Решение по дело №6558/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260639
Дата: 22 февруари 2022 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100106558
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

22.02.22г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 20.01.22г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 6558/19г. и констатира следното:

Предявени са искове от Г. Х. против З. „Б.В.И.Г.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ отм. за сумите: 60 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП-е/ и 2 436, 30 лева; 3 416, 38 лева; 19 421, 63 лева /обезщетения за имуществени вреди – следствие от ПТП-е/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочените суми /главници/ за периода след 20.05.14г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 20.05.14г. е настъпило ПТП-е и в резултат на същото - ищецът е претърпял физически увреждания – травми /като следствие от това: физически болки и психически страдания – неимуществени вреди/. Произшествието е причинено от А. Д.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността на деянието, вредоносният резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата, и вината на А. Д./ са удостоверени със събраният в процеса доказателствен материал: писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност /съответно и с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд – при условията на чл. 300 от ГПК/. Към датата на ПТП-е А. Д. е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

Горните обстоятелства удостоверяват предпоставките на чл. 226 от КЗ отм.

Искът за неимуществени вреди е основателен – до размера на сумата 40 000 лева:

Председателят на състава намира, че във всички случаи /винаги/ когато е налице физическо увреждане: наличието на неимуществени вреди /физически болки и психически страдания/ следва да се – презумира. От друга страна: досежно процесното /същото, посоченото, релевантното/ обстоятелство - по делото са събрани и конкретни доказателства /медицинска експертиза/. Последната описва конкретно /и подробно/: причинените на ищеца физически увреждания, настоящото здравословно състояние на пострадалия и перспективата за лечението /възстановяването/ му.

Процесното обезщетение се определя при условията на чл. 52 от ЗЗД: в контекста на горните принципни съображения и при съобразяване на конкретните /събрани в процеса/ доказателства /медицинска експертиза/. Съдът отчита също и липсата на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат /по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/: констатациите на приетите по делото технически експертизи /към които са приложени и снимки, очертаващи конкретния механизъм на инцидента; съответно – видеозаписа на ПТП-е, съдържащ се на технически носител, приложен по делото/ не дават основание да се направи извод, че пострадалият /ищецът/ е създал условия /с поведението си/ за настъпване на ПТП-е /съпричиняване не е констатирано и в рамките на процесното наказателно производство – съгласно приложените мотиви към решението на СГС/. Посочените мотиви също следва /в контекста на правилото по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/ да бъдат съобразени по настоящото дело /в хипотезата на чл. 300 от ГПК/ доколкото - наказателният съд винаги разглежда процесното релевантно обстоятелство /във връзка с преценката, касащеа индивидуализацията на наказанието/.

Искът за имуществени вреди /заявен до размера на сумата общо 2 436, 30 лева/ е основателен частично:

По делото е удостоверено надлежно /с писмени и експертни доказателства – преценени в съвкупност/, че в резултат на инцидента /ПТП-е/ велосипедът на ищеца е бил – увреден. Приетата в процеса основна техническа /в случая и оценителна/ експертиза установява размера процесната /причинената на Г. Х./ имуществената вреда - до размера на сумата общо 1 013 лева. С оглед това: тази претенция следва да бъде уважена до размера на посочената сума.

Искът за имуществени вреди /заявен до размера на сумата 3 416, 38 лева – разходи за лечение/ е основателен:

Тази претенция е удостоверена по делото с писмени доказателства /които удостоверяват, че – ищецът е направил разходи за лечение/. Действително: липсват /в каквато насока е заявено изрично възражение на ответника/ конкретни експертни /медицински/ доказателства /констатации/ които да установят /в контекста на конкретния оздравителен процес и период/ дали /и кои от сторените/ разходи са били необходими за провеждане на процесното лечение. Председателят на състава намира обаче, че: в хипотези като процесната /при претърпени физически увреждания – травми/ разходването на средства за лечение /възстановяване/ следва да се – презумира. С оглед това: процесната претенция следва да бъде уважена в пълен размер /в контекста и на правилото по чл. 162 от ГПК/.

Искът за имуществени вреди /заявен до размера на сумата 19 421, 63 лева/ е неоснователен /ненадлежно доказан/:

Събраните в процеса доказателства /в това число и констатациите на приетата по делото счетоводна експертиза/ не могат да фиксират /не удостоверяват/ в точен размер /като краен числов резултат/ процесната имуществена вреда /конкретната разлика - за съответните периоди/ между: изплатеното на пострадалия обезщетение за временна неработоспособност и сумите, които ищецът би получил в рамките на трудовото му правоотношение.

С оглед изложеното: горната имуществена претенция следва да бъде – отхвърлена.

Досежно искането за присъждане на законни лихви:

В петитума на исковата молба липсва /вероятно поради пропуск; доколкото за всички други претенции е заявено изрично искане/ да бъде присъдена законна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди. Независимо от това: с оглед /по аналогия с/ правилото на чл. 214, ал. 2, предл. 1-во от ГПК – в полза на ищеца следва да се присъди законна лихва върху посочената главница за периода – след 17.05.19г. /когато е заведено делото/.

Върху обезщетенията за имуществени вреди се следва /принципно/ законна лихва – не от момента на инцидента, а от момента на настъпване на съответната имуществена вреда /който момент винаги следва датата на ПТП-е/. С оглед това /и доколкото този момент в случая не може да бъде фиксиран като точна дата/ заявената законна лихва /касаеща обезщетенията за имуществени вреди/ следва да се присъди за периода – след завеждане на делото.

Възражението на ответника за изтекла давност е неоснователно /досежно всички обезщетения, заявени в хипотезата на чл. 226 от КЗ отм. давността е 5-годишна по смисъла на чл. 110 от ЗЗД, съответно чл. 197 от КЗ отм. и същата в случая се явява – спазена/.

Заявените от двете /насрещните/ страни адвокатски хонорари са почти идентични по размер. С оглед това: възраженията и на двете страни /по чл. 78, ал. 5 от ГПК/ следва да се окачествят като – неоснователни.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „Б.В.И.Г.“ АД да плати на Г.С.Х. ЕГН ********** сумите: 40 000 лева; 1 013 лева и 3 416, 38 лева /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди – следствие от ПТП/ на основание чл. 226 от КЗ отм; законната лихва върху тези суми от 17.05.19г. до цялостното им изплащане и 4 294 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК; съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за сумата над 40 000 лева; исковете за имуществени вреди за сумите над 1 013 лева и над 3 416, 38 лева и исковете за законна лихва за периода до 17.05.19г.

ОСЪЖДА Г.С.Х. да плати на З. „Б.В.И.Г.“ АД 2 010 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове; на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: