Решение по дело №12169/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262283
Дата: 28 септември 2021 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20205330112169
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

         № 262283        28.09.2021  г.                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, І-ви гр. състав в открито съдебно заседание на шестнадесети септември през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 12169  по описа на ПРС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл. 500, ал. 1, т. 3 от КЗ, предявен от ДЗИ ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ ЕАД, ЕИК  ***** срещу П.И.Д., ЕГН **********.

Ищецът твърди, че на 24.09.2017 г. в 21,30 часа в ******** водачът на лек автомобил „*****“ с рег. № *********. е загубил контрол и ударил последователно паркираните вдясно МПС, посочени в протокола като участник 2 и участник 3, при което участник 3 отскача и удря паркираното МПС, след което водачът ответник Д. напуска местопроизшествието. По този начин ответникът става причина за настъпването на ПТП с материални щети.

Ищецът твърди, че за настъпилото ПТП е съставен протокол за ПТП № 1623437 от 06.10.2017 г от органите на Пътна полиция – П., в който е отразен механизма на ПТП, както и признатата вина от ответника за настъпилото ПТП. Видно от протокола за ПТП е взето административно отношение, като на ответника е съставен АУАН № ****** г.,  като в протокола за ПТП е изрично отразено, че ответникът е напуснал мястото на ПТП.

Ищецът твърди, че управляваният от ответника лек автомобил към датата на причиняване на ПТП е бил с валидна застраховка Гражданска отговорност.

Във връзка с увредения във въпросното ПТП лек автомобил марка „***** с рег. № ****** до ищеца е направено искане от собственика му за изплащане на обезщетение за имуществени вреди по повод наличието на договор за застраховка гражданска отговорност за лекия автомобил, която е със срок на валидност 27.02.2017 г. до 26.02.2018 г.

След получаване на уведомлението от водача на лекия автомобил застрахователят е образувал преписка по щета, в която са събрани доказателства за изплащането на обезщетението и размера му. Извършен е опис на уврежданията, в който са констатирани увредените детайли и е направена калкулация, включваща разходи за подмяна на детайли, разходи за монтаж и демонтаж, разходи за труд и материали, възлизащи общо на 925,14 лв.

С нареждане за групово плащане от 17.10.2017 г. процесната сума е заплатена от ищеца на собственика на увреденото при ПТП моторно превозно средство.

Ищецът твърди, че е изпратил до ответника на посочения в протокола за ПТП адрес, покана за плащане, като му е предоставил 15 –дневен срок за възстановяване на процесната сума, която регресна покана не е получена от ответника, което е без правно значение, тъй като получаването й е от значение за начисляване на мораторна лихва, с оглед на което се претендира осъждане на ответника да заплати стойността на заплатеното от ищеца застрахователно обезщетение в цитирания размер.

В отговора на исковата молба се оспорва иска като неоснователен по следните съображения: оспорва се обстоятелството, че ответникът е напуснал местопроизшествието, като в този смисъл се оспорва съдържанието на представения протокол за ПТП в тази му част.

На следващо място се сочи, че не е доказан размера на щетите, претърпени от лекия автомобил „****** доколкото в протокола за ПТП са отразени по-малко щети от от тези посочени в опис заключението по щета. В този смисъл е оспорено съдържанието на представения опис - заключение по щета от ищеца.

Оспорена е и калкулацията за цена на труд и материали, като изключително завишена и неотговаряща на пазарните цени.

На последно място се сочи, че е налице несъответствие, което внася съмнение в огледа на МПС, доколкото във всички документи относно щетата е посочено, че пострадалият автомобил е записан като бензинов, а в представения от ищцовото дружество талон свидетелство за регистрация е видно, че автомобилът е дизелов.

         Съдът, като съобрази изложените твърдения и възражения и след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

          За да бъде уважен този иск, следва да бъдат доказани следните материалноправни предпоставки в съотношение на кумулативност: възникването на извъндоговорна отговорност по чл. 45 от ЗЗД за ответника - вредите на увредения автомобил да са причинени от неговото виновно и противоправно поведение; неговата деликтна отговорност да е обезпечена при ищеца със сключване на валиден договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност; заплащането на застрахователно обезщетение от застрахователя по задължителната застраховка Гражданска отговорност на увредения от настъпилото застрахователно събитие и ответникът да е напуснал мястото на настъпването на пътнотранспортното произшествие преди идването на органите за контрол на движение по пътищата, когато посещаването на местопроизшествието от тях е задължително по закон.

      Съгласно представената по делото и неоспорена от ответника комбинирана застрахователна полиза „ГО“ на автомобилистите № *******  се установява, че управляваният от П.Д. лек автомобил ***** с рег. № ****** към датата на причиняване на процесното ПТП е имало валидна застраховка гражданска отговорност.

      Видно от протокола за ПТП от 06.10.2017г., съставен от инспектор И.Г. в с-р Пътна полиция, РДВР П.,  на 24.09.2017 г. в 21,30 часа в град ******* водачът на лек автомобил „******“ с рег. № ********. е загубил контрол и ударил последователно паркираните вдясно МПС, посочени в протокола като участник 2 и участник 3, при което участник 3 отскача и удря паркираното МПС, след което водачът ответник Д. напуска местопроизшествието, като по този начин ответникът е станал причина за настъпване на ПТП.

      От водача на лек автомобил „****“ с рег. № ******. са дадени писмени обяснения по административно наказателна преписка по НП № ***** от 09.11.2017г. на сектор „ПП“ при ОД на МВР Пловдив, в които се съдържат признания за загубен контрол върху автомобила и удара му в двата броя МПС, паркирани отдясно по посока на движението и напускане на местопроизшествието. Впоследствие на този водач е наложено адм. наказание.

       Вследствие на ПТП по лек автомобил марка и модел „******" с рег.№ *****, видно от Опис-заключение по щета № *****от ***** г. са констатирани следните увредени детайли: Предна броня; Лайсна предна дясна броня;Фар десен; Мигач преден десен; Калник преден десен; Задна броня; Панел заден ляв (калник) 5 вр.; Лайсна задна лява броня; Праг ляв; Задна лява врата; Тас заден ляв; Преден капак и греда заден мост. Съгласно Калкулация по претенция ******* г. от 17.10.2017 г. общата сума по претенцията включва: Разходи за подмяна на дртайли и материали - 262,68 лева; Разходи за демонтаж и монтаж - 108,80 лева; Разходи за ремонт - 108 лева; Разходи за труд и материали за боядисване - 445,66 лева или общо 925,14 лева. По повод на щетата е съставен и Ликвидационен акт по щета № ****** по преписка ******* г. от застрахователя, като е определено обезщетение в размер на 925,14 лева.  С Нареждане за групово плащане от 17.10.2017г. сумата от 925,14 лева е била заплатена от „ДЗИ-ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ" ЕАД на собственика на увредения при ПТП лек автомобил - М.С.С. , по посочената от същата в уведомлението за щета банкова сметка, ***.

По делото са разпитани свидетели и е изслушана СТЕ, от които се установява механизма на причиняване на ПТП, вредите по застрахования автомобил, както и че виновен за инцидента и настъпилите вреди е управлявалият застрахованото при ищеца МПС Д..

На следващо място следва да се посочи, че случаите, когато службите за контрол на МВР посещават задължително мястото на ПТП, са изрично посочени в разпоредбата на чл. 125 от ЗДвП, като според действащата към релевантния момент редакция на посочената законова разпоредба, то е задължително и тогава, когато между участниците в произшествието има разногласие относно обстоятелствата, свързани с него.    

Изложеното несъмнено води на извод, че в полза на застрахователя по задължителната застраховка Гражданска отговорност е възникнало правото на регрес по чл. 500, ал. 1, т. 3 от КЗ срещу виновния водач, напуснал местопроизшествието при разногласие между участниците относно обстоятелствата, свързани с него и  искът като основателен и доказан следва да бъде уважен.

На ищеца ще се присъдят разноски по делото в размер на общо 950 лева, платими от ответника.    

Мотивиран от изложеното по-горе, съдът

 

                                                   Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА П.И.Д., ЕГН ********** да заплати на ДЗИ ОБЩО ЗАСТРАХОВАНЕ ЕАД, ЕИК  *******, на осн. член 500, ал. 1, т. 3 от КЗ сумата от 925,14 лева, представляваща стойността на заплатеното от ищеца  застрахователно обезщетение по щета № *******, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на постъпване на исковата молба в съда – 24.09.2020г. до окончателното изплащане на сумата, както и разноски в размер на 950 лева.

         Банковата сметка на ищеца, по която могат да бъдат погасени предявените с настоящата искова молба вземания: IBAN: ***, BIC: ***: „ОББ" АД.

 Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Пловдив в двуседмичен срок от връчването му  на страните.

 

                                                            Районен съдия: /п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала.

Секретар: Н.Н.