Решение по дело №878/2021 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260887
Дата: 14 юли 2021 г. (в сила от 11 август 2021 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20212120200878
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ№260887

гр.Бургас, 14.07.2021г.

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, 17-ти наказателен състав, в публично заседание на 17.06.2021 година в състав:

Районен съдия: Анатоли Бобоков

при участието на секретаря Д.Михайлова, като разгледа НАХД №878 по описа на БРС за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по ред на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на ***, ЕИК: ***, против Наказателно постановление № 02-0003283/18.12.2020г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда" - Бургас, с което за нарушение на чл.63 ал.2 вр. ал.1 от Кодекса на труда, на основание чл.416, ал.5 във връзка с чл.416, ал.5 вр. с чл.414 ал.3 от Кодекса на труда на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 1500лв.

С жалбата се моли за отмяна на обжалваното наказателно постановление, като се излагат подробни доводи в тази връзка. В съдебно заседание жалбоподателят - редовно уведомен, неизпраща представител.

За административно - наказващия орган, редовно призован, в съдебно заседание се явява юк.Н., моли за потвърждаване на обжалваното НП.

Съдът, като прецени доказателствата по делото и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа страна следното:

***, в качеството на работодател, на 23.10.2020г. допуснал до работа в обект „търговско обслужваща сграда с апартаменти”, находяща се в гр.Бургас , УПИ Х-14 лицето Г.Д.Г. на длъжност „общ работник”, преди да му предостави копие на хартиен носител на уведомление по чл.62 ал.3 КТ, заверено от ТД НАП. Лицето било установено на работа в посочения обект.

          На 15.11.2020 г. е съставен акт за установяване на административно нарушение на жалбоподателя за извършено нарушение по  чл. 63, ал.2 вр. ал.1 от КТ. В акта са налице реквизитите по чл. 42 от ЗАНН. Същият е предявен на представляващия дружеството, който не направил възражения.

           Административнонаказващият орган е счел фактическите обстоятелства за доказани, с оглед на което е приел за установено, че жалбоподателят е нарушил разпоредбата на  чл. 63, ал.2, ал.1 от КТ и е издал обжалваното наказателно постановление, с което е наложил на дружеството на основание чл. 414, ал.3 от КТ имуществена санкция в размер на 1500 лева.

При извършената служебна проверка съдът не констатира съществени процесуални нарушения в производството при съставяне на акта и издаване на атакуваното наказателно постановление от категорията на представляващи основанията за отмяна.

Установената в акта и издаденото въз основа на него наказателно постановление фактическа обстановка се установява по безспорен начин от показанията на разпитания актосъставител и по същество не се оспорва от жалбоподателя. Показанията на свидетеля кореспондират със събрания по делото писмен доказателствен материал, в т.ч. списък на работещите в дружеството, протокол за извършена проверка, справка за приети и отхвърлени уведомления по чл. 62, ал.5 от КТ, трудов договор между жалбоподателя  и Г.Г. и др, поради което съдът ги кредитира изцяло.

Съдът приема за безспорно установено, че работникът Г.е бил в трудово правоотношение с работодателя, с когото има сключен трудов договор. Работникът е бил допуснат до работа в обект на дружеството, представляващ търговско обслужваща сграда с апартаменти преди да му се предостави копие от уведомлението по чл. 62, ал.3 от КТ, заверено от ТД на НАП. Обстоятелството, че на посочената дата работникът е бил допуснат до работа на обекта на дружеството се потвърждава, както от показанията на свидетеля С., така и от представения списък на работещите. Обстоятелството, че на лицето не е връчено копие от уведомлението по чл. 62, ал.3 от КТ се установява от представеното копие от справката за приети и отхвърлени уведомления, издадена от НАП. Дори да се приеме, че действително неподаването на уведомлението по чл. 62, ал.3 от КТ се дължи на обективни причини /вина на неговия счетоводител/, то работодателят  не е следвало да допуска до работа работника, преди да бъдат отстранени тези пречки, и преди да му връчи копие от уведомлението.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че жалбоподателят е осъществил от обективна страна състава на административно нарушение по чл. 414, ал.3 вр.  чл. 63, ал.2 вр. ал.1 от КТ. Законодателят е въвел императивно изискване за работодателя, преди да допусне до работа работника или служителя да му предостави документите по чл. 63, ал.1 от КТ, сред които са и копие от уведомлението по чл. 62, ал.3, заверено от ТД на НАП.

Преценката за маловажност на деянието подлежи на съдебен контрол, в който смисъл е Тълкувателно решение № 1/12.12.2007 г. на ВКС, ОСНК, по т.д. № 1/2007 г. по описа на ВКС. Съдът намира, че в случая не е налице маловажност по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като не е налице по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от този вид. Нарушението не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други деяния от същия вид, независимо, че още същия ден след проверката същото е било отстранено. Правилно и законосъобразно административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е била ангажирана на основание чл. 414, ал.3 от КТ. Предвидената имуществена санкция е в размер от 1500 до 15000 лева. На жалбоподателя е наложена санкция в размер на минимума от 1500 лева, който според съда е съобразен с обществената опасност и тежестта на нарушението. Нарушението е извършено за първи път, поради което имуществена санкция в размер на предвидения минимум от 1500 лева ще е бъде достатъчна за постигане целите на наказанията.

С оглед изложеното и направеното искане от представителя на административнонаказващия орган, дружеството дължи на основание чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ юрисконсултско възнаграждение в размера на 80 лева, което да заплати в полза на Изпълнителна агенция „Главна дирекция на труда“ -София.

Предвид изложените съображения на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 02-0003283/18.12.2020г., издадено от директора на Дирекция "Инспекция по труда" - гр.Бургас, с което за нарушение на  чл. 63, ал.2 вр. ал.1 от Кодекса на труда /КТ/ на основание чл. 414, ал.3 от КТ на *** , ЕИК: *** е наложена имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

ОСЪЖДА ***, ЕИК:*** да заплати в полза на Изпълнителна агенция „Главна дирекция на труда“ – София сумата от 80 лева за юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                    

 

Районен съдия: /А. Бобоков/

 

Вярно с оригинала: Д.М.