Решение по дело №8219/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 811
Дата: 15 май 2018 г. (в сила от 6 юни 2018 г.)
Съдия: Иван Минчев Минчев
Дело: 20175330208219
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 811

гр. Пловдив 15.05.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ – ХVІІ н. с., в публично заседание на двадесет и втори март две хиляди и осемнадесета година в състав

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАН МИНЧЕВ

 

при участието на секретаря ВИОЛЕТА ТЕРЗИЕВА като разгледа докладваното от съдията АНД № 8219/2017 г. по описа на ПРС – ХVІІ н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

         Обжалвано е Наказателно постановление № 17-0273-000142/03.05.2017 г. на Началника на РУ Хисаря при ОД на МВР Пловдив, с което на Л.Г.Л. с ЕГН ********** *** са наложени административни наказания – глоба в размер на 300 /триста/ лв. за нарушение по чл.150 от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.177 ал.1 т.2 пр.1 от ЗДВП, глоба в размер на 500 /петстотин/ лв. за нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДВП на основание чл.174 ал.1 т.1 от ЗДВП и глоба в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДВП на основание чл.183 ал.1 т.1 пр.3 от ЗДВП.

Жалбоподателят Л.Г.Л. не се явява в съдебно заседание. Чрез жалбата си моли се съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. Оспорва се управлението на моторното пътно превозно средство от наказания.

            Въззиваемата страна РУ Хисаря при ОД на МВР Пловдив не изпраща представител в съдебно заседание. 

Съдът като съобрази и анализира доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Жалбата е подадена в срок и изхожда от лицето, което е било санкционирано, поради което е ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Вечерта на 20.04.2017 г. свидетелят М.С. – м. п. и. в РУ Хисаря при ОД на МВР гр. Пловдив, заедно с колегата му И. Н. извършвали обход в с. Ръжево Конаре община Хисаря обл. Пловдивска. Около 23.20 ч. те видели по ул. „88 – а” в селото да се движи лек автомобил „Опел Корса” с рег. № *** в посока към ул. „47 – а”. Със служебния автомобил полицейските служители се насочили към този автомобил „Опел Корса”, който след това бил спрян от водача му. Лекият автомобил „Опел Корса” с рег. № **** се управлявал от неправоспособния да управлява моторни превозни средства жалбоподател Л.Г.Л. ***. На място бил извикан м. а. П.Г. ***, който идването си и запознаване със ситуацията изпробвал водача Л. за алкохол с техническо средство дрегер. Уредът отчел концентрация на алкохол от 0.6 промила. Издаден бил талон за медицинско изследване, в който било описано управлението на автомобила „Опел Корса” от жалбоподателя, както и установената с техническо средство концентрация на алкохол, като нарушителят се подписал в талона и собственоръчно вписал, че не желае да ходи на кръвна проба. На Л.Л. бил съставен от св. Г. акт – АУАН № 896139/20.04.2017 г., за приети за извършени три нарушения на правилата за движение по пътищата – за управление на моторно превозно средство като неправоспособен – като нарушение по чл.150 от ЗДВП, за управление на моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 промила – с 0.6 промила – като нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДВП, и за неносене на свидетелство за регистрация на моторното превозно средство – като нарушение по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДВП. При предявяване на акта на нарушителя последният го подписал като не направил възражения против констатациите. Възражения против АУАН не били направени и в срока за това по чл.44 ал.1 от ЗАНН.

Въз основа на АУАН било издадено атакуваното наказателно постановление.

Така изложената фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на показанията на свидетелите Г. и С., АУАН, талон за медицинско изследване, оправомощителна заповед.

Съдът кредитира показанията на свидетелите Г. и С. като последователни, кореспондиращи си помежду си и с писмените доказателства по делото, неоспорени от страните. Констатира се несигурност относно достоверността във възпроизведените от св. С. обстоятелства относно марката и модела на управлявания от жалбоподателя Л. автомобил – първоначално „Форд Фиеста”, впоследствие „Опел Корса”, което за съда е несъществено, предвид на достатъчно неоспорими и категорични налични по делото доказателства за това какъв автомобил е управлявал санкционирания на 20.04.2017 г. непосредствено преди полицейската му проверка в 23.20 ч.

При така възпроизведената като безспорна от събрания обем от гласни и писмени доказателства фактическа обстановка съдът прие, че от страна на санкционираното лице Л.Г.Л. са осъществени от обективна и субективна страна съставите на административни нарушения по см. на чл.150 от ЗДВП, на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДВП и на чл.100 ал.1 т.2 от ЗДВП, тъй като на 20.04.2017 г. около 23.20 ч. в с. Ръжево Конаре община Хисаря обл. Пловдивска по ул. „88 – а” в селото е управлявал без да има необходимата за това правоспособност моторно превозно средство лек автомобил „Опел Корса” с рег. № **** и то след употреба на алкохол с установена концентрация в кръвта от над 0.5 промила – с 0.6 промила, въпреки забраните за това, като не е и изпълнил задължението да носи свидетелство за регистрация на управляваното от него моторно превозно средство.

Наличните по делото доказателства – и гласни /показанията на свидетелите Г. и С./, и писмени /АУАН и талон за медицинско изследване/ са непротиворечиви, категорични са за това, че МПС – то е било управлявано от Л. Л.  към посочените в акта и НП момент и място, а и не се и опровергават от страна на жалбоподателя чрез никакви ангажирани от негова страна доказателства. Твърденията в жалбата против НП, че Л. не е управлявал този лек автомобил „Опел Корса” с рег. № **** се явяват голословни, неподкрепени от никакви доказателства по делото, вкл. и такива, които да са били ангажирани от наказаното лице жалбоподател.

Концентрацията на алкохол у приетия за водач на лекия автомобил „Опел Корса” с рег. № ***** Л.Л. е била установена по надлежния ред – съгласно чл.1 ал.2 пр. І от действащата към момента на извършване на процесните нарушения Наредба № 30/27.06.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС – с техническо средство дрегер.  

Тези административни нарушения по чл.150, чл.5 ал.3 т.1 и по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДВП са правилно подведено от актосъставител в АУАН и от административно – наказващ орган в НП към съответните уреждащи състава им правни норми, изложени са в АУАН и в НП в описателните им части всички обстоятелства на нарушенията така, че наказаното лице да може да разбере за какво точно административно нарушение му се търси административна отговорност.

Правилно според съда административно – наказващият орган е приложил и съответните на нарушенията санкционни разпоредби – съответно на чл.177 ал.1 т.2 пр.1 от ЗДВП за нарушението по чл.150 от ЗДВП, на чл.174 ал.1 т.1 от ЗДВП за нарушението по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДВП и на чл.183 ал.1 т.1 пр.3 от ЗДВП за нарушението по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДВП. Относно размерът на административното наказание глоба 300 лв. за първото нарушение по чл.150 от ЗДВП съдът счита същият, макар и в максимално предвидения в санкционната норма на чл.177 ал.1 т.2 от ЗДВП от законодателя размер, че същият е съответен на по – високата степен на обществена опасност на нарушение и на деец, доколкото освен това нарушение Л. е извършил по същото време и още две други нарушения на правилата за движение по пътищата – шофиране под въздействие на алкохол и неносене на изискуем документ. Следва да се отбележи, че санкционната норма на чл.174 ал.1 т.1 от ЗДВП предвижда за нарушението по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДВП освен наказание глоба кумулативно и наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство, но доколкото водачът Л.Л. е бил неправоспособен, то и правилно административно – наказващият орган е наложил само предвиденото наказание глоба в размер на 500 лв. без да лишава нарушителя от права каквито той не е придобил.  

         Съдът не констатира допуснати в хода на административното производство съществени процесуални нарушения, които да опорочават атакуваното наказателно постановление и да налагат неговата отмяна.

          По изложените съображения съдебният състав прие да потвърди наказателното постановление изцяло като правилно и законосъобразно.

          Мотивиран от горното ПРС XVII н. с.

 

Р Е Ш И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 17-0273-000142/03.05.2017 г. на Началника на РУ Хисаря при ОД на МВР Пловдив, с което на Л.Г.Л. с ЕГН ********** *** са наложени административни наказания – глоба в размер на 300 /триста/ лв. за нарушение по чл.150 от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.177 ал.1 т.2 пр.1 от ЗДВП, глоба в размер на 500 /петстотин/ лв. за нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДВП на основание чл.174 ал.1 т.1 от ЗДВП и глоба в размер на 10 /десет/ лв. за нарушение по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДВП на основание чл.183 ал.1 т.1 пр.3 от ЗДВП.

Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд гр. Пловдив по реда на АПК.

 

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П/

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! В.Т.