Решение по дело №2434/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 24
Дата: 12 януари 2022 г.
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20217050702434
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      ………………………. /12.01.2022 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

        

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ВАРНА, Х – ти тричленен състав, в открито съдебно заседание, проведено на девети декември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕВГЕНИЯ БАЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА АНДОНОВА

                                                                                      ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ

 

   с участието на секретаря Добринка Долчинкова и прокурор Александър Атанасов, след като разгледа докладваното от съдия В. Пушевски КНАХД № 2434 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

    Производството е по реда на чл. 208 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН.

   Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Варна срещу Решение № 615 от 28.09.2021 г., постановено в производството по НАХД № 1509 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 01334 – 4/ 30.03.2021 г., издадено от Директора на Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Варна, с което на основание разпоредбата на чл. 162, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда, на дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД, с ЕИК: *****, със седалище и адрес на управление: -------------, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5000 лева (пет хиляди лева) за извършено нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда.

Касаторът Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Варна намира първоинстанционното съдебно решение за неправилно и незаконосъобразно, като представя подробни аргументи в защита на своето становище. Изразява несъгласие с извода на Варненския районен съд, че нарушението не е доказано по категоричен и несъмнен начин, като подчертава в касационната си жалба, че отговорността на дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД не е ангажирана за самото замърсяване с непречистени отпадъчни води, а за това, че дружеството, експлоатиращо канализационната система на гр. Варна, не е изпълнило определено законоустановено свое задължение да уведоми РИОСВ – гр. Варна за конкретното замърсяване на Варненското езеро. Също така акцентира, че неправилно първоинстанционния съд е приел, че не е спазена процедурата за вземане на проби от отпадъчната вода, намираща се в черпателния резервоар, визиран в чл. 19 от Наредба № 6 за емисионните норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти. Поради гореизложените съображения моли за отмяна на първоинстанционното съдебно решение и респ. за постановяване на съдебен акт, с което процесното наказателно постановление да бъде изцяло потвърдено.

Ответната страна дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД е депозирало писмен отговор на касационната жалба, чрез своя процесуален представител юрисконсулт П. В., в който изразява позиция за нейната неоснователност, акцентирайки, че липсват норми на замърсяващи вещества, установени с нормативен или индивидуален административен акт, като нормите, предвидени Наредба № 6 за емисионните норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти, се отнасят само и единствено за отпадъчните води от селищните пречиствателни станции, а не за отпадъчни води от канално – помпени станции, каквато е КПС „Аспарухово“.

В проведеното на 09.12.2021 г. открито съдебно заседание по КНАХД № 2434 по описа за 2021 г. на Административен съд Варна, касаторът Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. юрисконсулт Й. К., която поддържа жалбата на посочените в нея основания и моли за отмяна на първоинстанционното решение, респ. за потвърждаване на процесното наказателно постановление, мотивирайки се, че нарушението е безспорно установено и правилно е била ангажирана административно – наказателната отговорност на дружеството.

В проведеното на 09.12.2021 г. открито съдебно заседание по КНАХД № 2434 по описа за 2021 г. на Административен съд Варна, ответната страна „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД се представлява от своя процесуален представител юрисконсулт П. В. моли за отхвърляне на касационната жалба като неоснователна, обосновавайки се в своята пледоария, че първоинстанционното решение не страда от пороците, визирани в касационната жалба, аргументирано и правилно е, поради което следва да бъде оставено в сила.

Участващият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Варна намира касационната жалба за неоснователна и пледира да бъде оставено в сила решението на Районен съд Варна.

 

Съдът, след като съобрази доводите и възраженията на страните и след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока, предвиден в разпоредбата на чл. 211, ал. 1 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, изхожда от надлежна страна, поради което е допустима за разглеждане. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, приложим по препращане от разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна, поради следните съображения:

Производството пред Районен съд – Варна е образувано въз основа на въззивна жалба на дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД срещу Наказателно постановление 01334 – 4/ 30.03.2021 г., издадено от Директора на Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Варна, с което на основание разпоредбата на чл. 162, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда, на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5000 лева (пет хиляди лева) за извършено нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда.

С Решение № 615 от 28.09.2021 г., постановено в производството по НАХД № 1509 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд, процесното наказателно постановление е било отменено, като от фактическа страна е било установено следното:

През месец януари 2021 г. св. К.М.Г., който изпълнявал трудови функции като отговорник в Канално – помпена станция „Аспарухово“, стопанисвана от дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД установил, че има промяна в показанията на налягане и дебит на водата, преминала през скоро ремонтирания тръбопровод, преминаващ през Варненското езеро. Доколкото това обстоятелство представлявало индикация за евентуален нов проблем, свързан с техническото състояние на тръбата, дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД изпратило писмо до община Варна, в качеството й на собственик на съоръжението, с което уведомило община Варна за анормалните показания на налягане и дебит на водата.

В периода от 20.01.2021 г. до 22.01.2021 г. били извършени подводни огледи на тръбата, лежаща на дъното на Варненското езеро, като било констатирано прегъване на тръбата, което водело до намаляване на сечението й, както й било установена пукнатина в зоната на прегъване на тръбата и частично изтичане на отпадни води.

С цел да бъде извършен подробен оглед от водолазни екипи, около 17:00 часа на 25.01.2021 г. помпите на КПС „Аспарухово“ били спрени принудително, като впоследствие на дълбочина около 13 метра, бил извършен оглед и били подменени определени части от тръбата, след което била възстановена работата на помпените съоръжения на КПС „Аспарухово“.

Същевременно на 25.01.2021 г. бил получен в РИОСВ – гр. Варна сигнал от неустановено по делото лице, който дословно гласял, че „Тръбата, която минава през варненското езеро (мръсния канал на кв. „Аспарухово“ е тотално спукана. Сега всичко се излива в езерото. Направете проверка.“ На същия този ден 25.01.2021 г. в деловодството на РИОСВ – гр. Варна било получено писмо от община Варна, съдържащо информация, че с оглед установеното прегъване на тръбата и наличната пукнатина по нея, дружеството „Хидроремонт ИГ“ ООД има готовност при благоприятни метеорологични условия да извърши необходимия ремонт на тръбопровода в рамките на два работни дни.

Около 18:00 часа на 25.01.2021 г. св. Н.П.П. – гл. експерт в дирекция „Контрол на околната среда“ при РИОСВ – гр. Варна извършила проверка на територията на КПС „Аспарухово“, като установила, че всички съоръжения в станцията за механично пречистване на отпадъчните води функционират нормално, но трите на брой помпи, разположени непосредствено до черпателния резервоар, били изключени. Св. П. огледала и черпателния резервоар, като констатирала, че механично пречистените отпадъчни води се зауставали във Варненското езеро, посредством аварийни преливници към съоръжението. Самото зауставане било дълбоководно, на около 15 метра от брега.

В хода на проверката били взета проба от потока механично пречистени отпадъчни води от черпатения резервоар в КПС „Аспарухово“, непосредствено след зауставането във Варненското езеро.

На 01.02.2021 г. взетата проба от черпателния резервоар, непосредствено преди зауставането във Варненското езеро, била изследвана и бил изготвен Протокол от изпитване № 04 – 0041. Било установено по показател БКП 5 при норма от 25 mg/ dm3, стойност от 77, 2 mg/ dm3. Същевременно при показател ХПК при норма 125 mg/ dm3, било констатирана стойност от 307 mg/ dm3. При норма на разтворими вещества 35 mg/ dm3, била установена стойност от 465 mg/ dm3, а при норма на азот 15 mg/ dm3, била установена стойност от 20, 9 mg/ dm3.

Същевременно било изпратено уведомление от страна на дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД, съдържащо информация за това, че спирането на помпите се е случило във връзка с писмо на Кмета на община Варна за започване на ремонтно – възстановителни работи, като помпените съоръжения са били спрени, за да се осигурят необходимите условия за работа на водолазните екипи, които са извършвали дейности по възстановяване целостта на тръбопровода.

Приемайки, че със своето поведение, в частност бездействие, „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД е нарушило разпоредбата на чл. 23, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда, на 12.02.2021 г. св. П. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала дружеството за нарушение на посочената правна норма.

В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, което било разгледано, но след като било преценено за несъстоятелно, на 30.03.2021 г. Директорът на РИОСВ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал процесното Наказателно постановление № 01334 – 4.

За да отмени наказателното постановление, Районен съд – Варна е приел, че не е безспорно доказано, че е извършено нарушение на разпоредбата на чл. 23, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда от страна на дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД, доколкото липсват доказателства, че замърсяването на Варненското езеро е било допуснато именно поради спиране на помпените съоръжения в КПС „Аспарухово“, както и, че е допуснато нарушение на процедурата, предвидена в разпоредбата на чл. 19 от Наредба № 6 от 9.11.2000 г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти, което е опорочило резултатите от извършената проверка.

Тези изводи на първоинстанционния съд са правилни и следва да бъдат подкрепени.

На първо място касационната инстанция се солидаризира с извода на първоинстанционния съд за допуснато нарушение в процедурата по чл. 19 от Наредба 6 от 9.11.2000 г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти. Самото производство по мониторинг за установяване дали се спазват изискванията и емисионните норми в Приложение № 3 към Наредба № 6 от 9.11.2000 г., включва вземане на съставни проби, пропорционални на дебита или през равни интервали от време 24 – часови представителни проби от едно и също място на изхода, и при необходимост на входа на пречиствателната станция.

В случая е взета само една единствена проба, за която не е посочена каква е съгласно Наредба № 6 от 9.11.2000 г., поради което и категорично не е изпълнена в цялост процедурата, предвидена в чл. 19 от Наредба № 6 от 9.11.2000 г. за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти, поради което и остава необоснован извода на административно – наказващия орган, че дружеството „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД е замърсило Варненското езеро с непречистени отпадъчни води, предвид което и за дружеството не е възниквало, задължението, предвидено в разпоредбата на чл. 23, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда, а именно да уведоми РИОСВ – гр. Варна за допуснато аварийно замърсяване.

Още повече, че от приложеното към административната преписка писмо с изх. № ЗК21000092ВН_00ВН от 25.01.2021 г. на Зам. Кмета на община Варна (адресирано, както до РИИСВ – гр. Варна, така и до „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД) е видно, че двата субекта са уведомени от община Варна, че при направен оглед в периода 20.01.2021 г. – 22.01.2021 г. е било констатирано, че има прегъване на тръба, положена през Варненското езеро, като има налична пукнатина в зоната на прегъването и частично изтичане на отпадни води.

Именно по молба на дружеството, което е извършвало ремонтни дейности по тръбата, са предприети действия от страна на „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД да бъдат спрени помпените съоръжения в КПС „Аспарухово“, с цел опазване живота и здравето на водолазния екип, извършващ конкретните ремонтни дейности. Този извод се извежда от приложеното на л. 28 от НАХД № 1509 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд писмо от Зам. Кмета на община Варна, адресирано до решаващият съдебен състав на първоинстанционния съд, което напълно опровергава тезата на административно – наказващия орган (изрично застъпена в наказателното постановление), че никъде не се коментира искане за изключване на помпите в КПС „Аспарухово“, както и становището, че помпените съоръжения са били изключени неоснователно и безпричинно.

Гореизложените съображения обуславят извода на касационния съд, че решението на въззивната инстанция е постановено при спазване на материалния закон и процесуалните правила. Правилно Районен съд – Варна е анализирал събраните доказателства, както поотделно, така и в тяхната съвкупност, и е формирал кореспондиращ с доказателствата извод по делото, поради което и решението му следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание разпоредбата на чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд Варна, X – ти тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 615 от 28.09.2021 г., постановено в производството по НАХД № 1509 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 01334 – 4/ 30.03.2021 г., издадено от Директора на Регионална инспекция по околна среда и водите – гр. Варна.

         Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

  

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: