Решение по дело №533/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 136
Дата: 1 октомври 2019 г.
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20195310200533
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 01.10.2019г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на 25.09.2019г. при участието на секретаря Стела Караманова, докладваното от председателя на съдебния състав, нахд № 533.2019г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 37 от 25.06.2019г. на Директора на РИОСВ - град Пловдив, с което на Е.В.К., ЕГН – ********** в качеството му на Кмет на община Асеновград, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: област Пловдивска, община Асеновград, град Асеновград, пл.“Академик Николай Хайтов“ № 9, е наложена „Глоба“ в размер на 3000 – три хиляди лева, за нарушение по чл. 151 ал.2 т.6- предложение първо, вр.чл. 19 ал.3 т. 15 от „Закон за управление на отпадъците“.

 

По същество:

Процесуалният представител на жалбоподателя – мл. Експерт Гогова, пледира за постановяване на решение, с което да бъде отменено издаденото НП, като незаконосъобразно, алтернативно, да се приложи чл. 28 б“а“ от ЗАНН, като се приеме случая за маловажен и се отмени НП в неговата цялост, алтернативно, се иска намаляване на наказанието, наложено в размер на 3000 лева, на минималния такъв, предвиден в чл. 151 ал.1т.4 от „Закон за управление на отпадъците“, в размер на 1400 лева.

Въззиваемата страна – ЮРК Карамфилова, пледира за оставяне на жалбата без уважение и да бъде постановено решение, с което да се потвърди процесното НП. На първо място се сочи, че е налице реализиране на фактическия състав на вмененото на жалбоподателя административно нарушение. Същото се счита за законосъобразно квалифицирано и законосъобразно е подведено под санкционната разпоредба на чл. 151 ал.2т.6 от закона. Изтъква се, че обстоятелството, че след констатиране на нарушението са предприети незабавни действия за почистване на отпадъците не сочи на маловажност на случая, нито представлява смегчаващо отговорността обстоятелство до степен, която да обуслови маловажност на случая, но същото е отчетено като такова единствено при определяне размера на наложената глоба. Същата е наложена в минималния законово установен размер от 3000 лева за така извършеното нарушение, като това е минимума на наложеното наказание, а соченото от процесуалния представител минимално наказание от 1400 лева, е такова за друг вид административно нарушение, различно от това, вменено на жалбоподателя.

По процедурата:

АУАН № 19 от 27.05.2019г. е съставен на 27.05.2019г. за нарушение, сочено за извършено на 22.03.2019г. НП за него е съставено на 25.06.2019г, поради което и съдът отчете, че са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН. АУАН е  съставен в присъствието на свидетели по неговото съставяне – двама, с което е изпълнено законовото изискване на разпоредбата на чл.40, ал.3 от ЗАНН. АУАН е съставен за нарушение по чл. 151 ал.2т.6- предл. Първо, вр.чл. 19, ал.3 т. 15 от „Закона за управление на отпадъците“, от старши експерт в „УООП“ в „Регионална инспекция по околната среда и водите“- град Пловдив, явяваща се компетентен орган, съгласно чл. 157 ал.2 от ЗУО, оправомощена със Заповед № РД – 246 от 20.09.2018г. на Директора на РИОСВ - Пловдив. Налице е компетентност и на издателя на обжалваното НП, изводима от разпоредбата на чл.157,ал.5 от ЗУО и Заповед № РД – 648 от 26.08.2014г. на Министъра на околната среда и водите.

АУАН съдържа изискуемите от чл.42 от ЗАНН реквизити, а НП – тези по чл.57, ал.1 от ЗАНН.

При служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила, поради което и разгледа делото по същество.

 

По фактите:

Издадена е Заповед № РД – 108 от 08.02.2019г. от Министъра на околната среда и водите, с която е наредено директорите на РИОСВ – Пловдив, да създадат организация за извършване на проверки за наличие на нерегламентирани замърсявания –сметища на речните легла и прилежащите територии, разположени на контролираната от тях територия, като в срок до 15 февруари 2019г. да издадат предписания до кметовете, за предприемане на мерки за почистване и недопускане на наличие на нерегламентирани замърсявания /сметища/ на речните легла и прилежащите територии, попадащи в териториалния обхват на съответната община. Със същата е указано в срок до 15 март 2019г. да изготвят и представят в дирекция „ПОСККД“ план- график, утвърден от директора на РИОСВ, за извършване на проверки „на място“, за осъществяване на контрол по изпълнение на дадените предписания.С нея е указано, при констатиране на нерегламентирани замърсявания с отпадъци, да се предприемат мерки за образуване на административно – наказателни производства, като съставянето на акт за установяване на административно нарушение и издаването на НП да се извършва във възможно най-кратък срок, след констатиране на нарушение.

С  писмо изх. № 90-199 от 06.02.2019г. на Директора на Регионална инспекция - Пловдив, адресирано до кметовете на всички общини в областта, във връзка с техните задължения, регламентирани в чл.19, ал.3, т.3 и т.5 от „Закона за управление на отпадъците“ и съобразно Заповед № РД – 111 от 10.02.2017г. на Министъра на околната среда и водите, е предписано да се извърши цялостен обход на речните легла и прилежащите територии. При констатиране на наличие на нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, същите да се почистят и да се предприемат мерки за недопускане на последващо замърсяване, със срок за изпълнение – 15 март 2019г. и отговорник – съответните кметове на общини. В заповедта е посочено, че при проверка на място от експерти на РИОСВ - Пловдив и констатиране на нерегламентирано замърсяване на речните корита, прилежащите територии и населени места, ще бъдат предприети предвидените в „Закон за управление на отпадъците – ЗУО, административно - наказателни мерки.“В община Асеновград заповедта е регистрирана на 06.02.2019г. под номер 14-00-817 от 06.02.2019г.

На 22.03.2019г.е извършена проверка на речните легла и прилежащи територии в землището на село Тополово, община Асеновград,  от експерти при РИОСВ, в присъствието на инспектор ДДООС и кмета на село Тополово, която е извършена във връзка със Заповед № РД -108 от 08.02.2019г. и писмо на Директора на РИОСВ Пловдив, с изходящ № УО-199 от 06.02.2019г.В хода на проверката, при направен обход на село Тополово, община Асеновград, са направени следните констатации:  През населеното място преминава река Тополовска - коритото е констатирано чисто.На около 1 км. След табелата на с.Тополово, посока град Асеновград, в дясно полски път преди лозов масив, местност „Чолак могила“, преминава отводнителен канал на язовир „Тополово 2“. По протежението на канала, както и в самото корито, на разстояние около 1-1,5 км., огромното сметище е констатирано нерегламентирано замърсяване с всякакви по вид смесени битови отпадъци - пластмасови опаковки, столове, маси, плоскости, дюшеци, одеала, възглавници, едрогабаритни отпадъци - излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, телевизори, кутии от хладилници, табуретки, кофи, строителни отпадъци - тухли, керемиди, плочки, хартиени чували, картонени опаковки, обувки, излезли от употреба гуми, отпадъци от разрушаване на сграда – покривни плоскости. Количеството на отпадъците е много голямо, като една част от тях са по дигата на отводнителния канал и е в самото корито. Дадено е предписание да се почисти описаното в констативната част на протокола нерегламентирано замърсяване и да се предприемат действия за недопускане на повторно такова, със срок за изпълнение 25.04.2019г.

На 22.03.2019г. била извършена проверка от експерти при РИОСВ и в село Леново, в присъствието на кмета на село Леново, отново във връзка с изпълнение на Заповед № РД – 108 от 08.02.2019г. и във връзка с писмо изх. № УО – 199 от 06.02.2019г. на Директора на РИОСВ Пловдив, като при извършен обход на село Леново, община Асеновград, са направени следните констатации: През територията на населеното място преминава река Леновска и едно селско дере. По пътя към село Поройна, срещу гробищния парк, по ската на сухото дере - прилежаща територия на река Леновска и около територията на бившето селско сметища, закрито със Заповед през 2009г., се констатира нерегламентирано замърсяване от смесени битови отпадъци- пластмасови опаковки, стъклени отпадъци, строителни отпадъци. Под моста на река Леновска, в централната част на селото, от двете страни по дигите на реката, са констатирани нерегламентирани замърсявания от смесено битови отпадъци, пластмасови опаковки, дюшеци и дрехи. На главния път към с. Поройна, под моста на преминаващото селско дере, в края на селото, е налице нерегламентирано замърсяване от смесени битови отпадъци, пластмасови опаковки, туби, метални кутии. В началото на селото, на влизане от с.Тополово,местността с извори № 12 и № 16 за топла и минерална вода, зад каптажа и около него, по ската на дере – прилежаща територия на река Леновска, е налице нерегламентирано замърсяване от смесени битови отпадъци, пластмасови опаковки, бои, метални кутии. В началото на селото, на влизане от село Тополово, честността с извори № 12 и 16 за топла и минерална вода, зад каптажа и около него по ската на дере – прилежаща територия на река Леновска - нерегламентирано замърсяване от смесени битови отпадъци, дюшеци, възглавници, дрехи, пластмасови отпадъци, стъклени опаковки, излезли от употреба гуми, строителни отпадъци. Дадено е предписание да се почистят всички описани нерегламентирани замърсявания на територията на населеното място и да се предприемат мерки за недопускане на повторно такова.

За тези две проверки са съставени констативни протоколи № 0008265 от 22.03.2019г. и КП № 0008266 от 22.03.2019г.

От кметовете на двете населени места, на които са констатирани нерегламентирани сметища, са съставени докладни записки, както следва: До Кмета на община Асеновград, изх. № 19 от 18.03.2019г., изх. № 27 от 18.04.2019г., изх. № 08.10/28 от 09.04.2019г., с които се изискват осигуряването на съответно подходящи машини, с които да се извърши почистването на споменатото сметище.Съответно, Кмета на Община Асеновград, е писал две писма до Управителя на „КМД“еоод, с които е изискал да се извърши почистването на нерегламентирани замърсявания на територията на с.Тополово и село Леново, което да се извърши с челен товарач – 1 м./см. и самосвал – 1м./см., с дати 23 и 26 март 2019г.

На 22.04.2019г. е била извършена проверка  на извънредно речно легло и прилежащи територии в землището на село Тополово, община Асеновград, която е извършена във връзка с изпълнение на предписание, дадено в КП № 0008266 от 22.03.2019г., а именно: да се почисти описаното в констативната част на протокола, нерегламентирано замърсяване и да се предприемат действия за недопускане на повторно такова, със срок на изпълнение 21.04.2019г. и отговорник - кметът на община Асеновград. При извършената проверка на място се констатира, че районът е частично почистен. Представени са кантарни бележки от ОП“ТДБСО“ Асеновград, за извозване на отпадъци от село Тополово от 17.04.2019г. и 18.04.2019г. с ощо количество 67 760 тона. Поради лошите метеорологични условия, извозването на отпадъците ще продължи и през следващата седмица, до пълното почистване на района. Община Асеновград се ангажира да уведоми писмено РИОСВ- Пловдив, с приложени кантарни бележки и снимков материал, окончателното почистване на нерегламентираното замърсяване, упоменато в КП № 0008266 от 21.04.2019г. в срок до 10.05.2019г.За това е съставен КП № 0008440/2019г.

На 22.04.2019г. е била извършена проверка и в село Леново, в присъствието на кмета на селото, във връзка с изпълнение на Заповед № РД – 108 от 08.02.2019г. и във връзка с писмо изх. № УО-199 от 06.02.2019г. на Директора на РИОСВ- Пловдив. При извършен обход на село Леново, община Асеновград, са направени следните констатации: Във връзка с последващ контрол по изпълнение на предписание, дадено  в КП № 0008265 от 22.03.2019г., а именно – „Да се почистят всички описани нерегламентирани замърсявания на територията на населеното място и да се предприемат мерки за недопускане на повторно такова, със срок 21.04.2019г. и отговорник – Кметът на Община Асеновград“, при извършена проверка на място е констатирано, че описаните четири места, с нерегламентирани замърсявания в КП № 0008265 към 22.032.109г. са почистени. Поставени са табели, забраняващи изхвърлянето на отпадъци. За тази проверка е съставен КП № 0008441 от 22.04.2019г.

За констатираните при проверката на 22.03.2019г. нарушения, е съставен акт за установяване на административно нарушение № 19 от 27.05.2019г., въз основа на който е било издадено и обжалваното НП.

 

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на свидетелката А.И.Б., актосъставител, които съдът кредитира като последователни, логични, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото. Последните, като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира, а именно: Заповед № А – 663 от 19.04.2016г., писмо до директора на РИОСВ- Пловдив, изх. № 14003015 от 10.05.2019г., Заповед № А – 1006 от 23.05.2019г., покана от Директора на РИОСВ- Пловдив, Констативен протокол № 0008266 от 22.03.2019г., Констативен протокол № 0008440 от 22.04.2019г., Констативен протокол № 0008265 от 22.03.2019г., Констативен протокол № 0008441 от 22.04.2019г., Заповед № РД – 246 от 20.09.2018г., Заповед № РД – 648 от 26.08.2014г., Писмо  изх. № 08-02-70-1 от 26.03.2019г., Писмо изх. № 19 от 18.03.2019г., Писмо изх. № 14002719 от 23.04.2019г., Писмо изх. № 27 от 18.04.2019г., Писмо изх.№ 14002718 от 23.04.2019г.,  Писмо изх. № 08.10/28 от 09.04.2019г., писмо изх.№ УО -199 от 06.02.2019г., Заповед № РД – 108 от 08.02.2019г., които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото.

 

От правна страна:

При така установените факти по делото, от правна страна, съдът намери за установено следното:

При извършени проверки на 22.03.2019г. в селата Леново и Тополово, са констатирани нерегламентирани сметища в големи размери, които обстоятелства са били  установени с констативен протокол № 0008266 от 22.03.2019г. и КП № 0008265 от 22.03.2019г.

Същите се намират на територията на община Асеновград. Съгласно чл. 19, ал.3 от ЗУО, кметът на общината отговаря за предотвратяването на изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища и организиране на почистването им.Като не е изпълнил това си законово разписано задължение за действие, чрез бездействие, на 22.03.2019г. в селата Тополово и Леново , Кметът на община Асеновград, е осъществил от обективна страна състава на административно нарушение по чл.151 ал.2 т.6 от ЗУО, а именно: не е предприел мерки за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешените за това места и, или създаването на незаконни сметища и организиране на почистването им.

При разписано законово задължение за действие, бездействието в случая е подведено под правната норма на чл. 151 ал.2 т.6 от ЗУО, което е осъществено от Кмета на община Асеновград, натоварен с тази отговорност и правомощия, съгласно чл. 19, ал.3 т. 15 от ЗУО.

От субективна страна, същото е осъществено при непредпазливост, предвид на това, че е налице съзнаване на обществено опасния му характер и последици и надежда те да не настъпят, форма на вина, допустима и съставомерна по ЗАНН.

Предвид на това, съдът намери, че отговорността на Кмета на община Асеновград, за нарушение по чл. 151 ал.2 т.6 предл. 1-во вр. Чл. 19 ал.3 т. 15 от „ЗУО“, е законосъобразно ангажирана.

Следва да се посочи, че заповед № А – 663 от 19.04.2016г. на Кмета на Община Асеновград, не делегира правомощия във връзка с незаконните сметища, а такива, във връзка с организирането на законните сметища, поради което и на нейно основание досежно отговорността на кмета на община Асеновград по чл.19, ал.3, т.15 от ЗУО, не е налице делегиране на правомощия, а оттам и субект по адм.нарушение, различен от Кмета на Община Асеновград.

С оглед на това и като отчете, че се касае за незаконни сметища в големи размери, на територията на две села и които затлачват нормалното протичане на реки, преминаващи през териториите на двете села, които създават опасност от преливане на речните корита и наводнение, то преценката за липса на маловажност на случая, е законосъобразна, поради което и съдът отчете, че законосъобразно е била ангажирана административно – наказателната отговорност на Кмета на Община Асеновград, за нарушение по чл.151, ал.2, т.6 – предл. първо, вр.чл. 19 ал.3 т.15 от „Закон за управление на отпадъците“.

Фактът, че след извършените проверки на 22.03.2019г. и констатиране на незаконните сметища, същите към 22.04.2019г. са почистени в село Леново, а в село Тополово- поради времето е останало съвсем малко непочистени такива, не налага извод за маловажност на случая, макар и нарушението, след дадено предписание да е отстранено, предвид на силната степен на засягане на охраняваните обществени отношения и създаването на реална опасност от бедствия. Този факт обаче е законосъобразно отчетен от административно – наказващият орган като смегчаващо отговорността обстоятелство, ведно с това, че се касае за първо нарушени, поради което и наложеният размер на глоба от 3000 лева - три хиляди лева, минимално предвиден такъв в нормата на чл.151,ал.2 от ЗУО, е напълно законосъобразен и като такъв, следва да бъде потвърден.

Що се касае до наведеното възражение за минимален размер от 1400 лева, до който се иска намаляване на наложеното административно наказание, то същият е законов минимум, регламентиран в нормата на чл.151, ал.1 от ЗУО, като касае съвсем други административни нарушения, различни от това, което е вменено на жалбоподателя, поради което и искането за неговото приложение и оттам – изменение на размера на глобата, се явява неоснователно.

С оглед на изложеното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 

        ПОТВЪРЖДАВА НП № 37 от 25.06.2019г. на Директора на РИОСВ - град Пловдив, с което на Е.В.К., ЕГН – ********** в качеството му на Кмет на община Асеновград, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: област Пловдивска, община Асеновград, град Асеновград, пл.“Академик Николай Хайтов“ № 9, е наложена „Глоба“ в размер на 3000 – три хиляди лева, за нарушение по чл. 151 ал.2 т.6- предложение първо, вр.чл. 19 ал.3 т. 15 от „Закон за управление на отпадъците“.

 

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

 

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд - град Пловдив, в 14- дневен срок от неговото съобщаване на страните, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК.

 

 

Районен съдия: