Решение по дело №44/2010 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 185
Дата: 29 ноември 2010 г.
Съдия: Даринка Алексиева Станчева
Дело: 20104500800044
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 6 октомври 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

РУСЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД

Ф.Д. No 44/2010

ГР.  РУСЕ

 

Р  Е  Ш  Е Н  И  Е    No  185

 

ГР. РУСЕ  29.11.2010

 

В   И М Е Т О Н А   Н А Р О Д А

 

          РУСЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  ФИРМЕНО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на 08.11.2010 год., като разгледа докладваното от съдия ДАРИНКА АЛЕКСИЕВА фирмено дело No 44/2010   по описа за 2010 г. и за да се произнесе, взе  предвид следното:

             Производството е по реда на чл.595 и следващите от ГПК, с основание на молбата по чл.6, чл.17 и чл.18  от Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

             Образувано е по молба  на Управителният съвет на  Сдружение с дейност в частна полза  "АВТОМОБИЛНИ ПРЕВОЗИ И ОКОЛНА СРЕДА" , с  която се иска вписване в Регистъра за сдружения с нестопанска цел.

             От събраните по делото писмени доказателства, съдът приема за установена следната фактическа и правна обстановка:

             С протокол се удостоверява провеждането на учредително събрание на сдружението, с което е взето единодушно решение за учредяване на юридическо лице с нестопанска цел - сдружение за осъществяване на дейност в частна полза; за приемане на Устав, за избор на управителни органи.

             От данните по тези писмени доказателства, съдът направи следните изводи:

             Налице е валидно взето решение за основаване на юридическо лице с нестопанска цел, учредено от юридически лица. Даденото наименование следва да се възприеме и впише при това му словесно изражение, тъй като не съвпада с наименованието на друга организация, вписана до настоящия момент - чл.7 от ЗЮЛНЦ. Уставът на сдружението съдържа разпоредби относно всички подлежащи на вписване обстоятелства, посочени в чл. 18 и чл. 20 от закона. Целите, които сдружението си поставя го определят като организация за осъществяване на дейност в частна полза. Целите не са от категорията на забранените от законите и конституцията на Република България.

             Поради всичко това, тъй като се констатира наличие на всички подлежащи на вписване обстоятелства, и след като съдът прие, че вписването им е допустимо, на основание чл.602 ал.2  от ГПК, във вр. с чл.6, ал.1 и чл.18 от ЗЮЛНЦ, РУСЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД

 

             Р Е Ш И :

 

             ВПИСВА в  Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел 

Сдружение с дейност в частна полза с наименование:

"АВТОМОБИЛНИ ПРЕВОЗИ И ОКОЛНА СРЕДА"                                                                                                      

със седалище: ГР. Р. община Р.

и адрес на управление: ***

с  цели и средства за постигането им :

Да представлява и защитава интересите на членовете си - индивиди и   организации, извършващи автотранспортна дейност и да подпомага усилията им   за по - чист и "зелен" транспорт. Да съдейства чрез развитие на обществения   интерес, информираност и непримиримост срещу решения, действия или   бездействия, допускащи увеличаване на излъчването на вредни емисии от   транспортните средства, замърсяващи околната среда, предприемане на   ефективни мерки за управление, контрол и ограничение за вредното влияние   на трафика в замърсяването. Да промоцира иновативни технологии свързани с   възобновяеми енергийни източници и използване на горива, незамърсяващи   околната среда. Средства за постигане на целите: идентифициране на сапос   пред държавните и общински органи, обществеността, организациите,   стопанските субекти и медиите като представител  на българското общество   за управление, контрол и борба със транспортното замърсяване на околната   среда; информиране на обществеността, българските автомобилни превозвачи   и на всички лица и структури, които имат отношение към транспортното   замърсяване. За неговата същност, влияние върху човека, както  и за   съществуващите национални и международни норми, директиви и стандарти   във връзка с управлението, контрола и ограничаването на излъчването на   вредни вещества в  околната среда; организиране, провеждане и участие в   конференции, симпозиуми и дискусионни семинари по теми, свързани с   предмета на сапос; осъществяване на връзки с други български и   международни организации, институции и лица, с цел взаимодействие,   лобиране и съдействие по управлението, контрола и ограничаването на   транспортното замърсяване; провеждане на информационни кампании за   промоциране на иновативни технологии, свързани с възобновяеми енергийни   източници и използване на горива, незамърсяващи околната среда;   провеждане на обучение, изследвания и разработки, свързани с установяване   на въздействието транспортното замърсяване и реализиране на   мероприятия, свързани с ограничаването му; подготвяне и публикуване в   медиите на информационни материали, анализи, мнения, материали за   дейността на сапос и членовете й, даване пресконференции по въпроси   касаещи дейността на сдружението. 

 

И с предмет на дейност:

Защитаване на интересите на членовете на сдружението при осъществяване   на обществени,научни, научно - технически, инженерни и други дейности по   управление, контрол и ограничаване на замърсяване на околната среда в   следствие на автомобилните превози; създаване на условия за развиване на   връзки с други, свързани с дейността на сапос, български и  международни   организации, институции и лица; промоциране на иновативни решения, свързани   с използването на възобновяеми енергийни източници и използване на горива   за транспортни цели, незамърсяващи околната среда. Сдружението може да   извършва допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната   дейност. Приходите от допълнителната стопанска дейност, която се регулира   от нормативните разпоредби на търговския закон, се използват за   осъществяване и постигане на поставената пред сдружението цел.   Сдружението не разпределя печалба. Сдружението може да участва и в други   юридически лица, доколкото това е необходимо за ефективното   осъществяване на дейността п о изпълнение на целите и задачите му и е в   полза на българските автомобилни превозвачи.

  

Сдружението не се ограничава със срок.

 

Имуществото на сдружението се набира от: встъпителни вноски, членски внос,   целеви средства от държавни органи, общини, кметства, фирми, кооперации,   банки, обществени организации и граждани, фондации, дарения, завещания,   печатни изделия и всички останали придобивани способи, съвместими с целта   на сдружението и допустими от закона. Сдружението изгражда отношенията   си с фирми /юридически лиза със стопанска цел/ чрез договори за   продължително изпълнение, чиито условия ще бъдат конкретно договаряни и   ще определят срока и формите на сътрудничество. Размерът на встъпителната   вноска и членски внос, дължими от членовете на сдружението, начинът и   сроковете за внасянето им се определят от общото събрание и подлежат на   актуализиране по негова преценка. Имуществото на сдружението се управлява   от управителен съвет, който решава и начините за разпореждане с него. По   предложение на председателя на управителния съвет, бюджетът на   сдружението се приема от управителния съвет и се утвърждава от общото   събрание за всяка финансова година. Управителният съвет може да създава   целеви фондове от имуществото на сдружението. Ежегодно управителният   съвет сам и чрез лицензи рани лица проверява баланса и отчета по   изпълнението на бюджета и го предлага на обсъждане пред общото събрание   на сдружението, който се приема от последното. Управителният съвет се   освобождава от отговорност след приемане на баланса и отчета от общото събрание.

Имуществото на сдружението се състои от парични средства; неподвижни   имоти и други права върху тях; движимо имущество и ограничени вещни права;   дялово участие в дружества; ценни книжа; вземания и други активи;  

 

Придобиване на членство: членуването в сдружението е   доброволно. Нови членове се приемат въз основа на писмена молба, отправена   до управителния съвет, която съдържа всички индивидуализиращи кандидата   данни и препоръки от поне един член на сдружението. УС се произнася по   молбата за встъпване в първото си редовно заседание и докладва решението   си за утвърждаване на следващото общо събрание. В едномесечен срок след   произнасянето на ус могат да бъдат правени възражения срещу кандидата.   Членството възниква от момента на внасяне на встъпителната вноска и лед   утвърждаване на приемането от общото събрание.

 

Прекратяване на членство: с едностранно писмено волеизлеяние, отправено до УС. Чрез   изключване - с решение на общото събрание по предложение на УС, когато   поведението на член на сдружението грубо злепоставя интересите на   сдружението; когато изключеният системно не изпълнява своите задължения и нарушава устава. Изключеният член няма право на връщане на встъпителната   си вноска и внесения членски внос; при смърт или поставяне под пълно   запрещение; при отпадане в случай на не внасяне на определения членски   внос до края на текущата календарна година. Отпадането се констатира от УС   чрез предоставяне на съответните документи. При прекратяване на   членството внесените парични вноски не се възстановяват. 

 

Органи на управление: общо събрание, управителен съвет, председател на   управителен съвет, който се състои от трима члена с мандат от пет години. 

 

Сдружението се управлява от УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ  в състав:

Р.В.К., ЕГН ********** *** - Председател на УС

Д.Г.И., ЕГН ********** ***

Г.Х.П., ЕГН ********** ***

 

Сдружението  се представлява от:

Р.В.К., ЕГН ********** *** - Председател на УС

 

 

             Решението подлежи на вписване.

             Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                   СЪДИЯ: