Решение по дело №4305/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260085
Дата: 9 февруари 2021 г. (в сила от 9 февруари 2021 г.)
Съдия: Атанас Стоилов Атанасов
Дело: 20201100604305
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

София, ................................

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, ІV въззивен състав, в открито заседание на единадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС С. АТАНАСОВ

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: АТАНАС Н. АТАНАСОВ

                                                                                       ИВАН КИРИМОВ

 

при секретаря Гергана Христова и прокурора Антония Въчкова, разгледа докладваното от съдия Атанас С. Атанасов ВНЧД № 4305/20 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.313 и сл. от НПК.

С определение от 29.10.2020 г. по НЧД № 7847/2020 г. СРС, НК, 22 състав е постановил съдебна реабилитация на И.Е.И. по НОХД № 7602/2015 г. на СРС.

Срещу така постановеното определение е подаден протест от прокурор от СРП, в който се оспорва противоречието между мотивната част на определението и неговия диспозитив, при което е останало неясно кой правен институт за реабилитация е приложен – дали реабилитация по право на основание чл. 88а от НК, в каквато насока е изложил съображения районния съд в мотивите си или съдебна реабилитациа. Предлага се да бъде отменено определението на СРС и да бъде постановено решение по същество.

 

В съдебно заседание на въззивната инстанция представителят на СГП поддържа протеста и излага доводи, че след като първоинстанционният съд е установил, че не са налице основания за допускане на съдебна реабилитация по смисъла на чл. 87 от НК, е следвало да остави молбата на осъдения без уважение, а при наличието на основания за прилагане на чл. 88а от НК е следвало да укаже на Бюрото за съдимост да бъде извършено съответното отбелязване в съответния бюлетин.

Осъденият И.И. моли да бъде потвърдено определението на първоинстанционния съд, с което е допусната реабилитацията му.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, като обсъди доводите на страните, прецени събраните по делото доказателства, взе предвид разпоредбите на закона и извърши цялостна проверка на атакувания съдебен акт в съответствие с изискванията на чл.314 от НПК, намери за установено следното:

 

В производството пред Софийски районен съд са допуснати съществени процесуални нарушения, които са основания за отмяна на атакуваната присъда и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

На първо място, определението е постановено от незаконен съдебен състав. Делото е било образувано по молба на осъдения И. Е. И. за допускане на съдебна реабилитация по осъждането му по НОХД № 7602/2015 г. на СРС. Видно е от бюлетина за съдимост, че макар и по посоченото дело да е било одобрено споразумение за прекратяване на наказателното производство, сред обвиненията, по които осъденият се е признал за виновен, е било и обвинение за извършено престъпление по чл. 316, вр. чл. 308, ал. 2, вр. ал. 1 от НК. За това престъпление е предвидено наказание „лишаване от свобода“ за срок до осем години. С оглед на това и съгласно разпоредбите на чл. 433, ал. 1 и чл. 28, ал. 1, т. 2 от НПК молбата за съдебна реабилитация е следвало да бъде разгледана от съдебен състав от един съдия и двама съдебни заседатели, независимо от това дали споразумението е одобрено от един съдия или от съдебен състав, включващ съдебни заседатели.

На следващо място, първоинстанционният съд е постановил съдебен акт при неспазване на задължителните указания за приложение на процесуалния закон, дадени в т. 6 от Тълкувателно решение № 2 от 28.02.2018 г. по тълк. д. № 2/2017 г. на ОСНК на ВКС. Съгласно тези указания, сезираният с молба за съдебна реабилитация съд, следва да извърши проверка за допустимостта на молбата, изразяваща се в това дали не е настъпила реабилитация по право спрямо молителя и при положителен отговор на този въпрос, следва да остави молбата без разглеждане. В този смисъл и при наличието на възприетите от първоинстанционния съд основания по чл. 88а от НК по отношение на молителя и спрямо осъждането му по НОХД № 7602/2015 г. на СРС, е следвало молбата да бъде оставена без разглеждане, а не да бъде постановяван акт по същество, с който е уважена молбата.

Първоинстанционният съд е нарушил и материалния закон, доколкото не е извършил цялостна проверка за изясняване на въпроса дали молителят е бил реабилитиран на основание чл. 88а от НК по посоченото осъждане. С това осъждане, освен наказание „пробация“, на молителя е било наложено и наказание „глоба“. Към молбата е била приложена квитанция, съгласно която глобата е била платена на 12.05.2020 г. В този смисъл и така извършеното плащане не би могло да обоснове приложение на разпоредбата на чл. 88а, ал. 1, вр. чл. 82, ал. 1, т. 2 от НК, тъй като от момента на плащането не е изтекъл предвидения в посочените норми срок. Разпоредбата на чл. 88а, ал. 1 от НК би била приложима в случай на установяване, че е изтекла давността за изпълнение на наказанието „глоба“, съобразно задължителните указания за приложение на закона, дадени в т. 3 и т. 4 от цитираното Тълкувателно решение № 2 от 28.02.2018 г. по тълк. д. № 2/2017 г. на ОСНК на ВКС. Тази проверка предполага установяване на обстоятелството дали за събирането на глобата е било образувано изпълнително производство или не, каквито обстоятелства не са изследвани от първоинстанционния съд. Въззивният съд намери, че не следва да събира доказателства в тази насока, доколкото установените по-горе съществени процесуални нарушения, изразяващи се в разглеждане на делото от незаконен състав обуславят отмяна на протестираното определение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанциионния съд.

 

   Така допуснатите от първоинстанционния съд процесуални нарушения представляват отменителни основания, предвидени в чл. 348, ал. 3, т. 1, т. 2 и т. 3 от НПК, които са приложими във въззивното производство съгласно чл. 335, ал. 2 от НПК. Така установените процесуални нарушения не могат да бъдат отстранени във въззивното производство, доколкото няма как настоящият съдебен състав да замени незаконния такъв, постановил определението, няма как да се произнесе за пръв път с въззивен съдебен акт по същество на молбата за реабилитация. Така допуснатите съществени процесуални нарушения подлежат на отстраняване чрез ново разглеждане на делото от друг състав на СРС.

Водим от горното и на основание чл. 335, ал. 2 от НПК, СГС, ІV въззивен състав

Р    Е    Ш    И:

 

ОТМЕНЯ определение от 29.10.2020 г. по НЧД № 7847/2020 г. СРС, НК, 22 състав И ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Софийски районен съд.

          РЕШЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО И НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБЖАЛВАНЕ И ПРОТЕСТИРАНЕ.

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                            

                                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.             2.