Определение по дело №409/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260058
Дата: 22 октомври 2020 г. (в сила от 22 октомври 2020 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20201800600409
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер             двадесет и втори октомври                  Година  2020                       гр. София

 

С. О; СЪД,    Наказателно отделение,    Втори въззивен състав

На двадесет и втори октомври                                                                              Година 2020

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. Н.

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: К. Т.

                                                                                                                         А. И.

 

Като разгледа докладваното от съдията Н. в.ч.н. дело номер 409 по описа на С; окръжен съд за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 345, вр. чл. 341, ал. 2, вр. чл. 249, ал. 3, вр. ал. 1, вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 НПК, образувано по частна жалба от защитника на подсъдимия С.Е.Т. – адв. Здр. Н. от САК, - срещу определение от 21.09.2020 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д. № 115/2020 г. по описа на районен съд гр. С;.

Определението се обжалва в частта, с която първоинстанционният съд е оставил без уважение искане на защитника на подсъдимия, предявено в разпоредителното заседание, за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснати на досъдебното производство съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на обвиняемия да научи за какво престъпление е привлечен към наказателна отговорност и неотстраними в съдебната фаза. Твърди се конкретно, че в обвинителния акт не се съдържа описание на действията, с които е изпълнена процедурата, разписана в Наредба № 1/2017 г. на МЗ, МВР и МП за установяване на концентрация на алкохол в кръвта на подсъдимия – вида, начина и времето на вземане на кръв, тяхното количество, стикиране, начина на транспортиране на кръвните проби до съответната лаборатория, придвижване на пробите и от кого, както и всички останали елементи от законовата процедура.

Настоящият въззивен състав, след като взе предвид доводите, изложени в частната жалба, атакуваното определение на районен съд гр. С; и материалите по делото, намери за установено следното:

Частната жалба е допустима - подадена в срока по чл. 342, ал. 1, вр. чл. 249, ал. 3 от НПК и от страна, процесуалноправно легитимирана да обжалва постановения съдебен акт, но разгледана по същество е неоснователна и съображенията за това са следните:

Производството по делото пред първоинстанционния съд е образувано по реда на чл. 247, ал. 1, т. 1 НПК – по обвинителен акт, внесен от районна прокуратура гр. С;, с който е повдигнато обвинение срещу подсъдимия С.Е.Т. за престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК.

С обжалваното определение, постановено в разпоредително заседание по чл. 248 НПК, проведено на 21.09.2020 г., първоинстанционният съд се е произнесъл по въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК и след като е приел, че делото е подсъдно на сезирания съд и не е констатирал основания за спиране или прекратяване на наказателното производство и за прекратяване на съдебното производство, е насрочил делото за разглеждане по общия ред; потвърдил е взетата спрямо подсъдимия мярка за неотклонение – „подписка“, като същевременно е оставил без уважение искането на защитника за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснати на досъдебното производство съществени процесуални нарушения. Последното е аргументирал с довода, че фактическите рамки на обвинението са ясно очертани и по никакъв начин не се препятства правото на защита на подсъдимия.

Посочените изводи на първоинстанционния съд са правилни и напълно споделени от въззивната инстанция, а доводите на защитника, развити в обратния смисъл не намират фактическа и правна подкрепа. В този аспект първоинстанционният съд правилно е дефинирал процесуалното предназначение на обвинителния акт, изведено от ТР № 2 от 07.10.2002 г. на ВКС по т.н.д.№ 2/2002 г., ОСНК, а именно – да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него и по този начин да се поставят основните рамки на процеса на доказване и осъществяване на правото на защита. Изискванията към съдържанието на обвинителния акт са поставени в разпоредбата на чл. 246 НПК и в конкретния случай внесения обвинителен акт напълно ги покрива. В обстоятелствената част на обвинителния акт достатъчно ясно, конкретно и разбираемо е формулирано фактическото обвинение, респ. е очертан и предмета на доказване. Прокурорът е изложил своите фактически твърдения за време, място и начин на извършване на деянието и за авторството на обвиняемия, вкл. относно наличието на алкохол в кръвта на подсъдимия, неговата количествена стойност и начина на установяването на това обстоятелство.

Редът за установяване концентрацията на алкохол в кръвта на водачите на моторни превозни средства е нормативно регламентиран с НАРЕДБА № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, издадена от министъра на здравеопазването, министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието, обн., ДВ, бр. 61 от 28.07.2017 г., в сила от 29.09.2017 г., изм. и доп., бр. 81 от 2.10.2018 г., наричана по нататък за краткост „Наредбата“.

Концентрацията на алкохол в кръвта на водачите на МПС се установява по реда и чрез способите, посочени изчерпателно в разпоредбата на чл. 1, ал. 3 от Наредбата, а именно: чрез използване на техническо средство, медицински и химически изследвания. Установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо лабораторно изследване в случаите, изрично посочени в разпоредбата на чл. 3а от Наредбата: ако водачът откаже извършване на проверка с техническо средство или не приема показанията на техническото средство, или физическото му състояние не позволява извършване на проверка с техническо средство.

В случая в обстоятелствената част на обвинителния акт ясно и недвусмислено е посочено, че на мястото на сложилото се произшествие подсъдимият е бил проверен с техническо средство, конкретно идентифицирано по вид, модел и с фабричен номер, което се твърди да е отчело положителен резултат, също конкретно посочен в обвинителния акт, след което е посочено, че е бил съставен и АУАН срещу подсъдимия и е попълнен талон за изследване; описано е, че подсъдимият не е приел показанията на техническото средство и е избрал способ за установяване на концентрация на алкохол в кръвта – чрез медицинско и химическо лабораторно изследване; описано е и вземане на кръвна проба от подсъдимия, извършено във ФСМП – С., извършване на химическо изследване и резултата от химическото изследване. Така изложената фактология в обвинителния акт, цитирана в краткост, достатъчно ясно и разбираемо очертава обвинителната теза за установено наличие на алкохол в кръвта на подсъдимия с конкретно посочена концентрация. Впрочем въпросът дали за установяването на твърдяното от обвинението наличие на алкохол в кръвта на подсъдимия е спазен реда, регламентиран в Наредбата, е въпрос, подлежащ на доказване по делото, на който първоинстанционният съд дължи отговор с присъдата си след анализ на събраните по делото доказателства в тази насока. С други думи фактическото изложение на обвинението е формулирано по начин, който не препятства възможността на обвиняемия да узнае фактите по обвинението и да организира защитата си, поради което не е налице твърдяното от защитата съществено процесуално нарушение по смисъла на чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК. 

Предвид изложеното изводите на първоинстанционния съд за липсата на основания по смисъла на чл. 249, ал. 1, вр. 248, ал. 1, т. 3, вр. чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснати процесуални нарушения, са правилни и следва да бъдат потвърдени.

По изложените съображения и на основание чл. 345, ал. 3 НПК С. окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 ПОТВЪРЖДАВА определение от 21.09.2020 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д. № 115/2020 г. по описа на районен съд гр. С., с което е оставено без уважение искането на защитника за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснати на досъдебното производство съществени процесуални нарушения.

Определението е окончателно.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                                                                                          2.