Определение по дело №633/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1021
Дата: 10 юни 2021 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20217150700633
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 


                РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№1021/10.6.2021г.

 

гр. Пазарджик       

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, I състав в закрито заседание на десети юни през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                   СЪДИЯ : МАРИАНА ШОТЕВА

                                                                                                  

      като разгледа докладваното от съдия докладчика адм. дело № 633 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

      Производството е по реда на ЗДвП и е образувано по жалба на И.Б.Д. ***, чрез адв.К.У. -пълномощник против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №21-1006-000181 от 29.03.2021г. на Началника на група към ОДМВР Пазарджик, сектор „Пътна полиция“ .Преписката е приложена.

С жалбата е направено особено искане по реда на чл. 166, ал. 4, във вр. с ал. 2 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК за спиране изпълнението на наложената ПАМ, тъй като предизвиквала значителна и трудно поправима вреда за жалбоподателят /.

След преценка на жалбата, доводите в нея и на доказателствата по делото, съдът счита искането за спиране на заповедта за допустимо. Налице е подадена в срок жалба срещу Заповед за прилагане на ПАМ  № 21-1006-000181 ОТ 29.03.2021г., издадена от Ц.Г.П.на длъжност Началник Група при ОД на МВР Пазарджик, сектор „Пътна полиция“, като за жалбоподателя е налице правен интерес от обжалване.

Разгледано по същество искането за спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на оспорения акт е основателно. Съображенията за това са следните:

С процесната заповед на основание чл. 171, т. 2а от ЗДвП е наложена на жалбоподателя Д. принудителна административна мярка прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство за срок от шест месеца .

Съгласно разпоредбата на чл.172, ал. 6 от ЗДвП подадената жалба не спира изпълнението на заповедта за налагане на ПАМ.

Налице е допуснато по силата на закона предварително изпълнение на акта, което сочи, че законодателят презюмира наличието на особено важен държавен или обществен интерес. В този случай органът, издал акта, не е длъжен да излага конкретни мотиви относно съществуването на някое от предвидените в чл. 60 от АПК условия, тъй като горните се предполагат по силата на закона.

Спиране изпълнението на административния акт, допуснато по силата на закона е с цел да се осигури защита на лицето от възможността за настъпване на евентуални сериозни неблагоприятни последици от предварителното изпълнение на акта, които да са от такова естество, че да могат да се противопоставят по значимост на посочените в чл. 60, ал. 1 от АПК, съответно от настъпването на трудно поправими вреди за жалбоподателя. Предпоставките, при които съдът може да спре предварителното изпълнение, са нови факти и обстоятелства. Доказателствената тежест за тези нови факти и обстоятелства и въздействието им върху правната сфера на адресата на акта е на жалбоподателите. За да се спре допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на заповедта, е необходимо жалбоподателят да докаже, че изпълнението на акта би могло да му причини значителна или трудно поправима вреда, като настъпването й следва да е достатъчно вероятно.

 По делото са приложени  нови доказателства етапна епикриза на И.Д. от 29.04.2021г. за заболяване – дископатия на лумбално ниво – с херния на тези нива, където е посочено, че се налага ползване на превозни средства и други доказателства за здравословното му състояние. Представените нови доказателства дават основание на съда да приеме, че действително за жалбоподателят би се  причинила значителна или труднопоправима вреда от предварителното изпълнение на наложената ПАМ, тъй като до решаване на въпроса за законосъобразността на наложената ПАМ ще бъде затруднено в значителна степен придвижването на жалбоподателят за лечение предвид на влошеното му здравословно състояние. Това би могло да се избегне, ако личният автомобил на жалбоподателят бъде управляван от друго лице, а последното с оглед предварителното изпълнение на наложената ПАМ би било незаконосъобразно. Ето защо се налага според настоящия съдебен състав да бъде спряно предварителното изпълнение до решаване на спора по същество.

Предвид изложеното и на основание чл. 166, ал. 4 от АПК, АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК,І състав,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

СПИРА предварителното изпълнение на Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №21-1006-000181 от 29.03.2021г. на Началника на група към ОДМВР Пазарджик, сектор „Пътна полиция „.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

 

СЪДИЯ:/П/