Решение по дело №930/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 486
Дата: 17 октомври 2018 г. (в сила от 6 декември 2018 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20185220200930
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                       гр.Пазарджик,  17.10.2018 год.

 

   В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, ХІV състав, в публично съдебно заседание на 27.09.2018 година в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

при секретаря Елена Пенова, като разгледа докладваното от съдия Бишуров АНД № 930/2018 год.,  за  да  се  произнесе  взе  предвид  следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Р.Б.Ц. ***, ЕГН ********** против НП № 18-0340-000646 от 03.05.2018 год. на Началника на РУ МВР-С., с което на основание  чл.53 от ЗАНН и чл.179 ал.2, във вр. с ал.1, т.5, предл.5 от ЗДП, за нарушение на чл.44 ал.1 от ЗДП му е наложена глоба в размер на 100 лв. /сто лева/.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална и процесуална незаконосъобразност на НП, чиято отмяна се иска.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, поддържа жалбата си, като устно и с писмени бележки излага съображения за нейната основателност.

Ответникът по жалбата - АНО, редовно призован, не се явява и не изпраща процесуален представител. Изпраща писмено становище по съществото на спора заедно с административнонаказателната преписка, като иска НП  да  се  потвърди.

          Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, при съобразяване с разпоредбата на чл.63 от ЗАНН прие следното:

          Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 24.04.2018 год., около 15.30 часа, в гр.С., на бул.”Б.”,  управлявал л.а. „Д. Л.” с рег. № ..., като при разминаване с несрещно движещ се л.а. „Р. С.” с рег. № ..., не оставил достатъчно странично разстояние, в резултата на което се сблъскали в областта на двете леви странични огледала за обратно виждане.  Настъпило ПТП с материални щети по двете МПС.

Всичко това според наказващия орган съставлявало нарушение на чл.44 ал.1 от ЗДП. То  било констатирано от пристигналия на място автопатрул, в състава на който бил актосъставителя - св.Т.А..

За констатираното нарушение против жалбоподателката бил съставен АУАН бл.№ 0322536 от 24.04.2018 год. Въз основа на акта било издадено атакуваното НП, което било връчено лично на нарушителя на 25.05.2018 год., а жалбата против него била подадена чрез АНО на 29.05.2018 год., т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, при което е процесуално допустима като подадена в срок и от лице, имащо правен интерес да инициира  съдебен  контрол  за  законосъобразност.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на  събраните по делото писмени доказателства и изцяло от показанията на св.Трифонов.

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че жалбата е основателна по следните съображения:

На първо място следва да се каже, че при квалифициране на нарушението в АУАН и НП е допуснато съществено процесуално нарушение, драстично накърняващо правото на защита, което е достатъчно да се отмени постановлението. Това е така, защото описаното като нарушение в обстоятелствената част на НП не съответства на действителната фактическа обстановка към инкриминираните събития. Казано с други думи, на жалбоподателят е вменено нарушение - неизпълнение на задължение по чл.44 ал.1 от ЗДП, а ако действително той е извършил нарушение е следвало да му се вмени такова по чл.44 ал.2 от ЗДП. Това е така, защото от разпита на актосъставителя категорично стана ясно, че на инкриминираната дата по улицата, на която е станало ПТП са били извършвани ремонтни дейности в областта на тротоарите. От двете страни на пътното платно е имало препятствия – насипана пръст през различни разстояния, която е трябвало да бъде заобикаляна от водачите на МПС и в двете посоки. При това положение ако жалбоподателят не е изпълнил свое задължение като водач на МПС, то това е било именно задължението по чл.44 ал.2 от ЗДП: „Ако разминаването не може да се извърши безопасно поради наличието на препятствие или стеснение на платното за движение, водачът, чиято пътна лента е заета, е длъжен да намали скоростта или да спре, за да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства”. Такова нарушение и неизпълнение на задължение обаче в акта и в НП  не е било описано, респ. вменено. Само това е достатъчно НП да се отмени.

Извън казаното до тук е налице още едно основание за отмяна на НП, дори хипотетично да се приеме, че цифровата квалификация на нарушението по чл.44 ал.1 от ЗДП е правилна. В този случай НП следва да се отмени, т.к. вината на посочения като нарушител не бе доказана и то до изискваната от закона степен на несъмненост.

От показанията на актосъставителя стана ясно, че той не е могъл да установи по никакъв начин къде на платното за движение е станал сблъсъка между двата автомобила, т.е. дали в лентата, по която се е движел автомобила на жалбоподателя или в насрещната лента. Поради това актосъставителят решил да състави актове за извършено административно нарушение по чл.44 ал.1 от ЗДП и против двамата участници в ПТП. Този подход е меко казано непрецизен. Според настоящия съдебен състав е възможно при разминаване на две МПС и двамата водачи да извършат едновременно нарушение на чл.44 ал.1 от ЗДП, но само когато е безспорно доказано, че сблъсъкът е бил точно на осевата линия на платното, респ. точно на средата на пътя. Единствено в такъв случай, ще може да се твърди, че всеки от двамата не е изпълнил задължението си при разминаване да осигури достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства. В конкретния казус обаче това не е доказано, а доколкото не е доказано и къде точно, т.е. в коя пътна лента е настъпил сблъсъка между разминаващите се МПС, то да се твърди, че вината е на жалбоподателя, ще означава да се стъпи само и единствено на предположение, което при ангажиране на наказателна, респ. административнонаказателна отговорност е недопустимо.

По изложените съображения НП се явява незаконосъобразно и следва да се отмени.

Пазарджишкият районен съд в настоящият състав  след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН

 

                                                Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ НП № 18-0340-000646 от 03.05.2018 год. на Началника на РУ МВР-С., с което на Р.Б.Ц. ***, ЕГН ********** основание  чл.53 от ЗАНН и чл.179 ал.2, във вр. с ал.1, т.5, предл.5 от ЗДП, за нарушение на чл.44 ал.1 от ЗДП е наложена глоба в размер на 100 лв. /сто лева/, като незаконосъобразно.

 

            Решението може да се обжалва в четиринадесетдневен срок от съобщаването му пред Пазарджишкия административен съд.

 

          За решението да се съобщи на жалбоподателя на адреса посочен от него в съдебния протокол.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: