Решение по дело №662/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 декември 2019 г. (в сила от 22 януари 2020 г.)
Съдия: Пламен Станчев
Дело: 20194120200662
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

435

 

град Горна Оряховица, 18.12.2019 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, четвърти състав, в публично заседание на деветнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТАНЧЕВ

 

при секретаря Анита Личева и в присъствието на прокурора ……..........................….…, разгледа докладваното от съдията Станчев АНД № 662 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ Я.Н.Ч. обжалва наказателно постановление № 19-0350-000266/02.08.2019 г., издадено от началника на началника на РУ-С. при ОДМВР-Велико Търново, с което му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от шест месеца на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП за нарушаване на разпоредбата на чл.140, ал.1 от същия закон. Моли съда да отмени наказателното постановление.

ЗАЩИТНИКЪТ адв. Т.И. поддържа жалбата. От доказателствата се установявало, че жалбоподателят не е уведомен за прекратяване на регистрацията на автомобила. Новозакупеният от жалбоподателя автомобил аварирал непосредствено след сключването на сделката, което наложило да остане пет месеца в автосервиз. Жалбоподателят нямал обективна възможност да представи автомобила в КАТ за извършване на пререгистрацията. Моли съда да отмени обжалваното наказателно постановление.

РАЙОННО УПРАВЛЕНИЕ-С. при ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ-ВЕЛИКО ТЪРНОВО, редовно призовано, не изпраща процесуален представител и не изразява становище по съществото на жалбата.

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 03.09.2018 г. жалбоподателят Ч. в качеството си на купувач сключил писмен договор за покупко-продажба на МПС с нотариална заверка на подписите, по силата на който придобил собствеността на лек автомобил „М.“ с рег. № ***. На същата дата нотариусът изпратил на МВР по електронен път съобщение за сключения договор. Ч. не изпълнил задължението си в законния срок да регистрира придобития автомобил в службата по регистрация по постоянния си адрес. Поради това и на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП регистрацията на автомобила била прекратена служебно на 30.11.2018 г., като това обстоятелство било отбелязано в автоматизираната информационна система. За прекратяването на регистрацията не било изпратено съобщение жалбоподателя или на друго лице.

На 26.05.2019 г. жалбоподателят управлявал процесния автомобил по път I-4. В участъка от пътя при км 172, на територията на община С., след отклонението за село К. в посока към град В., управляваният от жалбоподателя автомобил бил спрян за проверка от служители на РУ-С.. При извършената проверка в служебния таблет полицейските служители установили, че регистрацията на автомобила е прекратена служебно. Поради това свидетелят С.Ц.С. – младши автоконтрольор в РУ-С., съставил против жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение за това, че не е изпълнил задължението си да представи автомобила за регистрация в срока по чл.145, ал.2 от ЗДвП. Материалите по случая били изпратени на РП-Горна Оряховица с оглед данните за престъпление по чл.345, ал.2 от НК. С постановление от 04.07.2019 г. прокурорът прекратил наказателното производство и изпратил делото на началника на РУ-С. за произнасяне по компетентност с оглед данните за извършено административно нарушение по чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП.

На 02.08.2019 г., след като разгледал административнонаказателната преписка, образувана на основание чл.36, ал.2 от ЗАНН въз основа на получените от прокурора материали от прекратеното досъдебно производство, началникът на РУ-С. издал обжалваното наказателно постановление, в което приел, че на посочените по-горе дата и място жалбоподателят в нарушение на разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП управлявал нерегистрирано по надлежния ред моторно превозно средство, поради което и на основание чл.175, ал.3, предл.1 от същия закон му наложил административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от шест месеца.

Препис от постановлението бил връчен на жалбоподателя на 26.08.2019 г. На 30.08.2019 г. жалбата на Ч. против постановлението била заведена в РУ-С..

От показанията на свидетеля И. се установява, че закупеният от жалбоподателя автомобил аварирал през есента на 2018 г. и до пролетта на 2019 г. се намирал в автосервиза на този свидетел.

Изложената по-горе фактическа обстановка съдът установи от показанията на свидетелите С.Ц.С., С.Т.К. и А.И.И. и от приетите писмени доказателства, описани подробно в протоколите за проведените съдебни заседания.

Въз основа на така установените факти по делото съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена пред компетентен съд в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от лице, което има право да обжалва наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

От събраните доказателства се установява, че служебното прекратяване на регистрацията на автомобила, извършено чрез отбелязване в автоматизираната информационна система, не е било съобщено на жалбоподателя и не му е станало известно по друг начин. Това обстоятелство изключва умисъла на Ч. за административното нарушение управление на нерегистрирано моторно превозно средство, за каквото е наказан.

От доказателствата се установява също така, че служебното прекратяване на регистрацията на автомобила е извършено не на първия следващ работен ден след края на двумесечния срок по чл.143, ал.15 от ЗДвП, изтекъл на 03.11.2018 г., а на произволно избрана дата след изтичането на този срок, а именно на 30.11.2018 г. Ноторно е обстоятелството, че жалбоподателят няма достъп до автоматизираната информационна система, в която е отразено служебното прекратяване на регистрацията на управлявания от него автомобил. При това положение съдът приема, че жалбоподателят не е имал обективна възможност да узнае обстоятелството за служебно извършеното на 30.11.2018 г. прекратяване на регистрацията на автомобила нито като съобрази указания в чл.143, ал.15 от ЗДвП срок, нито като провери в автоматизираната информационна система прекратената ли е регистрацията на автомобила. Посочените обстоятелства изключват извод жалбоподателят да е извършил нарушението по чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП по непредпазливост.

По аргумент от разпоредбата на чл.6 във вр. с чл.7 от ЗАНН деянието на жалбоподателя, изразяващо се в управление на автомобила с прекратена регистрация, което не е извършено виновно (умишлено или непредпазливо), не представлява административно нарушение и не е основание за ангажиране на административнонаказателната му отговорност по чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП.

Изложеното по-горе налага обжалваното наказателно постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0350-000266/02.08.2019 г., издадено от началника на РУ-С. при ОД на МВР-Велико Търново, с което на Я.Н.Ч., ЕГН **********, с адрес ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. (двеста лева) и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от шест месеца на основание чл.175, ал.3, предл.1 от Закона за движение по пътищата за нарушаване на разпоредбата на чл.140, ал.1 от същия закон.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Велико Търново в 14-дневен срок от връчване на съобщението, че е изготвено и обявено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ……..………