Определение по дело №2457/2018 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 10786
Дата: 13 септември 2018 г.
Съдия: Христо Иванов Койчев
Дело: 20187050702457
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 август 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

……………………………………… гр. Варна

 

     ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Двадесет и първи състав, в закрито заседание, в състав :

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : ХРИСТО КОЙЧЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията адм.дело № 2457 по описа на Административен съд - Варна за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното :

 

     Производството по делото е образувано по жалба на П.Г.Г. против уведомително писмо, изх. № УРИ 49000-29605/30.07.2018г., на Началник сектор „ПП“ при ОД на МВР Варна.

     Жалбоподателят навежда доводи за незаконосъобразност на отказа който е обективиран в процесното писмо, като сочи че органът не е имал задължението да изследва действителният идентификационен номер на двигателят, а само следва да установи наличието или липсата на подправка, повреждания или заличавания и тъй като автомобилът вече е бил регистриран в Германия, откъдето е закупен и е налице Свидетелство за регистрация, то органът незаконосъобразно е отказал да извърши регистрацията. Моли съда да отмени отказа и да върне преписката като се задължи органа да извърши съответната регистрация.  

     Съдът, след извършена служебна проверка намира, че жалбата е недопустима за разглеждане по същество, поради липса на годен за оспорване административен акт по следните съображения:

     Установява се от доказателствата към административната преписка, че жалбоподателят е подал заявление за първоначална регистрация на л.а. марка „Тойота Хайлукс“ № 180819005185/31.01.2018г. Била извършена проверка, която установила че идентификационната част на номера на двигателя бил заличен чрез разпробиване на отвори на голяма дълбочина. С процесното писмо лицето било уведомено, че първоначална регистрация на процесното МПС може да се извърши след оборудването му с двигател, номерът на който не е заличен и/или подправен и при спазване изискванията на Наредба № Н-3/18.02.2013г.

     При тези факти и от съдържанието на процесното писмо се налага извода, че същото не представлява индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 ал.1 АПК. С него не се засягат непосредствено права, свободи или законни интереси на жалбоподателят, а  има за цел да го уведоми за извършване на действия, касаещи установяване идентификацията на двигателят на автомобилът за да му бъде извършена и регистрация. Процесното писмо не съдържа изричен отказ от регистрация, а само указва на жалбоподателят какви стъпки следва да предприеме за да му бъдат извършени действия по регистрация на закупеното от него МПС, като писмото не поражда неблагоприятни последици за адресата, доколкото в случая такива не са възникнали, а те биха възникнали при един изричен или мълчалив отказ.

     Предвид на горното, след като няма данни да е издадено писмо, съдържащо характеристиките на индивидуален административен акт, липсва годен за оспорване такъв акт, а жалбата, с която е сезиран съда е недопустима и следва производството по делото да се прекрати.

     Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

     ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Кмет на Община Рила срещу Решение № 03-РД06-0019/04.05.2017г. на Директора на РД „Социално подпомагане“ Варна и ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1354/2017г. на Административен съд – Варна.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва от страните, с частна жалба до Върховния административен съд, в 7-дневен срок от съобщението.

 

                                             Административен съдия: