Решение по дело №6263/2018 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 април 2019 г.
Съдия: Михаил Ангелов Алексов
Дело: 20181720106263
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 септември 2018 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

гр. П., 09.04.2019г.

 

 

РАЙОНЕН СЪД П., гражданско отделение, IV състав - съдия Михаил Алексов в закрито заседание, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАИЛ АЛЕКСОВ

 

като  разгледа докладваното от съдия Алексов гр. д.  № 06263/2018г. по описа  на съда и за да  се произнесе, взе  предвид следното:

Производството е по реда на чл.248 от ГПК.

Производството по делото e образувано по искова молба подадена

от „ТОПЛОФИКАЦИЯ - П.” АД ЕИК ********* Гр. П. 2303 кв.„Мошино” ТЕЦ „Република” представлявано от Изпълнителния директор

СРЕЩУ Я.Л.А. ЕГН ********** с адрес ***

С искане да бъде установено спрямо ответника, че дължи на „ТОПЛОФИКАЦИЯ - П.” АД ЕИК ********* гр. П. 2303 кв. „Мошино” ТЕЦ „Република” представлявано от Изпълнителния директор сумата в общ размер от 1668.65 лв. /Хиляда шестстотин шестдесет и осем лв. и 65 ст./, от която сума главница в размер на сумата от 1354.14 лв. /Хиляда триста петдесет и четири лв. и 14 ст./ за консумирана топлинна енергия на топлоснабден имот - находящ се на адрес гр. П., ул. "**** за периода от 01.05.2009 г. до 30.04.2011г., включително и лихва за забава на месечните плащания в размер на сумата от 314.51 лв. /Триста и четиринадесет лв. и 51 ст./, за периода от 30.06.2009 г. до 23.11.2012 г., както и лихва за забава от датата на депозиране на Заявлението по чл.410 ГПК до окончателното изплащане на вземането, както и направените в настоящото производство съдебни и деловодни разноски.

Съдът върна искова молба с рег. № 23649/13.09.2018 г., подадена от „ТОПЛОФИКАЦИЯ - П.” АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. П. 2303 кв. „Мошино” ТЕЦ „Република” представлявано от Изпълнителния директор срещу  Я.Л.А. ЕГН ********** с адрес ***, искане да се установи спрямо нея, че дължи на ТОПЛОФИКАЦИЯ - П.” АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. П. 2303 кв. „Мошино” ТЕЦ „Република” представлявано от Изпълнителния директор сумата в общ размер от 1668.65 лв. /Хиляда шестстотин шестдесет и осем лв. и 65 ст./, от която сума главница в размер на сумата от 1354.14 лв. /Хиляда триста петдесет и четири лв. и 14 ст./ за консумирана топлинна енергия на топлоснабден имот - находящ се на адрес гр. П., ул. "**** за периода от 01.05.2009 г. до 30.04.2011г., включително и лихва за забава на месечните плащания в размер на сумата от 314.51 лв. /Триста и четиринадесет лв. и 51 ст./, за периода от 30.06.2009 г. до 23.11.2012 г., както и лихва за забава от датата на депозиране на Заявлението по чл.410 ГПК до окончателното изплащане на вземането, както и направените в настоящото производство съдебни и деловодни разноски и прекрати производството по гр. дело № 06263/2018 г. по описа на Районен съд П., тъй като въпреки дадената възможност за конкретизация на сумите и периодите, такава не бе сторена и не е налице идентичност между тези посочени в заповедното производство и в исковата молба, по която е образувано и  настоящето исково производство.

По делото е постъпила молба рег. № 5429/20.02.2019г. от ищеца, с която моли да бъде изменено определението в частта за разноските, като прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на пълномощника на ответника, което е осъден да заплати.

Съдът като взе предвид постъпилата молба и прецени материалите по делото, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Искането за изменение на решението  в частта за разноските е направено в срока по чл.248,ал.1 от ГПК, поради което е и допустимо.

Разгледана по същество съдът намира постъпилата молба за частично основателна по следните съображения:

Видно от приложените по делото, както и по заповедното производство – гр.д. 815/2018 по описа на Районен съд П., доказателства за сторените от ищеца разноски са както следва: в настоящето производство: 600,00 лв.- адвокатско възнаграждение и 500,00 лв. –адвокатско възнаграждение в заповедното производство.

На настоящия съдебен състав са служебно известни определение № 364 от 08.08.2012 г. по т.д. 865/12 г., ВКС, ІV ГО и определение № 372 от 16.5.2012 г. по гр.д. 223/12 г., ВКС , ІV ГО, постановени по реда на чл. 274, ал. 3 от ГПК. В тях Върховният касационен съд е отговорил и на въпроса – до кой момент страната може да направи възражение за прекомерност на заплатеното от насрещната страна адвокатско възнаграждение, на основание чл. 78, ал. 5 от ГПК. Отговорът на така поставения процесуалноправен въпрос в тези определения е, че искането по чл. 78, ал. 5 от ГПК следва да бъде направено до приключване на устните състезания по делото в съответната инстанция.

Видно от материалите по делото ищецът „Топлофикация П.“ АД е напарвила възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение с исковата молба. След това в хода на процеса и основно след депозиране на отговора от ответника, към който е приложен и договор за правна помощ и защита в настоящето производство такова възражение не е релевирано до приключване на устните състезания.

Предвид гореизложеното съдът намира, че направеното с исковата молба възражение е относимо само по отношение на заплатения адвокатски хонорар от ответника в заповедното производство по отношение на заплатеното адвокатско възнаграждение в хода на исковото производство не може да се приеме, че с исковата молба е направено възражение, тъй като видно от приложеното по делото пълномощно, респ. договор за правна помощ възнаграждението е уговорено след депозиране на исковата молба. Предвид на това и искането по отношение на прекомерност на това възнаграждение се явява преждевременно.

При определяне на размера на възнагражданието не следва да намери приложение чл. 2, ал. 5 от Наредбата при определяне на минимално дължимото адвокатско възнаграждение по исковото производство, тъй като тя следва да намери приложение в случаите, когато предявените с една искова молба искове са в защита на различни интереси, какъвто разглежданият случай не е. Този извод следва както от граматическото тълкуване на общата разпоредбата на чл. 2, ал. 5 от Наредбата, предвиждаща определяне на възнаграждението не само съобразно броя на предявените искове, но и вида на същите, така и от систематическото и логическо тълкуване с разпоредбите на чл. 7 от Наредбата, уреждащи минималните възнаграждения за процесуално представителство, защита и съдействие по граждански дела при различните видове искове. Изискването на общата разпоредба на чл. 2, ал. 5 от Наредбата за определяне на възнагражденията съобразно вида и броя на предявените искове и начинът на определяне на техния размер съобразно вида на исковете, регламентиран в чл. 7 от Наредбата, сочат, че възнагражденията следва да се определят поотделно при предявени искове в защита на различни интереси, а не само съобразно броя на същите. Тоест само при кумулативно съединяване на искове които не са в отношение на зависимост на единия от другия. В случая интересът, за който ищецът е търсил защита с исковата молба, е един, тъй като претендираните от него вземания са за парични суми, които се основат изцяло на идентични факти като единият от исковете е изцяло в зависимост от другия, предвид акцесорния характер на вземането за лихва за забава. По тези съображения настоящият състав на намира, че интересът, който е от значение за определяне размера на минимално дължимото адвокатско възнаграждение е сбора от сумите претендирани като главница и лихва по исковото производство, възнагрежданието следва да се определи по реда на чл. 7, ал. 2 от Наредбата на висшия адвокатски съвет върху този размер. В този смисъл е и Решение №364/12.11.2018г. по вгрд 550/2018 на Окръжен съд П..

Предвид на което и съобразявайки чл. 7, ал. 2, вр. ал. 7 от Наредба № 1 /2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения възнаграждението и размера на интереса /1668,65 лв./ минималното възнаграждение е 173.40 лв., до която стойност следва да се измени решението в частта за разноските в заповедното производство.

По отношение намаляването на разноските в искотово производство съдът намира, че в случая няма навремнно искане за това, от една страна както се посочи искането релевирано в исковата молба се явява преждевременно по отношение на тази разноски, а искането обективирано в молба рег. № 5429/20.02.2019г. е направено след приключване на устните състезания, предвид на това и искането в тази част е недопустимо.

Водим от изложените мотиви съдът намира, че следва да бъде допуснато изменение в частта за разноските като същите бъдат изменени – намалени до 773.40 лв.

 

Воден от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

ИЗМЕНЯ Решение №1688/18.01.2019г., в частта за разноските, като като вместо „ОСЪЖДА „ТОПЛОФИКАЦИЯ - П.” АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. П. 2303 кв. „Мошино” ТЕЦ „Република” представлявано от Изпълнителния директор да заплати на Я.Л.А. ЕГН ********** с адрес *** сумата от 1100,00 лв., представляваща сторени разноски по делото.

ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА „ТОПЛОФИКАЦИЯ - П.” АД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. П. 2303 кв. „Мошино” ТЕЦ „Република” представлявано от Изпълнителния директор да заплати на Я.Л.А. ЕГН ********** с адрес *** сумата от 773.40 лв. /седемстотин седемдесет и три лева и 40 ст/, представляваща сторени разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Пернишки окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: