Решение по дело №533/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 87
Дата: 17 март 2022 г. (в сила от 17 март 2022 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20217100700533
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                  87/ 17.03.2022 г., град Добрич

 

                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

                                                                                     

Административен съд - Добрич, в публично заседание на двадесет и втори февруари, две хиляди двадесет и втора година, в касационен състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КРАСИМИРА ***А 

                             ЧЛЕНОВЕ:           СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                            НЕЛИ КАМЕНСКА

 

при участието на секретаря, ВЕСЕЛИНА САНДЕВА и прокурора при Окръжна прокуратура -  Добрич, ВЕСЕЛИН ВИЧЕВ, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 533 по описа на съда за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Д.М.Д. *** срещу Решение № 11/13.10.2021 г., постановено по нахд № 62/2021 г. по описа на Районен съд – ***, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-0355-000299/15.06.2021 г., издадено от началника на Районно управление –*** към ОД на МВР-Добрич.

 В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради допуснати процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон и се иска неговата отмяна. Касаторът счита, че неправилно съдът не е ценил събраните по делото гласни доказателства. Оспорва изводите на съда, че е доказано извършването на нарушението като излага твърдения, че мотопедът бил управляван като велосипед, без включен двигател и това се установявало от показанията на свидетеля ***. По тези съображения касаторът счита, че постановеното решение и наказателното постановление са незаконосъобразни и моли да бъдат отменени.

Ответната страна, Районно управление –*** към ОД на МВР-Добрич, не изразява становище по жалбата.

 

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич счита касационната жалба за неоснователна, а решението на районния съд за законосъобразно. Твърденията на жалбоподателя не се подкрепяли от събраните по делото доказателства, а нарушението е установено по безспорен и категоричен начин, наказанието е правилно индивидуализирано, не би могла да бде приложена нормата на чл.28 от ЗАНН затова пледира решението на районния съд като правилно, законосъобразно и добре мотивирано да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

С оспореното пред Районен съд – *** наказателно постановление на Д.М.Д.  за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 и на основание чл.174, ал.1, т.2 от Закона за движение по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лв. и „лишаване от право“ да управлява МПС за срок от 12 месеца, затова, че на 24.05.2021 г. в 20,00 часа, в гр.***, ул.“Хан Аспарух“ в междублоковото пространство на жк“Изгрев“, пред бл.№ 2 е управлявал собствения си мотопед „Нанфанг НМ 08-2“ с рег. № ***, с концентрация на алкохол 0,84 промила на хиляда, установена чрез издишания въздух с техническо средство Алкотест 7510 Дрегер  с фабричен номер ARBA 0074.

За да потвърди наказателното постановление районният съд е приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Приел е, че са спазени разпоредбите на ЗАНН, регламентиращи правилата, по които се издават актовете за установяване на административни нарушения и наказателните постановления.  Съдът е обсъдил всички събрани по делото писмени и гласни доказателства и е стигнал до извод, че извършването на нарушението, нарушителят и неговата вина за безспорно установени и че санкционната разпоредба е приложена правилно. Извършена е проверка и за справедливост на наложеното наказание. Изложени са и мотиви, че нарушението не може да се квалифицира като маловажен случай.

По съществото на спора, съдът е приел за недоказани твърденията на жалбоподателя, че се е придвижвал с моторното превозно средство чрез въртене на педалите му, без включен двигател. За да достигне до този, извод съдът се е позовал на показанията на разпитаните свидетели ***и *** *** и на дефиницията „управление на МПС“ дадена в Постановление № 1 от 17.01.1983 г. по н.д. № 8/1982 т. на Пленума на Върховния съд, според която под "управление" се включват всички действия или бездействия с механизмите или приборите на моторните превозни средства или машини, както и задължителните разпореждания на оправомощено лице, независимо дали превозното средство или машината е в покой или в движение, когато тези действия са свързани с опасност за настъпване на съставомерни последици.

Така постановеното съдебно решение е правилно, законосъобразно и не страда от визираните в касационното жалба пороци, представляващи основания за неговата отмяна.

При провеждане на първоинстанционното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, а материалният закон е приложен правилно, като наказанията предвид, това че са фиксирани по размер в нормата на чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП, не подлежат  на промяна и в този смисъл са справедливи.

Споделя се извода на съда, че от доказателствата по делото е установено управление на моторно превозно средство под въздействието на алкохол, а не друго придвижване с МПС, което да изключва управление. От показанията на свидетеля *** се установява, че същият споделя впечатленията си, придобити след настъпването на ПТП, изразяващо се в падането и самонараняването на касатора. Никъде в показанията си този свидетел не твърди, че е видял по какъв начин касаторът се е придвижвал с мотопеда си.

От показанията на ***също се установява, че касаторът се е придвижвал с моторното превозно средство като е без значение дали е ползвал мотопеда като велосипед или превозното средство е било с работещ двигател. Еднопосочната практика на ВКС по наказателни дела е в смисъл, че дори и при изключен двигател има управление на МПС, тъй като тази дейност е винаги свързана с опасност за настъпване на съставомерни последици.

Предвид изложеното касационната жалба е неоснователна.

Оспореното решение е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.1 от АПК във вр.с чл. 63в, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                   Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 11/13.10.2021 г., постановено по нахд № 62/2021 г. по описа на Районен съд – ***.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: