Решение по дело №688/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 268
Дата: 8 февруари 2024 г. (в сила от 8 февруари 2024 г.)
Съдия: Любомир Иванов Генов
Дело: 20237100700688
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2023 г.

Съдържание на акта

                                  РЕШЕНИЕ № 268               

гр. Добрич, 08.02.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЛЮБОМИР ГЕНОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ:    НЕЛИ КАМЕНСКА

                                                                               ИВАНКА ИВАНОВА

 

при участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря Мария Михалева сложи за разглеждане КАНД 688 по описа за 2023 г. на ДАС, докладвано от съдия ЛЮБОМИР ГЕНОВ, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.63в) от Закона за административните нарушения и наказания във връзка с глава XII от Административнопроцесуалния кодекс.

          Образувано е по касационна жалба на „ВИЛОКС ГРУП“ЕООД с ЕИК ***, седалище и адрес на управление гр. София, ***, представлявано заедно от  управителите Ж.К. и Д.Б., чрез адвокат В.К. с адрес ***, срещу Решение №156/20.09.2023 г. по АНД №466/2023 г. по описа на Районен съд – Силистра, с което е потвърдено Наказателно постановление №19-2200152/24.10.2022 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Силистра, с което на касатора е наложена „имуществена санкция“ в размер на 1500 лева на основание на чл.416 ал.5 във връзка с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда за нарушение по чл.143 ал.2 от същия кодекс и дружеството е осъдено за заплати 100 лева разноски по делото (юрисконсултско възнаграждение) на административнонаказващия орган. В касационната жалба са изложени подробни твърдения за допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и на материалния закон. Настоява се за отмяна на обжалваното решение и отмяна на издаденото наказателно постановление.

          В срока за отговор не е постъпило становище от административнонаказващия орган.

         В молбата си от 15.01.2024 г. процесуалният представител на „ВИЛОКС ГРУП“ЕООД - гр. София е посочил, че поддържа изложените възражения в касационната жалба.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич смята жалбата за неоснователна; няма допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон; издадените актове са правилни и законосъобразни, поради което НП подлежи на потвърждаване с одобряване на направените в него фактически и правни изводи относно наказуемостта на преследваното деяние, свързано с нарушение на императивни разпоредби на трудовото законодателство; решението на Районен съд – Силистра следва да бъде потвърдено.

          Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

          Жалбата е подадена в срока по чл.211 от Административнопроцесуалния кодекс и от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

           Разгледана по същество, тя е неоснователна.       

            С процесното наказателно постановление касаторът е бил наказан за това, че при извършената в периода 02.09.2022 г. – 16.09.2022 г. проверка за спазването на трудовото законодателство е установено, че между него и Е.А.В. е бил сключен безсрочен трудов договор за изпълнение на длъжността „крупие“ и място на работа игрална зала в гр. Силистра, ***; относно установения период за сумирано изчисляване на работното време от 01.05.2022 г. до 31.05.2022 г. е констатирано, че тя е положила извънреден труд по утвърден график в размер на 38.28 часа, като същият е в нарушение на забранителния режим за полагането на извънреден труд по чл.143 ал.2 от Кодекса на труда; за извършеното нарушение на основание на чл.416 ал.5 във връзка с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда на жалбоподателя в качеството му на работодател е наложена имуществена санкция в минималния размер от 1500 лева.

В обжалваното решение районният съд е приел, че не са налице допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до незаконосъобразността на издаденото наказателно постановление, както и че нарушението е доказано по безспорен и категоричен начин; детайлно, изчерпателно и подробно е описано нарушението със съставомерните му белези; малочисленият персонал и честите отсъствия поради болест или ползване на отпуск не са обстоятелства, които оправдават полагането на извънреден труд; случаят не е маловажен, тъй като липсва възможност за отстраняването на нарушението и защото се засягат важни трудови права и интереси на работника чрез неосигуряване на пълноценна почивка и отдих за възстановяване на работната сила; отхвърлянето на направеното предложение за сключване на споразумение не представлява процесуална пречка наказаното лице да защити своите интереси по съдебен ред; санкцията е определена в минимален размер с оглед на липсата на други нарушения и е подходяща. Затова издаденото наказателното постановление е потвърдено, като в полза на ответника е присъдено и юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Фактическата обстановка е правилно установена при спазване на принципите за служебното начало и обективната истина. Районният съд е събрал и оценил всички допустими, относими и необходими доказателства и въз основа на тях е стигнал до правилни и обосновани изводи, които се споделят от настоящия касационен състав. Няма спор по фактите и правната им квалификация. Безспорно е установено, че касаторът е допуснал през периода от 01.05.2022 г. до 31.05.2022 г. полагането на извънреден труд по утвърден график в размер на 38.28 часа от Е.А.В. като негов работник в игрална зала в гр. Силистра, ул.“Добруджа“ №1А, като същият е в нарушение на забранителния режим за полагането на извънреден труд по чл.143 ал.2 от Кодекса на труда. В съответствие с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда работодателят, който е нарушил разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, е бил наказан с имуществена санкция, която е в минималния размер от 1500 лева. Правилно районният съд е приел, че не са налице обстоятелства, които да обуславят несъставомерност на деянието от обективна или субективна страна. Несъмнено е налице виновно поведение от страна на работодателя. Неоснователни са възраженията на касатора, че при въведеното в предприятието сумирано изчисляване на работното време извънредният труд следва да се отчита на годишна, а не на месечна база – според чл.146 от Кодекса на труда в малкото случаи, когато такъв е допустим по изключение (каквато настоящата хипотеза не е), са предвидени както годишна, така и месечна горна граница за неговото полагане като часове труд (установените в случая 38 часа са повече и от тази месечна горна граница от 30 часа). Недостигът на персонал при невъзможност за попълването му с други работници представлява основание за намаляването на обема на работата, но не и за нарушаване на трудовото законодателство чрез неосигуряването на достатъчно време за отдих и почивка на останалите работници.

         С оглед на изложеното районният съд правилно е изменил наказателното постановление, като решението му следва да бъде оставено в сила.            

          Водим от горното и на основание на чл.221 ал.2 от АПК, Добричкият административен съд    

 

                                

Р   Е   Ш   И  :

 

 

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение №156/20.09.2023 г. по АНД №466/2023 г. по описа на Районен съд – Силистра.           

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.   

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: