Решение по дело №276/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юни 2022 г. (в сила от 20 юни 2022 г.)
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700276
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 57

гр.Габрово, 20.06.2022 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание на четиринадесети юни две хиляди двадесет и втора година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

 

при секретаря Мариела Караджова и в присъствието на прокурора ................ като разгледа докладваното от съдия РАЧЕВ адм. д. № 276 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

         Производството по делото е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 27 от Закона за общинската собственост ЗОС/. Образувано е по жалба на Л.М.Х. с ЕГН ********** *** против Заповед за отчуждаване на поземлен имот по реда на Глава ІІІ от ЗОС № 0881 от 17.09.2021 година на Кмета на Община Севлиево за отчуждаване на част /2,627 дка/ от ПИ с идентификатор ************ /незастроен/, целият с площ 6,469 дка, съгласно проект за изменение на КККР на гр. Севлиево, одобрени със Заповед № РД-18-77 от 16.07.2008 година на ИД на АГКК, попадащ в одобрен с Решение № 105 от 27.05.2021 година на Общински съвет – Севлиево ПУП – парцеларен план за транспортната техническа инфраструктура, във връзка с реализацията на обект от първостепенно значение – публична общинска собственост: „****************“, общински път „Габровско шосе“ и южната крайречна зона на р. Росица, землището на гр. Севлиево с ЕКАТТЕ 65927 с обхват на етап ІІ и етап ІІІ, описани в заповедта.

            Заповедта се оспорва в частта на същата, с която е определен размера на парично обезщетение в размер на 11 090 лева, като се прави искане заповедта да бъде изменена в тази ѝ част, като се претендира присъждане и на направените по делото разноски. Сочат се осъществени сделки, по които едната страна е търговец, които сделки са осъществени на цени, по-високи от базата използвана за определяне на процесното обезщетение. В представени писмени бележки, на база установените по делото четири сделки отговарящи на критериите на закона, сочи че средната им цена възлиза на 21,51 лв./кв.м., поради което определеното обезщетение следвало да бъде увеличено от 11090 лева на 56506,77 лева.

            Ответният административен орган оспорва жалбата. Чрез надлежно упълномощен процесуален представител, в допълнително представени писмени бележки развива подробни съображения, обосноваващи законосъобразност на обжалваната заповед. В посочените от жалбоподателя сделки на страната на купувача било едно и също юридическо лице, което осъществявало своя инвестиционна програма, поради което било готово да плати по-висока от нормалната цена. Обезщетението било правилно определено. Иска се отхвърляне на жалбата и присъждане на разноски.  

            За да се произнесе, съдът съобрази следното:

            С обжалваната заповед, кметът на Община Севлиево е:

            -отчуждил 2627 кв.м., представляващи част от ПИ с идентификатор *********** целият с площ 6496 кв.м.

            -определил е равностойно парично обезщетение в размер 11090,- лева, която да бъде заплатена на собственика на имота Л.Х.. 

            По делото е изслушано вещо лице, което в представени първоначално и допълнително заключение е определило три варианта на дължимото обезщетение. На база имоти със сходни характеристики като не се има предвид сделката с купувач „****“ ЕООД – 2 561 лева, на база сделка с купувач „****“ АД – 33 678 лева и на база имоти със сходни характеристики, включително сделката с купувач „****“ – 4 282 лева. Заключенията са приети като доказателство по делото.

            Съгласно чл.22, ал.5 от ЗОС размерът на равностойното парично обезщетение за имотите, предвидени за отчуждаване, се определя въз основа на пазарните цени на имоти със сходни характеристики, намиращи се в близост до отчуждавания имот. От своя страна в § 1, т.1-3 от ДР на ЗОС се съдържат легалните дефиниции на понятията имащи значение при определяне на дължимата сума: -в т.1 е определено понятието "Равностойно парично обезщетение" – това е цената на отчуждавания имот или на част от него, определена по реда на този закон; -т.2 "Пазарни цени на имоти със сходни характеристики" са осреднените цени от всички сделки с имоти, намиращи се в близост до отчуждавания имот, които имат еднакво конкретно или преобладаващо предназначение, притежават еднакъв характер на застрояване със същите или близки показатели на устройство и застрояване и/или установен начин на трайно ползване с отчуждавания имот, за: покупко-продажба, замяна, учредяване на вещни права или прехвърляне на собственост срещу задължение за строителство, ипотека, продажбите чрез търг от държавни и частни съдебни изпълнители, държавните институции и общините, както и други възмездни сделки между физически и/или юридически лица, по които поне една от страните е търговец, сключени в рамките на 12 месеца преди датата на възлагане на оценката и вписани в службата по вписванията по местонахождението на имота. Ако в рамките на 12 месеца преди датата на възлагане на оценката в службата по вписванията по местонахождението на имота са вписани повече от двадесет сделки, при определяне на пазарната цена се вземат предвид последните вписани двадесет сделки; -т.3 "Имоти, намиращи се в близост до отчуждавания имот" /в случая/ са имотите, които се намират в едно и също землище с отчуждавания имот.

            По делото се установиха общо четири сделки които отговарят на критериите посочени по-горе – ниви от същата категория, находящи се в землището на град Севлиево, със страна, която е търговец:

            -имот с площ 2650 кв.м. за сумата 100 000 лева – 37,73 лв./кв.м.

            -имот с площ 170 кв.м. за сумата 2 600 лева – 15,29 лв./кв.м.

            -имот с площ 3959 кв.м. за сумата 80 000 лева – 20,21 лв./кв.м.

            -имот с площ 1170 кв.м. за сумата 15 000 лева – 12,82 лв./кв.м.

            През периода, в който може да бъде извършвано сравнение е вписана още една сделка със земеделска земя, купувач по която е търговец, но същата се отнася за пасище и не отговаря на критериите за сходност, поради което не следва да се има предвид

            Средната цена на квадратен метър на база посочените по-горе сделки възлиза на 21,51 лв./кв.м.

            При спазване на изискванията на чл. 22, ал.5 във връзка с §1, т.1, т.2, и т.3, б. „б“ от ЗОС размерът на равностойното парично обезщетение за отчуждавания имот е равен на 56 506,77 лева.

 

            Съдът намира за необходимо да изложи и следните свои съображения. Купувач по посочените четири сделки е едно и също юридическо лице – „****“ ЕООД. Имотите, които е придобило същото, се намират в една и съща местност, в която на съда е ноторно, че се намира производствената база на дружеството. Следователно това дружество има интерес да придобива земя в определена местност и вероятно граничеща с вече притежавани от същото имоти. Този повишен интерес на купувача към имоти в точно определена местност несъмнено е повишила продажните цени, на които са осъществени сделките. Настоящият състав е убеден, че получената и посочена по-горе средна цена е твърде изкривена и драстично се различава от средната такава за страната, а и за землището на гр. Севлиево. Друг би бил извода ако посоченото дружество купуваше земя в различни местности – не граничещи с негов имот и неотговарящи на производствената му стратегия, това обаче не е така. С голяма доза вероятност може да се предполага, че ако в периода бяха изповядани и други сделки със страни различни от посоченото дружество, или пък ако същото дружество бе изкупувало ниви с цел ползването им като земеделска земя, а не за производствени нужди, то цените биха били съвсем други. В подкрепа на тази теза са и данните на Националния статистически институт, според които средната цена за страната е 1,04 лв./кв.м., а за Централна северна България – 1,16 лв./кв.м.   

            Въпреки изложените резерви, съдът намира, че съобразявайки се с действащото право и по точно с поставените в чл. 22, ал.5 във връзка с §1, т.1, т.2, и т.3, б. „б“ от ЗОС критерии за определяне на „равностойно парично обезщетение“, които не поставят като изискване страните да са различни, следва да приеме оспорването за основателно и да измени размера на обезщетението от 11 090,- лева на 56 506,77 лева. Въпреки убедеността си в противното, съдът намира не намира законово основание получения при пресмятането резултат да бъде дерогиран. 

            При този изход на делото в полза на жалбоподателката следва да бъдат присъдените сторените от нея разноски в общ размер 1 010,- лева /10,0 лева д.т., 600,- лева хонорар за вещо лице и 400,- лева адвокатско възнаграждение/.  

           

Така мотивиран и на основание чл.172, ал.2, от АПК, Административен съд Габрово

 

РЕШИ:

 

            ИЗМЕНЯ по оспорване на Л.М.Х. с ЕГН ********** *** Заповед за отчуждаване на поземлен имот по реда на Глава ІІІ от ЗОС № 0881 от 17.09.2021 година на Кмета на Община Севлиево за отчуждаване на част /2,627 дка/ от ПИ с идентификатор ***********, в частта на същата, с която е определено парично обезщетение в размер на 11 090,- лева, като увеличава размера на дължимото обезщетение на 56 506,77 /петдесет и шест хиляди петстотин и шест лева и седемдесет и седем стотинки/.

 

            ОСЪЖДА Община Севлиево да заплати на Л.М.Х. с ЕГН ********** *** сумата 1 010,- /хиляда и десет/ лева - деловодни разходи

 

            Решението е окончателно.

 

            Препис от настоящото да се изпрати на страните.   

 

 

                                                           СЪДИЯ: