Решение по дело №234/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 191
Дата: 12 юни 2019 г.
Съдия: Красимир Костов Коларов
Дело: 20195001000234
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 22 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

 

Номер  191 Дата 12.06. 2019 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски апелативен съд, търговско отделение, трети състав,

                                                   Председател: Красимир Коларов

   Членове:        Георги Чамбов

                                                                              Емил Митев

Секретар: Златка Стойчева

в съдебно заседание на 22 май 2019 г.

разгледа докладваното от К. Коларов

търговско дело номер 234 по описа за 2019 година

и за да се произнесе взе предвид:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

 

Обжалвано е Решение № 70 от 11.02.2019 г., постановено от Пловдивския окръжен съд по т. д. № 479/ 2015 г., с което съдът е отхвърлил молбите на „Ф.“ ЕООД, ЕИК *** и на Г.Н.К., ЕГН **********, за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството „Е.Б.Е.“ ЕАД, ЕИК ***, а двамата молители са били осъдени, да заплатят на това дружество сумата 15 900 лева разноски по делото.

 

Решението се обжалва от Г.Н.К. и от „Ф.“ ЕООД, с подробни съображения за неговата неправилност.

 

Ответникът по двете жалби е на мнение, че са неоснователни.

 

         Апелативният съд прецени становищата на страните и данните по делото и съобразно правомощията по чл. 269 ГПК прие:

 

         І.       Относно активната материална легитимация по чл. 625 ТЗ на първоначалния молител „Ф.“ ЕООД и на присъединения кредитор Г.Н.К..

 

         1.      Дружеството „Ф.“ ЕООД е твърдяло, че е кредитор на „Е.Б.Е. ЕАД с вземане в размер на сумата 319 839.85 лева, представляваща цена с ДДС на произведена и изкупена през м. май 2015 г., но неплатена електрическа енергия по Договора за изкупуване на електрическа енергия, произведена от възобновяеми източници № 1084/30.09.2013 г. (л. 4 и сл.), който е бил сключен между „Е.Б.Е. ЕАД, като купувач и дружеството „С.“ ООД, като продавач. С Допълнително сключеното между тези две страни и „Ф.“ ЕООД Тристранно споразумение № 1 от 18.11.2013 г. (л. 8 и сл.) молителят „Ф.“ ЕООД заместил изцяло продавача „С.“ ООД и цената на продадената по този договор стока се дължала на „Ф.“ ЕООД съобразно подписания с купувача Протокол от 31.05. 2015 г. (л. 10) и издадената фактура № 40/ 31.05.2015 г. (л. 9).  

 

         Става въпрос за ел. енергия, произведена от фотоволтаична централа с мощност 4 МWр, построена в землището на с. О., община Т., която е собственост на дружеството „С.“ ООД, като с договор за наем от 03.06.2013 г. (л. 30 и сл.), тази централа била отдадена под наем на „Ф.“ ЕООД, това било и основанието за сключване на посоченото по-горе Тристранно споразумение № 1 от 18.11.2013 г.

 

С отговора (л. 22 и сл.) на подадената от „Ф.“ ЕООД молба за откриване на производството по несъстоятелност и с допълнително поддържаните становища ответникът е заявил, че молителят не се легитимира като негов кредитор, защото:

 

-        собственикът на централата „С.“ ООД го уведомил, че посоченото по-горе тристранно споразумение № 1 от 18.11.2013 г. било „нищожно“;

-        действията на управителите на „С.“ ООД, включително и подписването на това споразумение, били предмет на прокурорски проверки;

-        появил се и друг претендент за същото плащане – дружеството „БИО-БА.“ ЕАД;

-        имало предизвикан от „С.“ ООД съдебен спор относно собствеността върху произведената от централата и съответно продадена електрическа енергия – гр. д. № 12874/2014 г. на Пловдивския районен съд.

 

Посочените факти нямат отношение към твърдяното от молителя „Ф.“ ЕООД вземане за цена, а само към оспореното от ответника негово качество на кредитор – по отношение на това вземане. Този въпрос обаче, първо, не може да бъде решен без участието на другите две дружества, претендиращи собственост върху същото вземане и второ, съществуването на това вземане, включително и притежаването му от конкретен кредитор, поначало не е предмет на обективните и субективни предели на силата на пресъдено нещо, формирана от решенията по чл. 630, ал. 1, респ. чл. 631 ТЗ. Въпросът би подлежал на разрешаване или в общия исков процес по чл. 124, ал. 1, съответно чл. 464 ГПК, или евентуално в бъдещи спорове по чл. 694 ТЗ, затова съдът приема, че – за целта на настоящото производство по чл. 625 ТЗ – качеството на молителя „Ф.“ ЕООД, като кредитор на Е.Б.Е. ЕАД, е било установено по начин, който е правно достатъчен.

 

2.      Присъединения молител Г.Н.К. е твърдял (л. 191 и сл.), че той също е кредитор на Е.Б.Е. ЕАД, с притежавано от него вземане в размер на сумата 1 459 764.83 лева, представляваща цена на закупена, но неплатена електрическа енергия по Договор ***. (л. 199 и сл.), което вземане на неговия длъжник „Х.П.“ ООД той придобил по реда на чл. 510 ГПК.

 

С отговора на тази молба (л. 247 и сл.), както и в поддържаните по делото становища, ответникът е заявил, че оспорва не само дължимостта и размера на това вземане, но и собствеността му, като се имат предвид претенциите върху същото вземане, заявени по т. д. № 1630/2013 г. на Пловдивския окръжен съд:

 

-        от дружеството „А.Л.“ АД, Р.К.;

-        от дружеството „Х.П.“ ООД;

-        от Л.Б.– Г*, гражданин на Г.;

-        от ЖНМЮЮ., гражданин на Ф. и

-        от самия молител Г.Н.К.,

 

по което дело, водено за част от същото вземане, ответникът Е.Б.Е. ЕАД, на основанието по чл. 224, ал. 1 ГПК, се освободил от участие в делото – вж. постановените Определение № 2758 от 24.09.2013 г. (л. 77) и Определение № 2981 от 17.10.2013 г. (л. 87 и сл.). Производството по това дело е било прекратено на основанието по чл. 224, ал. 2 ГПК и вложената от ответника и претендирана от Г.Н.К. част от твърдяното вземане му е била предадена, но това не означава, със сила на пресъдено нещо е било установено както съществуването и конкретния размер на цялото вземане, така и собствеността му.

 

  Както и по-горе в т. І.1. бе отбелязано, тези въпроси, първо, не могат да бъдат разрешени без участието на останалите претенденти за същото вземане и второ, съществуването на това вземане, включително и притежаването му от конкретен кредитор, поначало не е предмет на обективните и субективни предели на силата на пресъдено нещо, формирана от решенията по чл. 630, ал. 1, респ. чл. 631 ТЗ. Тези спорни въпроси биха подлежали на разрешаване или в общия исков процес по чл. 124, ал. 1, съответно чл. 464 ГПК, или евентуално в бъдещи спорове по чл. 694 ТЗ. Затова съдът аналогично приема, че – за целта на настоящото производство по чл. 625 ТЗ – качеството на молителя Г.Н.К., като кредитор на Е.Б.Е. ЕАД, е било установено по начин, който е правно достатъчен.

 

ІІ.      При наличие на посочените по-горе спорове за притежанието и на двете, поотделно посочени от всеки от двамата молители вземания, предположението по чл. 608, ал. 3 ТЗ, за неплатежоспособност на дружеството Е.Б.Е. ЕАД, е било неустановено. Въпреки, че спирането на плащания по тези две вземания е налице, това е съзнателно направен от длъжника избор, попадащ в хипотезата на оправдано разумно управление на търговските му дела (чл. 75, ал. 1 и ал. 2 ЗЗД).

 

Затова е правно невъзможно – само на посоченото основание по чл. 608, ал. 3 ТЗ – да се приеме, че Е.Б.Е. ЕАД не е в състояние да изпълни както поотделно, така и заедно, изискуемите парични задължения, твърдяни в процеса от молителите „Ф.“ ЕООД и Г.Н.К..

 

ІІІ.     Твърдяното от двамата молители съществуващо състояние на неплатежоспособност и/или евентуална свръхзадълженост на дружествотоЕ.Б.Е. ЕАД е недоказано.

 

По делото са назначени две икономически експертизи и приетите в процеса две подробни заключения на вещото лице М.М..– първоначално (л. 428 и сл.) и допълнително (л. 788 и сл.), както и повторно извършената експертиза на вещото лице Н. К., вж. съответно първоначалното (л. 1148 и сл.) и допълнително (л. 1358 и сл.) заключения, са категорични – финансовото състояние на ответника „Е.Б.Е. ЕАД е добро и дружеството разполага с достатъчно имущество, за да покрие задълженията си към всеки един от неговите кредитори.

Няма нито спиране, нито обезпокоително забавяне на плащанията по установените безспорни вземания на кредиторите му, а дейността на това дружество не само не е била никога преустановявана, но и се развива. Допълнителното заключение на вещото лице Н. К. установява, че към 23.11.2018 г., само месец преди датата на последното съдебно заседание пред окръжния съд, безспорните, изискуеми и ликвидни задължения на „Е.Б.Е. ЕАД са в общ размер на сумата 21 556 404.44 лева, а от тях просрочените – са само в размер на общата сума от 59 359.82 лева – вж. и таблицата към отговора на Въпрос № 4. Неплатените навреме задължения са спорни, затова и категоричният извод на експерта е, че „не е налице спиране на плащанията“ – вж. т. ІV. 5.

Дори и като се има предвид счетоводната политика на това дружество – да обезценява на 100 % (!) всички вземания, които не са били платени от длъжниците му в срок до една година от падежа, коефициентът за обща ликвидност на предприятието е дори над приемливите средни стойности, като към 31.12. 2017 г. е 2.545, към същата дата коефициентът за бърза ликвидност е 2.511, а коефициентът за финансова автономност е в напълно нормалната и дори завидна за действащо предприятие стойност от 1.561. Предходните финансови години също са добри, като се има предвид и уговорката, че поради упражняваната лицензна дейност дружеството на практика няма краткосрочни инвестиции и при изчисляване на коефициентите за финансова стабилност са вземани предвид само стойностите на наличните към съответната година парични средства. И както се вижда от финансовия отчет, положителният финансов резултат за 2018 г. преди данъчно облагане е 11 147 000 лева, за същата година приходите от продажба на електрическа енергия са в размер на сумата 515 101 000 лева.

 

При положение, че към 31.12.2018 г. установените текущи активи на ответника „Е.Б.Е. ЕАД превишават текущите задължения със сумата 137 954 000 лева, а нетно от разчети със свързани лица – със сумата 106 730 000 лева и при липсата дори на спор, че по-голямата им част активите на това дружество се формират от постоянни и предвидими вземания, които по определение са събираеми, изводът е, че поддържаните в процеса твърдения за неплатежоспособност и/или евентуална свръхзадлъжнялост на това дружество са останали недоказани и молбите на  „Ф.“ ЕООД и съответно на Г.Н.К. за откриване на производство по несъстоятелност – като неоснователни – са подлежали на отхвърляне.     

 

Заключението е, че – като краен резултат – обжалваното решение е законосъобразен и правилен отговор на поставения по делото спор и на осн. чл. 271, ал. 1 ГПК, ще следва да се потвърди, с относимото към настоящата т. ІІІ-та препращане (чл. 272 ГПК) и към подробните мотиви на Пловдивския окръжен съд.

 

         ІV.    Разноските. На осн. чл. 273, във вр. с чл. 78, ал. 3 ГПК, в полза на ответника по жалбите ще се присъдят поисканите и доказано направени разноски пред настоящата инстанция, в размер на сумата 15 602.80 лева.

 

         Ето защо Пловдивският апелативен съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 70 от 11.02.2019 г., постановено от Пловдивския окръжен съд по т. д. № 479/2015 г.

 

ОСЪЖДА дружеството „Ф.“ ЕООД, ЕИК *** и Г.Н.К., ЕГН **********, общо да заплатят на дружеството „Е.Б.Е. ЕАД, ЕИК ***, сумата 15 602.80 лева (петнадесет хиляди шестстотин и два лева и 80 ст.) разноски по делото.

 

Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд, в 7-дневен срок от съобщаването му (чл. 633, ал. 2 ТЗ).

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ: 1.                  2.