Решение по дело №661/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260065
Дата: 8 април 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200661
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр. Лом, 08.04.2021 г.

 

                     

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  втори март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 661/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Жалбоподателят И.Л.К. ***,            ***, обл. Монтана, с ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Началника на РУ гр. Лом Наказателно постановление № 20-0294-001431 от 13.07.2020 г., с което на осн. чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 лв. /двеста лева/.

           В с.з. жалбоподателят не се явява и не се представлява.

           Административнонаказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител, не взема становище по жалбата.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

           С Наказателно постановление № 20-0294-001431 от 13.07.2020 г., на жалбоподателя И.К. е наложено административно наказание на осн. чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП – „Глоба“ от 200,00 лв. за това, че управлява МПС без да е правоспособен водач.

           Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвидения от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява и основателна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           На 07.07.2020 г. К.Д. и Б.В. *** и извършвали контрол по безопасност на движението. Забелязали триколесно пътно превозно средство и го спрели за проверка, тъй като нямало поставени регистрационни табели. Установили, че триколесното ППС е марка „Гранд Макси“, задвижвано с електрически двигател, а водач е жалбоподателят И.Л.К.. ППС-то било без номер на рама и без поставена регистрационна табела, нерегистрирано. На място К.Д. съставил на И.К. *** управлява триколесно ППС „Гранд Макси“, задвижвано с електрически двигател, без да е правоспособен водач. Актът бил подписан без възражения и въз основа на същия, АНО - началникът на РУ – гр. Лом е издал атакуваното наказателно постановление № 20-0294-001431 от 13.07.2020 г.

           В случая съдът намира, че жалбоподателят не е извършил нарушението, вменено му с АУАН и НП.

           Според чл. 150 от ЗДвП: „Всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е индивидуално електрическо превозно средство или превозното средство е учебно и се управлява от кандидат за придобиване на правоспособност…“ Както се установи от събраните по делото доказателства, управляваното от К. ППС е било триколесно, задвижвано с електрически двигател (електрическа триколка). Според пар. 6, т. 18б. от ДР на ЗДвП (в сила от 07.07.2020 г.): „Индивидуално електрическо превозно средство е пътно превозно средство, оборудвано с електрически двигател/и и максимална конструктивна скорост, надвишаваща 6 km/h, без или със място за сядане с височина на точка R (референтна точка на седене), ненадвишаваща 540 mm, когато превозното средство е с не повече от две колела или с височина на точка R, ненадвишаваща 400 mm, когато превозното средство е с три или повече колела, със собствена маса до 50 kg.“ Ето защо може да се направи обоснован извод, че управляваното от жалбоподателя ППС представлява „индивидуално електрическо превозно средство“ по смисъла на цитираната разпоредба. При това положение, наведените с жалбата възражения, се явяват напълно основателни. За да се управлява въпросната електрическа триколка, не е необходимо водачът да е правоспособен, т.е. не е нарушен чл. 150 от ЗДвП и административнонаказващият орган не е следвало да налага санкция на осн. чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП.

           С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

                

          

           ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 20-0294-001431 от 13.07.2020 г., с което на И.Л.К. ***, с ЕГН **********, на осн.     чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 /двеста/ лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РУ гр. Лом за сведение.

                          

 

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :