Решение по дело №869/2019 на Районен съд - Тетевен

Номер на акта: 1
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 13 август 2020 г.)
Съдия: Марио Димитров Стоянов
Дело: 20194330100869
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

    Град Тетевен, 06.01.2020 година

       

В     ИМЕТО НА   НАРОДА

 

ТЕТЕВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД-втори състав,в  публично заседание

На осемнадесети декември,

През две хиляди и деветнадесета година,в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАРИО СТОЯНОВ

При секретаря:  КАТЯ ХРИСТОВА

Като разгледа докладваното от Председателя гр.дело № 869  по описа на Районен съд-Тетевен за 2019 година,със страни:

Ищец: М.Д.М. ***,

Ответник:Е.В.М. ***,

И за да се произнесе,взе предвид следното:

 

         Предявен е иск за изменение на мерки относно родителски отношения с посочено основание чл.59,ал.9 от СК.

         Ищцата излага,че с решение по дело№ 1143/2018г  на РС-Тетевен е прекратен брака между страните с  утвърдено споразумение,в което  има клаузи за режим на лични контакти  на бащата с  децата, посочено е първоначално споразумение се спазвало то ответницата, но за кратко време.След развода ответницата ползвала собственото жилище на ишеца, не заплащала консумативни разходи, преустановено било електрозахранването в имота,  ответницата сменила местоживеенето си и това на децата,  без него знание се преместила в гр. Търговище, където заживяла с мъж,  ищеца не знаел  къде са децата , с кого са, ответницата ограничила достъпа му до децата, ходил в Търговище, тя му отказала да се види с  тях, не давала съгласие. След завръщането в началото на септември на 20109 година в гр. Тетевен и заживяването на ответницата в домът на баща си, ищецът е възпрепятстван да контактува с децата си , целенасочено го отчуждава от тях. Направил опит и чрез адвокат  да предложи внисане на искане в съда за изменение взети мерки за  лични контакти,но ответницата поставила условие.Счита, че за децата не е добре ако продължат да живеят по този начин, ще се отрази негативно на неизградената им психика ,между децата и бащата- ищеца, има  силна емоционална връзка, в домът му има прекрасни условия за живот съобразен с тяхната възраст и нужди, поради което се предлага промяна на споразумението по цитираното бракоразводно дело в частта за режима на лични контакти между бащата и децата, предложен в исковата молба в четири позиции, както и по отношение на местоживеенето на децата и ползването на семейното жилище , по отношение на последното се предостави ползването на семейното жилище в Тетевен на посочен адрес ул. „ххххх,  на ищеца и се определи местоживеенето на децата да бъде в Тетевен на адрес ул. „ххххххх

            Позовава се на писмени и гласни доказателства.

В срока по чл.131от ГПК  е депозиран писмен отговор на исковата молба от ответницата. В него се заявява категорично, че не са налице основания за изменение на режима на лични контакти между бащата и децата, промяната на адреса и ползването на семейното жилище.Излага се, че от постановяване на решението по бракоразводното дело е изминал сравнително кратък срок , като голословните твърдения на ищеца не са основание за промяна на определеният режим, не е ограничавала по никакъв начин възможността на децата да се виждат с баща си,напротив винаги е желала това да бъде и по всяко време ,децата да не се откъсват от баща им.В исковата молба не се сочат никакви основания за промяна ползването на семейното жилище , а желанието на  ищеца не може да бъде прието като достатъчно такова  според ответницата.  В отговора е изразено становище, че на този етап в интерес на децата е да ползват семейното жилище находящо се на адрес в гр.Тетевен , хххх,действително имало неплащане на консумативи, но това е по вина на ищеца, тъй като отказва да плати консумативите за периода през който е ползвал жилището, както и да помогне тези консумативи да бъдат платени на разсрочено плащане от ответницата, в качеството му на собственик на жилището .Моли да се остави без уважение исковата молба.

Позовава се на писмени и гласни доказателства.Съображенията си доразвива в писмена защита.

По делото е представен  социален доклад от ДСП Тетевен, в кой и обективирано становище, че с цел гарантирано физическо, инетлектуално, емоционално развитие и задоволяване битови и социално- образователни потребности на децата е необходимо да се постигне споразумение по отношение претенцията  за родителски права, местоживеенето  и издръжка на децата и след установяване на обективната ситуация и изслушване на страните,спора да се реши по съдебен ред в предвид възрастта на децата , потребностите на всяко едно от тях, социално- битова обстановка ,трудова заетост, доходите на двамата родители, изразено е становище, че и двамата родители имат задължение съобразно своите възможности и в материално състояние  да изградят стабилна среда за децата си, като е предоставено по преценката на съда на основание чл. 3 от ЗЗДет и  разпоредбите на СК да се реши с оглед защита  най -добрият интерес на децата на страните.

От приложените по делото писмени доказателства и показанията на свидетелите Р Л И,Д С Д,Д ВВ. и обясненията на ответницата,дадени по реда на чл.176 от ГПК,съдът приема за безспорно установена следната фактическа обстановка по делото:

 Страните в производството са бивши съпрузи,като бракът им е прекратен с решение №14/18.01.2019г,постановено в производство по реда на чл.330 от ГПК,във в-ка с чл.50 от СК.

С цитираното решение,съдът е одобрил споразумение,съгласно което и в частта досежно родителската отговорност по отношение на малолетните деца на страните Д М М. и В М М.,е решено следното:

Страните се съгласяват след прекратяване на брака УПРАЖНЯВАНЕТО на РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА, по отношение на родените от брака между страните малолетните деца Д М М., родена на *** година, и В М М.  година, се предоставят на майката Е.В.М., с ЕГН:**********.

Страните се съгласяват след прекратяване на брака децата Д М М., родена на, *** година, и В Ма М. хх5 година, да имат МЕСТОЖИВЕЕНЕ ПРИ МАЙКАТА, упражняваща родителските права - Е.В.М., с ЕГН:**********, на адрес ***, п.к. хххххххххх

Страните се съгласяват след прекратяване на брака бащата М.Д.М., с ЕГН:**********, да има свободен режим на лични контакти с малолетните си дъщери Д М М., родена на *** година, и В М М. 1 година.

Страните се съгласяват след прекратяване на брака ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ, находящо се в гр. Тетевен, с административен адрес ул."ххх представляващо Апартамент с №14 (четиринайсети), идентификатор на това жилище по Кадастралната карта и кадастралните регистри (КККР) на гр. Тетевен хххх площ на жилището от ххсъстоящо се от дневна, спалня, кухня, баня с тоалетна, коридор и тераса, лична собственост на М.Д.М., да се ПРЕДОСТАВИ на майката - Е.В.М., ЕГН********** до навършване на пълнолетие на по-малкото от децата Д М М., родена на *** година, и В М М. хх година“.

В посочените части от утвърдителното решение и на основание чл.59,ал.9 от СК,ищецът е поискал изменение на определените мерки-досежно режима на лични контакти между бащата/ищецът М./ и децата,местоживеенето на децата и ползването на семейното жилище на бившите съпрузи.

В обясненията си по чл.176 от ГПК ответницата М. твърди,че в началото на месец юни 2019г напуснала град Тетевен“в посока гр.Търговище“,започнала работа там и се върнала в град Тетевен през м.септември 2019г/тръгнала на 01.06.2019г и се върнала на 26.09.2019г./.През този период на отсъствие на ответницата от град Тетевен и според обясненията и,децата на страните живели в град Тетевен при бабата и дядото по майчина линия,като ответницата се прибирала в град Тетевен всяка седмица.

В показанията си свидетелката Р И,живуща на семейни начала с ищеца М., твърди,че ответницата е създавала пречки на ищеца при осъществяване на режима на лични контакти/свободен/ с двете деца,като не е осигурявал възможност на бащата да се вижда с децата през делнични дни.

В показанията си свидетелят Димитър Димитров твърди,че бащата взима децата всяка събота и неделя,а когато си е в град Тетевен е виждал децата и през седмицата при него.Показанията на свидетелката ДВ. се в същия смисъл,като същата свидетелства за случай,в който ответницата завела децата в магазина,в който работи,за да може да се осъществи контакт между тях и бащата.

При така изложената фактическа обстановка се налага следните правни изводи:

Предявеният иск е квалифициран в доклада по делото по чл.59,ал.9 от СК.Съгласно последната норма, ако обстоятелствата относно предоставянето на родителските права по отношение на дете се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови.Съобразявайки ППВС №1 от 12.11.1974г по гр.д. №3/1974г,съдът приема,че следва да извърши преценката по чл.59,ал.9 от СК при следните принципни положения:

1.Съдът следи служебно за ефикасността на взетите мерки и за правилното упражняване на родителските права,като съобразява промени,изразяващи се в: а/невъзможност да се изпълни решението,поради поведение на самото дете; б/ нерационален режим,като в течение на изпълнението му мерките са се оказали неблагоприятни за детето; в/ болест на детето и невъзможност за прилагане на мерките; г/ други случаи.

 2. От значение за спора са променитеизразяващи се в промяна на положението на детето,като:а) влошаване условията при родителяна когото е предоставено детето или подобряване на условията на живот на детето при другия родител,като под условия на живот се възприемат не само жилищните и битови условия,но и социалната среда и другите обстоятелства в решението по чл.50 от СК;  б) изпадане в невъзможност на родителяпри когото е дететодаупражнява родителските права поради заболяванеосъждане на лишаване от свобода за дълъг срокнапускане пределите на страната и др.;в) загубване на родителския авторитетили фактическа невъзможност  родителят да се справи с лоши прояви на детето,а другият родител е в състояние да повлияе положително; г) повторно встъпване в нов брак на единияот двамата родители с трето лице и др..

3.От значение за спора са изменените обстоятелствакато: а) отчуждаване на детето по вина на отглеждащия родител спрямо другия родителили обратно;б) пречки на родителякойто отглежда детето,за осъществяване на личните отношения с другия родител;в) невръщане на детето след осъществяване на личнитеотношения от родителяна когото не са предоставени за упражняване родителските права или нарушаване по различни начини режима на детето,ако е във възпитателно заведение,отвличане на детето и пр.;г) неизпълнение на мерките и неосигуряване на лични грижи по отношение на детето

4.Във всички случаи съдът следва да обсъди дали обстоятелствата се отразяват на положението на детето и на ефикасността на мерките,които определят същото.

Съдът приема също като принципно положение, че при наличие на установени по делото изменени релевантни обстоятелства, преценката дали да измени определените мерки относно упражняването на родителските права, респ. режима на лични отношения по отношение на децата или същите да останат така, както са определени към момента с влязлото в сила решение по гр.д. №1143/2018г на РС-Тетевен следва да се извърши при условията на разпоредбата на § 1 т. 5 от ДР на ЗЗДет., като се съобрази най-добрия интерес на децата към момента на постановяване на решението.

При така установените фактически обстоятелства по делото следва да се приеме, че са налице следните изменени обстоятелства, имащи значение за определените мерки относно упражняването на родителските права по отношение на децата Д М М. и В М М.,настъпили след постановяване на решението по гр.дело №1143/2018г на РС-Тетевен,а именно:

Установява се от гласните доказателства,че  няколко месеца след  влизане в сила на решението по бракоразводното дело,ответницата/майката на децата/ се е преместила да работи и живее извън територията на град Тетевен-в град Търговище,за период от около 3 месеца,през което време са били ограничени възможностите на бащата за осъществяване на лични контакти с двете деца.В тази насока са и данните от социалния доклад,в който е отразено,че са налице известни затруднения по отношение на личните контакти на децата с бащата ,“което налага и регламентиране на същите такива,каквато  е обичайната практика при решаване на подобен проблем“. Очевидно отношенията между страните-родителите на децата,не са на такова ниво на търпимост,което да позволява осъществяване на такъв режим на лични контакти между децата и бащата,какъвто страните са определили със споразумението помежду си и който е утвърден от съда,а именно „свободен“ режим на лични контакти.

В предвид изложеното съдът намира за основателно искането за изменение на мерките относно отглеждането и възпитанието на децата на страните,в частта за режима на лични отношения между бащата и децата.В предвид необходимостта и осигуряване на възможността децата да общуват свободно и пълноценно и с двамата си родители,съдът намира за подходящ предлагания в исковата молба сравнително разширен фиксиран режим на лични контакти между бащата и децата,който следва да бъде преутвърден и с настоящето съдебно решение/в т.ч. с корекция на датите за режима по време на рождения ден на бащата/.

В останалата част-за изменение на мерките относно местоживеенето на децата и ползването на семейното жилище на страните/бивши съпрузи/,съдът намира искането за неоснователно.Съдът изцяло споделя доводите на пълномощника на ответницата,изложени в писмената защита в тази насока,в т.ч. и за преценка на посочените в цитираното решение на върховната инстанция обстаятелства ,а именно,че  интересът на ненавършилите пълнолетие деца е основен критерий и при искане за промяна ползването на бившето семейно жилище на страните при условията на чл. 56, ал. 6 СК. Независимо, че чл. 56, ал. 6 СК препраща към ал. 5, това не изключва приложението и на предходните алинеи на чл. 56 СК при изменение на обстоятелствата, които са от значение за определяне на мерките за предоставяне ползването на семейното жилище, стига по делото да се установят такива факти.  

Семейното жилище на страните представлява апартамент в град Тетевен,със застроена площ от 62.23 кв.м.,лична собственост на ищеца,като безспорно с оглед посочените негови характеристики в решението по гр.дело №1143/2018г,същият не може да се обособи по начин,позволяващ безпроблемното ползване и от двете страни.В споразумението помежду си/преутвърдено от съда/страните са уговорили,че на ответницата се предоставя ползването на жилището до навършване на пълнолетие на по-малкото от децата на страните В М.,родена през  година,т.е. реално до  година. От момента на утвърждаване на споразумението от съда до приключване на устните състезания по делото е изминал период от време малко по-малък от 1 година,като с оглед установените факти по делото,съдът не намира основание за изменение на мярката относно ползването на семейното жилище.

Както в отговора на исковото молба,така и в хода на делото и в писмената защита,ответницата посочва основанието,зарази което е напуснала временно семейното жилище заедно с децата,а именно незаплатени консумативни разходи/факт,сочен и в исковата молба/,в т.ч. и поради неоказано съдействие за това от собственика на жилището-т.е. от ищеца.

В предвид горните съображения искането за промяна на мерките относно местоживеенето на децата-по настоящето местоживеене *** и за ползването на семейното жилище,следва да бъде оставено без уважение.

Съобразно изхода на делото и тъй като производството по чл.59 от СК не е исково, а спорна съдебна администрация, при която съдът арбитрира отношенията между родителите, ръководейки се единствено от интересите на детето, то разноски следва да бъдат понесени от всяка от страните ,така,както са и сторени по делото.

Мотивиран от горните съображения,съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯВА  определените с  Решение №14/18.01.2019г, година по гражданско дело №1143/2018г по описа на Районен съд-Тетевен,влязло в сила на 18.01.2019г, година мерки относно упражняване на родителски права по отношение на децата  Д М М.,родена на ***г и В М М.,родена на ***г,В ЧАСТТА относно режима на лични отношения между бащата М.Д.М. и децата,като вместо определените с това решение мерки за свободен режим на лични контакти, ПОСТАНОВЯВА СЛЕДНИТЕ МЕРКИ:

ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ между бащата М.Д.М., ЕГН:********** *** децата Д М М.,ЕГН:********** и В ММ.,ЕГН:**********,както следва:

1.Бащата М.Д.М., ЕГН ********** ще осъществява лични контакти с децата Д М М., родена на *** г. и В ММ., родена на *** г. всяка четна седмица от календарната година за времето от петък след учебни занятия/градина до 18.00 ч. в неделя, с преспиване, като взима и връща децата от училище/детска градина/дома на майката и ги връща в дома на майката.

2.Всяка сряда на нечетна седмица от календарната година за времето след учебни занятия/градина до 20.00 ч., като взима и връща децата от училище/детска градина/дома на майката и ги връща в дома на майката.

3.Коледните, Новогодишни, Великденски, както и всички други почивни и празнични дни, бащата ще осъществява личен контакт е децата, както следва:

а)всяка четна година за Новогодишните празници, за времето от 10.00. часа на 28.12. до 16.00 ч. на 02.01 на следващата година с преспиване, Великденските празници, считано от 18.00. часа на разпети петък до 20.00 часа на Великден с преспиване, както и всяка първа половина от останалите ваканции и неучебни дни (без лятната ваканция) на децата от 10.00часа на първия ден, до 20.00 часа на последния, с преспиване. В гореописания режим бащата ще взима и връща децата от/в дома на майката.

б)Всяка лятна ваканция на децата, извън режима по т.2 и т.З, бащата ще осъществява личен контакт с тях общо 30 /тридесет/ последователни дни или два пъти по 15/петнадесет/ последователни дни , които не съвпадат с годишния платен отпуск на майката, за ползването на който същата се задължава да уведоми бащата до 30.05 на съответната година, в противен случай се приема, че такъв няма да бъде ползван.

в)всяка нечетна година за Коледните празници за времето от 10.00. часа на 22.12. до 20.00 ч. на 27.12., както и всяка втора половина от останалите ваканции и неучебни дни (без лятната ваканция) на децата от 10:00 часа на първия ден, до 20.00 часа на последния,с преспиване. В гореописаният режим бащата ще взима и връща децата от/в дома на майката.

4.Независимо от горепостановения режим , децата ще прекарват рождените дни на майката Е.М. от 10. 00 ч. на 13.11 до 10.00 ч. на 15.11, с преспиване при майката, а рождените дни на бащата М.М. - при бащата от 10.00 на 26.11 до 10.00 ч. на 27.11.,с преспиване всяка година.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на М.Д.М. ***,за изменение,на основание чл.59,ал.9 от СК,на определените с решението по гражданско дело №1143/2018г по описа на РС-Тетевен мерки относно местоживеенето на децата на страните и ползването на семейното жилище.

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд-Ловеч, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: