Определение по дело №2232/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 907
Дата: 10 юни 2022 г.
Съдия: Златина Иванова Бъчварова Кънчева
Дело: 20217040702232
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 септември 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№907

 

   Бургас, 10/06/2022 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, осми състав, в закрито заседание на десети юни, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                                  Съдия: Златина Бъчварова

   

като разгледа  административно дело номер 2232  по описа за  2021 година,   за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.203 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/ във връзка с чл.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/.

Образувано е по искова молба и множество уточнения към нея на И.Г.П., ЕГН **********, понастоящем в затвора Бургас, против Главна дирекция /ГД/ „Национална полиция“/НП/, Главна дирекция /ГД/ „Жандармерия, специални операции борба с тероризма“/ЖСОБТ/ и  Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи/ОД МВР/ Хасково, за присъждане на обезщетение в размер на 10 000.00 /десет хиляди/ лева за причинени неимуществени вреди от незаконосъобразни действия на служители на ответниците, изразяващи се в причинена телесна повреда на 20.02.2018 г./ луксация на лява лакътна става/.

По делото е постановено решение №717 от 27.05.2022 г., с което отхвърлен иска на И.Г.П., ЕГН **********, понастоящем в затвора Бургас, против Главна дирекция /ГД/ „Национална полиция“, МВР; Главна дирекция /ГД/ „Жандармерия, специални операции борба с тероризма“, МВР и  ОД МВР Хасково, за присъждане на обезщетение в размер на 10 000.00 /десет хиляди/ лева за причинени неимуществени вреди от незаконосъобразни действия на служители на ответниците, изразяващи се в причинена телесна повреда на 20.02.2018 г. /луксация на лява лакътна става/ и осъден да заплати на ответниците Главна дирекция /ГД/ „Жандармерия, специални операции борба с тероризма“/ЖСОБТ/, Министерство на вътрешните работи/МВР/, юрисконсултско възнаграждение в размер на 200.00/двеста/ лева и  Главна дирекция /ГД/ „Национална полиция“, Министерство на вътрешните работи/МВР/ юрисконсултско възнаграждение в размер на 200.00/двеста/ лева.

На 09.06.2022 г. срещу решение №717 от 27.05.2022 г. е подадена касационна жалба.

Ищецът е поискал да бъде освободен от дължимата за касационното производство държавна такса и да му бъде предоставена правна помощ.

Съгласно чл.83, ал.2 ГПК, такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. Преценката за наличието на предпоставките за освобождаване на ищеца от държавна такса за производството следва да се извърши въз основа на представени доказателства, относно доходите на същия, семейното, здравословното и имущественото му състояние. Към касационната жалба ищецът е представил декларация за материално и гражданско състояние, от която е видно, че същият не притежава доходи и имущество, поради което следва да бъде освободено от дължимата за производството пред касационната инстанция държавна такса.

Относно искането за предоставяне на безплатна правна помощ за процесуално представителство по чл.21, т.3 от Закона за правната помощ ЗПП/, съдът намира следното:

Съгласно чл. 23, ал. 1 и ал. 3 ЗПП такава помощ се предоставя в два случая. Първо, когато по закон се предвижда задължителна адвокатска защита и второ, по преценка на съда. По преценка на съда безплатната правна помощ за процесуално представителство се предоставя, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи, съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение. Независимо от горното, дори и при наличието на доказателства за липсата на парични средства у молителя, съдът има право да откаже правната помощ по чл. 21, т. 3 ЗПП, когато констатира, че предоставянето й не е оправдано от гледна точка на ползата, която би донесла на молителя или когато претенцията му е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима. Това разрешение следва от разпоредбите на чл. 24, т. 1 и т. 2 ЗПП. В случая са налице и двете хипотези, тъй като  характерът на производството и интересите на правосъдието не налага предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство. По изложените съображения искането на ищеца за предоставяне на безплатна правна помощ за процесуално представителство по чл.21, т.3 ЗПП следва да се остави без уважение.

Мотивиран от изложеното, Административен съд Бургас, осми състав,

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

 

ОСВОБОЖДАВА И.Г.П., ЕГН **********, понастоящем в затвора Бургас, от заплащане на дължимата за касационното производство държавна такса в размер на 5.00/пет/ лева.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на И.Г.П., ЕГН **********, понастоящем в затвора Бургас, да му бъде предоставена правна помощ под формата на процесуално представителство.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО, в частта, с която на ищеца не се предоставя правна помощ, може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщението за изготвянето му пред Върховен административен съд на Република България, а в останалата част е окончателно.

 

 

 

                                                СЪДИЯ :