Разпореждане по дело №69/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 863
Дата: 6 февруари 2020 г. (в сила от 1 юни 2020 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20203110200069
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

 

Номер ………/ …….…                    Година  2020               Град Варна

                      

Варненският районен съд                                            петнадесети състав

           На шести февруари                                Година две хиляди и двадесета

В закрито заседание в следния състав:

                      

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

                                  

    като разгледа докладваното от съдията НЧХД №69 по описа на съда за 2020г.,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Настоящото производство е образувано на 08.01.2010г., по подадена на 20.12.2019г. частна тъжба  от А.Д.Д. с ЕГН **********, депозирана чрез пълномощник –адв. А. Х., срещу С.М.А. с ЕГН **********, в която са изложени факти, от които е направен извод, че подсъдимият е причинил на 16.03.2018г. телесна повреда/ неуточнена точно каква/ на пострадалия след като го е блъснал на пешеходна пътека с управлявания от него лек автомобил.

 

         Съдът, след като се запозна с депозираната в съда частна тъжба от А.Д.Д. и с материалите приложени към нея, намери следното:

 

           С частната тъжба е повдигнато обвинение срещу  С.М.А. за това, че на  16.03.2018г., около 18,30ч- 18,45ч., на бул.”Трети Март” до спирка „Янтра” е причинил на частният тъжител телесна повреда, като го е блъснал на пешеходна пътека с управлявания от него лек автомобил „БМВ Х-5” с ДК№ РР 6789АР, като са описани и претендираните увреждания- мозъчно сътресение, разкъсно-контузна рана по лицето, счупване на вътрешния кондил на десния голям пищял, ожулвания по десния горен и левия долен крайници, като освен горното се твърди, че в продължение на шест месеца пострадалият е имал затруднения при движението и се иска А. да бъде признат за виновен и да му бъде наложено справедливо наказание.Иска се с частната тъжба, да бъде назначена СМЕ, която да даде заключение за степента на причинените вреди и с оглед заключението на експертизата да се даде възможност на частният тъжител да уточни вида на причинената му телесна повреда.

          В обстоятелствената част на частната тъжба се сочи, че във връзка с процесния инцидент, за който са изложени конкретни факти в частната тъжба, е било образувано ДП № 213/2018г. по описа на ОД на МВР-Варна, което е било прекратено с Постановление на прокурор при ВРП от 18.06.2019г. поради преценка на наблюдаващият прокурор, че е причинена лека телесна повреда на частния тъжител.

          Към частната тъжба е приложено и постановлението на ВРП за прекратяване на горепосоченото ДП, от което се установява следното:

    Досъдебно производство №213/2018 по описа на ОД-МВР-Варна е било  образувано с постановление на прокурор при Районна прокуратура- Варна от 11.04.2018 г.  с оглед извършено престъпление по чл.343 ал. 1 б.Б от НК.

          В хода на разследването била установена следната фактическа обстановка:

          На 16.03.2018 г. свид. А.Д. около 18.30ч. се прибирал от училище. Слязъл от автобуса на спирка Янтра в .гр. Варна пресякъл пътното платно на бул. Трити март-Варна по пешеходната пътека стигнал до разделителното островче огледал се и продължил да върви по пешеходната пътека , но вече в другото платно.Когато направил 2-3 крачки усетил удар от дясната си страна след което паднал на земята.

          След настъпването на пътно-транспортното произшествие били уведомени органите на полицията.Водачът, причинил ПТП бил  установен като С. А..

          Била е възложена и извършена съдебно медицинска експертиза от която е било установено:

           Д. в резултат на претърпяното ПТП е получил контузия на главата, мозъчно сътресение, контузия на гръдния кош, счупване с отделяне на фрагмент с размери 3/4 мм от външния кондил на големия пищял на дясната подбедрица.Описаните травматични увреждания са резултат на удар с или върху твърди ,тъпи предмети и могат да се получат при удар от МПС и пешеходец.Счупването в областта на подбедрицата е обусловило известно затруднение на движението на десния долен крайник за период от около 20-25 дни и в този смисъл е обусловило временно разстройство на здравето неопасно за живота

           Видно от постановлението на ВРП, прокурорът приел, че от събраните гласни и писмени доказателства е изяснена фактическата обстановка, при която е настъпило ПТП. Приел също, че причинените увреждания в следствие на ПТП-то са от категорията на т.н. леки телесни повреди по смисъла на чл. 130 от НК.

          Освен горното прокурорът категорично приел,  че разследваното деяние не е престъпление поради липсата на обективния признак- средна телесна повреда и че представлява нарушение по ЗдвП, поради което  и на основание чл. 199 и чл.243 ал.1 т.1 вр.чл.24 ал.1 т.1 от НПК прекратил изцяло наказателното производство по ДП № 213/2018 г. по описа на Сектор РПТ при ОД-МВР - Варна, водено за престъпление по чл. 343 ал.1 б."Б" от НК.

          Установи се от изисканите от съда доказателства, че постановлението за прекратяване на наказателното производство поради липса на престъпление е било връчено на пострадалия на 29.07.2019г. и до настоящия момент не е било обжалвано, тъй като са били изискани единствено копия от документи с молба от 05.09.2019г. с оглед реализиране на граждански права на пострадалите по КЗ.

         Съпоставяйки фактите, на които се  основават обвиненията  в тъжбата  на Д., депозирана чрез неговия процесуален представител- адв.Х., срещу   обв.А., съдия-докладчикът констатира пълна идентичност между фактите, посочени в частната тъжба и тези, приети за установени в постановлението за прекратяване на наказателното производство, цитирано по-горе. Визираното и претендирано престъпление – телесна повреда / неясно дори по кой текст от НК/ и обстоятелствата на извършването му – време -16.03.2018г.; място- бул.”Трети март”/ очевидно в гр.Варна, макар това да не се сочи изрично в частната тъжба/ начин- посочен конкретно за  подсъдимия, се припокриват във всяка своя част и мотивират еднозначен извод за това, че частният тъжител е възбудил повторно производство  спрямо същото лице и по отношение на  същите  факти, за които вече е имало образувано наказателно производство срещу  същото това лице  и че това наказателно производство е било прекратено поради категоричния извод на прокурора, наблюдаващ делото, че не е извършено престъпление, а административно нарушение и в тази насока изводите на прокурора са ясни и категорични и не подлежат на съмнение.Няма нито един мотив от страна на прокурора, че се касае за престъпление, което се преследва по частно правен ред, напротив, категорично е посочено, че няма престъпление а се касае за административно нарушение, поради което и очевидно прокурорът не е приложил процедурата по чл.25 ал.1т.6 от НПК , да спре наказателното производство, а го е прекратил.

           Предвид горното съдът намира, че частната тъжба е подадена в нарушение на  императивната забрана, закрепена в нормата на чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК.

           Забраната по-горе е израз на принципа “nе bis in idem”, който не допуска провеждане на повторен процес, когато вече при посочената хипотеза за същото престъпление има завършено наказателно производство.

           В случая, както се посочи, фактите, включени в обвиненията по горепосоченото ДП и по настоящото НЧХД, са идентични. В същото време факт е, че производството по  горепосоченото ДП е приключило с постановление за прекратяване на цялото наказателно производство и с мотиви, че не се касае за престъпление по НК, а за  административно нарушение.

            При тези обстоятелства докладчикът приема,  че са налице предпоставките за приложение на препятстващата развитието на процеса по такова обвинение норма на чл. 24, ал. 1, т. 6  от НПК.

            Разпоредбата на чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК е нормативен израз на принципа за недопустимост на повторното наказателно преследване на обвинените лица, след като по отношение на тях е налице завършило наказателно производство за същото деяние. Именно защото се касае за забрана за повторно наказателно преследване законодателят е предвидил като едно от основанията за прекратяване на по-късно образуваното наказателно производство наличието на завършило  към момента наказателно производство за същото престъпление, доколкото прокурорският акт за прекратяване на наказателното производство не е отменен към настоящия момент нито от съд/ постановлението на ВРП не е обжалвано пред съд/, нито от горестояща прокуратура.

             За приложимост на императивната разпоредба на чл.24, ал.1, т.6 от НПК е достатъчно да се установи, че съществува идентичност между субектите и предмета на двете наказателни производства, т. е., че те касаят едни и същи лица и се отнасят до едни и същи факти, характеризиращи инкриминираното деяние, а настоящият случай е именно такъв, тъй като е налице пълна идентичност между субектите и предмета на инкриминираното деяние.

           Отделен е въпросът, че от частната тъжба не става ясно точно каква телесна повреда се претендира- по чл.129 от НК или по друг текст, доколкото в обстоятелствената част се визира приемането от страна на прокуратурата, че е причинена лека телесна повреда, а паралелно с това се иска да бъде предоставена възможност да се конкретизира телесната повреда след назначаването и изготвянето на СМЕ, като няма как частната тъжба да се домотивира и конкретизира след изтичане на шестмесечния срок, какъвто е визиран чл.81 ал.3 от НПК, в каквато хипотеза не се намираме, тъй като наказателното производство не е спряно, а е изцяло прекратено, с мотив, че не е извършено престъпление от подсъдимия по делото.В този смисъл съдът напълно е лишен от възможност да прецени каква телесна повреда се претендира и дали същата се преследва по частно правен ред.

           Предвид горното към настоящия момент е налице основание по чл. 24, ал. 1, т. 6 НПК за прекратяване на наказателното производство по настоящото НЧХД, образувано по частна тъжба от А.Д.Д. с ЕГН **********, депозирана чрез пълномощник –адв.А. Х., срещу С.М.А. с ЕГН **********, доколкото спрямо подсъдимият към момента има  завършено наказателно производство за същото деяние.

          Мотивиран така, и на основание чл. 250, ал.1, т. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 6 от  НПК, съдът

 

                                                     Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И  :

 

        ПРЕКРАТЯВА наказателното производството по НЧХД 69/2020год. по описа на ВРС, ХV-ти състав, образувано по частна тъжба А.Д.Д. с ЕГН **********, депозирана чрез пълномощник –адв.А. Х., срещу С.М.А. с ЕГН **********, в която са изложени факти, от които е направен извод, че подсъдимият е причинил на 16.03.2018г. телесна повреда/ неуточнена точно каква/ на пострадалия след като го е блъснал на пешеходна пътека с управлявания от него лек автомобил.

 

        Разпореждането подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Варна, по реда на гл.ХХІ от НПК, в 15-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

       Препис от настоящото разпореждане да се връчи на страните.

 

 

                                  

                                                                       СЪДИЯ при ВРС: