Решение по дело №142/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 164
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Николета Антонова Карамфилова
Дело: 20207110700142
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 164

гр.Кюстендил, 24.07.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             Кюстендилският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и втори юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                         ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                             АСЯ СТОИМЕНОВА

 

със секретар И. С. и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Карамфилова КАНД №142/2020г., за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.63 от ЗАНН във вр.с чл.208 и сл. от АПК.

            С.Б.М. *** чрез пълномощника адвокат В.С., съдебен адрес *** обжалва решение №123/18.03.2020г. на ДРС, постановено по АНД №142/2020г., с което е потвърдено НП №20-0348-000002/09.01.2020г. на началник РУ Дупница. Развиват се съображения за незаконосъобразност на съдебния акт, представляващи касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и 2 от НПК.  Иска се отмяна на решението, респ. потвърждаване на наказателното постановление.

            Ответникът не изразява становище по касационната жалбата.        

            Заключението на прокурора е за неоснователност на касационната жалба.

               Предмет на касационно оспорване е решение на ДРС №123/18.03.2020г., постановено по АНД №142/2020г., с което е потвърдено НП №20-0348-000002/09.01.2020г. на началник РУ Дупница. С.Б.М. *** е санкциониран на основание чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП като са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 2000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца.

             Въззивният е потвърдил НП като законосъобразно, формирайки извод липса на допуснати нарушения по ЗАНН във връзка със спазване на процесуалните правила и за доказаност на нарушението от обективна и субективна страна.

             Касационната жалба е допустима – подадена е от процесуално легитимен субект на касационно оспорване, срещу съдебен акт, подлежащ на обжалване по реда на чл.208 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

             В пределите на служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не се установяват основания за нищожност и недопустимост на оспореното решение на ДРС.             

С.Б.М. *** е санкциониран с процесното наказателно постановление, за това че на 01.01.2020г., около 07.23ч. в гр.Дупница, на ул.“Дамка“, при управление на лек автомобил Б с рег.№****, е отказал да бъде изпробван с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 №0269 за наличие на алкохол в кръвта. Издаден му е ТМИ, който отказал за подпише. За констатирано нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП е съставен АУАН №65265/01.01.2020г., а въз основа на констатациите в него е издадено обжалваното НП.

Във въззивното производство са разпитани служителите на РУ Дупница.

Анализирайки събрания доказателствен материал и формираните на основата на него правни съображения от въззивния съд, касационната инстанция счита последните за неправилни. КАС формира извод за недоказаност на нарушението по следните съображения:

Предметът на предявеното обвинение с АУАН и НП определя и предмета на доказване, като при съдебно оспорване, тежестта за установяване на всички признаци от състава на нарушението е за АНО. Нито гласните доказателствени средства, нито писмените доказателства установяват по безспорен и категоричен начин, че на посоченото място, час и дата С.М. е управлявал лек автомобил Б с рег.№****** В показанията си контролните органи категорично заявяват, че не са видели ясно водача на автомобила и че като такъв не могат да разпознаят жалбоподателя - за секунди са възприели силует на мъж, като водач на въпросното МПС, след което са го изпуснали от поглед за 30-40 секунди и едва в паркирано състояние са установили автомобила на ул.“Дамка“ със нарушителя до него. Извършвайки анализ на точно възприетите от полицейските служители действия по движението на МПС-то  - за части от минутата и след това в паркирано състояние, касационният съд счита, че показанията им не са достатъчни и безспорни, за да обосноват извод за управление на автомобила от касатора. Безсъмнено е, че водача не е възприет като точно определено лице, както и че автомобила не е бил в полезрението на контролните органи непрекъснато. Направените от въззивния съд изводи в обратна насока, на база житейската логика, не се възприемат, доколкото почиват единствено и само на предположения за ситуация, която не е изяснена по категоричен начин от преки доказателства. Опитът да се анализират факти като безспорни, които обаче не са доказани със годни доказателствени средства /касационнинят съд намира, че не може да възприеме за достоверно времето, сочено от полицейските служители за загуба на визуален контакт с автомобила за 30-40 секунди с оглед състоянието, в което е намерено МПС-то – паркирано, с изгасен двигател и с лице до него/ или да се приписва на други факти значение на релевентни за спора /неадекватното състояние на касатора, представяне на документите за проверка от касатора доброволно, изложеното в жалбата, отказа да подпише ТМИ/ не може да покрие задължението за постановяване на съдебен акт по съществото на спора при съблюдаване на изискването за обективност и безспорна установеност на повдигнатото обвинение, доколкото административнонаказателната отговорност на нарушителя може да бъде ангажирана само и единствено когато същото е доказано по несъмнен начин. В този смисъл КАС счита, че се явява недоказан факта на управление на лекия автомобил от С.М., а оттук намира за неправилно ангажирането на отговорността му за отказ да бъде изпробван с техническо средство за наличие на алкохол в кръвта на основание чл.174, ал.3 от ЗДвП. Не е осъществено доказване на релевантните за спора факти и обстоятелства от АНО, които очертават обвинението от обективна страна, като това има за последица незаконосъобразност на издаденото НП.

Като е достигнал до различен правен извод, ДРС е постановил неправилно решение, които ще бъде отменено и вместо него ще се постанови ново, с което НП ще бъде отменено като незаконосъобразно.

             Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 и чл.222, ал.1 от АПК, Административният съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

             ОТМЕНЯ решение №123/18.03.2020г. на Дупнишкия районен съд, постановено по АНД №142/2020 и вместо него постановява:

             ОТМЕНЯ НП №20-0348-000002/09.01.2020г. на началник РУ Дупница, с което на С.Б.М. *** на основание чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 2000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца.

Решението е окончателно.

 

                                                  

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                          

                                                           ЧЛЕНОВЕ: