Решение по дело №2510/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 636
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20195530202510
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер               27.11.2019 г.            град Стара Загора

 

Районен съд – Стара Загора         ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 18 ноември                      Година: 2019

в публично заседание в следния състав:

                       Председател: БЛАГА БОЗОВА

 

Секретар: ПЛАМЕНА ЯНКОВА

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА

административно наказателно дело № 2510 по описа за 2019 година:

    

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

  Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ № F376379/15.05.2018 година на Директор на офис Стара Загора при ТД на НАП град Пловдив, с което на „МЕЛ – Л.Г.” ЕТ със седалище и адрес на управление град Стара Загора е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 500.00 /петстотин/ лева.

     Жалбоподателят в жалбата си моли НП да бъде отменено като незаконосъобразно. Сочи съображения, че не е извършено административно нарушение и са допуснати процесуални нарушения.

     Въззиваемата страна ТД на НАП Пловдив, в съдебно заседание  изпраща представител, който оспорва жалбата и изложените в нея съображения и моли съдът да потвърди НП като законосъобразно. Сочи съображения.

     Съдът след като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление /НП/, намери за установено следното:

     Съдът намира жалбата за допустима, тъй като е подадена в срок и от надлежна страна – наказано лице, което единствено чрез право на жалба може да си гарантира правото да оспори административното обвинение и съответната административно – наказателна санкция.

     Жалбата е неоснователна.   

     При извършена проверка на данъчното досие на жалбоподателя, свидетелите Д. и Н. /съответно главен и старши  инспектор по приходите в ТД НАП офис Стара Загора/ констатирали, че като регистрирано лице по ЗДДС в град Стара Загора жалбоподателят не е подал в ТД на НАП град Пловдив офис Стара Загора справка декларация по чл.125 ал.1 от ЗДДС за данъчен период 01.11.2017 г. – 30.11.2017 г. в законоустановения 14-дневен срок – до 14.12.2017 година.

     За констатираното свидетелката Д. съставила на 13.03.2018 година акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ в отсъствие на нарушителя. Актът е връчен редовно на 03.09.2018 година.

 

 АУАН е съставен в отсъствието на нарушителя съгласно чл.40, ал.2 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания) и към момента на съставянето му справка-декларацията за процесния данъчен период не е подадена.

  Въз основа на акта за нарушение, на 15.05.2018 година в срок и от компетентен орган е издадено атакуваното НП.

  С обжалваното НП, жалбоподателят е санкциониран за това, че като регистрирано лице по ЗДДС в град Стара Загора не е подал в ТД на НАП град Пловдив офис Стара Загора справка декларация по ЗДДС по чл.125 ал.1 от ЗДДС за данъчен период 01.11.2017 г. – 30.11.2017 г. в законоустановения 14-дневен срок – до 14.12.2017 година.

  Описаната в НП фактическа обстановка се установява по несъмнен и безспорен начин от събраните по делото в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства – показанията на свидетелите, които не са противоречиви и съдът кредитира с доверие. Същите кореспондират с писмените доказателства приети с определение в съдебно заседание на 18.11.2019 година.

  При така установената фактическа обстановка административно-наказващият орган законосъобразно е приел, че е нарушен чл.125 ал.1 от ЗДДС и на основание чл.179 ал.1 пр.1 от ЗДДС е наложил имуществена санкция в размер на 500.00 лева.         

  За да се приеме, че е нарушена посочената разпоредба и да се приложи санкцията на чл.179 от ЗДДС е необходимо да не е подадена справка-декларация по ЗДДС за съответния данъчен период в 14-дневен срок. Други изисквания за реализацията на административно наказателната отговорност във фактическия състав няма. Следователно, административното нарушение е от категорията на формалните. Задълженията за активни действия от страна на данъчно задълженото лице са безусловни.

  По делото се установи, че жалбоподателят в срок до 14.12.2017 година не е изпълнил задължението си като регистрирано лице по ЗДДС в град Стара Загора да подаде в ТД на НАП град Пловдив офис Стара Загора справката декларация по чл.125 ал.1 от ЗДДС за горепосочения данъчен период в законоустановения 14-дневен срок – до 14.12.2017 г. Горното не е сторено в изискуемия срок и чрез бездействие е нарушено цитираното по – горе задължение, което дава основание на съда да приеме, че е извършено претендираното от наказващия орган административно нарушение.

  Характерът на административното нарушение, което е от  категорията на формалните нарушения, прави ирелевантно обстоятелството, че не са настъпили вреди и не е ощетен републиканския бюджет. По изложените съображения, съдът приема, че няма основания за приложение на чл.28 от ЗАНН. Противното би означавало неоправдан либерализъм, което е в разрез с генералната превенция на чл.12 от ЗАНН.

   Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган като същото съдържа всички задължителни реквизити, предвидени в чл.57 от ЗАНН.

   Наказателното постановление отговаря на императивните изисквания на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН. В него са посочени времето, мястото и начина на извършване на нарушението, доказателствата, които го потвърждават, което е напълно достатъчно да бъде индивидуализирано нарушението. Административното обвинение е формулирано ясно и точно, както от фактическа, така и от правна страна и при издаване на обжалваното наказателно постановление са спазени всички административно-производствени правила.

     При извършената служебна проверка съдът не констатира допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на наказателното постановление обуславящи неговата отмяна, включая и твърдените от жалбоподателя. Видно от изпратените писма от административно-наказващия орган до нарушителя и обратна разписка, последният не е открит на адреса на който следва да е призоваван, поради което правилно АУАН е съставен в отсъствие.

  Съставянето на АУАН в отсъствие на жалбоподателя не съставлява процесуално нарушение от категорията на съществените, тъй като не е довело до нарушаване на правото на защита на жалбоподателя, доколкото АУАН все пак е бил връчен на последния (според отразеното в разписката за връчването му, съставляваща част от бланката на акта и срещу подпис, който не беше оспорен) и следователно той не е бил лишен от възможност (след като се запознае със съдържанието му) да направи възражения и/или обяснения и да поиска събирането на и/или да представи доказателства.  

       Видно от съдържанието на НП, административно-наказателното обвинение е формулирано от фактическа и правна страна достатъчно пълно, точно и ясно, за да може жалбоподателят да го разбере в неговата цялост и да организира адекватно защитата си.

       Конкретното нарушение е формално (на просто извършване) и настъпването на определен резултат (включително причиняването на вреди) няма съставомерен характер.

       Жалбоподателят не е изпълнил и понастоящем задължението си за подаване на справката декларация за процесния данъчен период или поне по делото няма доказателства в подкрепа на противното.

       Неоснователно е възражението на жалбоподателя, че е упълномощил друго лице, което да подава изискуемите справки декларации и отчетни регистри. Това обстоятелство се явява правно ирелевантно, тъй като задължението тежи единствено и само върху данъчно задълженото лице и при неизпълнение отговорността е на жалбоподателя.     

       За извършеното нарушение на жалбоподателя е наложено наказание съответстващо по вид и размер на минималното предвидено в закона - „имуществена санкция” в размер 500.00 лева, поради което и съдът намира за безпредметно да обсъжда въпроса съобразено ли е било наказанието с тежестта на конкретното нарушение.

 

 

 

  По изложените съображения, съдът приема, че жалбата се явява неоснователна, а наказателно постановление като законосъобразно следва да бъде потвърдено.

       Водим от горните мотиви и на основание чл.63 ал.1 изр.1 от ЗАНН, съдът

               

                       Р  Е  Ш  И:

 

  ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно Наказателно постановление № F376379/25.05.2018 година на Директор на офис Стара Загора при ТД на НАП град Пловдив, с което на ЕТ „МЕЛ-Л.Г.”*** е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 500.00 /петстотин/ лева.

  РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд град Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                            СЪДИЯ: