Решение по дело №625/2009 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 822
Дата: 23 ноември 2009 г. (в сила от 11 декември 2009 г.)
Съдия: Сунай Юсеин Осман
Дело: 20095140100625
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 май 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                        Р Е Ш Е Н И Е

                                       Гр.Кърджали 20.11.2007г.

                                 В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

  

Кърджалийският районен съд в публично заседание на двадесети трети октомври, през две хиляди и девета година в състав;

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СУНАЙ  ОСМАН,

 

при участието на секретаря Е.Г., като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 625/ 2009г. по описа на съда, и за да се произнесе взе предвид следното:

   

            Производството е по чл.99 от СК- развод по исков ред.

  

В своята искова молба ищецът Б.Т.Ю. заявява, че с ответницата Й.Х.Ю. са сключили граждански брак с акт № 7 от 07.02.1998г. на км.с.Стремци, общ.Кърджали.

Първоначално семейният им живот протичал нормално, но по-късно отношенията им се влошили, като това се дължало на поведението на ответницата, която започнала да се заяжда с него неоснователно. Държала се грубо, отказвала интимност, вдигала скандали, и всичко това рекфлектирало върху детето. Правил опити съпругата му да промени отношението си към семейството, но не постигнал резултат, и положението станало нетърпимо.

От седем години са били във фактическа раздяла. През 2007г. подал молба за развод, като впоследствие прекратили делото със надеждата, че семейството ще се запази, но и положението не се променило.

Изразява становище, че бракът им съществува само формално, и същият е дълбоко и непоправимо разстроен, и като такъв следвало да се прекрати по съдебен ред. Моли съда да постанови решение, с което да приеме, че бракът им с ответницата е дълбоко и непоправимо разстроен по вина и на двамата съпрузи. Моли съда да предостави упражняването на родителските права над роденото от брака дете на  ответницата. Не притежавали семейно жилище, поради и което не претендира ползването на такова. Желае ответницата да носи своето предбрачно фамилно име. Претендира направените по делото разноски.

В съдебно заседание, се явява лично и с адв.Д.В., и поддържа така предявения иск.

            Ответницата, в своя писмен отговор оспорва твърденията по исковата молба, и дава свое обяснение за причините за проблемите в брака. В съдебно заседание, редовно призована, се явява и иска прекратяване на брака по вина на двамата съпрузи. Претендира упражняването на родителските права и иска ищецът да бъде осъден да заплаща съответната издръжка. Нямали семейно жилище. Иска да носи предбрачното си фамилно име.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното :

            От приложеното по делото като доказателство, удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 7/ 05.02.1998г. на км.с.Стремци, общ.Кърджали, се установява, че страните по настоящото производство са сключили граждански брак на 05.02.1998г. в с.Стремци, като ответницата е приела да носи фамилното име на съпруга си, ищеца по делото, а именно името Ю., което съвпада със предбрачното й фамилно име.

            По делото е представено удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ***. на Община Кърджали, от което се установява, страните по делото са родители на детето Т.Б.Ю. с ЕГН- **********. Към настоящия момент детето е малолетно.

По делото е представено становище на Отдел “Закрила на детето” при Дирекция “Социално подпомагане”- Кърджали, в което са описани съответните обстоятелства- че страните не живеят заедно от 4-5 години, като съпругата е останала да живее във къщата на родителите на ищеца, а последният е напуснал същата. Детето Т. към настоящият момент живее със своята майка, която е поела грижите по отглеждането на същото. Детето е било ученик в училище в село Стремци. Със ответника е бил проведен разговор, при който същият е потвърдил горните обстоятелства- че не живеят заедно. Майката е претендирала упражняването на родителските права, като бащата не е бил против това. Мнението на специалистите от ДСП- Кърджали е, че упражняването на род.права следва да се предостави на майката, при съответен режим на контакти на бащата със същото, и задължение за бащата за съответна издръжка.

            От събраните по делото доказателства, обсъдени в предходните абзаци, съдът установи, че е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака, сключен между страните в настоящото производство.

            Съдът счита, че то е настъпило в резултат виновното поведение и на двамата съпрузи.

В съдебно заседание страните не ангажираха преки доказателства доказателства, но от тяхното процесуално поведение, както и от доклада на ДСП- Кърджали, се установи по безспорен начин, че страните, със своите действия са станали причина за дългогодишната раздяла, през която не са положили усилия за запазването на брака.

През време на дългогодишната им раздяла, всяка от страните е имал свой живот и не се интересувал от другия съпруг.

 Предвид на казаното, съдът намира, че страните по делото със своето поведение- заживяването във различни населени места, както и непредприемането на опити за осъществяване на редовни, непосредствени връзки между съпрузите, са допринесли за загубване на добрите чувства и уважение между тях, като последните са изчезнали напълно. И това не се опровергава от установените по делото данни.

            Накратко казано, налице е виновно поведение на двамата съпрузи за раздялата и разпада на семейната общност.

При това положение съдът счита, че запазването на този брак не е в интерес на семейството, децата и обществото. Съобразно това съдът намира, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен и като такъв следва да бъде прекратен по вина и на двамата съпрузи.

            Съдът, като съобрази, че страните по делото имат родено по време на брака си дете, което живее при своята майка, поради и което намира, че детето следва да живее при родителя, при който се намира и сега, а именно ответницата по делото.

            В тази насока следва да се има предвид и становището както на ищеца, така и на ответницата, че родителските права следва да се предоставят на майката, като в този смисъла е и мнението на експертите от ДСП- Кърджали.

            Съобразно това съдът намира, че упражняването на  родителските права над детето, следва да се предостави на майката, като бъде определен режим на лични отношения на детето със бащата, а именно последният да вижда и взема детето при себе си, всяка първа и трета неделя от месеца от 09,00 ч. до 19,00 ч., и един месец през лятото,  като вземането и връщането му да става в дома на майката.

            Съобразно и горното, съдът следва да се произнесе и относно издръжката, която следва да заплаща родителят, на когото не са предоставени родителските права, както следва- бащата следва да бъде осъден да заплаща ежемесечна издръжка на детето в размер на 60 лева, чрез неговата майка и законен представител- ищеца по делото, считано от влизане в сила на съдебното решение.

Съдът намира, че не са налице основанията по чл.107 ал.6 от СК- предвид липсата на семейно жилище, поради и което съдът не се произнася по този въпрос.

            Съдът намира, че след прекратяването на брака,ответницата следва да носи своето предбрачното фамилно име Ю., т.к., такова е желанието на страните.

            С оглед на този изход на делото ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на РС-Кърджали държавна такса върху определената ежемесечна издръжка а именно; сумата от 86,40 лв.

Предвид обстоятелство, че разстройството на брака е по вина и на двата съпрузи, то всеки заплаща разноските, така, както са направени.

Ответницата следва да внесе по сметка на съда и държавна такса от 15 лева, чийто окончателен размер се определеля на 40 лева.

            Водим от изложеното,  съдът

  

Р   Е   Ш   И   :

  

ПРЕКРАТЯВА сключеният между Б.Т.Ю. с ЕГН- **********,***, и Й.Х.Ю. с ЕГН- **********,***, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство по вина и на двамата съпрузи.

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права над роденото от брака непълнолетно дете- Т.Б.Ю. с ЕГН- **********, на  майката- Й.Х.Ю. с ЕГН- **********, а на бащата Б.Т.Ю. с ЕГН- **********, създава следният режим на лични отношения, а именно- да вижда и да взема при себе си детето Т., всяка първа и трета неделя от месеца за времето от 09,00ч. до 19,00ч., и за един месец през лятото, като вземането и връщането да става в дома на майката.

            Съдът не се произнася по въпроса за ползването на семейно жилище поради липса на предмет.

            ОСЪЖДА Б.Т.Ю. с ЕГН- **********, да ЗАПЛАЩА ежемесечна издръжка на непълнолетното дете Т.Б.Ю. с ЕГН- **********, в размер на 60,00 лева, чрез неговата майка и законен представител Й.Х.Ю. с ЕГН- **********, считано от датата на влизане на решението в сила, ведно със законната лихва при забава, до навършване на пълнолетие или друга правопогасяваща или изменяваща издръжката причина.

            ДОПУСКА предварително изпълнение на решението, в частта досежно присъдената издръжка.

            ОСЪЖДА Б.Т.Ю. с ЕГН- **********, да заплати по сметка на  РС-Кърджали държавна такса  върху присъдената издръжка в размер на 28,80лв.

ОСЪЖДА Й.Х.Ю. с ЕГН- ********** да заплати по сметка на  РС-Кърджали държавна такса окончателна държавна такса- в размер на 15 лева.

            Допуска Й.Х.Ю. с ЕГН- **********, да носи предбрачното си фамилно име- Ю..

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Кърджалийският окръжен съд в 14-дневен срок от съобщението за страните.

 

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: