Решение по дело №939/2023 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 декември 2023 г.
Съдия: Ива Байнова
Дело: 20237260700939
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 август 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

1049

Хасково, 21.12.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Хасково - XII тричленен състав, в съдебно заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Председател:

ИВА БАЙНОВА

Членове:

РОСИЦА ЧИРКАЛЕВА-ИВАНОВА
ПЕТЪР ВУНОВ

При секретар АНГЕЛИНА ЛАТУНОВА и с участието на прокурора ЦВЕТОСЛАВ ЛАЗАРОВ ИВАНОВ като разгледа докладваното от съдия ИВА БАЙНОВА канд № 20237260700939 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Н. С. Б. от [населено място], подадена чрез пълномощник, против Решение №117 от 02.07.2023г., постановено по АНД №111 по описа на Районен съд – Харманли за 2023г.

В касационната жалба се твърди, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано. Счита се, че актът за установяване на административно нарушение бил съставен при множество нарушения на редица нормативни актове, а районният съд неправилно изследвал и обсъдил приетите по делото доказателства. Не било отчетено нарушаването на Наредбата за установяване на алкохол в кръвта. Процедурата при отчетен резултат от 0,8 до 1,2 промила не била спазена. Правата на жалбоподателя били нарушени с действията на служителите на пътна полиция, които принудително го отвели до медицинско заведение за вземане на кръвна проба за изследване. Напълно погрешен бил изводът на съда, че лицето било изследвано с доказателствен анализатор. Такова изследване не било извършвано, въпреки изричното изявление на жалбоподателя в тази насока, което било отразено в талона за медицинско изследване. Това негово нормативно гарантирано желание не било отчетено, а против волята му бил придружен изследване на кръв. Всичко това се доказало от дадените показания от свидетелката, актосъставителя и свидетеля по АУАН. В мотивите на съдебния акт били обсъдени само две от множеството възражения по съставянето на АУАН и издаването на НП. Неправилно съдът не кредитирал показанията на разпитаната свидетелката, тъй като те в огромната си част съвпадали с показанията на актосъставителя и свидетеля по АУАН, като противоречия имало единствено само в дребни и незначителни детайли.

Претендира се отмяна на съдебното решение и на потвърденото с него НП.

В съдебно заседание пълномощникът на касационния жалбоподател допълва, че неправилно районният съд приел, че жалбоподателят дал проба за алкохол, установена от „анализатор на алкохолно съдържание в кръвта“, като възприемал за анализатор алкотест дрегера, който бил различен от доказателствения анализатор. В решението не се правела разлика между доказателствен анализатор и техническо средство. Желанието на лицето да бъде тествано с доказателствен анализатор като способ за проверка на резултата от алкотест дрегера, било пренебрегнато напълно. Претендират се разноски за пред две съдебни инстанции.

Ответникът, Началник група към ОДМВР – Хасково, РУ – Харманли, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково предлага обжалваното съдебно решение да бъде оставено в сила.

Административен съд – Хасково, след проверка на оспорваното решение в обжалваната му част, във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок и от надлежна страна. Разгледана по същество, е основателна.

С Решение №117 от 02.07.2023г., постановено по АНД №111/2023г., Районен съд – Харманли е потвърдил Наказателно постановление №22-0271-001406 от 15.12.2022г., издадено от ВПД Началник група към ОДМВР – Хасково, РУ – Харманли, с което на основание чл.174, ал.1, т.2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на Н. С. Б. е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца.

НП срещу касационния жалбоподател е издадено за това, че на 03.12.2022г. в 22.00 часа, в [населено място] на [улица], до бл.304, в посока [населено място], управлявал лек автомобил „Волво“ Ц 30, 2.0д, с рег.номер [рег. номер], с концентрация на алкохол в кръвта 0.98 промила, отчетени с техническо средство Алко тест дрегер 7510 с фабр.№ARPL-0565 в 22.03 часа, като му бил издаден талон за медицинско изследване №100254 и не пожелал да даде кръв.

За да постанови решението си, районният съд е приел, че актът за установяване на административно нарушение и НП били издадени от компетентни органи, в предвидените от закона форма и съдържание по чл.42 и чл.57 от ЗАНН, както и при спазване на предвидения за това процесуален ред. Същите били надлежно връчени на наказаното лице. При съставяне на АУАН и издаване на НП били спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН. Отчетените стойностни параметри на наличния алкохол в кръвта били установени с анализатор на алкохолното съдържание – тип Алкотест дрегер 7510 с фабр. № ARPL-0565, което преминало изискуемия технически преглед и било годно да отчете съдържанието на концентрация на алкохол в издишания въздух при извършената на жалбоподателя проверка на 03.12.2022г. Ангажирането на отговорността на водача, за когото се установило, че бил изследван с доказателствен анализатор и не дал кръв за медицинско изследване, следвало да се извърши именно въз основа на резултата от направения тест с техническо средство Алкотест дрегер 7510. Отчетената стойност 0.98 промила алкохол била крайна, окончателна и безспорно доказана, при положение, че нито при извършеното тестване, нито в хода на административнонаказателното производство, жалбоподателят оспорил отчетения с техническото средство резултат за концентрация на алкохол. Съответно, при изричната правна регламентация по чл.6, ал.9 от Наредба №1 от 19.07.2017г., липсвало основание да се извършва приспадане на отчетената от техническото средство стойност на концентрацията на алкохол в издишвания въздух. Проверката в случая била извършена в съответствие с правилата на посочената наредба. Деянието било извършено умишлено. Налице били обективният и субективният елемент от състава на нарушението, поради което правилно и законосъобразно била ангажирана административно наказателната отговорност на лицето. Правилно били определени и наказанията за извършеното, като същите били адекватни на извършеното и способстващи за постигане целите на наказанието. Не били налице основания за прилагане на чл.28 от ЗАНН, доколкото в случая не се установявали смекчаващи обстоятелства и деяние, разкриващо по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други административни нарушения от същия вид. На последно място, неоснователно било възражението на процесуалния представител на жалбоподателя за нарушаване на Наредба №1/19.07.2017г., респ., че следвало на водача да бъде издаден талон за медицинско изследване и даден срок за явяване в лечебното заведение, тъй като не кореспондирало с доказателствената съвкупност. От последните не се подкрепяло и възражението за непредоставяне на талон за медицинско изследване.

Настоящата инстанция намира решението за валидно и допустимо, но неправилно.

Не се споделя възприетото от районния съд като осъществено изследване с доказателствен анализатор.

Разпоредбата на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП предвижда забрана за водачите да управляват пътни превозни средства с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози. Нарушаването на тази забрана има за последица налагането на наказание, което в случая е по чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП, съгласно която норма, съответното лице се наказва с лишаване от право да управлява за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв., при концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително.

Съгласно чл.3, ал.1 и ал.2 от Наредба №1 от 19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (Наредба №1 от 19.07.2017г.), при извършване на проверка на място от контролните органи концентрацията на алкохол в кръвта се установява с техническо средство, а употребата на наркотични вещества или техни аналози – с тест. При съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване по образец съгласно приложение № 1.

Според чл.3а от Наредба №1 от 19.07.2017г., установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор, показващ концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчитащ съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища (доказателствен анализатор), или с медицинско и химическо лабораторно изследване, а на употребата на наркотични вещества или техни аналози – с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване, когато: 1. лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест; 2. лицето не приема показанията на техническото средство или теста; 3. физическото състояние на лицето не позволява извършване на проверка с техническо средство или тест.

В конкретния случай е безспорна употребата на алкохол от касационния жалбоподател на описаната в АУАН и НП дата. Налице са обаче съществени обстоятелства, които не са били обект на разглеждане както от административнонаказващия орган, така и от районния съд.

От доказателствата по делото се установява, че в хода на проверката на касатора, същият не е приел резултата от проверката на концентрацията на алкохол в кръвта му, извършена с техническо средство Алкотест дрегер 7510 и е направил писмен избор за изследване чрез доказателствен анализатор, обективирайки го в представения му талон за изследване. При така изразеното от проверявания водач волеизявление, контролните органи е следвало да се съобразят с него, а това явно не е било сторено. По този начин е било нарушено правото на избор на лицето, което нормотворецът му е предоставил в случай на несъгласие с показанията на техническото средство. Това право се подразбира от текста на в чл.3а от Наредба №1 от 19.07.2017г. и е ясно разписано в чл.6, ал.4 от тази наредба, съгласно която норма в талона по чл.3, ал.2 се отразява изборът на лицето дали установяването на концентрацията на алкохол в кръвта да се извърши с доказателствен анализатор, или с медицинско и химическо лабораторно изследване. Второто изречение на чл.6, ал.4 от Наредба №1 от 19.07.2017г. визира хипотеза на приемане на отчетените показания от техническото средство, но тя се прилага при отказ да се направи изборът по изр.първо, какъвто отказ в случая не е бил изразен.

С отвеждането му до ЦСМП – Харманли за вземане на кръвна проба на практика касаторът е бил лишен от право на избор, което в конкретния случай е неправилно с оглед по-горе изложените фактически и правни съображения.

Контролните органи неправилно са установили концентрацията на алкохол в кръвта, единствено на базата на показанията на техническото средство. В конкретния случай, по този начин е пренебрегната хипотезата резултатите при различните способи на изследване да се разминават, а и оттам вероятността за промяна вече приетата стойност за концентрация на алкохол в кръвта, което би имало пряко отношение към размера на наказанието.

По изложените съображения настоящият касационен състав приема, че Наказателно постановление №22-0271-001406 от 15.12.2022г., издадено от ВПД Началник група към ОДМВР – Хасково, РУ – Харманли следва да се отмени поради допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство.

Като е достигнал до обратния извод въззивният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено.

При този изход на спора, основателна, с оглед чл.63д, ал.1 от ЗАНН, е претенцията на касатора за присъждане в негова полза на направените съдебни разноски, платими от ответника, в общ размер на 1150 лв., от които 750 лв. действително заплатено възнаграждение за един адвокат по Договор за правна защита и съдействие от 03.02.2023г. – за производството пред районния съд, и 400 лв. действително заплатено възнаграждение за един адвокат по Договор за правна защита и съдействие от 20.11.2023г. – за производството пред Административен съд – Хасково.

Водим от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение №117 от 02.07.2023г., постановено по АНД №111 по описа на Районен съд – Харманли за 2023г., като вместо това постановява:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №22-0271-001406 от 15.12.2022г., издадено от ВПД Началник група към ОДМВР – Хасково, РУ – Харманли, с което на основание чл.174, ал.1, т.2 от .ЗДвП, за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на Н. С. Б. е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца.

ОСЪЖДА ОДМВР – Хасково да заплати Н. С. Б. от [населено място], [улица], ***, [ЕГН], направените деловодни разноски пред Районен съд – Харманли и Административен съд – Хасково, в общ размер на 1150.00 (хиляда сто и петдесет) лева.

Решението е окончателно.

Председател:

Членове: