Определение по дело №2232/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260093
Дата: 6 ноември 2020 г.
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20204430202232
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                

 

гр.Плевен,06.10.2020  г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенският районен съд, ІХ наказателен състав,  в  закрито заседание на  шести ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

Председател: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

Като разгледа докладваното от съдията ЯКИМОВА ЧНДело №2232 по описа за 2020г. и за да се произнесе съобрази следното:

 

ПРОИЗВОДСТВО ПО РЕДА НА чл. 244, АЛ. ­­­V ОТ  НПК.

 

Първоинстанционният съд е сезиран с жалба по реда на чл. 244 ал.V от НПК против Постановление на Р.п.г. от 22.10.2020 година, с което е спряно воденото наказателното производство за престъпление по чл.343 ал.3 б.“а“вр.ал.1,вр.чл.342 ал.1 от НК по досъдебно производство №Д 1244/2019 година по описа на Районна прокуратура – Плевен.

В жалбата, депозирана по реда на чл.244 ал.V от НПК жалбоподателят изразява становище за незаконосъобразност на постановлението на наблюдаващият прокурор. Изложени са доводи срещу спирането на наказателното производство по делото. Моли се съда да постанови отмяна на постановлението и продължаване на досъдебното производство в отсъствие на обвиняемия.

Жалбата е подадена в срока по чл.244, ал. V от НПК, от лице легитимирано да обжалва, поради което е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

СЪДЪТ, като  съобрази изложеното в жалбата, събраните по предварителното производство доказателства, подложи на преценка изводите на Районна прокуратура - Плевен, приема за установено следното:

Досъдебното производство е започнало на 11.08.2019г. при условията на чл.212,ал.2 от НПК с първо действие по разследване -оглед на местопроизшествие и е уведомен прокурор от РП гр.Плевен по чл.212 ал.3 от НПК.

Досъдебното производство е образувано и се води затова, че на 11.08.2019г. на път ***, в района на км.120+000 ,след отбивка за язовир ***, при управление на л.а.***са нарушени правилата за движение по пътищата, вследствие на което по непредпазливост е причинена средна телесна повреда на ***, ЕГН ********** от с.***, като деянието е извършено в пияно състояние - престъпление по чл.343, ал.3, б.“а“ вр. ал.1 вр. чл.342, ал.1 от Наказателния кодекс. В хода на разследването били разпитани в качеството на свидетели ***, ***,    ***, ***, ******. Назначена и изготвена била съдебно - медицинска експертиза и авто-техническа експертиза . Приобщени са справка от ***, копие на свидетелство за регистрация на МПС част I, копие  на констативен протокол за ПТП с пострадали лица, справка за пътуване на лице - български гражданин, справка от ***за пребиваване в следствените арести и местата за лишаване от свобода.

От събраните по делото доказателства прокурорът установила, че на 11.08.2019г. ***е управлявал моторно превозно средство л.а.***след употреба на алкохол / 0,66 промила /, като нарушил правилата за движение по пътищата, в резултата на което е настъпило пътно- транспортно произшествие, като е причинена средна телесна повреда на ***, ЕГН ********** от с.***, пътник в превозното средство, изразяваща се в счупване на дясна ключица, довело до трайно затрудняване движението на дясната ръка.

***не бил установен на известните по делото адреси и бил обявен за ОДИ с телеграма ***. на ГДНП -МВР-София.

В атакуваното постановление прокурорът постановил спиране на наказателното производство като посочил, че разглеждането на делото в отсъствие на обвиняемия би попречило да се разкрие обективната истина.

Спирането на наказателното производство от прокурора е правно-регламентирана дейност, с която временно се преустановява извършването на процесуално-следствени действия. Спирането има временен характер. Целта е насочване усилията на съответните органи за отстраняване на възникналите пречки докато делото е спряно. При отпадане на основанията за спиране, наказателното производство се възобновява по съответния законов ред и процедурата продължава до пълното изясняване обстоятелствата по делото. Разпоредбата на чл.244 ал. 1 от НПК визира изчерпателно основанията за спиране.

  Съдът намира, че в конкретния случай е налице предвидено от закона основание за спиране на наказателното производство.

Наведените в жалбата твърдения,че досъдебното производство следва да се проведе в отсъствие на обвиняемият не се споделят от Съда по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 269, ал. 3 НПК, задочното наказателно производство е допустимо само при спазването на следните законоустановени предпоставки :

І. този ред за разглеждане на делото да не е пречка за разкриване на обективната истина;

1. подсъдимият да не е намерен на посочения от него адрес или да е променил същия, без да уведоми съответния орган;

2. местоживеенето му в страната да не е известно и след щателно издирване да не е установено;

3. подсъдимият да е редовно призован, да не е посочил уважителни причини за неявяването си и да е изпълнена процедурата по чл. 247б, ал. 1 НПК;

4. подсъдимият да се намира извън пределите на страната и

а/ местоживеенето му да не е известно;

б/ да не може да бъде призован по други причини;

в/ да е редовно призован и да не е посочил уважителни причини за неявяването си.

Първата предпоставка е общоизискуема за всички възможни случаи на приложение на чл. 269, ал. 3 НПК. Останалите предпоставки са алтернативно дадени и намират приложение съответно на степента, в която е било възможно валидното известяване на подсъдимия за възбудения спрямо него наказателен процес. Само когато наред с първата общоизискуема предпоставка се установи, че е налице и една от алтернативно дадените, законът позволява разглеждане на делото в отсъствие на обвиняемия /подсъдимия/. Органите на досъдебното производство /какъвто е конкретният случай/ и съда са длъжни да установят със съответните доказателства и да посочат конкретния фактически състав,при който се провежда задочното производство. Това е необходимо, за да се гарантира правото на защита на обвиняемия /подсъдимия/, както и за да се осигури възможност за последващ съдебен контрол за законосъобразността на задочния наказателен процес.

От доказателствата по делото по несъмнен начин се установява, че в разглеждания случай предпоставките за провеждане на задочно наказателно производство по реда на НПК изобщо не са налице. Това е така, тъй като ******не е бил намиран и редовно призоваван въобще по ДП№№1244/189г. на РП Плевен.Не е привлечен като обвиняем, не е запознат с правата и със задълженията си като такъв, не е дал обяснения, спрямо него не е взета мярка за неотклонение и пр.

Съгласно установената практика на Европейския съд по правата на човека, правото на обвиняемия /подсъдимия/ на участва лично в процеса е основен елемент от правото на справедлив процес. Към задочно производство може да се пристъпи само при събиране на данни за несъмнен отказ на подсъдимия да участва в процеса или в случаите на бягство от правосъдието. Такива данни по конкретното дело липсват.Липсват данни ***изобщо да знае за воденото ДП в РП Плевен. При това ненамирането на обвиняемия/подсъдимия на известния адрес и неофициалните данни, че живее в чужбина не е достатъчно основание да се приеме, че той е демонстрирал отказ от правото си на лично участие в досъдебната или съдебната фаза или че е осъществил бягство от правосъдието. В този смисъл е налице богата съдебна практика,например Решение № 607 от 22.12.2008 г. по н. д. № 646/2008 г., І н. о.

  С оглед гореизложеното съдът намира, че атакуваното постановление кореспондира със събраните, в хода на извършеното разследване,  писмени и гласни доказателства и съответства на разпоредбите на процесуалния закон, обосновано е и почива на доказателствата. Постановлението   на   РП Плевен    отговаря  и на      изискванията на чл.199, ал.2 от НПК, поради което се явява законосъобразно.

Ето защо съдът прие, че жалбата следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна, а атакуваното постановление потвърдено.

Мотивиран от гореизложените съображения и на основание чл.244, ал.5 от НПК, Плевенският районен съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 22.10.2020г. на Районна прокуратура-Плевен за спиране на досъдебно производство № 1244/19. като обосновано и законосъобразно.

 Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Препис от постановлението да се изпрати на адв.***-пълномощник на ***

Препис от постановлението,ведно с делото да се изпрати на Р.п.г.

След влизане на Определението в сила ДП№Д1244/2019г. да се изпрати на Районна прокуратура – гр. Плевен

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: