Решение по дело №2017/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 351
Дата: 12 юни 2020 г.
Съдия: Цвета Павлова Павлова
Дело: 20193100902017
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………/……..06.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание при закрити врата на втори юни две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ЦВЕТА ПАВЛОВА

 

при секретар Мая Петрова,

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 2017 по описа на ВОС за 2019 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Образувано е по молба на длъжника „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5 за откриване на производство по несъстоятелност.

В молбата се излага, че молителят е длъжник спрямо държавата и „Инвестбанк“ АД, като наличните активи не са в състояние за покрият задълженията му, както и се твърди, че е спрял плащанията. Поради изпадането си в състояние на свръхзадлъжнялост, моли за откриване на производство по несъстоятелност.

 

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и доводите на страните, заедно и поотделно и по вътрешно убеждение, на основание чл.235 от ГПК, приема за установено следното от фактическа и правна страна: 

 

           За да бъде открито производство по несъстоятелност, поради състояние на свръхзадълженост, следва да са налице всички материалноправни предпоставки от установения в разпоредбата на чл. 742, ал.1 ТЗ фактически състав.

          Съгласно цитираната разпоредба, търговското дружество е свръхзадължено, ако неговото имущество не е достатъчно, за да покрие паричните му задължения. Съобразно така дадената легалната дефиниция, за изпадане в състояние на свръхзадълженост е от значение невъзможността на длъжника за покриване на паричните си задължения спрямо всички кредитори, а не само спрямо задължението на кредитора-молител за откриване производството по несъстоятелност. Освен това, за разлика от неплатежоспособността, при свръхзадължеността, не е нужно задълженията да са изискуеми. При преценката дали е налице това състояние се вземат предвид и неизискуемите задължения /така и решение № 655 от 23.02.2006 г. на ВКС по т. д. № 103/2005 г., I т. о., ТК/.

          Както е посочено в решение № 201 от 11.12.2014 г. на ВКС по т. д. № 659/2014 г., I т. о., ТК, успоредното, самостоятелно уреждане на свръхзадължеността е доказателство, че при нея възниква специфична заплаха за кредиторите. Тази заплаха при капиталовите търговски дружества се изразява в това, че ако задълженията в пасива надхвърлят имуществото в актива, имуществото на капиталовото търговско дружество ще бъде обективно недостатъчно да удовлетвори всички кредитори, дори ако дружеството е платежоспособно. В тази връзка, посочено в цитираното решение е, че за свръхзадълженото капиталово търговско дружество следва да се открие производство по несъстоятелност, без да се чака момента, в който неговото имущество ще се изразходи и ще настъпи и неговата неплатежоспособност. По този начин ще се обезпечи равно третиране на всички кредитори и тяхното съразмерно удовлетворение от недостатъчното имущество на дружеството.

        За установяване на соченото от молителя обективно състояние на свръхзадълженост назначена по делото е ССЕ, чието заключение, неоспорено от страните и прието от съда, е приобщено към доказателствения материал по делото /л.262-329/.

         Видно от заключението на ССЕ, към 31.12.2014 год. имуществото на дружеството по балансова стойност е по-голямо от паричните му задължения, което състояние се запазва до 2017 год. включително, след която година вече имуществото е на по-малка стойност. Тази разлика в стойностите, според изложеното от вещото лице, не е резултат от еотразяването само на една стопанска операция, а е комплексен. Сочи се, че превишението на паричните задължения спрямо имуществото на длъжника по счетоводен баланс към 31.12.2018 год. се дължи на намаляване на приходите от икономическата дейност на дружеството, което е довело до необслужване на задължения и обявяването им за предсрочно изискуеми, респективно на завеждане на изпълнителни дела срещу длъжника. Така, към 31.12.2018 год. пасивите на дружеството превишават неговите активи с 521 000 лева, като за сравнение за 2018 година дружеството е отчело приход от оперативна дейност 783 000 лева, а за 2017 година – 6 212 000 лева. Това състояние съществува и към настоящия момент като към датата на изготвяне на заключението, по алтернативен баланс към 29.02.2020 год., превишението на пасивите спрямо активите на дружеството вече е с 1 036 000 лева.

          А след като паричните задължения на ответното капиталово дружество надвишават по размер стойността на неговите активи, в какъвто тесен смисъл следва да се разбира термина "имущество" по смисъла на чл.742, ал.1 ТЗ, то същото е свръхзадължено. Всички останали коефициенти и финансови показатели нямат отношение към тази форма на несъстоятелност, нито, поради изложеното по-горе, относими към нея са предпоставките на чл.631 ТЗ. Поради горното, същите не се изследват и обсъждат от съда.

Ето защо, съдът приема за доказана свръхзадължеността на „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, което налага постановяване на решение за откриване на производство по несъстоятелност. За начална дата на свръхзадължеността следва да се приеме установената по заключението на ССЕ дата - 30.12.2018 г.

Предвид извода на вещото лице за липсата на имущество на длъжника, което да покрие началните разноски в производството по несъстоятелност, с протоколно определение от 02.06.2020 год. съдът е указал на молителя в определени срокове от уведомяването, да представи доказателства за внесена сума в размер на 3 600 лева, представляваща предплатени начални разноски в производството по несъстоятелност за срок от шест месеца, на основание чл.629б ТЗ, определени съобразно депозираното заключение в зависимост от текущото възнаграждение на временния синдик и очакваните разноски по несъстоятелността, ведно с предупреждение за последиците по чл. 632, ал.1 ТЗ при непредставяне на доказателства за авансиране на разноските. Доказателства за горното не са представени в определения от съда срок, нито до датата на постановяване на настоящото решение и не е изпълнено условието на чл.629б ТЗ.

Ето защо, съдът следва да постанови решение по чл. 632, ал.1 ТЗ, с което обяви свръхзадължеността, определи началната й дата, открие производството по несъстоятелност, допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, постанови прекратяване дейността на предприятието, обяви длъжника в несъстоятелност и спре производството, като не постанови заличаване на търговеца от търговския регистър.

Спирането на производството по несъстоятелност поради липса на разноски за обезпечаване на неговото протичане, прави безпредметно произнасяне по искането на дъжъника, обективирано в проведеното публично заседание, за допускане на предварителни обезпечителни мерки чрез назначаване на синдик.

 

 

 

Воден от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И:

 

ОБЯВЯВА свръхзадължеността на „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5, с начална дата на свръхзадължеността 30.12.2018 год.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5.

ОБЯВЯВА в несъстоятелност „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5.

ЗАДЪЛЖАВА длъжника „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5, в наименованието си да добави “в несъстоятелност”.

СПИРА производството по несъстоятелност на „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5, на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ.

УКАЗВА, че спряното производство може да бъде възобновено по молба на длъжника или на кредитор в срок от една година от вписване на решението в ТЗ при удостоверяване от страна на молителя, че е налице достатъчно имущество или ако депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б ТЗ. При невъзобновяване в срок, производството ще бъде прекратено и постановено заличаване на длъжника от ТР.

ЗАДЪЛЖАВА „АПРИОРИ ЕКСПОРТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Долни Чифлик, ул.Витоша 5 в едномесечен срок от вписването на решението да извърши прекратяване на трудовите правоотношения с работниците и служителите, да изпрати уведомления за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, да издаде необходимите документи за трудов и осигурителен стаж и осигурителен доход, да изпълни процедурата за информиране на работниците и служителите, да изготви справките за лицата с право на гарантирани вземания съгласно Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя и нормативните актове по прилагането му и да предаде ведомостите в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.

Решението подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, воден от АВп.

РЕШЕНИЕТО да се впише в ТР, воден от АВп.

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на основание чл. 634 ТЗ.

ДА СЕ ВПИШЕ настоящия съдебен акт в книгата по чл.634в от ТЗ.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: