Определение по дело №1361/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 1
Дата: 3 януари 2020 г. (в сила от 3 януари 2020 г.)
Съдия: Петранка Панайотова Кирова
Дело: 20192330201361
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1/3.1.2020г.

 

гр. Ямбол, 03.01.2020 год.

 

Ямболският районен съд, VІ-ти наказателен състав, в закрито заседание на трети януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТРАНКА ПАНАЙОТОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Панайотова АНД № 1361/2019 год. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото дело е образувано по повод изпратеното по подсъдност от Районен съд – Сливен АНД № 1327/2019 г. по описа на последния съд.

В Районен съд - Сливен делото е инициирано от жалбата на „Е. Миролио“ ЕАД – гр. Сливен против наказателно постановление № 86 от 29.05.2019 г., издадено от Директора на Басейнова Дирекция „Източнобеломорски район“, с което дружеството е санкционирано за нарушение по чл.44, ал.1 от Закона за водите, извършено на производствената площадка на „Е. Миролио“ ЕАД – гр. Сливен, със седалище и адрес на управление гр. Сливен, Индустриална зона.

В открито съдебно заседание на 28.11.2019 г. съдията – докладчик по АНД № 1327/2019г. по описа на СлРС е дал ход на делото, разпитал е в качеството на свидетел актосъставителя и въз основа на показанията му, че производствената площадка на дружеството се намира в гр. Ямбол е счел, че нарушението не е извършено в гр. Сливен. При това, с оглед местоизвършването на нарушението, е преценил, че делото не е подсъдно на Районен съд – Сливен, а на Районен съд – Ямбол, и го е изпратил по подсъдност на компетентния според него съд.       

Като изхожда от изложените в НП обстоятелства, касаещи местоизвършването на нарушението, настоящият състав счита, че Ямболският районен съд не е местно компетентен да разгледа изпратеното по подсъдност от Районен съд – Сливен дело.

Според разпоредбата на чл.59 от ЗАНН, наказателното постановление подлежи на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението, като за определяне на местната подсъдност са от значение само посочените в НП обстоятелства, свързани с мястото на извършването му. Действително, в оспореното НП мястото на извършване на нарушението не е посочено коректно, но доколкото в него липсват каквито и да било обстоятелства, които да свързват извършването му със съдебния район на Ямболския районен съд, настоящият състав счита, че не е местно компетентен да разгледа жалбата.

Освен изложеното, определението на СлРС от 28.11.2019г. по АНД № 1327/2019г. по описа на СлРС е постановено и в противоречие с процесуалния закон, след стадия подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание, когато се преклудира възможността за прекратяване на производството на основание местна подсъдност. Съгласно правилата на чл.249, ал.1 и чл.248, ал.1, т.1 от НПК, приложими чрез препращане по силата на чл.84 от ЗАНН, проверката относно подсъдността се извършва в разпоредително заседание, а съгласно чл.247а,, ал.2, т.1 от НПК задължението за провеждане на такова е установено само за делата, образувани по обвинителен акт (НОХД), при това не за всички. Така напр. в производството по гл.24 от НПК, както и в производствата по гл.28 от НПК, по НЧХД и по АНД, в които не се провежда разпоредително заседание, проверката относно подсъдността се извършва в стадия подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание, при което, ако установи, че делото не му е подсъдно, на основание чл.249, ал.1 от НПК съдът прекратява съдебното производство и това е единственият предвиден в закона случай, в който съдията-докладчик може да прекрати съдебното производство на основание местна подсъдност. В този смисъл е Опр. № 13/27.01.2015г. по ЧНД № 70/2015г. на ВКС на РБ, което е приложимо и при действащия към момента процесуален закон. След като делото е вече насрочено в съдебно заседание, и съдията-докладчик е приел, че са налице основанията за разглеждането му, съдебното производство може да се прекрати само в изрично предвидените хипотези на чл.287, ал.2 и ал.7 и в чл.288 от НПК, които в случая не са налице.

Поради изложеното настоящият състав намери, че делото не е подсъдно на Районен съд – Ямбол, и същото неправилно е било изпратено по подсъдност от СлРС. Затова счете, че следва да прекрати производството по образуваното пред ЯРС АНД № 1361/2019г. и да повдигне спор за подсъдност между Районен съд – Ямбол и Районен съд – Сливен, за разрешаването на който делото следва да се изпрати на Върховния касационен съд на Република България.

Предвид изложено и на основание чл.84 от ЗАНН вр. чл.44, ал.1 от НПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 1361/2019 год. по описа на ЯРС.

ПОВДИГА СПОР ЗА ПОДСЪДНОСТ между Районен съд – Ямбол и Районен съд – Сливен.

ИЗПРАЩА материалите по АНД № 1361/2019 год. по описа на Районен съд – Ямбол на Върховния касационен съд на Република България за решаване на спора за подсъдността.  

Определението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: