Решение по дело №9878/2008 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3994
Дата: 30 декември 2009 г. (в сила от 27 януари 2010 г.)
Съдия: Румяна Димова Христова
Дело: 20083110109878
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                3994

 

гр. Варна, 30.12.2009 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

   ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, БРАЧНО ОТДЕЛЕНИЕ, ШЕСТНАДЕСЕТИ СЪСТАВ, в публично съдебно заседание на втори декември  през две хиляди и девета  година, в състав:

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ: РУМЯНА  ХРИСТОВА

 

  при секретаря С.С. , като разгледа докладваното от съдията гр.дело №9878/2008г. по описа на ВРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.99, ал.1 от СК.

Ищцата Р.Т.Т.,ЕГН **********, твърди, че с ответника В.Ф.Т., роден на ***год., гражданин на *  са сключили граждански брак на * пред длъжностното лице по гражданското състояние в гр.Варна ,за което обстоятелство е съставен акт за граждански брак №*. От брака си имат родени две деца*, родена на ***год.

Ищцата   излага, че първоначално бракът на страните в настоящото производство протича нормално.След сключване на брака съпрузите се установяват да живеят в България.Проблемите в брака започват през последните две години.Ответника изпада в депресия и започва да страни от ищцата и детето.Не се интересува от семейните проблеми. Започва да се оплаква , че ищцата не го разбира и ще му е трудно да остане да живее в България.Ищцата счита, че проблемите в общуването между ответника, нея и детето се дължат на честата смяна на работа, на съпруга. Изненадващо обаче за ищцата и нейните близки през април 2008год. ответника напуска семейното жилище и заминава да живее в Русия.Ищцата прави опити за връзка с ответника в Русия, чрез негови близки, но не успавя да установи връзка с него. След раждането на второто дете съпрузите се чуват по телефона.Ищцата остава много изненадана, когато ответника и съобщава , че няма желание да се завърне в България , тъй като различията между съпрузите не могат да бъдат преодолени и да не го търсят повече.Ищцата твърди, че в момента сама се грижи за двете си деца, като родената от брака между страните дъщеря, ответника дори не е виждал. От месец април само веднъж се е обадил на нея и на децата, като не е проявил заинтересованост за нея и децата , а се оплаквал, че не работи и няма средства.Поради изложеното ищцата, счита, че съпрузите са се отчуждили , бракът им съществува формално и не изпълнява своите социални функции.Необратимо е разстройството в отношенията между тях , като няма възможност с общи усилия то да бъде преодоляно и да имат нормални съпружески отношения, поради което моли за неговото прекратяване на основание чл.99,ал.1 от СК. Претендира виновността за разстройството на брака да бъде обявена за ответника. Сочи, че семейното жилище на страните се намира в град * и същото е собственост на родителите й. Ведно с брачния иск е предявила и небрачни искове с които моли съда да й предостави упражняването на родителските права по отношение на родените от брака деца: * ,роден на ***год. и * родена на  ***год., като за ответника бъде определен режим на личен контакт на бащата с децата, съобразен с възрастта, както следва:всяка първа и трета събота от месеца от 10.00часа до 16.00часа. Моли ответника да бъде осъден да заплаща месечна издръжка в полза на децата за * в размер от по 80лв.за всяко дете, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска,считано от датата на завеждане на настоящия иск до настъпване на законна причина за нейното изменяване или прекратяване.След развода желае да запази брачното си фамилно име Т..  В съдебно заседание иска се поддържа .

       В срока за отговор такъв  е представен от особения представител на ответкина. В писмения отговор назначения от съда особен представител на ответинка, изразява становище за остователност на иска, като по отношение на фамилното име на ищцата след развода предоставя на съда. . В съдебно заседание ответната страна пледира за прекратяване на брака , като по отношение на фамилното име на съпругата след развода се поддържа становището  изразено в писмения отговор.

Съдът, след преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

От предоставеното удостоверение за сключен граждански  брак  е видно, че на * Т.  и  Р.Т.Т.,  са сключили граждански брак пред длъжностното лице по гражданското състояние в гр.Варна, за което е съставен акт за граждански брак №* от същата дата. След сключването на брака съпругата е приела да носи фамилното име  Т..

Съгласно удостоверение за раждане №*.,издадено от Община Варна, детето * е роден на ***год. , ЕГН ********** инегови родители са Р. *

Според удостоверение да раждане №*. , издадено от Община Варна , детето *. е родена на ***год. и нейни родителите са Р. * Т. и В. *

От приетите по делото писмени доказателства, епикриза на * издадено от неонатологично отделение при спец. Болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф.д-р Д.Стаматов Варна-ЕООД /л.53/ и приложен към нея резултат от цитогенно изследване се установява, че детето Вероника е в заболяване синдром на Даун.

Съгласно удостоверение №*. издадено от * за периода от м.април 2009год. до м.09.2009год. ищцата не е получавала никакво възнаграждение и обезщетения.

По искане на ищеца, с оглед доказване на твърденията й  са разпитани свидетелите: *

Показанията на свидетелите , съдът възприема в частта, в която съдържат данни за релевирани факти, базиращи се на непосредствени впечатления и не противоречащи на приети за установени факти с оглед съвкупната им преценка с писмените доказателства, прието по делото.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

В брачните отношения на съпрузите е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство. Между тях са изчезнали любовта, взаимността, разбирателството, топлотата в отношенията им, характерни за брачната връзка и бракът им съществува формално, без да е полезен за тях самите и за обществото. Дълбокото разстройснтво в брачните отношения на страните настъпва след напускането на ответника , на семейното жилище и установяването му в Русия.От тогава съпрузите живеят разделeни и липсва фактическа възможност да заздравят брака си. Съществуващата им  брачна връзка  е прекъсната в резултат на което е настъпило отчуждение между съпрузите и брака им не може да изпълянава социалните функции вменени от закона , нито да покрива моралните норми за нормална брачна връзка . Това състояние на брачната връзка , пред вид доказаният факт , че не е поправимо , аргументира иска за развод ,на соченото основание.

Законовата уредба не дефинира понятието “вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака”. Съдът приема това понятие, като съвкупност от обективното и субективното отношение на двамата съпрузи към брачната връзка и изпълнението на поетите брачни задължения, някои от които са грижата и отношението на съпрузите един към друг,  към издръжката на семейството , тяхното съвместно живеене и др. Установи се по делото, че съпрузите първоначално са живеели в България , впоследствие в Русия и от  2007год., отново в България./гласни доказателства,черпени от показаниятъа на двете разпитани в хода на производството свидетелки/. Доказан факт е и обстоятелството , че ответника не се е задържал на постоянна работа в България , което обстоятелство го е унизявало , тъй като не е можел да издържа семейството си./св.показания на -*/.Невъзможността на ответника да преодолее това негово състояние  след като семейството се е завърнало в България и самоволното му напускане от семейното жилище  и дистанцирането от съпругата и децата, съдът намира, че са причините за разстройството на брачните отношения, пред вид на което   и на осн. чл.99, ал.2 от СК по въпроса за вината, съдът  намира, че вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, има съпругът.

По отношение заявените от страна на ищцата искания за предоставяне на родителските права по отношение на родените от брака деца и издръжката в полза на децата съдът намира следното : Искането за упражняване на родителските права по отношение родените от брака между страните деца  * , предявено от ищцата , съдът намира, че следва да бъде уважено. Безспорно в хода на производството се установи , че непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на децата се осъществяват от ищцата. След напускане на семейното жилище ответника се е дезинтересирал от децата и няма доказателства , които да установяват , че е участвал в тяхното отглеждане и издръжка.Ето защо предоставяйки децата за отглеждане на  майката  ще се гарантира и защити интереса на децата. За бащата следва да бъде определен режим на лични отношения и свиждане с децата. За детето *, съобразно установената съдебна практика, а именно всяка първа и трета седмица от месеца , с преспиване ,  от 9.00часа в събота до 18.00часа в неделя и един месец непрекъснато през лятото , който месец да не съвпада с платения годишен отпуск на майката , а за детето * , пред вид нейната възраст и здравословно състояние ,всяка първа събота от месеца от 9.00часа до 18.00часа в присъствието на майката до навършване на пет годишна възраст за детето  и впоследствие , всяка първа и трета седмица от месеца , с преспиване ,  от 9.00часа в събота до 18.00часа в неделя и един месец непрекъснато през лятото , който месец да не съвпада с платения годишен отпуск на майката. По отношение претендираната издръжка за всяка от децата по 80лв./осемдесет лева/, съблюдавайки  императивно предвиденото в закона задължение за родителите да издържат  ненавършилите пълнолетие деца, независимо дали работят , съобразявайки  възрастта на децата и техните нужди , както и здравословното състояние на детето *   , съдът счита,  че ответника следва да бъде  ангажиран с издръжка в претендирания от ищцата размер от по 80лв.за всяко едно от децата.

По отношение ползването на семейното жилище, няма заявено от ищцата искане в този насока, нито повдигнат от страна на ответника спор за ползване.  Съблюдавайки разпоредбата на чл.107, ал.6 от СК, съдът счита, че следва да се произнесе по въпроса за ползването  на семейното жилище , находящо се в град * собственост на родителите на ищцата и го  предоставя ползване на ищцата, която ще упражнява родителските права по отношение на родените от брака деца.

По отношение заявеното от ищцата искане за запазване на брачното фамилно име Т., след развода, съдът намира следното: За разрешаване на това искане приложение намират разпоредбите на чл.103 от СК. Липсва съгласие от страна на ответника след развода ищцата да носи приетото при сключване на брака негово фамилно име Т., в хода на производството не се събраха доказателства за  известността на ищцата в обществото с тази фамилия. Пред вид на това съдът намира , че следва да бъде отхвърлено искането на ищцата за запазване на брачното фамилно име и постановено носене от ищцата след развода на предбрачното фамилно име Т..

Съдът определя окончателна държавна такса по иска за развод в размер на 50.00 лв. С оглед виновността за разстройството на брака тази такса следва да бъде възложена на ответницата.  С оглед изхода от настоящото производството и приетата от съда виновност за разстройството на брака , при липса на  искане от ищцата  за присъждане на направените по делото разноски , съдът не се произнася по присъждането на такива.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

          Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА с РАЗВОД брака между Р.Т.Т. ,ЕГН ********** и *.Т., роден на ***год. гражданин на Русия, сключен в гр. Варна, с акт №*., поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, на основание чл.99 ал.1 СК.

ПОСТАНОВЯВА, че ВИНА за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака има СЪПРУГЪТ.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на родените  от брака на  страните  *********  на майката Р.Т.Т. ,ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между бащата * Ф.Т., роден на ***год. гражданин на Русия с детето   ****, както следва: всяка първа и трета седмица от месеца , с преспиване ,  от 9.00часа в събота до 18.00часа в неделя и един месец непрекъснато през лятото , който месец да не съвпада с платения годишен отпуск на майката и с детето * както следва: всяка първа събота от месеца от 9.00часа до 18.00часа в присъствието на майката до навършване на пет годишна възраст за детето  и впоследствие , всяка първа и трета седмица от месеца , с преспиване ,  от 9.00часа в събота до 18.00часа в неделя и един месец непрекъснато през лятото , който месец да не съвпада с платения годишен отпуск на майката.

ОСЪЖДА бащата *.Т., роден на ***год. гражданин на Русия  да заплаща в полза на децата  *********** ,действащ със съгласието и одобрението на своята майка Р.Т.Т. ,ЕГН ********** и ***********, действаща чрез своята майка и   законен представител Р.Т.Т. ,ЕГН **********   месечна издръжка в размер от по 80лв./осемдесет лева/ за всяко едно от децата, считано от датата на завеждане на исковата молба - 19.12.2008год., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпване на обстоятелства обосноваващи нейното изменяване или прекратяване.

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в град Варна, ж.к.”Вл.Варненчик”бл.402,вх.9,ап.189, собственост на родителите на ищцата на между Р.Т.Т. ,ЕГН **********.

ПОСТАНОВЯВА, след  прекратяване на брака, съпругата да носи  предбрачното си  фамилно име Т., като ОТХВЪРЛЯ искането на ищцата за носене след развода на фамилното имет Т., поради неоснователност.

  ОСЪЖДА  * роден на ***год. гражданин на Русия  да заплати държавна такса за развод в размер на 50 лв. /петдесет лева/ на основание чл.6, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, както и 5.00 лв. /три лева/ за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

   РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред ВОС в двуседмичен  срок от съобщаването на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: