Решение по дело №1685/2014 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 1040
Дата: 8 декември 2014 г. (в сила от 30 декември 2014 г.)
Съдия: Златка Ташева Илиева Петкова
Дело: 20145530201685
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                   …….2014 г.              Гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                 ПЕТИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 26 ноември                                                                            2014 г.

В публично заседание в следния състав:

 

                       

                                            Председател: ЗЛАТКА ИЛИЕВА                                                       

 

Секретар: С.И.

Прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЗЛАТКА ИЛИЕВА

АНД 1685 по описа за 2014 година.

 

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯВА наказателно постановление № .. от 21.01.2013 год. на Началник на Първо РУ „Полиция” гр.Стара Загора, с което на М.Н.М., ЕГН **********, е наложено административно наказание - глоба  в размер на 300 лв. /ТРИСТА ЛЕВА/, на основание 45 ал.3 предл.1 от Закон за закрила на детето, поради изтекла абсолютна погасителна давност.

 

        ПРЕКРАТЯВА административнонаказателното производство по АНД 1685 по описа за 2014 година на Старозагорски районен съд.

 

        РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщението пред Старозагорски административен съд.

 

 

                           

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

М О Т И В И по АНД № 1685/2014г.:

           

Обжалвано е наказателно постановление № .. от 21.01.2013 год. на Началник на Първо РУ „Полиция” гр.Стара Загора, с което на М.Н.М., ЕГН **********, е наложено административно наказание - глоба  в размер на 300 лв. /ТРИСТА ЛЕВА/, на основание 45 ал.3 предл.1 от Закон за закрила на детето за това, че на 21.12.2012г., около 23.29 часа, в гр. Стара Загора, на кръстовището на ул. „Цар Иван Шишман” с ул. „Граф Н. Игнатиев” при извършена проверка е установено, че жалбоподателя не е придружил в качеството си на родител след 22.00часа на обществено място непълнолетното си дете и не е осигурил, съгласно чл.8 ал.4 от ЗЗД, пълнолетно дееспособно лице за придружител на сина си Ники М.М., ЕГН **********, който е навършил 14 – годишна възраст, но не е навършил 18 годишна възраст, с което виновно е нарушил чл.8 ал.3 от Закон за закрила на детето/ЗЗакД/.

 

            В жалбата си жалбоподателят излага подробни съображения и моли наказателното постановление да бъде отменено, като незаконосъобразно. В съдебно заседание упълномощеният от него представител поддържа същото становище.

 

            Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора – редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

            Съдът, след като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, направените в жалбата оплаквания и служебно провери правилността на обжалваното наказателно постановление намира за установено следното:

 

            Жалбата  е  ОСНОВАТЕЛНА.

 

От приложеното по делото Наказателно постановление № .. от 21.01.2013 год. на Началник на Първо РУ „Полиция” гр.Стара Загора е видно, че М.Н.М., ЕГН ********** е наказан  за това, че на 21.12.2012г., около 23.29 часа, в гр. Стара Загора, на кръстовището на ул. „Цар Иван Шишман” с ул. „Граф Н. Игнатиев” при извършена проверка е установено, че жалбоподателя не е придружил в качеството си на родител след 22.00часа на обществено място непълнолетното си дете и не е осигурил, съгласно чл.8 ал.4 от ЗЗакД, пълнолетно дееспособно лице за придружител на сина си Ники М.М., ЕГН **********, който е навършил 14 – годишна възраст, но не е навършил 18 годишна възраст, с което виновно е нарушил чл.8 ал.3 от ЗЗакД.

 

Според чл. 11 от ЗАНН по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, доколкото в този закон не се предвижда друго. Видно от посочената норма НК би намерил приложение само в случаите, когато в ЗАНН не е предвидено друго. Безспорно в ЗАНН липсва уредба на абсолютната давност за изключване на отговорността. Поради тази причина в административнонаказателно производство приложение следва да намери нормата на чл. 81, ал. 3 от НК, съгласно която независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. Този принцип обаче не следва да се прилага към срока по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, а към специалните срокове за възбуждане на административнонаказателно производство, предвидени в ЗАНН и специалните закони, свързани с налагането на административни наказания. Според чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК в действащата му редакция към момента на осъществяване на административното нарушение наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на две години при налагане на наказание глоба. Следва обаче да се има предвид, че наказанието глоба, налагано в наказателно производство следва да се различава от наказанието глоба, налагано в административнонаказателното производство. Следователно за налагане на наказанието глоба при реализиране на административнонаказателна отговорност на лицето ще важат сроковете, предвидени за образуване на производство в ЗАНН и специалните закони. Съгласно  чл. 34, ал. 1 от ЗАНН не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. В същата разпоредба и в ал. 2 на  чл. 34 от ЗАНН са предвидени и по-дълги срокове, след изтичането на които не следва да се образува административнонаказателно производство в зависимост от спецификата на различните административни нарушения. В този текст са предвидени срокове, различни от срока по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, следователно по смисъла на чл. 11 от ЗАНН, специалните срокове предвидени в ЗАНН следва да се съблюдават, тъй като законът предвижда друго, различно от предвиденото в НК.

В материята за административнонаказателната отговорност, уредена в ЗЗакД липсва уредба, предвиждаща други срокове за съставяне на актовете за установяване на нарушения по този закон При това положение и след като се съобрази разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК, абсолютната погасителна давност за нарушенията по ЗЗакД.следва да действа от момента, в който изтекъл срок, който надвишава с 1/2 предвидения 1-годишен срок за образуване на административнонаказателно производство. Изводът е, че абсолютната погасителна давност за тези нарушения е една година и половина.

Видно от приложената административно-наказателна преписка административното нарушение е извършено на 21.12.2012г. Следователно на 21.06.2014г. е изтекъл срокът, след който административнонаказателната отговорност следва да се изключи. С неговото изтичане се преклудира възможността за административно-наказателното преследване. Правомощието на държавата да възбуди административно-наказателен процес срещу дееца и да му наложи административно наказание е абсолютна предпоставка за административно-наказателното производство и тя трябва да е налична от момента на образуването му до неговия край. За наличието й съдът е длъжен да следи служебно, Към момента на постановяване на съдебното решение това правомощие вече е било погасено и тъй като то обуславя допустимостта на процеса, налага прекратяване на административно-наказателното производство и отмяна на атакуваното наказателно постановление.

Водим от изложените мотиви,съдът постанови решението си.

 

                                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ :