Решение по дело №775/2008 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 януари 2009 г.
Съдия: Таня Спасова
Дело: 20081200500775
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 юли 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

1136

Година

18.12.2003 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

12.18

Година

2003

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Елена Димова Налбантова

Фирмено дело

номер

20035100800621

по описа за

2003

година

Производството е по чл. 489 и сл.от ГПК.

Постъпило е заявление от председателя на сдружение с нестопанска цел Дружеството за приятелство “България-Израел” със седалище г. Кърджали с което прави искане за вписване в надлежния регистър на съда учреденото сдружение . В подкрепа на искането си представя писмени доказателства.

Окръжния съд намира искането за вписване за допустимо.

От протокол на проведено общо събрание на сдружението от 08.12. 2003 г. се установява, че е учредено сдружение с нестопанска цел с наименование Дружеството за приятелство “България-Израел” със седалище г. Кърджали, приет е устава и са избрани органи на сдружението .Устава на сдружението е подписан от председателя на събранието и протоколчика и е в съответствие с изискванията на чл.20 от ЗЮЛНЦ. По делото е представена покана до учредителите, а от протокола на учредителното събрание се установява , че са присъствували 21 учредители. Представен е и образец от подписа на председателя на сдружението. Следва при тези данни съдът да впише в надлежния регистър учреденото сдружение , съобразно изискванията на чл.18 , ал.1 от ЗЮЛНЦ.

Водим от изложеното съдът на основание чл.489 и сл. от ГПК

Р Е Ш И:

ВПИСВА в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел/сдружения и фондации/ при Кърджалийски окръжен съд учреденото сдружение с нестопанска цел с наименование Дружеството за приятелство “България-Израел” със седалище и адрес на управление г.Кърджали, ул.”Републиканска “ № 4 определено за извършване на дейност в частна ползасъс следните цели: да организира и съдейства за взаимно опознаване на историческите и културни ценности на двата народа и за развитие на културния обмен чрез литература, изложби, беседи, разменни посещения на творци и художествени състави, радио, телевизионни и видеопрограми, фотоизложби; да организира и съдейства за развитието на сътрудничество в областта на науката образованието чрез обмяна на учени, специализанти , студенти, на научно-техническа информация и в други подходящи форми;да популяризира постиженията на двата народа във всички сфери на техния национален живот; да оказва съдействие на български и израелски организации, фирми и дейци , особено на своите спонсори за пряко научно, културно и техническо сътрудничество; да подпомага изпълнението на междудържавните спогодби и планове за културен и технически обмен; да организира обществени чествания на национални и други празници, както е бележити годишнини на събития и дейци от тяхната национална култура; да урежда срещи на българската общественост с видни представители на израелската култура, наука , образование , икономика , техника ; да използва всички разрешени от Конституцията и законите на Р България средства и форми на укрепване на дружеството , сътрудничеството и мира между двата народа. Средстватаза постигане на целите са: организиране на обсъждания , кръгли маси, симпозиуми, конференции, изготвяне и предоставяне на компетентните органи и средства за масова информация, декларации, обръщения и др. подобни, чествания на празници, годишнини, уреждане срещи , курсове, популяризиране на традициите и постиженията на евреите и българите , както и съхраняване , поддържане и увеличаване на собствеността си , поставяне на дейността на сдружението на широка обществена основа, като насърчава , организира и всестранно разгръща изявите на своите членове.

Сдружението се учредява за неопределен срок.

Предмет на дейност: организиране на дискусии прояви в областта на взаимното сътрудничество между България и Израел ; организиране на издателска дейност; управление стопанисване на собствено и предоставено от трети лица движимо и недвижимо имущество; културен образователен и научен обмен между двете държави , популяризиране на културно- историческото наследство чрез туризма, мирът и приятелството между двата народа; укрепване на културата и общодостъпното познание; организиране на промоции на книги на автори от двете държави ; създаване на база данни и информационна банка; мултимедийно обучение, изработване на проекти и строителство, както и всичко друго незабранено със закон или друг нормативен документ.

Членствотов сдружението е доброволно и свободно. В сдружението могат да членуват български физически и юридически лица, които примат устава и работят за развитието на приятелството и сътрудничеството между България и Израел и имат местоживеене или седалище в г. Кърджали или други населени места, в които няма изградени дружества за приятелство България - Израел .Индивидуален член на сдружението може да бъде дееспособно българско физическо лице, подало писмено заявление за членуване , което се утвърждава от УС , ако за него са гласували повече от половината от членовете му; за колективни членове се приемат юридически лица, фирми и отделни общности, които са изразили писмено желание за членство , като юридическите лица се представляват от техните законни представители или упълномощени от тях лица. Членството се прекратявас едностранно волеизявление до сдружението,при смърт или поставяне под запрещение; изключване от сдружението по решенията на ОС при извършени груби нарушения на Устава, решенията на ОС и УС, накърняване интересите на сдружението , уронване престижа му и пречене на дейността му,неплащане на членски внос в определен срок /за текущата година/ и системно неучастие в дейността;при прекратяване на дейността на сдружението и при отпадане , когато се констатира невнасяне на членски внос и системно неучастие в дейността. Членствените права са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт , съответно при прекратяването им.

Органи на управление са Общо събрание като върховен орган и Управителен съвет като управителен орган. Общото събраниесе свиква на четири години със следните правомощия:утвърждава, допълва и изменя Устава, приема нов Устав, избира и освобождава, както и освобождава от отговорност УС и КС,приема и изключва членове, отменя решения и действа на другите органи на сдружението , когато противоречат на закона и устава, приема отчети и доклади за дейността и финансовото състояние на сдружението, приема отчета и бюджета за отчетния период, гласува бюджет за приходите и разходите , за управлението и поддържането на сдружението , определя встъпителния и годишния членски внос, взема решения за доброволно събиране на допълнителни целеви вноски, изслушва годишния отчет на УС и взема отношение и дава оценка на неговата работа, взема решения за прекратяване на сдружението или за преустройството му , приема основните насоки и програма за дейността на сдружението, обсъжда , потвърждава и решава всички други въпроси , свързани с дейността на сдружението,решава образуването на помощни органи , разширени пленарни форуми и регламентира компетентността и устройството им, гласува резолюции, декларации, обръщения към държавни органи , учреждения и организации в изпълнение целите на сдружението. Управителния съветпредставлява и ръководи сдружението и определя обема на представителната власт на отделни негови членове и на председателя, определя реда и организира цялостната дейност на сдружението, като носи отговорност за това, създава и осигурява условия за изпълнение на решенията на ОС, упражнява бюджета на сдружението, изготвя годишния отчет на сдружението и отчета за бюджетното управление , свиква ОС , взема решения относно стопанската дейност на сдружението, управлява имуществото на сдружението при спазване изискванията на закона, взема решения придобиване на имущество, необходимо за дейността на сдружението, подготвя и внася в ОС проект за бюджет, определя границите до които председателя на сдружението може да взима финансови решения и средства и да се разпорежда с тях, утвърждава щатното разписание, избира помощни органи според нуждите си.

Сдружението може да се преобразував юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза или в друг вид юридическо лице, както и да се влива , слива , отделя и разделя.

Сдружението се прекратявапо решение на ОС, с решение на окръжния съд по седалището на сдружението при нарушаване на закона , обществения ред или добрите нрави, при несъстоятелност. След прекратяване на сдружението имуществото му се предава на Регионалния исторически музей г. Кърджали.

Ликвидациятана сдружението се извършва от УС или от определено от него лице. След разпределение на имуществото ликвидаторът е длъжен да поиска заличаванена сдружението от окръжния съд .

Членове на Управителния съветса : Павел Василев Петков от г. Кърджали, кв.”Възрожденци”, бл.4, вх. А, етаж I, ап.4 , с ЕГН **********, инж. Емил Никифоров Младенов от г. Кърджали,ул.”Васил Априлов” вх. А , с ЕГН **********, инж. Петко Иванов Кушлев от г. Кърджали, бл.”Простор - 3”, ет.6, an. 1, с ЕГН **********, отец д-р Петър / Камен Манолов Гаренов/ от г. Кърджали ,ул.”Екзарх Йосиф” № 13, с ЕГН **********, Юмер Юсеин Юмер от г. Кърджали, ул. “Републиканска” № 1, с ЕГН **********.

Сдружението се представлява от председателяПавел Василев Петков от г. Кърджали, кв.”Възрожденци”бл.4, вх.А,ет.1, ап. 4 с ЕГН **********.

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Председател: