Решение по дело №3993/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 657
Дата: 8 април 2020 г.
Съдия: Явор Иванов Колев
Дело: 20197180703993
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

Номер 657/8.4.2020г.              Година  2020,……..                Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД –  ХХІ състав

 

   на 19.02.2020 година

 

в публичното заседание в следния състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

         ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

                        ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

 

секретар: ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и при присъствието на прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЯВОР КОЛЕВ к. адм. дело номер 3993 по описа за 2019 година и като обсъди: 

 

     Производство по чл.208 и сл. АПК във вр. с чл.63 ал.1 ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба от А.Б.К. от гр.Пловдив срещу Решение №2084/14.11.2019г. по АНД №3582/2019г. по описа на Районен съд – Пловдив,ХХ н. с., с което е потвърдено наказателно постановление /НП/ №19-1030-003859 от 03.05.2019г. на Началник група в Сектор ПП при ОД на МВР – Пловдив, с което на К. на основание чл.183 ал.2, т.11 ЗДВП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 20 лева за извършено нарушение на чл.40 ал.1 от същия закон.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, неправилно и необосновано, като се развиват доводи за неговата незаконосъобразност и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“ не изпраща представител и не изразява становище по основателността на жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив дава заключение за основателност на така подадената касационна жалба.

Пловдивският административен съд – двадесет и първи състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност наведените с жалбата касационни основания, намира за установено следното.

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Настоящият състав установи, че с оспореното НП №19-1030-003859 от 03.05.2019г. на Началник група в Сектор ПП при ОД на МВР – Пловдив на К. на основание чл.183 ал.2, т.11 ЗДВП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 20 лева за извършено нарушение на чл.40 ал.1 ЗДвП за това, че на 08.04.2019г. около 17,20 часа в гр.Пловдив на ул.“Цоко Каблешков“№10 като водач на лек автомобил „Мерцедес“ ГЛК 220 ЦДИ с рег.№ ***, управлява посочения по-горе лек автомобил като при движение на заден ход, не се е убедил, че пътят зад него е свободен и допуска ПТП с материални щети с паркирания зад него лек автомобил „Мерцедес“ С 320 ЦДИ с рег. №***, като допуска ПТП с материални щети.

За да обоснове крайния си извод за законосъобразност на атакуваното НП, състав на районния съд е приел, че от една страна, по несъмнен начин и с безспорни доказателства се установява извършване от страна на К. на вмененото му нарушение на ЗДвП, а от друга, че наложеното му наказание съответства на осъществената от него противоправна дейност, както и че не са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от административнонаказващия орган.

Като е стигнал до тези правни изводи, ПРС е постановил правилен съдебен акт. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспореното НП. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираното нарушение, съгласно чл.42-44 ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и оспореното наказателно постановление против К., което е изцяло съобразено с изискванията на чл.57 ал.1 ЗАНН.

Изложените в касационната жалба възражения, че първоинстанционният съд е възприел една невярна фактическа обстановка, съдът намира за неоснователни. Този съдебен състав, след като провери всички събрани по делото, вкл. и по административнонаказателната преписка доказателства намира, че правилно е установена фактическата обстановка въз основа именно на тях. Ако е била налице възможност за събиране на други доказателства, то такива не са посочени от страна на К., а само се правят изводи, които обаче, се явяват обективно необосновани. В случая не са ангажирани доказателства, които да оборят фактическите констатации относно вмененото на касационния жалбоподател административно нарушение, т.е. липсват доказателства, че на 08.04. 2019г. около 17,20 часа в град Пловдив на ул.“Цоко Каблешков“ № 10 К. като водач на лек автомобил „Мерцедес“ ГЛК 220 ЦДИ с рег. № *** не е допуснал ПТП с материални щети на паркирания зад управлявания от него автомобил друг лек автомобил - „Мерцедес“ С 320 ЦДИ с рег. № ***.

Нещо повече, сам в касационната си жалба, а така също и в жалбата пред ПРС и възражението срещу АУАН, К. твърди, че двата автомобила са били паркирани на разстояние от два сантиметра и за това вина има шофьорът на другия автомобил/„Мерцедес“ С 320 ЦДИ с рег. № ***/, който умишлено бил спрял така, за да го затрудни в маневрирането. Не сочи обаче, на какво разстояние самият той е паркирал зад лекия автомобил с марка „Ситроен“ с рег. № *** и дали сам не се е поставил в това затруднено положение. Не се установяват и твърденията да е паркирал правомерно на улицата пред собствения си офис, доколкото както от свидетелските показания, така и от представените писмени доказателства се установява, че е паркирал пред част от гараж, за който гараж от една стана няма данни да е негов офис, а от друга паркирането пред входа на гараж е забранено.

В този смисъл, настоящият съдебен състав напълно споделя доводите на ПРС, че при съмнение от страна на К. за неправилно паркиране от страна на водача на паркиралия зад него лек автомобил, е следвало да сезира съответните органи и/или да намери човек, който да му оказва съдействие при движението на заден ход, което обаче не е било сторено.

Във връзка с твърденията, че не осъществен фактическият състав на чл.40 ал.1 ЗДвП следва да се посочи, че според правилото на цитираната норма, преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. Съгласно чл.123 ал.1, т.3 ЗДвП, водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, при което са причинени само имуществени вреди, е длъжен да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието/т.1/. При наличие на съгласие между участниците в произшествието относно обстоятелствата, свързани с него, те попълват своите данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортното произшествие и съвместно уведомяват службата за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието/т.2/. При разногласия, участниците в произшествието, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на МВР на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания/т.3/.

В случая по делото не се формира спор, че К. е напуснал местопроизшествието, освен това, са били налице и разногласия между участниците в произшествието, поради което не е бил подписан двустранен констативен протокол, в т.ч. и след предложение от страна на органите на МВР, което обстоятелство е наложило съставянето на Протокол за ПТП № 1722669/08.04. 2019г., в който е отразено, че участник № 1/А.Б.К./ при движение/маневра/ назад не се е убедил, че пътят зад него е свободен, като удря паркирания зад него участник №2, допускайки ПТП с материални щети.

Протоколът е подписан от касационния жалбоподател и между страните не се формира спор по релевантния за ангажиране на административнонаказателната му отговорност факт, а именно, че е управлявал МПС без необходимото внимание, което обстоятелство евентуално не му е позволило да забележи разположеното зад него друго превозно средство, като при станалото ПТП са причинени и имуществени вреди. Че такива/имуществени вреди/, макар и минимални са били допуснати, сочи всеки един от разпитаните пред ПРС свидетели, освен това, в о.с.з., проведено на 19.02.2020г. в хода на настоящото касационно производство, сам К. заявява, че: „…може би леко съм докоснал неговата кола.“.

С това деяние обаче същият е осъществил от обективна и субективна страна състав на нарушението по чл.183 ал.2, т.11 ЗДвП. Посочените разпоредби изискват от водачите да управляват МПС по начин и с внимание, които да им позволят да избегнат всякакви ПТП при движение на заден ход и ако поради невнимание бъде извършено такова, следва да се счете, че е налице непредпазливо деяние по смисъла на чл.11 ал.3 НК във връзка с чл.11 ЗАНН, тъй като деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди. Съгласно чл.7 ал.1 ЗАНН, деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо.

Според ал.2 на чл.7 ЗАНН, непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, а в случая разпоредбата на чл.183 ал.2, т.11 ЗДвП не изключва наказуемостта при непредпазливост. В този аспект за налагане на административното наказание е ирелевантно обстоятелството дали разположеното превозно средство зад управляваното от оспорващия МПС е било паркирано правилно, респективно дали водачът му също е извършил нарушение на правилата за движение по пътищата, в който случай същият ще подлежи на самостоятелно административно наказване.

Освен това, протоколът за ПТП е официален свидетелстващ документ и като такъв се ползва с обвързваща материална доказателствена сила относно удостоверените в него, непосредствено възприети от длъжностното лице факти, относими за механизма на ПТП, поради което съдът намира изложените в тази насока възражения, също за неоснователни.

Все в тази насока, във връзка с възраженията, изложени в касационната жалба, следва да се посочи, че за маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл.28 ЗАНН, следва да се приеме това административно нарушение, което с оглед липсата на вредни последици или незначителността му, и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид/арг. чл.93 т.9 НК във връзка с чл.11 ЗАНН/. Не такъв обаче, е настоящият случай. В казуса деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обичайните административни нарушения от същия вид, предвид и характера на обществените отношения, регулирани от Закона за движението по пътищата, свързани с опазване живота и здравето на хората, както и тяхното имущество.

При това положение, деянието не може да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 б.“а” ЗАНН. За пълнота следва да се посочи, че не се установява и твърдяната от страна на касационния жалбоподател липса „…на предходни правонарушения…“, доколкото, видно от представената по административнонаказателната преписка Справка за нарушител/ водач, на същия неколкократно са били налагани административни наказания за извършени нарушения на ЗДвП.

При това положение, този съдебен състав намира, че правилно Районният съд е преценил всяко доказателство поотделно, събрано в хода на съдебното производство, а освен това и всички в съвкупност, като е достигнал до единствения правилен извод, а именно, че се установяват изложените факти в АУАН и основания на него последващ акт – наказателното постановление, предмет на съдебна проверка по реда на ЗАНН.

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл.348 ал.1,т.1 и т.2 НПК, а атакуваното решение на Районния съд е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и във връзка с чл.221 ал.1 АПК следва да бъде оставено в сила.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе ПЛОВДИВСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХХI състав:

Р      Е      Ш      И

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение №2084/14.11.2019г. по АНД №3582/2019г. по описа на Районен съд – Пловдив, ХХ н. с. 

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                        ЧЛЕНОВЕ :  1.           

 

                                                                                           2.