Разпореждане по дело №2309/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 6855
Дата: 6 ноември 2023 г.
Съдия: Адриан Динков Янев
Дело: 20237180702309
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 септември 2023 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

гр. Пловдив, 06.11.2023 г.

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, второ отделение, 29 – ти състав, в закрито заседание на 06.11.2023 г. в следния състав:

Съдия: Адриан Янев

            като разгледа административно дело № 2309 по описа за 2023 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 203, ал. 3 и сл. от Административнопроцесуален кодекс (АПК), вр. чл. 2в, ал. 1, т. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.

Образувано е по искова молба на Н.Н.А., с която се иска осъждане на Административен съд – Пазарджик да заплати следните суми: 5000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди (унижение и чувства за отхвърляне от правосъдието), причинени от правораздавателна дейност на съда; сумата от 3000 лева – лихва за забава на обезщетението за неимуществени вреди, считано от 30.06.2021 г. до 11.09.2023 г., ведно със законната лихва, считано от 11.09.2023 г. до окончателното изплащане на сумата; 1000 лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди във връзка със заплащането на разноски (възнаграждение за вещо лице  и юрисконсултско  възнаграждение) по повод правораздавателна дейност на съда; сумата от 500 лева - лихва за забава на обезщетението за имуществени вреди, считано от 30.06.2021 г. до 11.09.2023 г., ведно със законната лихва, считано от 11.09.2023 г. до окончателното изплащане на сумата.

В обстоятелствената част на исковата молба са въведени твърдения, че е постановено решение № 530/30.06.2021 г. по адм. д. № 497/2020 г. по описа на Административен съд – Пазарджик, с което е отхвърлена негова жалба срещу акт на началника на Затвора гр. Пазарджик. Твърди, че правораздавателната дейност на ответника нарушава правото на Европейския съюз.

С исковата молба е направено искане за освобождаване от внасянето на държавна такса и за допускане на безплатна правна помощ. Към молбата се прилага декларация за имотното състояние на жалбоподателя.

Съдът намира следното:

По искането за освобождаване от внасянето на държавна такса и предоставяне на правна помощ:

Съгласно чл. 83, ал. 2 ГПК, вр. чл. 144 АПК такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят.

Съгласно чл. 94 ГПК, вр. чл. 144 АПК правната помощ се състои в осигуряване на безплатна адвокатска защита. В Закона за правната помощ са (ЗПрП) регламентирани вида, обхвата и предпоставките за предоставяне на правна помощ. Съгласно чл. 23, ал. 3 ЗПрП правма помощ по административни дела се предоставя в случаите, когато въз основа на представените доказателства се прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение.  

От приложената декларация се налага извод, че жалбоподателят не получава доходи, позволяващи заплащането на държавна такса и адвокатско възнаграждение. В тази връзка следва да се уважи подадената молба за освобождаване от внасянето на държавна такса и предоставяне на правна помощ.

Съдът констатира, че исковата молба е нередовна по следните съображения:

В исковата молба се твърди, че правораздавателната дейност на ответника нарушава правото на ЕС, но не са посочени и конкретизирани нарушените защитими права, регламентирани с правото на ЕС, т. е. не е посочена нарушената правна норма на ЕС, предоставяща права на ищеца.

В исковата молба липсва изложение на конкретни факти и обстоятелства по причинно – следствената връзка между съответното поведение на ответника и вредите, причинени на ищеца.

Допълнително ищецът следва да потвърди дали е в размер на 3000 лева претендираната мораторна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди, което се налага с оглед изписването на размера.

            Предвид изложеното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

            ОСВОБОЖДАВА Н.Н.А. от внасянето на държавни такси по настоящото дело.

ПРЕДОСТАВЯ правна помощ на основание чл. 21, т. 3, вр. чл. 23, ал. 3 ЗПрП, вр. чл. 94 ГПК, вр. чл. 144 АПК на жалбоподателя Н.Н.А., изразяваща се в процесуално представителство по делото до приключване на производството пред всички инстанции.

ДА СЕ ИЗИСКА от Адвокатския съвет на ПАК своевременно да се посочи адвокат от Националния регистър за правна помощ, който да осъществява правна помощ на жалбоподателя Н.Н.А..

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ искова молба. 

УКАЗВА на Н.Н.А. в 7 – дневен срок от получаването на съобщението да посочи нарушената правна норма на ЕС, предоставяща му права, както и да изложи конкретни факти и обстоятелства по причинно – следствената връзка между съответното поведение на ответника и вредите, причинени на ищеца.

УКАЗВА на Н.Н.А. в 7 – дневен срок от получаването на съобщението да потвърди дали е в размер на 3000 лева претендираната мораторна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди.

УКАЗВА на Н.Н.А., че ако не изпълни указанията, подадената искова молба ще се върне, а производството ще се прекрати.

            Разпореждането не подлежи на обжалване.

            Препис от разпореждането да се връчи на ищцовата страна, а впоследствие  и на назначения служебен адвокат. 

 

Съдия: