Решение по дело №318/2018 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 22
Дата: 5 февруари 2019 г. (в сила от 29 октомври 2019 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20187280700318
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    № 22/5.2.2019г.

гр. Ямбол, 05.02.2019 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Ямболският административен съд, шести състав, в публично заседание на двадесет и трети януари две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Съдия: Ст. Вълчев

 

при секретаря Ст. Гюмлиева, разгледа докладваното от съдията адм. дело № 318 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на “С.” ООД със седалище и адрес на управление: гр.Ямбол, **3, ЕИК *, представлявано от управителя С.Р., чрез адв.Д.П. *** против Мълчаливия отказ на Главния архитект на община Ямбол да издаде Разрешение по чл.56 и чл.57 от ЗУТ за поставяне на преместваем обект за търговия – сглобяема стоманена конструкция с площ 252 кв.м. в общински имот с идентификатор 87374.524.6 по КК на гр.Ямбол с административен адрес гр.Ямбол, ***, издаването на което разрешение е поискано със Заявление рег.№ ОСИД-01523/11.09.2018 г.

В жалбата се твърди, че мълчаливия отказ е незаконосъобразен, т.к. са налице изискуеми всички предпоставки за издаване на искания акт, но административният орган не се е произнесъл в дължимия срок, поради което се претендира за отмяната му.

В съдебно заседание за жалбоподателя  се явяват процесуалните му представители, които подържат жалбата на посочените основания, и претендират за присъждане на направените по делото разноски, съгласно представения списък.

 Ответната страна–главния архитект на община Ямбол, редовно и своевременно призована не се явява, не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

След цялостна преценка на събраните по делото доказателства в тяхното единство и поотделно, съдът приема за установена следната  фактическа обстановка:

Със Заявление рег.№ ОСИД-01523/11.09.2018 г. “С.” ООД-гр.Ямбол, представлявано от управителя С.Р. е поискало от Община Ямбол издаване на разрешение за поставяне на преместваем обект по чл.56 и чл.57 ЗУТпреместваемо съоръжение за търговия с площ от 252 кв.м.“ с адрес ***, гр.Ямбол в общински имот с идентификатор по КК 87374.524.6, като е приложена приходна квитанция № 83911/11.09.2018 г.

По делото са приложени издадени в полза на “С.” ООД-гр.Ямбол Разрешение за поставяне на временно преместваемо съоръжение (на основание чл.56 и във връзка с чл.62, ал.7, т.5 от ЗУТ и ползване на общински терен по ЗМДТ) № ІІІ-11197/21.10.2013 г. и Разрешение за поставяне на преместваемо съоръжение (на основание чл.56 от ЗУТ и ползване на общински терен по ЗМДТ) № 15178/02.09.2016 г., с които на  дружеството се разрешава поставянето на преместваем увеселителен обект с площ 252 кв.м. в общински имот с адрес на обекта гр.Ямбол, ул.***за срок на ползване съответно  от 01.10.2013 г. до 30.09.2014 г. и 01.10.2016 г. - 30.09.2017 г.

По делото няма данни, нито са наведени твърдения от ответната страна да има произнасяне по направено със заявлението искане в законоустановените срокове.

При така изяснената фактическа обстановка и след проверка на оспорвания административен акт съобразно чл.168, ал.1 АПК, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна с правен интерес от обжалването в срока по чл.149, ал.2 АПК.

Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Предмет на оспорване пред Административен съд Ямбол е Мълчаливия отказ на Главния архитект на община Ямбол да издаде Разрешение по чл.56 и чл.57 от ЗУТ за поставяне на преместваем обект за търговия – сглобяема стоманена конструкция с площ 252 кв.м. в общински имот с идентификатор 87374.524.6 по КК на гр.Ямбол с административен адрес гр.Ямбол, ***, издаването на което разрешение е поискано със Заявление рег.№ ОСИД-01523/11.09.2018 г. подадено от “С.” ООД със седалище и адрес на управление: гр.Ямбол, **3, ЕИК *, представлявано от управителя С.Р..

Съгласно чл.168 АПК във връзка с чл.142 АПК съдът проверява законосъобразността на оспорения акт към момента на издаването му на всички основания по чл.146 АПК, без да се ограничава само с тези посочени от оспорващия.

Необходимо е да са налице в тяхната съвкупност всички изисквания за валидност на административния акт, а именно: да е издаден от компетентен орган, в изискуемата форма, при спазване на административно-производствените правила, да не противоречи на материалноправните разпоредби и да съответства с целта на закона.

Липсата на някоя от предпоставките води до незаконосъобразност на административния акт и е основание за отменянето му.

Предвид това, че предмет на съдебния спор е мълчалив отказ, съдът е длъжен да изследва дали при фактическите обстоятелства, сочени в направеното искане, административния орган е бил длъжен да издаде търсения административен акт. Административния съд няма правото, нито задължението в този случай да преценя евентуалните основания, които биха мотивирали органа да откаже издаването на акт-тях съдът преценя само при наличието на изричен мотивиран отказ.

Съдът счита, че правилно и законосъобразно дружеството-жалбоподател чрез своя представител е депозирало до община Ямбол Заявление по образец с рег.№ ОСИД-01523/11.09.2018 г. с искане за издаване на разрешение за поставяне на преместваем обект по чл.56 и чл.57 ЗУТпреместваемо съоръжение за търговия с площ от 252 кв.м.“ с адрес ***, гр.Ямбол в общински имот с идентификатор по КК 87374.524.6.

Съгласно чл.56, ал.1 ЗУТ върху поземлени имоти могат да се поставят преместваеми увеселителни обекти и преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности - павилиони, кабини, маси, зарядни колонки за електрически превозни средства, както и други елементи на градското обзавеждане (спирки на масовия градски транспорт, пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, чешми, фонтани, часовници и други), като ал.2 предвижда че за обектите по ал.1 се издава разрешение за поставяне по ред, установен с наредба на общинския съвет, а за държавни и общински имоти - и въз основа на схема, одобрена от главния архитект на общината. За държавните имоти схемата се одобрява след съгласуване със съответната централна администрация, която стопанисва имота, а в останалите случаи - с областния управител.

В случая въпросните обществени отношения са уредени с  Наредбата за разполагане на преместваеми обекти на територията на Община Ямбол ( Приета на ХІ сесия на ОбС Ямбол, проведена на 19-25 ноември 2004 г.).

Според чл.4 от Наредбата преместваеми обекти са обекти за търговски и обслужващи дейности, елементи на градското обзавеждане, рекламни и информационни съоръжения, монументално декоративни елементи.

Реда и предпоставките за издаване на разрешение са поставяне е уреден в чл.18 и чл.19 от наредбата, съгласно които за поставяне на преместваеми съоръжения се подава заявление до кмета на общината в съответствие с одобрените схеми, след представяне на изброените в чл.18, ал.1 документи.

В нормата на чл.19, ал.2 от Наредбата са визирани формата и реквизитите на разрешението по ал.1 и същото се издава по образец, одобрен от кмета на общината, като в него задължително се посочват: 1. Имената на ползвателя и собствеността на терена; 2. Площта на терена, предмета на дейност която ще се извършва, местонахождението; 3. За общински терени – размерът на таксата за ползване на ден или на месец, определена с решение на Общински съвет.

В чл.19, ал.3 от Наредбата е дадена възможност при липса на някои документите по чл.18 или при декларация с невярно съдържание да не се издаде разрешение.

Така очертаната правна рамка задължава главния архитект на общината да се произнесе по направеното заявление, като при уважаване на искането разрешението за поставяне на преместваеми обекти е в писмена форма и с конкретно съдържание.

Същата форма се дължи и в случаите когато не се издава такова разрешение, т.к. това може да стане в някоя от посочените в чл.19, ал.3 хипотези, но коя от тях приема административния орган за реализирана следва да бъде посочено в мотивиран отказ, който не може да бъде мълчалив.

Ето защо при подадено от страна на оспорващия заявление главният архитект на общината е бил длъжен да постанови изричен отказ, ако прецени че са налице основания за това, както и да изложи конкретните си мотиви, което би могло да стане единствено в писмена форма.

Неизпълнението на посоченото задължение за изрично произнасяне по въпрос от неговата компетентност и при наличие на фактическите обстоятелства, които закона изисква за това, води до незаконосъобразност на последвалият мълчалив отказ на главния архитект на общината, който следва да бъде отменен.

Поради това, че не е от компетентността на съда да реши въпроса по същество и на основание чл.173, ал. 2 от АПК делото трябва бъде върнато като преписка на административния орган за произнасяне, като съобрази дадените указания по тълкуване и прилагане на закона.

Предвид изхода на делото и направеното искане, следва на основание чл.143, ал.1 АПК да бъде осъдена ответната страна да заплати на жалбоподателя направените по делото разноски под формата на държавна такса и адвокатски хонорар за един адвокат в размер на 1250 (хиляда двеста и петдесет) лева, съгласно приложения списък на разноските.

Водим от горното, Я А С, шести административен състав

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразен Мълчаливия отказ на Главния архитект на община Ямбол да издаде Разрешение по чл.56 и чл.57 от ЗУТ за поставяне на преместваем обект за търговия – сглобяема стоманена конструкция с площ 252 кв.м. в общински имот с идентификатор 87374.524.6 по КК на гр.Ямбол с административен адрес гр.Ямбол, ***, издаването на което разрешение е поискано със Заявление рег.№ ОСИД-01523/11.09.2018 г. подадено от “С.” ООД със седалище и адрес на управление: гр.Ямбол, **3, ЕИК *, представлявано от управителя С.Р..

ВРЪЩА делото като преписка на главния архитект на община Ямбол за произнасяне по Заявление рег.№ ОСИД-01523/11.09.2018 г. подадено от “С.” ООД със седалище и адрес на управление: гр.Ямбол, **, ЕИК *, представлявано от управителя С.Р. при съобразяване с дадените от съда  с мотивите на настоящото решение задължителни указания по тълкуване и прилагане на закона.

ОСЪЖДА на основание 143, ал.1 АПК главния архитект на община Ямбол да заплати на “С.” ООД със седалище и адрес на управление: гр.Ямбол, **3, ЕИК *, представлявано от управителя С.Р. сумата 1250 (хиляда двеста и петдесет) лева, представляваща направените по делото разноски

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14 – дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

СЪДИЯ: /п/ не се чете