Решение по дело №81/2021 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 март 2021 г. (в сила от 1 март 2021 г.)
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20217140700081
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

99/01.03.2021 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                          Председател: Огнян Евгениев

                                                                                            Членове: Соня Камарашка

                                                                                                            Бисерка Бойчева

 

при секретаря Александрина Александрова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 81 по описа на Административен съд - Монтана за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №260105 от 24.11.2020 г. постановено по АНД № 345 по описа за 2020г. на Районен съд – Монтана, с което е потвърден Електронен фиш серия К №3109489 от 29.09.2019год. издаден от ОД на МВР гр.Монтана. С електронния фиш на В.Х.И. ***, на основание чл.189, ал.4 във вр. чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300.00лева /триста/, за извършено административно нарушение по чл.21, ал.2 във вр. ал.1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател В.Х.И. ***, редовно призован не се явява и не се представлява. В жалбата навежда доводи за неправилност и незаконосъобразност на решението на първата инстанция поради допуснати нарушения при прилагане на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди, че за проведеното последно съдебно заседание е бил нередовно призован, което е довело до ограничаване на правото му на защита. Моли за отмяна на първоинстанционното решение и издаденото НП.

Ответника по касационната жалба Директора на ОД МВР гр.Монтана, чрез надлежно упълномощения процесуален представител главен юрисконсулт К*** Д*** оспорва жалбата, твърди, че при постановяване на въззивното решение не са допуснати нарушения на процесуалните правила и материалния закон, като моли да се остави в сила решението на Районен съд – Монтана.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, поради което атакуваното решение на въззивния съд следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН е ОСНОВАТЕЛНА.

За да се произнесе по съществото на жалбата, разгледана съгласно чл. 63 пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 218 АПК, преценявайки доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и при служебната проверка на основание чл. 218 ал. 2 АПК, съдът намира за установено следното:

За да потвърди наказателното постановление съдът е приел,че жалбата е допустима, но е неоснователна, като е изложил мотиви, за приетото от него, че визираното нарушение е извършено и е извършено от В.Х.И.. От проведените съдебни заседания по първоинстанционното дело се установява, че в проведеното открито съдебно заседание на 13.07.2020г. жалбоподателя И. е бил редовно призован, като по съществото на делото е депозирал възражения свързани с необходимостта от събиране на допълнителни писмени доказателства за изясняване на делото от фактическа страна с оглед преценка на обективната и субективна страна на вмененото му административно нарушение. Въпреки възраженията съдът е приключил съдебното следствие, счел е делото за изяснено от фактическа страна и е приел същото за решаване в законноустановения срок.

В хода на произнасянето по делото със съдебен акт, съдът правилно е счел, че следва да провери депозираните възражения от оспорващия при което с Определение №296/12.08.2020г. е отменил Определението си с което е даден ход на делото по същество и е насрочил същото отново в открито съдебно заседание на 14.09.2020г. т.е. върнал е делото във фазата на съдебното следствие, с оглед попълването му с писмени доказателства които е изискал.

С протокол от о.с.з. от 14.09.2020г. поради нередовното призоваване на жалбоподателя И. делото е отложено и насрочено за 21.10.2020г. в 13,50часа, за която дата е указано да се призоват страните. Изготвен и списък на л.48 от делото, като жалбоподателя И. отново е бил нередовно призован, тъй като призовката му не е била върната, това наложило проведеното на 21.10.2020г. открито съдебно заседание отново да бъде отложено за 11.11.2020г. в 09,40часа, като призоваването на жалбоподателя И. да се извърши чрез органите на ОЗ „Охрана“ гр.София. В тази връзка е изготвен и списък на лицата призовани по делото на л.50. От приложения отрязък от призовка на л.53 и 54 от първоинстанционното дело призовката на жалбоподателя е връчена на неговата дъщеря на 03.11.2020г. за насроченото съдебно заседание на 11.11.2020г.

Междувременно съдът с разпореждане от закрито заседание на 05.11.2020г. е пренасрочил делото за друга дата, а именно за 09.11.2020г. от 09,40часа, като е указал призоваването на жалбоподателят И. да се извърши чрез ОЗ“Охрана“ – София. За съдебното заседание на 09.11.2020г. И. е получил призовката си за страна лично на 08.11.2020г., видно от л.64 от делото.

В протокола от съдебно заседание от 09.11.2020г. въззивния съд е отразил, че жалбоподателят И. е редовно призован чрез органите на ОЗ „Охрана“ – София, въпреки, че призовката е получил предходния ден, като е счел, че липсват процесуални пречки е дал ход на делото, приел е изисканите писмени доказателства свързани с възраженията на настоящия касатор, приключил е съдебното следствие по събиране на доказателства и като е счел делото за изяснено от фактическа страна е обявил същото за решаване в законноустановения срок.

Видно от изложеното при поредното пренасрочване на делото за 09.11.2020г. жалбоподателят И. е бил призован на 08.11.2020г., т.е. призоваването е ненадлежно, тъй като не е спазен определения за призоваване срок 7 дни преди насроченото заседание. Съдът неправилно е приел, че е налице редовно призоваване на жалбоподателя, дал е ход на делото, приел е доказателствата за проверка възраженията на жалбоподателя и е дал ход по същество.

Следва да се посочи, че при разглеждане на делото в първоинстанциония съд са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, обосноваващи наличие на касационнното основание по чл.348 т.2 от НПК и оплакването в тази насока се явява основателно.

Съгласно чл. 61 ЗАНН, вр. чл. 329 НПК в съдебна фаза на административно- наказателното производство неявяването без уважителни причини на страна, която е редовно призована, не съставлява причина за отлагане на делото, но в случая административно наказаното лице в качеството си на страна жалбоподател е бил нередовно призован, тъй като призовката е получил в деня преди съдебното заседание, което е довело до ограничаване на правата му да се запознае с новопостъпилите писмени доказателства правилно изискани от съда за проверка на неговите възражения, да вземе отношение по тяхното приемане и да изрази защитната си теза досежно вмененото му административно нарушение при новосъбраните писмени доказателства за които съдът е проявил активност в изпълнение на принципа за разкриване на обективната истина.

Правото на лична защита /чл.6, т.3 ЕКПЧОС/ и правото на лично участие са елементи от правото на справедлив процес. Според Конвенцията всеки „обвинен в извършване на престъпление или административно нарушение има правото да участва в разглеждането на неговото дело”. Това с пълна сила се отнася и за правото на административно наказаното лице на лично присъствие в съдебното заседание и пред въззивният съд, който се произнася по фактите, виновността и личността на дееца, индивидуализирайки неговото наказание. Отказът да се упражни това право, трябва да бъде установен по несъмнен начин, респективно, когато административно наказаното лице е бил надлежно уведомен за делото, той следва да се е отказал да упражни правото си да присъства и да се защитава. След като съдът не го е уведомил за датата на съдебното заседание в законноустановения срок, по недопустим начин е ограничено правото му на защита.

Това налага отмяната на незаконосъобразното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Монтана от фазата на призоваване на страните и участието им в съдебното следствие по събирането и обсъждането на доказателствата.

 

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

                                                                       Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Решение №260105 от 24.11.2020 г. постановено по АНД № 345 по описа за 2020г. на Районен съд – Монтана

 

и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ВРЪЩА делото за разглеждане от друг състав на Районен съд Монтана, от фазата на призоваване на страните и участието им в съдебното следствие по събирането и обсъждането на доказателствата.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: