Решение по дело №109/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260686
Дата: 21 юни 2021 г. (в сила от 28 март 2022 г.)
Съдия: Димо Венков Цолов
Дело: 20213110200109
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

 

260686/21.6.2021г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ВТОРИ СЪСТАВ, в публично заседание на девети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМО ЦОЛОВ

 

при протоколист София Маринова, като разгледа докладваното НАХД №109/2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН и е образувано по жалба от К.Д.Б., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление442а-294 от 10.11.2020 г., издадено от Началник сектор „Общинска полиция“ в Четвърто РУ при ОД МВР Варна, с което за нарушение по чл.17б, ал.1 от Закон за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), на въззивника е наложено административно наказание глоба в размер 1000.00 лв.

Въззивникът моли, издаденото НП да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява. В  представено становище оспорва жалбата като навежда твърдения за правилност и законосъобразност на оспореното НП.

Съдът, като прецени събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа страна следното:

Около 13.30 ч. на 18.08.2020 г. служител на Община Долни чифлик – свид. М.Й.-К., на длъжност гл. експерт „Проект за развитие на Черноморското крайбрежие“, съвместно със служители на ПУ Долни чифлик към Четвърто РУ при ОД МВР Варна, извършили проверка на морски плаж "Шкорпиловци - юг", при която установили 0паркирани превозни средства, сред които и собствения на въззивника л. а. „Мерцедес А 140“, рег.№***, върху сиви дюни, включени в площта на имот №83404.502.36. Тъй като водачите на паркираните автомобили не присъствали по време на проверката и не били установени на място, свид. М. Й.-К. докладвала резултатите от проверката на кмета на Община Долни чифлик, който отправил съответно уведомление изх.№3760-488 от 27.08.2020 г. до Четвърто РУ при ОД МВР Варна, съдържащо данни за марка и регистрационен номер на превозните средства.

След установяване на въззивника като собственик на съответното превозно средство, до същия била изпратена покана, получена лично от него на 25.09.2020 г., за явяване в двуседмичен срок за съставяне на АУАН в Четвърто РУ МВР Варна. На същата дата 25.09.2020 г. въззивникът попълнил и представил декларация по чл.188 ЗДвП, в която посочил, че около 13.30 ч. на 18.08.2020 г. той лично управлявал л. а. „Мерцедес А 140“, рег.№***. При последвало явяване на въззивника, на 14.10.2020 г., в присъствие и на свид. М. Й.-К., спрямо въззивника бил съставен от свид. Ц.М. АУАН №381799 за това, че на 18.08.2020 г. около 13.30 ч., в к. к. „Шкорпиловци“, с. Шкорпиловци, обл. Варна, паркирал собствения си л. а. „Мерцедес А 140“, рег.№*** върху сиви дюни в границите на морски плаж „Шкорпиловци – юг“ в имот №83404.502.36, с което виновно нарушил чл.17б, ал.1, вр. чл.30, ал.3 ЗУЧК.

На 10.11.2020 г. наказващият орган издал процесното НП, с което възприел и възпроизвел направените в АУАН фактически констатации и наложил на въззивника предвиденото в чл.30, ал.3 ЗУЧК наказание глоба в минималния установен размер – 1000.00 лв.

Визираната фактическа обстановка съдът счита за установена по категоричен начин, както от кредитираните като безпристрастно дадени в резултат на непосредствени възприятия показания на всеки един от свидетелите М.Й.-К. и Ц.М., така и от приобщените документи – НП №442а-294 от 10.11.2020 г., АУАН №381799 от 14.10.2020 г., покана по преписка 442000-14601/2020 г. по опис на Четвърто РУ при ОД МВР Варна, ведно с разписка за получаване от 25.09.2020 г., писмо №442000-14601 от 04.09.2020 г., писмо №6600-82 от 08.10.2020 г., специализирана карта на морските плажове и дюни, снимков материал.

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Относно допустимостта на жалбата:

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е приета от съда за разглеждане.

Относно компетентният орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Началник сектор „Охранителна полиция“ в Четвърто РУ при ОД МВР Варна съобразно Заповед №365з-3925 от 08.08.2019 г.   

Относно процесуалната законосъобразност на оспорения административен акт:

Процесните АУАН и НП са издадени в сроковете по чл.34 ЗАНН и не страдат от съществени нарушения на процесуалните изисквания относно законоустановените форма и съдържание. Съдът намира за неоснователно наведеното от въззивника твърдение за допуснато формално нарушение поради наличие на поправена цифра в номера на процесното НП. Действително, предпоследната цифра 9 от номера на НП е очевидно поправена върху отпечатаната цифра, но това е сторено ясно и четливо и съответното обстоятелство не води до недостодверност на съответния регистрационен номер на НП, нито до някаква неяснота и неотносимост на отразените в НП данни и обстоятелства към санкционираното лице, към конкретното превозно средство, към визирания АУАН или към някакви други реквизити от НП.    

Относно материално-правната законосъобразност на оспорения административен акт:

Нормата на  чл.17б, ал.1 ЗУЧК (Нов – ДВ, бр.60/2019 г., в сила от 30.07.2019 г.) предвижда тотална забрана за преминаването, паркирането и престоят на превозни средства, ремаркета и полуремаркета върху територията на морския плаж. Точно с тази забрана не се е съобразил въззивникът, като на 18.08.2019 г., е паркирал управляваното от него превозно средство в границите на морския плаж "Шкорпиловци-Юг", находящ се в к. к. "Шкорпиловци", общ. Долни чифлик, обл. Варна. В тази посока са всички събрани писмени и гласни доказателства по делото. Видно от приложените скици и снимков материал, мястото където е извършено нарушението попада в границите на "сиви дюни". Съгласно §1, т.4 ЗУЧК "Пясъчни дюни" са образувания, формирани от насипване на пясъци в резултат от взаимодействието на море, суша и вятър. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. Именно неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) е имало на мястото, където е бил паркиран автомобила на въззивника. Всъщност, какъв вид дюни е имало и дали въззивникът е съзнавал точния вид на дюната, е ирелевантно в случая, доколкото безспорно дюните са част от морския плаж, където е забранено паркирането. В този смисъл, съдът счита за неоснователно отправеното от възивника възражение за неосъщественост на твърдяното нарушение, поради липсата на забранителни знаци за паркиране и указателни табели за особения статут на мястото, където е установен паркирания от него автомобил. Въпреки близостта до пътното платно и наличието и на други паркирани автомобили, местоположението на спрения от въззивника автомобил именно върху пясъчните дюни, е несъмнено и това определено е било очевидно за водача на съответното МПС, както и факта, че съответното място не е било надлежно обособено и предназначено като паркинг. При това, видно от кредитираните като резултат от непосредствени лични възприятия, показания на всеки един от свидетелите М. Й.-К. и Ц. М., на обозримо отстояние от местонарушението, в пясъчните дюни е съществувала и ясно видима указателна табела за забраната за паркиране върху защитената територия.

Приобщените доказателства установяват по несъмнен за съда начин, че въззивникът е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.17б, ал.1 ЗУЧК, за което правилно е ангажирана административно-наказателната му отговорност, тъй като именно той на посочената в НП дата е паркирал автомобила си на територията на морския плаж "Шкорпиловци – юг". Като правоспособен водач на МПС, въззивникът е длъжен да се съобразява с всички закони, действащи в РБългария, касаещи управлението и паркирането на превозните средства.

Правилно е приложена и съответстващата за нарушението санкционна разпоредба по чл.30, ал.3 ЗУЧК, предвиждаща глоба от 1000 до 3000 лв или имуществена санкция от 3000 до 5000 лв, за всеки който в нарушение на закона премине или спре превозно средство за престой или за паркиране върху територията на морския плаж или върху подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, попадащи в границите на зона "А", зона "Б" или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона "А", ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание.

Съдът намира, че при определяне размера на наказанието правилно са взети предвид като смекчаващи отговорността обстоятелства, че за въззивника това е първо нарушение от съответния вид, както и липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства. Именно поради това АНО е наложил минималното предвидено в закона наказание за такова нарушение – 1000 лв. За съда не съществува възможност да го ревизира и намали под законоустановения минимум, тъй като така биха се нарушили разпоредбите на чл.27 ЗАНН.

Съдът намира, че в случая не би могла да намери приложение разпоредбата на чл.28 ЗАНН, доколкото не са установени обстоятелства, които да отличават извършеното нарушение от типичните от съответния вид и да сочат липсваща или явно незначителна обществената опасност на нарушението. Конкретното нарушение касае запретено от закона поведение, свързано с опазването на едно от природните богатства на държавата ни – Черноморското крайбрежие с неговата плажна ивица, което е и основа цел на ЗУЧК (чл.2, т.1). Прилагането на разпоредбата на чл.28 ЗАНН спрямо подобно нарушение би създало у въззивника чувството за безнаказаност, би култивирало липса на критичност към извършване на деяния от подобен род, което обезсмисля една от основните функции на административно-наказателния закон, каквато е индивидуалната превенция на нарушенията. Ето защо подобно нарушение не би могло да се толерира, а следва да се санкционира с оглед превъзпитание на нарушителя към спазване на разпоредбите на българското законодателство.

С оглед изхода на делото и съобразно отправеното искане, на основание чл.63д, ал.4 и ал.5 ЗАНН и чл.143 ал.3 АПК, съдът намира, че в полза на въззиваемата страна следва да се присъди възнаграждение за юрисконсулт. При определяне на неговия размер съдът съобрази разпоредбата на чл.37, ал.1 ЗПП и издадената въз основа на същата Наредбата за заплащане на правната помощ, чиято норма чл.27е предвижда възнаграждение за защита в производства по ЗАНН от 80.00 лв до 120.00 лв. Поради това и като прецени несъществената фактическа и правна сложност на делото и кратката продължителност на първоинстанционното производство в едно с. з., съдът намира, че следва да присъди съответното възнаграждение в минималния установен размер 80.00 лв.

Водим от гореизложеното, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление 442а-294 от 10.11.2020 г., издадено от Началник сектор „Общинска полиция“ в Четвърто РУ при ОД МВР Варна, с което за нарушение по чл.17б, ал.1, на К.Д.Б., ЕГН **********, е наложено административно наказание глоба в размер 1000.00 лв, на основание чл.63, ал.2, т.5 и ал.9 ЗАНН.

 

ОСЪЖДА К.Д.Б., ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ОД МВР Варна, сумата 80.00 лв (осемдесет лева, 00 ст.), представляваща възнаграждение за юрисконсулт, на основание чл.63д, ал.4 и ал.5 ЗАНН.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд гр. Варна в 14-дневен срок от съобщаването до страните.

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: