г., българската гражданка М.К.Й. е осъдена за престъпление, квалифицирано по закона на издаващата държава като престъпление по чл. 26, ал. 1а, чл. 27, ал. 1, чл. 45 от Наказателния кодекс на Р Гърция и чл. 29, ал. 5, т. „б“ от Закон 4251/2014 на издаващата държава, за което ѝ е наложено наказание лишаване от свобода за срок от десет години и глоба от 50 000 евро.

От значение за решаване на въпросите във връзка с изпълнение на присъдата се явяват фактите на престъплението, за което е осъдена българската гражданка, а не тяхната правна квалификация по закона на издаващата държава. От приетата за изпълнение присъда е видно, че М.Й. е осъдена за деяние, свързано с улесняване на граждани на трета държава да напуснат страната (Гърция), без да преминат гранична проверка, извършено задружно с Ярослав Юлианов Мишев: на 04.06.2015 г. в гр. Солун, Гърция, Ярослав Юлианов Мишев и М.Й. качват в автомобил, собственост на М.Й. и управляван от Ярослав Мишев единайсет сирийски граждани, преминали незаконно на гръцка територия и без пътнически документи, което било известно на двамата подсъдими, за да ги закарат до границата на Гърция с Република Северна Македония, след което да преминат пеш границата, като двамата подсъдими са арестувани в 23,00 ч. по време на извършване на деянието, на търгване, с вече качени в колата чуждестранни граждани; деянието е извършено с цел да получат по 100 евро от всяко превозвано лице.

Така установените в наказателното производство, проведено от гръцките съдебни власти, факти осъществяват престъплението по чл. 281, ал. 2, т. 1, вр. ал. 1 от Наказателния кодес на Република България – противозаконно подпомагане чужденец да пребивава в страната в нарушение на закона с цел набавяне на имотна облага за себе си, извършено чрез използване на моторно превозно средство, - за което се предвижда наказание лишаване от свобода от една до шест години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева. Тъй като по българския Наказателен кодекс максималният срок на лишаване от свобода за извършеното престъпление е по-малък от определения с присъдата, наложеното наказание лишаване от свобода, съобразявайки разпоредбата на чл. 457, ал. 4 НПК, следва да се намали до този срок, а именно до шест години.

За престъплението, за което е осъдена М.Й., по българския закон също се предвижда наказание глоба, поради което на основание чл. 457, ал. 6 НПК наложеното с присъдата на гръцкия съд наказание глоба също следва да се приеме за изпълнение за сумата в размер на 20 000 (двадесет хиляди) лева, какъвто е и максималният размер на наказанието глоба, предвиден за престъпление по чл. 281, ал. 2, т. 1, вр. ал. 1 НК на България, на което съответства престъплението, за което тя е осъдена в Гърция. По делото липсват каквито и да било доказателства, а и не се навеждат доводи, че осъдената е заплатила наложената ѝ глоба.

Съобразно разпоредбата на чл. 457, ал. 3 НПК съдът следва да определи и първоначалния режим за изтърпяване на наказанието, който с оглед размера на наказанието, което надвишава пет години лишаване от свобода, и при съблюдаване разпоредбта на чл. 57, ал. 1, т. 2, б. „а“ ЗИНЗС следва да бъде „строг“. Но в случая съдът счете, че следва да приложи изключението по чл. 57, ал. 3 ЗИНЗС и да определи „общ“ режим на изтърпяване на наказанието, като в тази насока отчита ниската степен на обществена опасност на личността на осъдената. В подкрепа на това са данните, че българската гражданка не е осъждана за друго престъпление,  липсват негативни данни за личността ѝ и изминалия значителен период от време – от около шест години – от момента на извършване на престъплението, за което е осъдена, като през това време липсват данни за нейни противообществени поряви.

При изпълнение на наказанието лишаване от свобода на основание чл. 457, ал. 3 НПК следва да се приспадне времето, през което спрямо осъдената е била взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ и впоследствие - „домашен арест“, изпълнявана и към момента, по повод издадената от гръцките съдебни власти ЕЗА.

По изложените съображения и на основание чл. 44, ал. 11 ЗЕЕЗА, вр. чл. 457, ал. 2 – 5 НПК СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПРИВЕЖДА В ИЗПЪЛНЕНИЕ наказание лишаване от свобода за срок от шест години и наказание глоба в размер на 20 000 (двадесет хиляди) лева, наложени на българската гражданка М.К.Й., родена на *** ***, ЕГН: **********, с решение № 1727/2016 г. от 12.10.2016 г. на Едночленен Апелативен съд – Тесалоники (гр. Солун), Република Гърция, влязло в сила на 30.06.2017 г., с което е осъдена за престъпление по чл. 26, ал. 1а, чл. 27, ал. 1, чл. 45 от Наказателния кодекс на Р Гърция и чл. 29, ал. 5, т. „б“ от Закон 4251/2014 на издаващата държава, съответстващо на престъпление по чл. 281, ал. 2, т. 1, вр. ал. 1 от Наказателния кодес на Република България.

На основание чл. 57, ал. 3, вр. ал. 1, т. 2, б. „а“ ЗИНЗС, вр. чл. 457, ал. 3 НПК определя първоначален общ режим за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.

На основание чл. 457, ал. 5 НПК при изпълнение на наказанието лишаване от свобода приспада времето, през което спрямо М.К.Й. е изпълнявана мярка за неотклонение „задържане под стража“ и „домашен арест“ във връзка с изпълнение на ЕЗА по ч.н.д. № 480/2020 г. и ч.н.д. № 499/2020 г. и двете по описа на СОС във връзка с решаването на въпросите по изпълнението на присъдата и до влизане в сила на настоящото определение.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Софийския апелативен съд в петнадесетдневен срок от днес.

Препис от влязлото в сила решение – на СОП, ВКП - отдел „Междунардно правно сътруднчество“ за уведомяване на гръцките съдебни власти и на минисътра на правосъдието на РБ.

                    

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                              2.