Определение по дело №53/2015 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 205
Дата: 18 август 2016 г.
Съдия: Ангелинка Николова Николова
Дело: 20153500900053
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 май 2015 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е 

      18.08.2016г.  Търговище

в името на народа

 

ТЪРГОВИЩКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                      търговско  отделение

на осемнадесети август                         две хиляди и шестнадесета година    в закрито съдебно заседание в състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:АНГЕЛИНКА    НИКОЛОВА

           

            Секретар Станка Желева

 като разгледа докладваното                                             от съдия Николова

д.н. .№ 53                                                                                   описа за 2015г.

            за да се произнесе взе в предвид следното :

По делото е постъпила покана от „Юробанк България“АД до синдика на „Астро Трейд“ ООД  за предаване на заложено в полза на банката имущество, по реда на ЗОЗ, тъй като има вписано пристъпване към изпълнение. Към поканата е приложен и списък на вещите ,както и потвърждение за вписването на пристъпване към изпълнение № 2016060301584.

Безспорен по делото е фактът, че от страна на длъжника „Астро Трейд“ ООД , в полза на „Юробанк България“АД, има вписан особен залог на движими вещи, описани в приложение № 1 към молбата.

От писменото становище на синдика е видно ,че същият отказва предаването на вещите, тъй като счита ,че не са на лице основания за това. Позовава се на разпоредбата на чл. 638 ал. 1 ТЗ и счита ,че след като няма започнало производство по реда на ЗОЗ ,преди решението за откриване на производство по несъстоятелност, то имуществото следва да се продава по общия ред, предвиден в ТЗ.

        ЗОЗ създава самостоятелен изпълнителен ред. Вземанията, които са обезпечени с особен залог се удовлетворяват по този ред, който е различен от реда на принудителното изпълнение, уреден в ГПК и на универсалното принудително изпълнение, каквато е несъстоятелността съгласно ТЗ. Законодателят е предвидил в чл. 43, ал. 1 от ЗОЗ, че започналите изпълнителни производства, а това са тези, за които е вписано започване на изпълнение, не подлежат на спиране с откриване на производството по несъстоятелност. Това правило е в отклонение от общата норма на чл. 637 и чл. 638 от ТЗ, съгласно, която всички производства срещу длъжника се спират.

        Не само започналите към момента на откриване на производството по несъстоятелност изпълнителни производства по реда на ЗОЗ не подлежат на спиране. Привилегия да се получи изпълнение по реда на ЗОЗ е призната от законодателя на всеки кредитор, който има особен залог. От волята на заложния кредитор зависи кой ред за удовлетворяване на вземането си ще предпочете. Този по ТЗ или този по ЗОЗ. Това следва именно от реда за удовлетворяване на вземанията към несъстоятелния длъжник, посочен в чл. 722, ал. 1 от ТЗ. Правото на кредитора, получил като обезпечение особен залог, да се удовлетвори извън производството по несъстоятелност за съществуващото си вземане следва да се приеме, че съществува извън процеса по несъстоятелност. .

Производството по реда на чл. 32 от ЗОЗ е "извънсъдебно и се осъществява директно, без съдебна намеса. То се изпълнява  по специалния закон ЗОЗ  Не се касае до изпълнително дело с предмет имущество на длъжника, а до извънсъдебно принудително изпълнение, предвидено по специален закон -ЗОЗ.

В случая когато се конкурират две производства за удовлетворяване на кредитори - в производството по несъстоятелност и по специалният закон - по реда на 303-приоритет има реда, предвиден в 303. Разпоредбата на чл. 719 от ТЗ изрично предвижда, че продажбата на заложена вещ се осъществява по реда на ТЗ, но " освен ако със закон е предвидена продажбата на заложената вещ от кредитора без съдебна намеса. Такава възможност изрично е предвидена в специалният закон - чл. 32 от ЗОЗ и този специален ред, изключва, реда да реализиране на вземания в производството по несъстоятелност.

Следователно приоритет има специалният закон, приложим при реализация на вземане, обезпечено с особен залог, при която заложният кредитор има предимството да реализира част от активите на търговското предприятие чрез директна продажба по чл. 37 от 303.

С оглед на това следва да се направи и законосъобразният извод,             че дори и ако изпълнението не е започнало преди решението за откриване на производството по несъстоятелност, за кредитора съществува възможност да започне изпълнение и по- късно. На осн.  чл. 43, ал.2 ЗОЗ за синдика съществува задължение служебно да издири заложните кредитори и да им предаде заложеното имущество, когато установи вписването на особени залози, дори и да няма започнало производство по ЗОЗ . Едва ако те изрично откажат да предприемат удовлетворяване по специалния ред , тогава синдикът следва да пристъпи към продажба на вещите по реда на ТЗ.В тази насока има трайно установена съдебна практика/Решение № 1575 от 20.08.2012 г. на СГС по т. д. № 3234/2011, з Решение № 580 от 2.12.2014 г. на ОС - Пловдив по т. д. № 185/2014 Определение № 1998 от 17.10.2014 г. на ПАС по в. ч. т. д. № 1200/2014 Решение № 1084 от 25.07.2002 г. на ВКС по гр. д. № 701/2002 г., V г. о./

 С оглед на това следва да бъде разпоредено на синдика да предаде на заложния кредитор заложеното в негова полза имущество.

Въз основа на изложените съображения, съдът

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И  :

РАЗПОРЕЖДА на синдика „Астро Трейд“ООД да предаде на „Юробанк България“АД заложените в нейна полза движими вещи по приложение № 1 към молбата на банката № 2728 от 19.07.2016г.                              Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :